Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

La ce să fim atenți când cumpărăm un MacBook?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
M-am decis, mărul m-a vrăjit, cu al lui procesor M1 super eficient și probabil voi lua un MacBook M1 2021 SH cu 16 Gb RAM și 256 Gb SSD. Îmi place să sunt rapide, au ecran bun și sunt cele mai eficiente din punct de vedere energetic. Pot să trăiesc împlinit cu sistemul MacOS și sunt mici șanse să mai instalez altceva pe  lângă, poate doar în emulator ceva.

La ce trebuie să fiu atent când cumpăr? Cel mai probabil va fi încă în perioada de garanție oricum dar vreau să mă asigur că totul e ok.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Sa fii atent sa ai suficienti bani in buzunar, atata tot. Daca nu esti cunoscator al produselor Apple si ale diverselor moduri in care pot fi blocate de la distanta de adevaratul proprietar nu cumpara decat produs nou din magazin.

Edited by modoran, 29 March 2022 - 16:45.


#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Voi cumpăra cu factură/garanție oricum. Adevărul e că îmi este un pic peste mână să iau nou.

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Am oscilat mult intre a cumpara un pro sau un air.
Nu stiu ce faci tu cu el dar daca faci ce fac eu cu airul (si crede-ma, cam trag de el oleaca, fac bani cu el) nu-ti lua pro.

In principiu nu ai la ce sa fii atent la el. Sa fie scos contul si cam atat. Si vezi sa nu fie zgariat, etc.
EDIT: numarul de cicluri, starea bateriei, etc.

Edited by December, 29 March 2022 - 16:58.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Nu vreau Pro, nu îmi este necesar, deja air bate în mare cam orice ai putea să iei pe Intel. Aș lua doar dacă aș avea bani fără număr pentru stocare, baterie și ecran mai luminos. Dar nu e cazul.

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Urmareste resigilatele de pe emag daca tot nu vrei brand new. Poate gasesti la un pret bun si ai drept de retur,garantie etc.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
E drept, au la preț ok resigilate însă doar cu 8 Gb de RAM, ori eu aș vrea să aibe totuși 16, mai bag o mașină virtuală, ceva..

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Cat platesti pe un Air cu M1 SH?

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Se vand deja? Ma rog, deja, ca au fost lansate acum destula vreme, dar fiind asa bune...

La tastatura uita-te. US/RO/International. Nu stiu acum ce preferi, vad ca in general se gasesc US sau RO dar iStyle au si International, desi cred ca US e mai ok.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDecember, on 29 martie 2022 - 17:27, said:

Cat platesti pe un Air cu M1 SH?

Chestia e că la 5500 de lei iau un PRO din 2020 cu 16Sb RAM și 512Gb SSD, ori la 5800 iau nou air cu doar 256 Gb SSD. Sau 16/256 din 2021 cu 5700, tot SH.
Nu știu cât ar fi Air SH, nu m-am uitat, repet, nu țin neapărat la Pro dar prefer un SSD mai mare și să știu că ziua pot lucra afară pe el șio bateria ține.

Edit: Ontopic: Air cu 8Gb de RAM e 4000 de lei SH. Ori mai pui 500 și îl iei resigilat.

View Postd4m4g3, on 29 martie 2022 - 17:33, said:

Se vand deja? Ma rog, deja, ca au fost lansate acum destula vreme, dar fiind asa bune...

La tastatura uita-te. US/RO/International. Nu stiu acum ce preferi, vad ca in general se gasesc US sau RO dar iStyle au si International, desi cred ca US e mai ok.

Deși la Apple ai dezavantajul că nu poți face upgrade (se poate, mai greu, însă nu m-aș risca), își țin valoarea și lumea face upgrade vânzând scula "veche" și luând una nouă.

Edited by benis, 29 March 2022 - 17:47.


#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
4100 am dat eu pe Air cu M1 nou, de BF, dar cu 8 giga.
Cu spatiul de stocare o rezolvi cu un card sau hard, eu il folosesc extrem de rar, imi ajunge spatiul. Dar va trebui sa-ti iei un dock pentru asta...

Mno, ca idee: ce faci cu pro-ul faci si cu air-ul. Mai departe tu te hotarasti pe ce dai banii.

EDIT: grija mare cu provenienta: https://forum.softpe...6#entry24820901

Edited by December, 29 March 2022 - 18:16.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
În acest caz voi refuza orice ofertă care vine fără o factură de achiziție.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
1. Instalezi coconut battery si vezi starea bateriei si numarul de cicluri.
2. Pui proprietarul sa dezactiveze contul lui de icloud si sa ii dea delete la lapop din cont

Cam atat, plus vizual sa fie ok.

Edited by Lex404, 29 March 2022 - 20:46.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
La ce accesorii vrei sa conectezi la el si cum le poti conecta.

La ce monitor ai si cum vrei sa-l conectezi.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbenis, on 29 martie 2022 - 18:24, said:

În acest caz voi refuza orice ofertă care vine fără o factură de achiziție.


O factura ti-o fac si eu in Adobe. La ce te ajuta? nu se mai pun stampile pe facturi... nici semnaturi.

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostLex404, on 29 martie 2022 - 20:21, said:

1. Instalezi cocconut battery si vezi starea bateriei si numarul de cicluri.
2. Pui proprietarul sa dezactiveze contul lui de icloud si sa ii dea delete la lapop din cont

Cam atat, plus vizual sa fie ok.
Nu mai trebuie coconut. Ai starea bateriei si numarul de cicluri din meniu :)

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdani.user, on 29 martie 2022 - 20:22, said:

La ce accesorii vrei sa conectezi la el si cum le poti conecta.

La ce monitor ai si cum vrei sa-l conectezi.

Ca accesorii aș mai adăuga ceva hard extern (știu că e în principiu nevoie de hub, având doar USB C), aș conecta telefonul, un mouse, o imprimantă, o tabletă grafică.

De conectat îl conectez la televizor. Știu deja că portul HDMI nu duce mai mult de 60 fps în 4K și din cauza softului nici cu adaptor de HDMI nu merge mai mult daar cu un adaptor pentru DP merge, așadar am ceva speranțe cu un adaptor de la DP la HDMI să scot 120 fps în 4k dar nimic nu e sigur.

Cam asta ar fi, I guessPosted Image .

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu am vazut, ma it si eu maine :lol:

Coconut o ramas asa, legacy love de 10 ani :lol:

View Postbenis, on 29 martie 2022 - 20:46, said:

Ca accesorii aș mai adăuga ceva hard extern (știu că e în principiu nevoie de hub, având doar USB C), aș conecta telefonul, un mouse, o imprimantă, o tabletă grafică.

De conectat îl conectez la televizor. Știu deja că portul HDMI nu duce mai mult de 60 fps în 4K și din cauza softului nici cu adaptor de HDMI nu merge mai mult daar cu un adaptor pentru DP merge, așadar am ceva speranțe cu un adaptor de la DP la HDMI să scot 120 fps în 4k dar nimic nu e sigur.

Cam asta ar fi, I guessPosted Image .

Iei SSD extern direct USB-C.

Eu de vreo 2 ani nu mai am nimic USB-A, absolut tot e C (mai putin TV-ul).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate