Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Subler din anii 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Salut
Am nevoie de un subler pentru diferite masuratori si m-am gandit sa achizitionez unul de pe OLX deoarece as dori sa nu dau mai mult de 50 lei si totusi sa fie mai calitativ decat cele de pe piata existente la pretul acesta.
Am gasit ceva dar nu are nicio o marca inscriptionata pe el si prezenta ca fiind de prin anii 2000.
Acestea sunt unele foto cu el .
Are 150mm si precizia 0.05mm - sper sa nu gresesc.
Daca intr-adevar este mai vechi cred ca este posibil ca cineva sa-mi dea referinte despre el.
Multumesc...

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Pare bine pãstrat, nefolosit.
Totuși ai fost la Dedeman, Brico, Leroy?
40 lei la Leroy cu 0,02 precizie

Edited by dorin_2k, 29 March 2022 - 16:34.


#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
E mai ieftin aici :
https://www.izolta.c...opex-31c615/407

#4
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Cumpara un subler electronic. Gasesti destul de ieftine daca nu ai nevoie de precizie de 0.01 mm.

#5
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 09.07.2005
Ia bre un Mitutoyo,ce te zgarcesti, il ai pe viata.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 cristyz, on 29 martie 2022 - 18:28, said:

Cumpara un subler electronic. Gasesti destul de ieftine daca nu ai nevoie de precizie de 0.01 mm.

Mai citeste odata ce a cerut - "... as dori sa nu dau mai mult de 50 lei si totusi sa fie mai calitativ decat cele de pe piata existente la pretul acesta."

La 50 lei sunt doar porcarii absurde.

Alea din Lidl si Kaufland au sonda de adancime vizibil mai scurta ssu mai lunga decat baza chiar si cu 0,3mm ( nu 0,03 ci 0,3 !!!), si suprafata de otel este rugoasa grosolan. Si cele din Lidl care au baterie cu litiu consuma mult - tin mai putin decat poate unul bun cu SR44.

Topex e cam minimul la care sa te uiti.

Insa e can aiurea sa mai iei cu vernier in 2022 ( de fapt si cu 50 de ani in urma).
Exista si cu cadran, mecanice, care sunt si foarte usor de setat pe zero prin rotirea si blocarea cadranului. Se gasesc uzual cu diviziune de 0,02mm, si exista si  de 0,01.
La Topex era cu niste ani in urma 80 lei unul care avea cadran mecanic. Au avantajul ca nu se termina bateria niciodata. Pe cadran citesti doar zecimi si sutimi, si mm ii citesti langa falci ca la cele cu vernier. Posibil sa se mai fi scumpit, dar oricum sunt sub alte branduri decente.

 Tonic Water, on 29 martie 2022 - 19:51, said:

Ia bre un Mitutoyo,ce te zgarcesti, il ai pe viata.

Alea trebuie luate doar de la magazine foarte serioase si reprezentante, deoarece piata e plina de fakeuri.
Mitutoyo nu sunt foarte scumpe daca nu vrei cu precizie de 0,01 si 0,001certificata, nu diviziune de 0,1 ci chiar precizie certificata, dar totusi nici 50 lei. La fekeuri suprafata e grosolana la unele f ieftine - unele au chiar bavuri de te tai cu ele, dar sunt si finisate unele, insa bateria tine f. putin fata de original si au si alte dezavantaje de masurare.
Au si cu cadran mecanic, si cu vernier si electronice, si de 0,05, si de 0,02 si de 0,01, repet - precizie nu diviziune marcata !, insa nu prea are rost sa iei de 0,05. Sunt accesibile cu precizie de 0,02 chiar si cu gradatie de 0,01.

Edited by loock, 29 March 2022 - 20:08.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Da un ban in plus si ia unul mecanic de firma serioasa ! Si o lupa de mana sa-l citesti...cel putin e cazul meuPosted Image !
Electronic ieftin am luat...adica vreo 100 de lei si nu e bun de nimic . L-am aruncat , facea ca jocurile electronice proaste Posted Image .

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand evitati sublere electronice daca vreti precize mai buna de 1mm.
Si al 100 de lei tot proaste sunt.

Cele mai bune sunt cele clasice. Dar sa nu va asteptati sa aiba precizie mai buna de 0,1mm indiferent de ce scrie pe ele. Altfel n-at imai avea nevoie de micrometre :D

Cel din poze pare ok. La fel cel Topex.

Singura chestie la poze - nu se vede materialul din care e facut. Ideal e Invar-ul.
am intalnit unele din plastic argintiu :D

#9
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004

 eiffel, on 29 martie 2022 - 20:08, said:

Cele mai bune sunt cele clasice. Dar sa nu va asteptati sa aiba precizie mai buna de 0,1mm indiferent de ce scrie pe ele. Altfel n-at imai avea nevoie de micrometre Posted Image
Tocmai de aceea vreau sa achizitionez unul second-hand produs chiar si inainte de revolutie.
Cel din poze este vandut la pretul de 50lei si proprietarul zice ca este neutilizat... si pare destul de bine lucrat.
Am mai gasit si cateva sublere romanesti in stare destul de buna vandute intre 50 si 100 lei.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
La ce măsurători îl vei folosi? E neapărat nevoie de 0,95 precizie?


#11
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008

 loock, on 29 martie 2022 - 20:03, said:

Mai citeste odata ce a cerut - "... as dori sa nu dau mai mult de 50 lei si totusi sa fie mai calitativ decat cele de pe piata existente la pretul acesta."


Am citit destul de bine. Sublerul ala are precizie de 0.05mm, la 50 de lei gaseste subler electronic mai precis decat ala. Ca nu tin bateriile 2 ani sau ca nu e finisat bine e alta poveste.

 eiffel, on 29 martie 2022 - 20:08, said:

In primul rand evitati sublere electronice daca vreti precize mai buna de 1mm.
Si al 100 de lei tot proaste sunt.


Un subler bun e cam 100 euro, precizie 0.01 mm, tine bateria cel putin 1 an la folosire zilnica.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Mai lasati-ma cu precizie de 0,01mm la sublere ca e fake.
Aia e precizie de micrometru, nu de subler.

Masoara ceva cu un subler cu precizia asta si apoi masoara cu un micrometru. Vei vedea abaterile.

Sublerele au precizie de 0,1mm. Restul e cancan. Oricat ai mari scala aia doar te apropii de precizia standard, nu obtii una mai buna.

Alea electronice sunt si mai proaste. Nu mai zic ca in timp se decalibreaza din cauza uzurii "senzorului".

#13
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004
Da... tot ce este electronic pe piata sunt niste fake-uri... dar nu este bine spus asa, pentru ca fake-uri sunt cele care sunt copii "proaste"... ar trebui interzise de la comercializare prin faptul ca sunt lucrate extraordinar de prost numai ca sa-ti ia efectiv banii.
Si reiterez... doresc sa cumpar un subler vechi ca sa-l utilizez in scopuri de personale, de exemplu: doresc sa realizez cutii din AL si vreau sa trasez unele linii, vreau sa masor sarma de bobinaj CuEm cu diametru de 0.2mm,  0.33mm sau 0.5mm sau 1mm sau 1.5mm,  1.7mm, o masurare aproximativa, pentru realizarea unor bobine etc.
Idea este ca un subler mai vechi dar, bine realizat, imi este mai dea ajutor decat o rigla Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image si consider ca o precizie de 0.05mm imi satisface pe deplin dorintele.
De aceea v-am prezentat un subler gasit de pe OLX despre care as vrea sa stiu daca cineva a mai lucrat cu el sau poate primesc o alternativa si in acelasi timp imi face placere sa discutam aici si sa aflam lucruri noi.

Edited by Eugen1968, 30 March 2022 - 10:28.


#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 Eugen1968, on 29 martie 2022 - 21:00, said:


Am mai gasit si cateva sublere romanesti in stare destul de buna vandute intre 50 si 100 lei.
Ce inseamna la tine...in stare destul de buna? Luceau frumos si erau nepatate ?

Din punctul meu de vedere, STARE BUNA inseamna sa nu fie decalibrat...cum iti dai tu seama la ochiometru ca nu e decalibrat? CA sa vezi cat de bine e calibrat , iti trebuiesc niste lere de masurare (sunt niste cilindrii mici sau mari, de diferite dimensiuni dar care au dimeniunile exacte, diametru-inaltime, masori cu sublerul acei cilindrii si vezi daca bate masuratoare de pe subler cu dmensiunea cilindrului). Asa se fac calibrarile metrologice la aparatele de masura gen micrometre, sublere , ceas comparator.

Faptul ca arata bine estetic= 0

#15
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 27.04.2004

 cuculea, on 30 martie 2022 - 10:48, said:

Ce inseamna la tine...in stare destul de buna? Luceau frumos si erau nepatate ?

Din punctul meu de vedere, STARE BUNA inseamna sa nu fie decalibrat...cum iti dai tu seama la ochiometru ca nu e decalibrat? CA sa vezi cat de bine e calibrat , iti trebuiesc niste lere de masurare (sunt niste cilindrii mici sau mari, de diferite dimensiuni dar care au dimeniunile exacte, diametru-inaltime, masori cu sublerul acei cilindrii si vezi daca bate masuratoare de pe subler cu dmensiunea cilindrului). Asa se fac calibrarile metrologice la aparatele de masura gen micrometre, sublere , ceas comparator.

Faptul ca arata bine estetic= 0
Am gasit unele de productie romaneasca care erau foarte uzate, se putea vedea in fotografii, sau altele ca cel din pozele din primul post care este nefolosit, dupa cum se vede si care are ulei pe el... de asta am si intrebat daca a lucrat cine cu unul ca acesta fiindca este posibil sa fie un "fake" iar dinstanta de 400km pana la vanzator ma impiedica sa-l vad indeaproape.
Iar in legatura cu precizia, inainte vreme, in fabrica imi dadea de la magazie un subler ROMANESC si nu-mi mai bateam capul daca este calibrat. Bine la o anumita perioada il duceam la laborator sa-l verifice...Posted Image
Si da stare buna inseamna sa fie calibrat dar si daca este uzat si nu se mai vad inscriptiile de pe el iar nu este in regula.

Edited by Eugen1968, 30 March 2022 - 11:03.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu-ti bateai tu capul, ca isi bateau aia de la metrologie :D

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Iti pot arata un Mitutoyo care arata exceptional estetic dar care e complet decalibrat si nu se vede (prea bine) cu ochiul liber. A fost folosit de un @ciobanoi@ la spart cutii de conserve , a vazut omul ca are partea din spate ascutia...a zis...hai ca merge, imi desfac si eu conserva de peste cu sublerul. Intamplare vazuta intr o fosta fabrica comunista , actuala fabrica privata dar ramasa in trecut.

#18
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008

 eiffel, on 30 martie 2022 - 08:49, said:

Mai lasati-ma cu precizie de 0,01mm la sublere ca e fake.
Aia e precizie de micrometru, nu de subler.

Masoara ceva cu un subler cu precizia asta si apoi masoara cu un micrometru. Vei vedea abaterile.


Cu un subler bun masori si sutimile, doar ca e influentat de modul in care il ti. Cand aveam cote tolerate la sutime foloseam si micrometru, dar in 70% din cazuri arata la fel ca si sublerul. Am la munca si micrometre cu precizie de 2 microni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate