Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Subler din anii 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004

 cristyz, on 30 martie 2022 - 18:59, said:

Cu un subler bun masori si sutimile, doar ca e influentat de modul in care il ti. Cand aveam cote tolerate la sutime foloseam si micrometru, dar in 70% din cazuri arata la fel ca si sublerul. Am la munca si micrometre cu precizie de 2 microni.
Tocmai eu doresc zecimi de mm sau maxim 0.05mm ceea ce este deajuns pentru un subler daca masori corect, iar cu micrometru nu poti trasa...

#20
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Pai de aia zic ca la 50 de lei gasesti sublere electronice destul de bune pentru ce iti trebuie tie.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pe vremuri sublerul era pt zecimi, micrometrul pt sutimi si palmerul pt miimi.

In prezent exista si sublere care masoara miimi, insa sunt porcos de scumpe, exista si sublere care masoara sutimi cu precizie de o sutime - iar destul de scumpe, si sublere care masoara sutimi cu precizie de 2 sutimi deja relativ accesibile in f. de marca - subliniez ca nu e vorba de diviziunra reprezentata ci de precizia certificata - sunt unele cu diviziune de o sutime si precizie de doua si altele cu diviziune de 2 sutumi si precizie de 5 sutimi, si desigur exista si cu precizie de 5 sutimi care sunt deja ordinare, dar oricum ma refer la branduri bune si scule originale nu fake.

Exista si micrometre cu precizie de palmer, cu precizie de o miime, si de doua miimi.

Si sublerele mecanice care au cadran rotund pot avea precizie de o sutime, doua sutimi si 5 sutimi in f de model si pret, si au doua avantaje - nu au baterie deci nu exista riscul sa se consume, si se pot calibra foarte usor prin rotirea cadranului si blocarea lui cu surub dedicat.
Si desigur se citesc mai usor decat un vernier de precizie, mm langa falci si zecimi- sutimi pe cadran.
Sung multe branduri care inca au asa ceva, multe modele, de la Topex pana la Mitutoyo si inca alte zeci de branduri.

Edited by loock, 30 March 2022 - 19:36.


#22
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Eu am un subler UK adus acum 20 de ani din Truro, inox, analog, cu translatie, fara reductor, l-am folosit intr-o larga gama de aplicatii si nu mi-a trebuit nici digital, nici altul , bineinteles ca eroarea este de 3.3-0.5 mm, cat poate aprecia ochiul

#23
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Multumesc pentru topic ! A fost ''scanteia'' care m-a facut ca ieri sa prind ''curaj'' sa imi iau un subler de calitate .
De vreo 3 ani tot amanam Posted Image !

#24
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 Alltrack, on 01 aprilie 2022 - 13:22, said:

Multumesc pentru topic ! A fost ''scanteia'' care m-a facut ca ieri sa prind ''curaj'' sa imi iau un subler de calitate .
De vreo 3 ani tot amanam Posted Image !

ce tip ai luat ?

#25
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004

 Razvan319, on 09 aprilie 2022 - 13:30, said:

ce tip ai luat ?
Inca nu m-am decis...

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Eugen1968, on 12 aprilie 2022 - 09:45, said:

Inca nu m-am decis...
nici nu te vei decide vreo data
zici ca iti dotezi cutia de scule pentru NASA si nave spatiale...deja devine neinteresant. e un rahat de subler da -l in kk-at

Edited by cuculea, 12 April 2022 - 10:06.


#27
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Razvan319, on 09 aprilie 2022 - 13:30, said:

ce tip ai luat ?
https://forum.softpe... subler__st__18
Postarea #34 !

Edited by Alltrack, 12 April 2022 - 11:08.


#28
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Astea cu vernier rotativ sunt cele mai bune

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 Razvan319, on 12 aprilie 2022 - 14:56, said:

Astea cu vernier rotativ sunt cele mai bune
Care îs șublerele cu vernier rotativ?
Sunt unele ce au pe vernier au un șurub de avans. Însă is rare.

Micrometrele au tambur rotativ.
Și au domeniul de măsurare limitat la 25 mm.
0-25, 25-50, 50-75,......1000-1025

Asta e vernier cu ajustare fina
Attached File  Screenshot_2022-04-12-17-20-15-265_com.android.chrome.jpg   59.39K   17 downloads

Edited by dorin_2k, 12 April 2022 - 16:19.


#30
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
VERNIÉR, verniere, s. n. Dispozitiv al unor instrumente de măsură, constituit dintr-o rigletă pe care sînt trasate diviziuni mai dese decît ale scării principale, astfel încît să permită citirea unor fracțiuni de diviziune din scara principală

https://en.wikipedia.org/wiki/Calipers

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Linkul pe wiki este la sublere si nu prezinta niciunul cu vernier rotativ.
E acolo prezentat si dial caliper care nu are vernier, si digital caliper iar fara vernier.

E posibil sa existe undeva si subler cu vernier rotativ pt. ca orice e posibil, dar daca exista este extrem de rar, mai ales unul serios de precizie si fiabil  nu o jacarie.

Daca puneai insa link chiar la vernier pe wiki, pt. care ai dat definitia, era mentionat cu poza la micrometru ca are vernier rotativ.
Si micrometrul si palmerul au traditional vernier rotativ, dar exista si dial fara vernier si digitale fara vernier.
In prezent ( multe zeci de ani chiar) exista si sublere atat dial mecanice cat si digitale, cu precizie de micrometru, de 0,01mm destul de banale chiar daca scumpe - precizie de 0,01 nu doar diviziune ! , si chiar si de 0.001mm exista - care sunt insa mai rare si mai scumpe.
Si exista si micrometre cu precizie de palmer.

Eu recomand dial caliper mecanic  fara vernier si fara baterie.
Se gasesc si topex si insize si mitutoyo si multe altele.
La cele in inch au cadran alb si la cele metrice au cadran galben.
Mitutoyo chiar face multe modele asa.

Edited by loock, 13 April 2022 - 16:10.


#32
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 loock, on 13 aprilie 2022 - 16:03, said:

Linkul pe wiki este la sublere si nu prezinta niciunul cu vernier rotativ.
E acolo prezentat si dial caliper care nu are vernier, si digital caliper iar fara vernier.

E posibil sa existe undeva si subler cu vernier rotativ pt. ca orice e posibil, dar daca exista este extrem de rar, mai ales unul serios de precizie si fiabil  nu o jacarie.

Daca puneai insa link chiar la vernier pe wiki, pt. care ai dat definitia, era mentionat cu poza la micrometru ca are vernier rotativ.
Si micrometrul si palmerul au traditional vernier rotativ, dar exista si dial fara vernier si digitale fara vernier.

Eu recomand dial caliper mecanic  fara vernier si fara baterie.
Se gasesc si topex si insize si mitutoyo si multe altele.
La cele in inch au cadran alb si la cele metrice au cadran galben.
Mitutoyo chiar face multe modele asa.

Nu mi-am batut capul prea tare - m-am dus direct la vernier caliper si este adevarat ca nu au toate modelele in wiki, oricum vernierul se refera la o citire compusa, am avut la nava in cateva randuri subler cu vernier rotativ (vernier caliper - ca nu are alt echivalent in engleza si asa se comanda la supplier)

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pune o poza sau link sa vedem si noi.
Teoretic e posibil sa existe - ca la micrometru si palmer, dar de vazut asa ceva mai greu...
Nu trebuie confundat cu dial caliper mecanic care nu are vernier - are doar mm pe falca, si nici cu cele cu moleta de reglaj fin, si nici cu cele cu falca rotativa.

Sunt oameni care se refera gresit la dial caliper ca avand vernier, dar este incorect.

Eu prefer dial caliper mecanic tocmai pt ca nu are vernier si e mai precis si mai usor de citit.
Cu vernier e bun un Mauser dar folosit pe post de cheie reglabila, nu de robineti ci pt. obiective foto...

Edited by loock, 13 April 2022 - 16:25.


#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 Razvan319, on 12 aprilie 2022 - 14:56, said:

Astea cu vernier rotativ sunt cele mai bune
Pune o foto. Că nus la ce te referi.
La dial caliper? Ăla numești tu vernier rotativ?

#35
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 dorin_2k, on 13 aprilie 2022 - 16:49, said:

Pune o foto. Că nus la ce te referi.
La dial caliper? Ăla numești tu vernier rotativ?

Nu, e mai degraba in genul micrometrului - Circular Vernier Scale Caliper - nu mi se deschide ISSA Catalogue si vad ca nici online nu mai permit cautari decat de la membri

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Ceva că în mesajul #29?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate