Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Router Digi /Telekom

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sir_emylian

sir_emylian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.03.2008
Salutare, sper sa postez unde trebuie.
De curand am trecut de la Telekom Romania la Digi, pentru diferenta de pret calitate.etc

Problema:Routerul celor de la Digi este un ZTE Gpon Ont, foarte slab(din punctul meu de vedere) transmite 2.5 GHZ am lag foarte mare la anumite jocuri pe Xbox.etc.
Cei de Telekom mi-au lasat mie routerul lor SagemCOM Pack Fast 5655v2 AC RF.

Intrebare:As putea sa pun routerul celor de la telekom si sa il mufez cu fribra si etc in locul la acest ZTE, ? Merita osteneala ? E modemul codat cumva in acest fel sa nu mearga pe alta retea?

Multumesc anticipat.!!

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu fiecare ISP are propriile setari, poate chiar si firmware custom.
Nu cred ca ai putea modifica routerul vechi incat sa mearga cu Digi. Posibil sa nici nu ai acces la interfata de configurare.

Edited by Hider141, 29 March 2022 - 12:50.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Teoretic da. Doar sa introduci datele de logare PPoE (daca le accepta routerul).
Practic nu garantez. Nu stiu daca Digi imperecheaza routerul cu datele de logare.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu-i posibil, te chinui degeaba! Iti iei ce router vrei, il pui dupa ZTE si gata. Un exemplu relativ ieftin ar fi Archer C80.

PS: xbox-ul nu ai posibilitatea sa-l conectezi prin cablu?

#5
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022
Nu, nu se poate face ce doreste initiatorul. ONT-ul RDS nu poate fi inlocuit cu alt echipament, echipament al clientului. ONT-ul poate fi pus in bridge si pus CPE in spatele lui dar scos cu totul din schema si inlocuit cu ce doreste clientul... nu, nu se poate.

#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.06.2009
Nu poti folosit ONT-ul de la telekom ca si ONT la Digi, dar nu te opreste nimeni sa il folosesti ca si Access point. Dezactivezi wifi la ONT de la digi, dezactivezi DHCP la ONT de la telekom si pui un cablu intre ele si gata. O sa ai wifi mult mai ok pe 5GHz.

Edit: Trebuie sa te asiguri ca sunt in acelasi subnet.

Edited by djbiti1, 29 March 2022 - 14:00.


#7
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 sir_emylian, on 29 martie 2022 - 12:38, said:

Salutare, sper sa postez unde trebuie.
De curand am trecut de la Telekom Romania la Digi, pentru diferenta de pret calitate.etc

Problema:Routerul celor de la Digi este un ZTE Gpon Ont, foarte slab(din punctul meu de vedere) transmite 2.5 GHZ am lag foarte mare la anumite jocuri pe Xbox.etc.
Cei de Telekom mi-au lasat mie routerul lor SagemCOM Pack Fast 5655v2 AC RF.

Intrebare:As putea sa pun routerul celor de la telekom si sa il mufez cu fribra si etc in locul la acest ZTE, ? Merita osteneala ? E modemul codat cumva in acest fel sa nu mearga pe alta retea?

Multumesc anticipat.!!
Raspunsul este nu si te poti astepta si la alte surprize neplacute cu digi pe viitor .
Poti cere acel ont wifi6 cu 3 lei pe luna in plus daca ai abonamentul gigabit desi vei astepta daca nu au stock .

 djbiti1, on 29 martie 2022 - 13:59, said:

Nu poti folosit ONT-ul de la telekom ca si ONT la Digi, dar nu te opreste nimeni sa il folosesti ca si Access point. Dezactivezi wifi la ONT de la digi, dezactivezi DHCP la ONT de la telekom si pui un cablu intre ele si gata. O sa ai wifi mult mai ok pe 5GHz.

Edit: Trebuie sa te asiguri ca sunt in acelasi subnet.
Nu va merge datorita ca sagemcomurile nu pot fi trecute in bridge mode , iti instala telekom in trecut huawei inferior din cauza asta.

#8
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 27.06.2009
Nu iti trebuie niciun bridge. Daca sunt in acelasi subnet va functiona fara probleme. ONT-ul de la DIGI va sta ca DHCP/DNS/Gateway principal. Cel de la telekom va fi AP si atat.

#9
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
e de tot rahatul routerul primit cu fibra optica la rds nu mai am semnal in camera la 5-6 m tot se intrerupe erori cosmar exista un router de cumparat ce poate fi pus in loc de zte ?

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 sir_emylian, on 29 martie 2022 - 12:38, said:

De curand am trecut de la Telekom Romania la Digi, pentru diferenta de pret calitate.etc
Adica ai plecat pentru diferenta de calitate si de fapt ai... calitate mai slaba? :-D

Nu poti face ce vrei tu: fiecare provider are echipamentul (ONT-ul) lui pe care face managementul asa cum doreste.

#11
echoFourZero

echoFourZero

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.02.2022

 vdesigns, on 29 martie 2022 - 18:55, said:

e de tot rahatul routerul primit cu fibra optica la rds nu mai am semnal in camera la 5-6 m tot se intrerupe erori cosmar exista un router de cumparat ce poate fi pus in loc de zte ?
Am zis mai sus, s-a mai zis pe forum de N ori. _NU_, nu se poate inlocui ONT-ul RDS cu un echipament al clientului. Poate fi pus in bridge si isi pune clientul ce CPE doreste in spatele ONT-ului.

#12
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019
Decât sa îți cumperi propriul @vdesigns router dacă ai abonament gigabit repet mai bine dai 3 lei pe luna pentru noul ont wifi6 nu vei mai avea probleme.
Cel mai ieftin router cu wifi6 ieși mai scump și tot 2x2 mimo o sa ai și ți doua aparate în priză

Edited by eldatar, 29 March 2022 - 21:22.


#13
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 03.04.2007
Se poate comanda wifi6 și pe abonamente inferioare

Edited by csachiri, 30 March 2022 - 16:51.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Am instalat routerul Digi Wifi6, a venit cu cablu de retea cat. 5 pentru conectarea la ONT Digi, castig ceva daca pun un cablu mai bun, ce sa iau ? Multumesc

#15
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Nu ai ce castiga.
Doar daca vrei sa pui unul mai lung :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate