Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gard zidit

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Nu-iNimic

Nu-iNimic

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2022
​Buna,
Acum ceva vreme m-am mutat si eu intr-un duplex cu o curte micuta. Era un pamant tare cleios, asa ca m-am grabit sa pun gazon sa poate umbla si cainele prin curte dupa ploaie. Am ajuns sa imi pare rau ca am facut-o pe repede inainte cu niste oameni care au vrut doar sa isi ia banii si sa plece.

Problema este ca cei care mi-au pus boltarii sa tina pamantul nu au facut o treaba tare buna: nu au sapat mai deloc o fundatie, plus ca i-au pus si in interiorul curtii.
Vreau sa completez cu ciment locul dintre boltari si trotuar, sa imbrac stalpii in boltari si apoi sa pun scanduri WPC intre ei(https://www.leroymer...24-mm-gri/43341).

Intre timp au venit de ne-au facut si noua drumul (Fig2 inainte, Fig5 dupa), el ajungand la nivelul usii. Practic acum ar avea un pic de fundatie.

Mai jos se poate vedea golul din interior/exterior, aprox 10-15 cm latime, de la boltari la trotuar, in functie de cum le-a iesit trotuarul.
In Fig6, Fig7 se vede ce vreau sa zic mai sus.​ ​
Intrebarile mele ar fi
- ar fi riscul sa mi se darame zidul/stalpii?
- o sa prinda cimentul de plasa gardului (e vopsita), sau trebuie sa prin o plasa pentru beton?

Intr-o parte am asa - Fig1. Acolo ma gandeam sa pun niste coltare unde se imbina boltarii, m-am gandit ca asa nu e risc sa cada.
​ ​

In cealalta parte am asa - Fig3, unde este cel mai adanc s-a umplut cu pamant o inaltime de aprox 80cm. Asa arata acum, dupa ce am umplut cu pamant(Fig4).
Vreau sa mentionez ca cei care au adus pamantul l-au si tasat cu o placa vibrocompactoare si boltarii nu s-au urnit din loc.
​ ​ ​ ​

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate