Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitionare aparat foto compact

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Buna ziua ,intre Sony si Canon ce ma sfatuiti sa aleg

Ma intereseaza claritatea pozelor si durabilitatea.

https://altex.ro/apa.../CMFDSCRX100M3/
https://altex.ro/apa.../cpd/CMFG9XIIB/

#2
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Iei un mirrorless de banii aia. Un a6000.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Canon e mai nou, Sony are obiectiv mai luminos, din pacate ambele filmeaza doar 1080p.
Canon are touchscreen si e mai mic, Sony are ecranul mobil, viewfinder si teoretic baterie un pic mai buna.

Dar mai bine iei un mirrorless, ceva, totusi. E mai maricel, poti schimba obiectivele, dar permite mai mult.

#4
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Chestia e sa fie mai usor de transportat ,tinut in mana .Detin si un dsrl ,nu l contest la calitate dar e dificil sa te cari cu el sau sa l tii in geanta.
Incerc cu mirrorless

Edited by helen76, 28 March 2022 - 16:26.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce DSLR ai? Vezi ca gasesti comparatii, marimi, tot pe net.
Parerea mea e ca poti vinde dSLR si lua un mirrorless mai modern in mintile lui, cu obiectiv cum vrei tu si aia e.

Sau pastrezi DSLR si telefon cu camera foto buna - sincer, in multe situatii sunt super ok, ziua, video, noaptea la poze, la video noaptea nu chiar, dar pentru vacante etc merge. Depinde si de pretentii.
Sincer 2000lei intr-o compacta din asta nu stiu daca merita. Macar de e una mai noua, mai capabila, cu video 4K daca filmezi pentru tine, etc. Dar iar, se schimba si suma.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 DrLexic, on 28 martie 2022 - 16:01, said:

Iei un mirrorless de banii aia. Un a6000.

De banii aia nu cumperi A600 Posted Image
Eu am cumparat recent,in noiembrie Sony.Sunt foarte multumit de el.Chiar daca e model vechi,este foarte actual.Se poate cumpara MK V sau VI sau VII,ca sa fie mai "proaspat".
O camera compacta de aia este compacta ca sa-ti incapa in buzunar,sa fie usoara,etc..Mirorless-ul este perfect,dar tre' sa ai in set cel putin doua obiective ca sa te bucuri intr-adevar de el.Iar acest lucru deja necesita bagaj in plus.In plus,necesita un anumit timp pana schimbi obiectivele si s-ar putea ca sa nu mai ai ce sa fotografiezi.Doar zic.
Iar faptul ca filmeaza doar in HD il face demodat?De ce?Doar vorbim de o camera foto in primul rand.
Pe mine nu ma deranjeaza catusi de putin faptul ca filmeaza doar in FHD.
Senzorul lui este luminos,pozele facute pe lumina slaba sunt foarte reusite,excelente chiar.Pentru cineva care nu ridica fotografiatul la rang de arta este foarte OK acest aparat.

La acelasi pret exista si Panasonic daca doresti filmare 4K.
https://www.f64.ro/p...c-tz100-negru/p
dar nu are senzorul lui Sony.
Pe net exista o gramada de impresii si pareri,comparari,intre cele doua,cele trei,etc.

#7
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 d4m4g3, on 28 martie 2022 - 16:42, said:

Ce DSLR ai? Vezi ca gasesti comparatii, marimi, tot pe net.
Parerea mea e ca poti vinde dSLR si lua un mirrorless mai modern in mintile lui, cu obiectiv cum vrei tu si aia e.

Sau pastrezi DSLR si telefon cu camera foto buna - sincer, in multe situatii sunt super ok, ziua, video, noaptea la poze, la video noaptea nu chiar, dar pentru vacante etc merge. Depinde si de pretentii.
Sincer 2000lei intr-o compacta din asta nu stiu daca merita. Macar de e una mai noua, mai capabila, cu video 4K daca filmezi pentru tine, etc. Dar iar, se schimba si suma.

Buna.Nikon d5300 am.E facut cadou nu vreau sa l vand :)

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Eu mi-am luat acum vreo 2 ani un Olimpus TG-6, care pe langa ce face un aparat obisnuit, e subacvatic si foarte rezistent. Lentila de zoom e inauntru, nu se ridica in afara, asta il face foarte rezistent, dai cu el pe pietre si nu are nimic. Inghite nisip, mâl, apa, orice.
Ideea a fost sa aiba o abilitate in plus fata de smartfon, iar chestia cu subacvaticul m-a ajutat sa fac niste poze si filme chiar interesante. Filme de familie, ca nu-s folotgraf.
Are bateria cam slaba in schimb, dar am si una de rezerva sa nu am surprize. Si nu are un zoom foarte foarte.

Bine, eu l-am luat pe olx (ca de obicei cum fac cu electronicele) cu 1000 lei cu tot cu bateria de rezerva, dar pentru full-pleasure, poti sa-l iei si la pret full.
Eu il recomand. In rest, se gasesc reviewuri, samples pe internet. Chestii dupa care m-am orientat si eu la momentul achizitiei.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 helen76, on 28 martie 2022 - 19:37, said:

Buna.Nikon d5300 am.E facut cadou nu vreau sa l vand Posted Image
E o diferenta mare la dimensiuni intre D5300 si o compacta, dar si un mirrorless e vizibil mai mic - insa depinde de obiectiv.
Daca e unul kit, mic, simplut si mai slab, da. Altfel pot fi si alea maricele.

Daca chiar vrei sa faci poze cu un aparat, e o varianta ce ai postat, pentru ca intr-adevar, sa ai un D5300 si un Sony A6000 sau asemanator nu prea are sens zic eu.
Gasesti comparatii cum ziceam intre compacte, vezi pe YouTube review-uri cum sunt, ce pot, etc.

Conteaza si ce vrei sa faci cu ele - niste poze si le editezi acasa in PC, vrei sa le poti transmite pe telefon si acolo tot, vrei si video bun, etc.

Sony ZV-1 e interesant, bun, dar mai scump.

 adisz, on 28 martie 2022 - 17:40, said:

Pe net exista o gramada de impresii si pareri,comparari,intre cele doua,cele trei,etc.

Si eu voiam un RX acum ceva vreme. Tot pentru ca-i mic. Si da, au calitate buna, n-a zis nimeni. Dar nestiind ca are si DSLR, e diferit.

#10
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 d4m4g3, on 28 martie 2022 - 20:09, said:

E o diferenta mare la dimensiuni intre D5300 si o compacta, dar si un mirrorless e vizibil mai mic - insa depinde de obiectiv.
Daca e unul kit, mic, simplut si mai slab, da. Altfel pot fi si alea maricele.

Daca chiar vrei sa faci poze cu un aparat, e o varianta ce ai postat, pentru ca intr-adevar, sa ai un D5300 si un Sony A6000 sau asemanator nu prea are sens zic eu.
Gasesti comparatii cum ziceam intre compacte, vezi pe YouTube review-uri cum sunt, ce pot, etc.

Conteaza si ce vrei sa faci cu ele - niste poze si le editezi acasa in PC, vrei sa le poti transmite pe telefon si acolo tot, vrei si video bun, etc.

Sony ZV-1 e interesant, bun, dar mai scump.


Si eu voiam un RX acum ceva vreme. Tot pentru ca-i mic. Si da, au calitate buna, n-a zis nimeni. Dar nestiind ca are si DSLR, e diferit.


Am inteles.Multumesc frumos pt pont :)

#11
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 helen76, on 28 martie 2022 - 14:27, said:

Buna ziua ,intre Sony si Canon ce ma sfatuiti sa aleg

Ma intereseaza claritatea pozelor si durabilitatea.

https://altex.ro/apa.../CMFDSCRX100M3/
https://altex.ro/apa.../cpd/CMFG9XIIB/
Sony are lentila  Zeiss...asta spune  multe...este un atuPosted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate