Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cea mai buna camera in aprilie 2022 la cel mai bun pret :)

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
Considerand ca vreau sa raman pe Android, exista alternative la Samsung S22 Ultra care sa filmeze si sa fotografieze aproximativ la fel de bine?
Pretul de 6000 lei este extrem de mare, iar cu vreo promotie de Pasti poate va ajunge 5000 si abia pe la toamna sa fie 4000...
Buget as avea undeva pana in 1000E dar de obicei sunt mai rational si prefer sa astept o oportunitate ca sa ma bucur multi ani de un telefon capabil. Vin de pe un LGV30 care face inca poze bune (cu Gcam) dar pe filmare e depasit. Exclud Huawei din  motive de Google Play si alte complicatii pe care nu le vreau.

Pe mine ma intereseaza camera in primul rand, inclusiv cea frontala, iar in rest voi folosi aplicatii "normale", neconsumatoare de mari resurse, fara jocuri.

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Pentru studiu:

https://forum.softpe...-range-samsung/

Samsung A73... zic colegii...

Edited by mirel3003, 28 March 2022 - 12:04.


#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Arunca un ochi si la Google Pixel 6/6 Pro...

#4
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010
"Taticul" clasamentelor pentru calitatea camerei (DXOMark) iti recomanda Xiaomi Mi 11 Ultra - il bate cu totul la fund pe amaratul ala de S22 Ultra. In plus are ecran si pe spate, asa ca poti folosi camera principala pentru selfie.

https://www.dxomark.com/smartphones/

P.S. Ai aici si review-ul de pe gsmarena.
"The Mi takes better pictures and video than the Galaxy in virtually all scenarios in this battle of the Ultras."
"Realistically, none of the others can compete with the Mi 11 Ultra's camera prowess".

https://www.gsmarena...review-2259.php

Edited by mykero, 28 March 2022 - 12:37.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
exista oameni care iau in serios dxomark. interesant...

cat despre cea mai buna, ea nu exista, vezi testele lui mkbhd din fiecare an(cele ”oarbe” unde oamenii nu stiu ce telefon a facut poza) in care ies mereu castigatori random. cu siguranta nu o sa gasesti informatii bune pe softpedia sau de la oameni normali, fiindca ar trebui sa aiba si iphone 13 si samsung s22 si pixel si xiaomi si etc,etc..si sunt putini oameni care chiar au 2 dintre cele enumerate mai sus si chiar si asa o sa fie doar parerea lor subiectiva. poate dai de unu caruia ii place fotografii cu mult contrast sau care are culorile saturate. majoritatea o sa-ti spuna ce au auzit de la youtuberul lor preferat.

deci, in 2022, nu prea mai dai gres nici cu midrangerele dar pai cu flagshipurile.

Edited by bobitad, 28 March 2022 - 12:42.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Arunca un ochi la Honor (fiecare Huawei are un corespondent la Honor. De exemplu, Huawei Nova 8=Honor 50, cu derivatiile specifice: 8=50, 8i=50 lite, etc). Inca nu am percutat care Honor e echivalentul seriei P sau Mate.

#7
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Care era tel ala cu microscop (macro) 40x?

#8
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008
1. nu cred ca s22 ultra va scadea ca pret asa mult, nici s21 ultra nu prea e 4000 acum. S21 ultra a fost pentru scurt timp 4000 sau 4500 la black friday, deci nu as spera la scadere de pret
2. zici ca vrei un telefon care sa filmeze si sa fotografieze cam la fel ca s22 ultra, asta inseamna ca tinzi spre calitate de flagship, deci desi gama medie A52s, A53 sau A73 ofera o calitate buna, nu vor fi la nivel de S22 ultra
3. cred ca vrei sa il cumperi in perioada urmatoare, nu cred ca deschideai topic acum, ca sa cumperi telefonul la black friday in toamna

Ai putea avea in vedere urmatoarele:
- daca vrei calitate asemanatoare cu S22 ultra, dar mai ieftin, poti incerca fara probleme S21 ultra, poate chiar ai bafta si-l prinzi la ceva reduceri de Paste la vreo 4000.
- daca mai reduci din pretentii te poti uita la S21 simplu sau S21FE, nu mai ai camera de 108mpx sau acel zoom optic mai mare, dar sunt telefoane echilibrate si e posibil sa le gasesti in jur de 2500-3000 lei
- vad ca vrei sa il tii si mai multi ani, deci nu stiu daca sa iti recomand ceva midrange, desi seria A de care s-a mai vorbit e destul de ok, in timp vei simti ca acele modele "obosesc" mai repede decat un flagship
- poze si filmare buna ai si pe iphone .. 12 la vreo 3000+lei sau iphone 13 la 4000, stiu ca ai spus ca vrei android, dar poti merge intr-un magazin sa le vezi, recent a trecut un prieten de la un s8 la iphone 13 si e foarte multumit, inclusiv de baterie ce tine lejer 2 zile

#9
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
Am in familie un S20 FE 5g cu Snapdragon, care inteleg ca e foarte apropiat de S21 SE ca si camera, iar clipurile 4K ies bine convertite in youtube insa cu siguranta e loc de muuuult mai bine. Din ce vad la iphone 13 pare mult peste si adevarul ca mereu mi-a placut camera de iphone doar ca simt ca nu am rabdarea, timpul si disponibilitatea de a schimba sistemul in care am stat "o viata" (android / windows).

DXOMark si-au patat de multe ori imaginea incat au devenit probabil casa de licitatii nu site de incredere. Oricum Mi11 Ultra il vad la 7000 lei, deci peste S22 care oricum mi se parea imens ca pret.

Nu stiam de mkbhd, il voi cauta sa vad ce review-uri are.

Ma uit si pe A73 desi faza asta cu megapixelii ingramaditi si numere mari nu mi-a dat niciodata incredere si mi s-a parut o pacaleala. Comparati Sony A7 II de 24MP dar full frame cu alte DSLR sau mirrorless  de peste 30MP dar cu senzor mai mic si rezultatul va fi clar in favoarea Sony. In schimb procesarea software mi s-a parut ca e regina si asta se vede si in fotografile facute cu S20 FE cu Gcam si camera originala, care mereu vor iesi mai pline de viata pe Gcam. Aici si Iphone-ul are un mare avantaj, fiind foarte buni pe software, la fel si Google Pixel bineinteles.

#10
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008
ca si review-uri te poti uita si la https://www.youtube.com/c/TheMrMobile ce face review-urile un pic altfel, ca un fel de road trip unde filmeaza si face poze sau https://www.youtube.com/c/SuperSaf ce face comparatii interesante

legat de ce ai zis mai sus, niciun telefon nu va filma la calitatea unei camere DSLR sau mirrorless, nu are cum, senzorii sunt mai mici, clar ca softul ajuta, telefoanele pot procesa o cantitate mare de informatie si pot imbunatati acea imagine, dar per total calitatea unei camera dedicate este mai mare. Mai ales la filmare in lumina slaba, orice telefon va suferi

telefoanele sunt pentru social media, dupa cum spuneai, de pus pe youtube sau instagram, arata bine direct din telefon, nu ai nevoie sa faci mare editare pe ele, daca pentru asta folosesti telefonul atunci poti alege orice te atrage, daca vrei sa faci filmari profesionale, atunci mergi pe camera dedicata, invata editare video & foto si faci treaba profesionala

revenind la telefon, depinde ce iti place sau ce urmaresti mai mult, ca si filmare iphone e pe primul loc, cam toti reviewer-ii spun acelasi lucru, iar la poze depinde de preferinta fiecaruia, un telefon va scoate imagini mai plate sau mai naturale, altul mai colorate, unul cu un dynamic range mare, altul mai putin

cu cat telefonul e mai sus in gama, va beneficia de cat mai multe artificii software

legat de senzorul de 108 de pe A73 eu nu cred ca e acelasi de pe S21 ultra sau S22 ultra, probabil e o versiune mai mica (momentan nu gasesc specificatii exacte)

s20fe = s21fe la camere intr-adevar, S21 simplu are in schimb camera ultra-wide si cea de zoom ceva mai buna, cel putin din specificatii

daca totusi nu vrei iphone, vrei totusi sa ai cele mai multe artificii software si sa ai multe optiuni ca si camere, mergi pe S21 ultra... sau cumperi de la magazine unde poti face retur in o luna si tot incerci telefoane pana gasesti unul care iti place

Edited by 4ndr3i-13, 28 March 2022 - 13:53.


#11
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
Comparatia cu profesionalele am facut-o doar pt a ilustra ca MP nu conteaza neaparat.

Pe mine m-ar interesa filmarea foarte mult pt ca mai fac asta si pot integra intr-un montaj si cadre de detaliu luate cu un telefon pe stabilizator (am un Zhiyun Smooth4) ca sa nu ma mai chinui si sa cheltui cu un gimbal pt dslr. O sa ma uit pe canalele recomandate sa studiez, poate aflu macar locul 2 dupa Iphone la categoria video :)

#12
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Oppo Find X5 Pro

#13
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
Chiar acum era cu ochii pe un test cu acest Oppo si diferentele din sample uri sunt extrem de mari fata de rivali, dar se tine binisor la multe capitole.

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostValentinVali, on 28 martie 2022 - 11:58, said:

Pretul de 6000 lei este extrem de mare

Extrem de mare comparat cu ce? Cu o camera dedicata sau chiar cu un smartphone ca asta? Posted Image N-am inteles la ce vrei sa folosesti camera aia dar cred ca mult mai ieftin iesi cu o camera dedicata, oricum inca n-am prea vazut telefon care sa se compare cu un DSLR ieftin sau chiar un mirrorless la calitatea imaginii.

#15
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
....Comparat cu un reper psihilogic subiectiv pentru cat ar considera creierul ca limita de sus pentru un telefon Posted Image

Nu stiam de acel Sony, super tare, dar pretul e de vis. Totusi in review-uri vad ca nu au exploatat cum trebuie acel senzor, deci nu doar marimea conteaza.

Camera o voi folosi pentru familie, evenimente la care particip, momente instagramabile, clipuri video gen detalii ce au nevoie de stabilizare care sa poata fi integrate intr-un montaj in Adobe Premiere.

Edited by ValentinVali, 28 March 2022 - 22:39.


#16
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
A73 nici măcar n-are stabilizare optică reală OIS.. are EIS :(
Până și dinozaurii Lumia 950 și S7 au OIS

Caută telefon cu cát mai puțini megapixeli și senzor foto cât mai mare

#17
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 24.12.2020
Pentru video iPhone încă rămâne numărul 1.
Cu toate „limitările" și cu camerele de 12mpx încă livrează video și poze de calitate.

#18
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Pixel 4A/4A 5G daca mai gasesti pe undeva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate