Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Laptop aluminiu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Deci ramane Asus zenbook ca restul sunt praf

Voi ce ati alege intre:
- UX5400
- UX325
- UX425

?

#20
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Poti merge pe oricare din cele 3 (UX5400, UX325, UX425) .. Zenbook fiind o gama atent lucrata, gandita pentru portabilitate, eleganta, autonomie, performanta dar iti recomand sa optezi pentru o varianta cu ecran OLED pentru ca este super calitativ si luminos!

#21
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
UX425 are ecran mat.
Restul sunt lucioase. As prefera mat, dar vreau sa fie si luminos afara si astea mate nu prea sunt lumioase.

#22
LaurentiuT

LaurentiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2008
Salut

Sunt cam in acelasi impas si ma uitam zilele trecute la cele de la Xiaomi RedmiBook https://www.xiaomiho...-15-pro-laptop/
Are 16GB de RAM, il poti lua cu Ryzen sau Intel, poti alege nVidia sau integrata, e din aluminiu… in fine, pare copie de Mac.
Dar, s-a jucat careva pe asa ceva? Merita? De ce sa il aleg pe asta si nu marca consacrata de calculatoare; cum ziceai mai sus, Asus.
Sper ca nu te deranjeaza ca m-am bagat pe postarea ta, dar poate primim amandoi o recomandare castigatoare :)

#23
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Pana la urma am renuntat la Asus zenbook. Au multe variante dar oricare din ele are ceva dezavantaje pe care nu pot sa trec.
UX325 este prea mic (13 inch) si are ecran lucios.
UX425 ar cel mai ok ca are ecran de 14 mat si cu 400 nit celde 2.8k, dar ii lipsesc multe porturi, mufa audio, si nici nu se gaseste varianta cea mai ok in Romania.
UX5400 are ecran lucios dar macar este oled si este mai luminos (550 nit). problema e ca are si un trackpad cu ecran total inutil care sigur consuma energie aiurea, se gaseste doar in configuratie intel si nici nu prea merita 1000 de euro.
M-am reorientat pe lenovo si am gasit ideapad 14 la pret semnificativ mai mic, tot din aluminiu, cu ecran mat si luminos in acelasi timp (400 nit), procesor si video amd, wifi non-intel, 1 tb ssd, 16 gb ram si are si toate porturile.am facut deja comanda dar nu a fost trimis inca, sper sa fie ok.
Singurele variante ar fi fost asus si lenovo oricum.
HP este o companie foarte jegoasa, instaleaza tot felul de spyware pe laptopuri si nici nu te lasa sa le incarci cu alte incarcatoare decat hp.
Dell sunt prea scumpe pentru ce ofera si au probleme cu driverele si nici nu prea au modele care se incarca cu usb-c. Pe modelele de business inspiron abia au 8 gb de ram si cer peste 10.000 de lei pe ele!!

Referitor la acel Xiaomi, in nici un caz nu merita 1000 de euro!
In primul rand are ecran cu doar 300 nit. Daca este lucios 300 nit e foarte putin.
Si are doar 512 spatiu pe ssd. Este putin la asa pret.
Si este laptop de gaming deci cosuma f mult si se incinge tare, multa viata nu poate avea in aceste conditii.
Eu nu as lua laptop cu placa video nvidia.

#24
LaurentiuT

LaurentiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2008
Imi poti da un link cu ce ai ales?

#25
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 cu procesor AMD Ryzen™ 5 5600U, 14", 2.8K, 90Hz, 16GB, 1TB SSD, AMD Radeon Graphics, No OS, Cloud Grey.

Exista si varianta cu Intel, care are placa video putin mai buna decat Amd, perfomanta single core putin mai buna decat Amd, performanta multi core putin mai slaba decat Amd.

#26
LaurentiuT

LaurentiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2008

View Postgratzi858, on 08 aprilie 2022 - 16:05, said:

Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 cu procesor AMD Ryzen™ 5 5600U, 14", 2.8K, 90Hz, 16GB, 1TB SSD, AMD Radeon Graphics, No OS, Cloud Grey.

Exista si varianta cu Intel, care are placa video putin mai buna decat Amd, perfomanta single core putin mai buna decat Amd, performanta multi core putin mai slaba decat Amd.

Merci pentru sugestie. Este intr-adevar un laptop bun care merita banii. Ca idee, l-am luat azi pe ala cu Ryzen 7. Daca nu ti-a venit inca, la eMag (si nu sunt genul care face reclama) au 15% extra reducere la produsele Lenovo.

#27
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Da, pretul e ok fata de altele.
Ti-a ajuns?
Si la tine ecranul are culorile prea intense? In windows am redus din saturatie din aplicatia Radeon, dar in linux nu stiu cum se face

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate