Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Circuit Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003
In prima parte (1-15) a lunii mai 2022, eu si jumatatea mea vrem sa facem o plimbare cu masina prin Europa. Ca sa nu stam mai tot timpul pe drumuri (lungi), ne-am propus sa facem 4 opriri a cate 3 nopti in zone diferite:

1. Alpii bavarezi – cazare in zona Fussen - Garmisch-Partenkirchen.
2. Alsacia – cazare in Mulhouse, cu obiective clare Strasbourg si Colmar.
3. Riviera italiana – cazare intre Genova si Cinque Terre.
4. Croatia – cel mai sigur cazare pe insula Krk.

Va cer ajutorul in a cauta obiective turistice. Cei care ati mai fost sau poate locuiti in acele zone, sau poate pur si simplu le cunoasteti, va rog sa imi dati orice fel de sfat care ar putea fi folositor.
Dintre cele 4 regiuni am mai vizitat doar Riviera italiana acum 13 – 14 ani. Nimic nu e batut in cuie, nici cazarile, nici traseul, asa ca sunt deschis la sfaturi.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
2. Alsacia am scris deja aici cate ceva. In Alsacia intr-adevar recomand Colmar, Strasbourg si Rue de Vin care le uneste cu accent pe Eguisheim, Kaysersberg si Ribeauville. Daca nu vreti sa ajungeti si prin Elvetia, cazati-va mai sus in zona Colmar pentru ca Mulhouse este prea departe de zona de interes. Mulhouse in sine nu e cine stie ce ca oras.

Ptr pct 3 doar atat vreau sa va sfatuiesc: nu planificati vizita la cele Cinque Terre cu masina ca o sa va umpleti de nervi. Luati in considerare trenul. Noi am facut asta fiind cazati in La Spezia si a fost f bine cu trenul.

Pct.4-am fost intr-o vacanta pe Krk si este frumos dar cum mergeti voi la inceput de Iunie foarte probabil apa o sa fie rece si daca veti vrea sa vizitati zona Istria o sa va fie greu sa tot intrati -iesiti de pe Krk, in plus acolo e un pod care se plateste de fiecare data. Daca vreti sa faceti vizite prin Pola, Rovinj, Motovun etc as zice sa nu stati chiar pe Krk.

Cand traversati Elvetia din Alsacia catre Italia o sa luati si vigneta de 40CHF/an Mi se pare mare pacat sa faceti asta si sa nu vizitati nimic in Elvetia.

Edited by atupi, 30 March 2022 - 11:25.


#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 18.06.2017
Pentru Elvetia vigneta e obligatorie daca vrei sa te urci pe autostrada, altfel merge si fara.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
De acord dar nu stiu cum o traversezi de la N la S evitand autostrada Posted Image (intrand pe la Basel si iesind pe la Chiasso)
Ai  290 km si aproape 4h pe autostrada si 416km respectiv aproape 9h daca eviti autostrazile. Am traversat-o de multe ori, stiu ce zic.

Edited by atupi, 30 March 2022 - 11:40.


#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posthanks, on 30 martie 2022 - 10:02, said:

1. Alpii bavarezi – cazare in zona Fussen - Garmisch-Partenkirchen.

Depinde ce vrei sa vezi, poti extinde zona pana la Bodensee spre vest si Berchtesgaden in est. Eu, personal as merge evident la castele (Neuschwanstein si Hochschwangau), dar si pana la Bodensee. Lindau si Insula Mainau cred ca n-au cum sa nu placa cuiva. Dupa preferinte, poti extinde vizita la Bodensee mult si bine.
Mai pune pe lista Füssen. Oberammergau, Garmisch-Part., sau poti inainta pana la celebrele lacuri(Ammersee, Starnberger See). Cum ziceam, depinde ce vrei, poti sa ramai doar in zona 2 sapt.

View Posthanks, on 30 martie 2022 - 10:02, said:

3. Riviera italiana – cazare intre Genova si Cinque Terre.

Merg anual pe riviera italiana, cel mai mult imi place sa ma cazez la Sestri Levante. Esti cam in 1h la Monterosso al mare cu masina, dar e greu cu parcarea. Orienteaza-te si mergi cu trenul , exista vreo 3 trenuri pe ora intre Levanto-la Spezia, distantele dintre sate sunt minime (parca 7-8min e distanta maxima intre Corniglia si Manarola) si nu te mai chinui cu parcarea. In unele locatii de ex nici nu imi dau seama cum ai putea ajunge fizic cu masina , Vernazza de ex e doar vreo 2-3 strazi cu 3-400m lungime.
In afara de asta in zona e absolut totul de vizitat: Santa Margherita Ligure, Portofino, Rapallo, Moneglia, Camogli, Recco, Boglaisco (astea 3 fac parte din asa zisa sora mai mica a celor 5 Terre), Genova. Nu ma intind pana la Sanremo ca nu are sens Posted Image , pentru 3 zile eu as alege Genova si as ramane doar acolo cu exceptia unei escapade la 5 terre.



Pt Alsacia experienta mea se limiteaza doar la Strasbourg vazut de 2-3 ori si unde oricum te pozi caza sa vizitezi 1 zi Colmar cu stopuri pe drum in alte sate mai interesante. Strasbourg iti poate lua lejer 2 zile.
In Croatia n-am fost niciodata si daca ar fi dupa mine as lasa complet deoparte Croatia si as mai adauga cateva zile in plus la celelalte trei regiuni, in Italia de exemplu te poti intinde lejer inca 3 zile, presupunand ca treci pe langa lacul Como e chiar pacat sa nu faci un popas. In plus mai ai si Garda in zona.

Edited by giuliani, 30 March 2022 - 11:59.


#6
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View Postatupi, on 30 martie 2022 - 11:19, said:

Pct.4-am fost intr-o vacanta pe Krk si este frumos dar cum mergeti voi la inceput de Iunie foarte probabil apa o sa fie rece ...
Multumesc pentru sfaturi, foarte utile. De fapt noi mergem la inceput de mai, nu de iunie, deci nu se pune problema de baie in mare.

Ca sa respect regula celor 3 zile, adica sa raman 3 zile in Elvetia, ar trebui sa renunt la una dintre celelalte opriri. Am sa incerc sa iau in calcul si asta.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
TIP: dintre toate tarile din zona in momentul asta benzina cea mai ieftina este in Franta (1.90EU in zona Mulhouse) si Elvetia (~2CHF). Germania e si mai scumpa iar Italia e cea mai scumpa. Deci fa.ti un plin in Franta si completezi in Elvetia la iesire. Probabil in Croatia este iarasi mai ieftina. Evident pe autostrada e mult mai scumpa peste tot.

Edited by atupi, 30 March 2022 - 12:02.


#8
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Legat de Croatia, eu as schimba Krk cu Rovinj. Adica ideea de a fi pe (un fel de) insula, intr-o perioada in care oricum nu poti face baie, nu mi surade. Mai ales ca in zona ai peninsula Istria, infinit mai ofertanta pt plimbari, vizitat orase, diverse obiective gen amfiteatrul din penis etc. Rovinj si Porec sunt muult mai frumoase decat Krk Town, de exemplu. Si chiar si plajele sunt mai bune in Istria decat in Krk, chiar daca acum nu va fi vorba de plaje...cu toate ca la sfarsit de mai am facut baie in Istria si apa a fost chiar calda (Bijeka beach, capatul nordic), puteti incerca si la inceput de mai, n-aveti nimic de pierdut. Asa ca as schimba cazarea din Krk pe una in Rovinj fara sa clipesc.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Posthanks, on 30 martie 2022 - 10:02, said:

1. Alpii bavarezi – cazare in zona Fussen - Garmisch-Partenkirchen.
...
Va cer ajutorul in a cauta obiective turistice.
Ce vrei sa vezi? Daca esti cu orase & shit nu te pot ajuta. Daca esti cu natura, munti, campii, apasa butonul albastru :D

Sunteti cu copii sau singuri?

#10
hanks

hanks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.11.2003

View PostBursul, on 30 martie 2022 - 13:09, said:

Ce vrei sa vezi? Daca esti cu orase & shit nu te pot ajuta. Daca esti cu natura, munti, campii, apasa butonul albastru Posted Image

Sunteti cu copii sau singuri?
Vrem sa ne scapam un pic de stresul de la serviciu, preferam plimbarile in natura, dar putem vizita si un orasel mai pitoresc. Si plecam singuri, fara copii.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Daca cumva vreti sa vizitati castelul Neuschwanstein eu zic ca nu merita. Hochschwangau cel de langa e chiar frumos, are interioare pictate, misto, doar ca o sa aveti parte de un tur de Formula 1. Daca e multa lume se intra pe grupuri, se se merge destul de repede prin incaperi, ca sa poata sa viziteze toata lumea.


La Garmisch puteti urca pe Zugspitze, tot in zona e un canion frumos (https://www.partnachklamm.de/en) sau langa la Mittenwald e un teleferic care te duce pe un masiv cu priveliste misto: https://www.karwende...en/news/webcam/


View Postgiuliani, on 30 martie 2022 - 11:54, said:

Depinde ce vrei sa vezi, poti extinde zona pana la Bodensee spre vest si Berchtesgaden in est. Eu, personal as merge evident la castele (Neuschwanstein si Hochschwangau), dar si pana la Bodensee. Lindau si Insula Mainau cred ca n-au cum sa nu placa cuiva. Dupa preferinte, poti extinde vizita la Bodensee mult si bine.
Mai pune pe lista Füssen. Oberammergau, Garmisch-Part., sau poti inainta pana la celebrele lacuri(Ammersee, Starnberger See). Cum ziceam, depinde ce vrei, poti sa ramai doar in zona 2 sapt.

Ca sa comentez ce a zis colegul: Lindau si Bodensee sunt super de vizitat.

Berchtesgaden ... oooh yeah, Königsee Posted Image  numai ca e cam departe.

Ammersee si Starnberger See cred ca am fost o data la unul din ele. Sunt niste lacuri mari la campie. Mai faine-s alea mici de munte: Eibsee la Garmisch, Walchensee, oleaca mai la est unde exista teleferic, iar sus la cucurigu e un restaurant cu priveliste misto si cu niste Käsespätzle cu Rostzwiebln de-ti lasa gura apa.Posted Image

Edited by Bursul, 30 March 2022 - 14:09.


#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
iti fac si eu o recomandare :)

#13
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Cineva mi-a editat numele orasului cu amfiteatrul si a iesit aiurea ... Posted Image

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcamelia19, on 30 martie 2022 - 14:48, said:

Cineva mi-a editat numele orasului cu amfiteatrul si a iesit aiurea ... Posted Image
Se modifica automat :)

#15
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
hanks, ar trebui sa bati in cuie obiectivele propuse, altfel ai alternative nenumarate. Tine cont ca fiecare din cele 4 mentionate sunt variante de vacante de cel putin o saptamana fiecare.
1. Pt Fussen-GP vezi ce ti-ar placea sa vezi dar si ce instalatii functioneaza/la ce ai acces. Daca va plac drumetiile, puteti sta si o luna in zona in sezon. Sunt chei frumoase, telecabine spre varfuri cu vederi si trasee, lacuri. Mittenwald - nu l-as rata!
2. M-as caza in Colmar fara retinere (tot subiectivism!). Pe langa cele enumerate deja, as adauga Riquewihr, Obernai... . O zi Strassbourg, o zi Colmar, o zi ce sate alegi. Asa, “ciupesti” din fiecare.
3.As alege Rapallo/ Santa Margherita. Lasa masina in Levanto si luati trenul. O zi Genova, o zi 5 Terre, o zi ce apucati di Portofino, Rapallo, Recco, S Margherita. In anii pari, in parcul din Nervi se tine Euroflora. In aprile/mai!
4. Pt Croatia as tine cont de recomandarea Cameliei: Rovinj. Nu am fost pe Krk, insa pt mai as alege fara discutie Rovinj (sau oricare dintre zonele Split/Trogir , Sibenik/Krka sau Dubrovnik.
Dupa ce te hotarasti si iti fixezi destinatiile, putem veni punctual si cu obiective. Ar trebui sa iti planuiesti si traseele intre cele 4 alese!

Edited by dariuscha, 30 March 2022 - 18:04.


#16
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@dariuscha multumesc eu pentru sugestiile din Italia, nu stiam de Euroflora, o pun acum pe lista pentru vacanta de pe final de aprilie (lista care este inca fluida, aproape nimic batut in cuie)

@hanks din principiu nu e stilul meu o vacanta de 2 saptamani impartite in 4 tari dar inteleg ca e o aventura care poate avea farmecul ei. Noi preferam ca intr-o vacanta sa ne focalizam pe o zona limitata dintr-o tara, ajungem acolo cu avionul sau masina si apoi tot restul vacantei sa petrecem timp mai mult pe jos (natura, orasele, etc) si sa ne deplasam pe distante scurte. Acestea fiind zise si intelegand ca oamenii sunt diversi Posted Image imi permit niste sugestii despre zonele in care am fost din lista ta:

- Germania - zona Garmisch, la inceput de mai nu prea e momentul pentru inaltimi, sus pe munte inca mai e zapada si e pericol de avalanse sau tocmai s-a topit si sunt portiuni cu noroi, iarba inca nu e verde, e galbena cum a fost acoperita de zapada... natura e un pic in urma la munte. Pentru inceput de mai e mai potrivita zona de deal (altitudine in jur de 500m, pana in 1000), daca vrei zona lacului Bodensee - Lindau e f frumos si au mai fost si alte sugestii pe acolo, castelele cred ca se incadreaza cu brio dpdv al altitudinii si nici prea mare aglomeratie nu ma astept sa fie in mai, nu e vacanta nici in Franta nici in Germania.

- Croatia - noi am fost in insula Krk unde ne-am simtit deosebit de bine, ne-am relaxat, oameni primitori, dar am fost vara si principalul obiectiv a fost plaja. Orasele pitoresti - orasul Krk si Vrbnik, restul sunt mai mult statiuni. Dar oricum nu sunt orasele cele mai reprezentative arhitectural pentru Croatia. Daca tot mergeti in luna mai, mergeti la Rovinj si de acolo va plimbati prin Istria sau mergeti in Zadar sau mai jos, pe coasta Dalmatiei. Oricum, dupa ce veniti din Italia (Cinque Terre) n-o sa mai fiti asa impresionati de Croatia, partea de nord a coastei seamana mult cu nordul Italiei iar partea de sud - Dalmatia (Trogir, Split, Dubrovnik) care e mai deosebita/unica presupune un ocol cam mare. Dupa parerea mea merita un concediu separat Croatia. Mai bine va opriti in drum spre casa pentru o zi la Ljubljana de exemplu si alocati mai multe zile pentru Alsacia sau Italia daca tot faceti atata drum pana acolo.

Edited by mdt, 30 March 2022 - 21:40.


#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Sau, alta idee pentru intoarcere, va opriti pentru doua nopti (o zi plina) la Pltivice. Trebuie sa fie multa apa in cascade in luna mai si nu foarte aglomerat.

#18
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Asta cu Plitvice e o idee foarte buna, ai vedea ceva diferit fata de tot restul vacantei si perioada ar fi ideala. Intrebare: de unde plecati de aveti prima noapte cazare in Alpii bavarezi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate