Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Misterul mortii

  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#217
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postelevpopa, on 05 aprilie 2022 - 20:39, said:



Pai si in vise nu esti tot om, nu ai tot mobilitate, capacitati senzoriale,
Nu. Am mai explicat. Nu mai repet.  Nu poti intelege am terminat discutia.

#218
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,487
  • Înscris: 09.05.2008

View Postelevpopa, on 29 martie 2022 - 10:42, said:

Asta e ceea ce stii tu de NDE-uri ? Nu stii ca au loc cand inima nu mai bate deci creierul n-ar avea ce halucinatii sa mai produca ? Apoi cum explici elementele comune, mersul prin tunel, intalnirea cu Dumnezeu, iubirea absoluta, life review-ul, in cazuri de OBE relatarea a ceea ce doctorii faceau ca sa ii resusciteze ? Daca e doar o halucinatie, de ce nu halucineaza floricele pe campii ? De ce e atat de specifica "halucinatia" ?
Pentru ca educatie.
Daca ajungi pe o planeta straina si vezi un paianjen  cu 16 picioare si 8 ochi, care are 12 m inaltime si 6 latime, primu' lucru' care-l faci este:
a. tragi cu tot armamentu' din dotare
b. il intrebi cat e ceasu' si daca e vreun mecdonalds prin apropriere.

Sa fim seriosi!

#219
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
stai linistit ca in vis, toate aberatiile ti se par normale (tot ce ai crede ca nu-ti poti imagina, exista)
daca ti se pare ceva anormal, daca iese din limitele normalului sau daca iti dai seama ca e un vis si incepi sa-l manipulezi inseamna ca deja esti treaz, s-a sculat constiinta in tine

Edited by apocalipsul, 06 April 2022 - 09:16.


#220
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019

View PostTestosteron, on 06 aprilie 2022 - 06:21, said:

Nu. Am mai explicat. Nu mai repet.  Nu poti intelege am terminat discutia.

N-ai explicat nimic. Cum iti dai tu seama ca esti in vis din interiorul visului ?

View Postapocalipsul, on 06 aprilie 2022 - 09:14, said:

stai linistit ca in vis, toate aberatiile ti se par normale (tot ce ai crede ca nu-ti poti imagina, exista)

Exact. Si ceea ce oamenii iau acum de normal, "da, da, energie, materie, stiinta!", odata trezit din visul asta vor parea cele mai mari aberatii.

#221
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postandreic, on 29 martie 2022 - 00:41, said:

Nu stiu cum sa-ti spun dar in anii 20 cand a fost scrisa multi inca erau cu zeitatile inclusiv oamenii de stiinta,
Ipoteze vor fi desigur dar stiinta anilor 20 totusi... ceva mai modern avem ?

Pai sa dam deoparte tot ce vine dinainte de ... anii 80 sau cum doresti ? Deci sa te vad cum respingi ... I dunno ... vaccinul cutare sau cutare. Aham.
Nu mai zic de 'prostalaii' greci care au pus bazele (filzofice) ale civilizatiei europene.

#222
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ceee??? dacii??? daaa... zamolxe astia, piramida energetica sau piramidon parca era... au fost tari...  si oamenii de stiinta britanici, cine n-a auzit de ei?
bazele ca bazele dar sa vezi acizii...
civilizatie? europeana? eu n-am auzit... adica am auzit ceva dar n-are legatura... singura civilizatie pă europa a fost cucuteni...

#223
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postelevpopa, on 28 martie 2022 - 23:36, said:

Tocmai am terminat de citit cartea "Death and its Mystery - Proof of the Existence of the Soul", pe care o recomand oricarei persoane interesate de stiinta:
Inainte ca trolii sa se grabeasca sa recite meme ca "e de religie", "e de... incultura trolului", mentionez ca cartea e scrisa de Camille Flammarion, astronom notabil de la trecerea dintre secolul 19 si 20. Ca orice om de stiinta serios, cartea este scrisa ca orice alta scriere stiintifica, cu date empirice, observatii, verificari, formulare de ipoteze stiintifice despre suflet, etc. Asadar, orice persoana interesata de stiinta va gasi in paginile cartii (care are 3 volume, ce trateaza fenomenele ce au loc inaintea, la momentul, si dupa moarte) o adevarata sursa de cunoastere despre natura realitatii. Trolii vor gasi doar o alta ocazie sa isi arate in vazul tuturor dezvoltarea emotionala a unui copil de 5 ani.
Nu e nimic stiintific sau misterios dupa clipa decesului si asta pt. simplu fapt ca asa ceva nu poate fi cercetat in nici un fel intrucat nu exista nimic de cercetat.
Creierul uman poate oferi orice fel de imagistica si orice fel de informatie despre care cei mai "angelici" sustin a fi viata de dincolo de moarte, dar creierul o ofera doar posesorului si doar cat inca este in viata.
Postmortem-ul poate fi studiat doar la morga, ca si cadavru, in rest fantezii potentate de stari alterate ale constiintei sau in cel mai fericit caz de stari inductive sau autoinductiv modifiate ale acesteia.
Nu exista nici un experiment reproductibil care sa poata fi cercetat real de catre oameii de stiinta referitor la subiectul propus.
Postmortemul e un subiect tabu in ambele sensuri si asta intrucat e imposibil de gasit ceva intru a fi studiat.
E posibil orice, dar asta nu inseamna ca este ceva.

#224
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ne-a inchis jucaria, a mai ramas moartea...

#225
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 17.10.2019

View Postelevpopa, on 28 martie 2022 - 23:36, said:

Tocmai am terminat de citit cartea "Death and its Mystery - Proof of the Existence of the Soul", pe care o recomand oricarei persoane interesate de stiinta:
https://archive.org/...age/n5/mode/2up

Inainte ca trolii sa se grabeasca sa recite meme ca "e de religie", "e de... incultura trolului", mentionez ca cartea e scrisa de Camille Flammarion, astronom notabil de la trecerea dintre secolul 19 si 20. Ca orice om de stiinta serios, cartea este scrisa ca orice alta scriere stiintifica, cu date empirice, observatii, verificari, formulare de ipoteze stiintifice despre suflet, etc. Asadar, orice persoana interesata de stiinta va gasi in paginile cartii (care are 3 volume, ce trateaza fenomenele ce au loc inaintea, la momentul, si dupa moarte) o adevarata sursa de cunoastere despre natura realitatii. Trolii vor gasi doar o alta ocazie sa isi arate in vazul tuturor dezvoltarea emotionala a unui copil de 5 ani.
q.e.d. ezvoltarea emotionala a unui copil de 5 ani. "mentionez ca cartea". "cartea este scrisa ca orice alta scriere stiintifica, cu date empirice, observatii, verificari, formulare de ipoteze stiintifice despre suflet"

#226
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2022
Dacă există viață după moarte, atunci se nasc niște întrebări! Ce este viața după moarte? Adică, ce rămâne din tine, viu, după ce mori? Suflet, fantomă, zombie, strigoi, vârcolac? Orice ar fi entitatea asta de rămâne în viață, să-i zicem suflet, să nu speriem copii, ce știe el să facă? Poate să vadă, să audă, să simtă? Poate să mănânce ca să rămână în continuare în viață? Păi dacă poate, de ce nu-și face treaba de la-nceput, să vadă pentru un orb, să audă pentru surd, să mănânce pentru flămând? De ce nu-i dă o palmă peste ceafă corpului, în timpul vieții, să-i atragă atenția când greșește? Și, cognitiv, rămâne cu inteligența și deșteptăciunea avută de corp înainte de moarte? Că dacă-i așa, mie milă de unele suflete...

#227
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,391
  • Înscris: 08.04.2020

View PostKiloW, on 29 martie 2022 - 10:10, said:

S-au făcut experimente științifice cu near death experience. De exemplu au fost puse niște numere în sălile de reanimare care nu puteau fi văzute decât de sus.
Niciunul din pacienții care s-a "decorporalizat" și s-a văzut pe sine însuși de deasupra n-a văzut și numerele alea deși ar fi trebuit.
Plus ca exista o mica diferența dintre near death și death, ca să zic asa....

Fiziologic in starea NDE activitatea electrica a creierului e intensa asemanatoare unei persoane in stare de veghe.

Personal cred ca asta e o adaptare pentru a pune lucrurile in ordine inainte de  a muri, creierul are un soi de baterie pe care functioneaza cam 20-30 minute.

Nu am vazut citate NDE-uri oribile, mai toate sunt fericite, personal cred ca optiunea finala se permanentizeaza e la fel cu ,,lumina stelei ce a murit,, oricum in cazul meu viata mi-a servit numai frustrari, asa ca am promis ca voi rula  NDE, optiuni mizerabile, si n-am incarcat alt fel de informatie in creierul meu.

Timpul si perceptia lui sunt relative din toate punctele de vedere, in primul rand este legata de viteza proceselor care au loc in creier, daca aceste procese incetinesc, tot ce se intimpla in jur pare ca accelereaza, aceeasi senzatie o da si deformarea spatiu timp de catre gravitatie, este de fapt acelasi lucru, dar cu  alta cauza primara, in ipoteza in care ai sta in orizontul evenimentelor al unei gauri negre ai vedea toata istoria universului deruland-se in fata ta.

Mai exsta insa si incertitudinea momentului in timp, <eul tau> nu nu poate stabili momentul  din intreaga viata la care se raporteaza, doar din exterior se poate da verdictul ca ai murit, evenimentul este relativ fata de ceilalti oameni, si in genere fata de mediul exterior.

Timpul in general are o incertitudine la nivel cunantic, pe durate foarte scurte nu poti spune in ce directie merge, din acest motiv apare anomaliile legate de anumite evenimnte care le preced si succed, adica le incadreaza, deoarece in imediata vecinatate a evenimentului sensul timpului nu e clar definit.

Vezi anomaliile la generatoarele de numere aleatorii care au incadrat evenimentul 9-11, de fapt icadreaza orice eveniment.

https://link.springe...A:1023981519179

Edited by stdalionutpwr, 22 May 2022 - 11:43.


#228
vuratis

vuratis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2022
Biblia spune că sufletul este nemuritor, astfel moartea este doar un pas către lumea cealaltă, unde fiecare îl va întâlni pe Dumnezeu.

#229
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
sau pe celalalt dumnezeu... ala cu coarne Posted Image

#230
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 06.03.2021

View Postvuratis, on 10 octombrie 2022 - 18:56, said:

Biblia spune că sufletul este nemuritor, astfel moartea este doar un pas către lumea cealaltă, unde fiecare îl va întâlni pe Dumnezeu.

Nu scrie niciunde în Biblie că omul are un suflet nemuritor, în Biblie scrie că omul este un suflet viu, nu că are suflet... Dumnezeu este Singurul care are nemurirea, nici îngerii n-au nemurirea... iar legat de moarte, tot în Biblie scrie că omul când moare nu mai știe nimic, nu mai este conștient și așa rămâne până la înviere...

#231
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
omul ca si constiinta, (suflet, spunetii cum vreti,) cand moare, e fix la fel cum e inainte de a exista (de a se naste) adica nu e! e pa! kaput, finito, game over.

#232
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,947
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvuratis, on 10 octombrie 2022 - 18:56, said:

Biblia spune că sufletul este nemuritor, astfel moartea este doar un pas către lumea cealaltă, unde fiecare îl va întâlni pe Dumnezeu.

HEY! noi vorbeam serios acilea!!! :P

#233
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvuratis, on 10 octombrie 2022 - 18:56, said:

Biblia spune că sufletul este nemuritor
Si... e vreo garantie in ce au scris ciobanii acu 2 milenii ? Adica trebuie sa luam in serios ? Posted Image

View Postapocalipsul, on 02 noiembrie 2022 - 10:44, said:

omul ca si constiinta, (suflet, spunetii cum vreti,) cand moare, e fix la fel cum e inainte de a exista (de a se naste) adica nu e! e pa! kaput, finito, game over.
Da. Poate pentru unii fani ai bibliei ar merge o comparatie stil ca la gradinita, cu piesele de lego. De ex te uiti la o casa din lego facuta de un copil sa zicem, iti place, iti imaginesti ca intri in ea samd... cand o desfaci bucatele, casa mai exista ? Fireste ca nu... ai piesele dar nu mai ai casa. Acest principiu rational elementar se aplica la orice nivel inclusiv la atomi si oameni si mai ales la fenomenul mortii.

Nemurirea nu este decat o idee data de un fenomen psihic ce este legat de conservare si spiritul de conservare in general al omului. E un concept inventat sa contreze natura, entropia etc... nu exista nimic cu adevart nemuritor asta e clar. Totul este vremelnic, este o stare trecatoare, nu se opreste din drum sau timp niciodata. Te adaptezi la idee adica te impaci cu ea sau deplangi moartea... si inventezi nemurirea ca nu-ti convine ca mori, de aici se trage.
Evident religiile au exploatat acest fenomen inca de la aparitia lor de asta avem peste tot ideea de nemurire.
Filozofii au extrapolat si eu, au zis nu domne moartea e o poarta catre viitor bla bla, sau ca e o evolutie (te apuca rasul nu alta), religiosii o baga pe aia cu ingerii he he. E greu pentru oameni mai ales cei "slabi de inger" sa conceapa ca moartea este o chestie foarte simpla si de neocolit si ca nu are sens sa-si pierzi timpul cat esti in viata sa te gandesti mama o fi moartea reala, ce o fi dupa...
Acu filozofii o sa zica pai exista nemurire cum, daca oamenii isi amintesc de vreun stramos este un exemplu de nemurire... nu, este o simpla invatare a istoriei, ceva ce a fost odata, nu este ca te gandesti la cineva si zici ca e nemuritor. Perpetuarea unei idei nu are legatura cu nemurirea imaginata de oameni.

Edited by andreic, 09 November 2022 - 18:19.


#234
ALEG

ALEG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.02.2014

View Postandreic, on 09 noiembrie 2022 - 18:06, said:

Si... e vreo garantie in ce au scris ciobanii acu 2 milenii ? Adica trebuie sa luam in serios ? Posted Image


Da. Poate pentru unii fani ai bibliei ar merge o comparatie stil ca la gradinita, cu piesele de lego. De ex te uiti la o casa din lego facuta de un copil sa zicem, iti place, iti imaginesti ca intri in ea samd... cand o desfaci bucatele, casa mai exista ? Fireste ca nu... ai piesele dar nu mai ai casa. Acest principiu rational elementar se aplica la orice nivel inclusiv la atomi si oameni si mai ales la fenomenul mortii.

Nemurirea nu este decat o idee data de un fenomen psihic ce este legat de conservare si spiritul de conservare in general al omului. E un concept inventat sa contreze natura, entropia etc... nu exista nimic cu adevart nemuritor asta e clar. Totul este vremelnic, este o stare trecatoare, nu se opreste din drum sau timp niciodata. Te adaptezi la idee adica te impaci cu ea sau deplangi moartea... si inventezi nemurirea ca nu-ti convine ca mori, de aici se trage.
Evident religiile au exploatat acest fenomen inca de la aparitia lor de asta avem peste tot ideea de nemurire.
Filozofii au extrapolat si eu, au zis nu domne moartea e o poarta catre viitor bla bla, sau ca e o evolutie (te apuca rasul nu alta), religiosii o baga pe aia cu ingerii he he. E greu pentru oameni mai ales cei "slabi de inger" sa conceapa ca moartea este o chestie foarte simpla si de neocolit si ca nu are sens sa-si pierzi timpul cat esti in viata sa te gandesti mama o fi moartea reala, ce o fi dupa...
Acu filozofii o sa zica pai exista nemurire cum, daca oamenii isi amintesc de vreun stramos este un exemplu de nemurire... nu, este o simpla invatare a istoriei, ceva ce a fost odata, nu este ca te gandesti la cineva si zici ca e nemuritor. Perpetuarea unei idei nu are legatura cu nemurirea imaginata de oameni.

d-le andreic, am observat ca dumneata esti prea sigur pe tine , uneori bine, alteori, de prea mare incredere in tine?

eu am capatat prin studiu intens/imens un motto in viata: cel mai intelept om , raspunde daca e intrebat personal la orice intrebare, cu : "Nu stiu"!

iti doresc sa ajungi la iluminari!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate