Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Zaharul din bauturile racoritoare

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

Poll: Consumati regulat bauturi pline de zahar? (85 member(s) have cast votes)

Consumati regulat bauturi pline de zahar?

  1. Da (22 votes [25.88%] - View)

    Percentage of vote: 25.88%

  2. Voted Nu (63 votes [74.12%] - View)

    Percentage of vote: 74.12%

Ati avut probleme de sanatate cauzate de consumul de astfel de bauturi?

  1. Voted Da (16 votes [18.82%] - View)

    Percentage of vote: 18.82%

  2. Nu (42 votes [49.41%] - View)

    Percentage of vote: 49.41%

  3. Voted N/A (nu consum) (27 votes [31.76%] - View)

    Percentage of vote: 31.76%

Vote Guests cannot vote

#55
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sa vedem daca rodesc pomii fructiferi,am mari dubii....Ciresul de mai a facut cit bobul de porumb ciresele,nuci sunt citeva in pomi,sa vedem merii si prunii ce fac....

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvinciun, on 30 iunie 2022 - 17:18, said:

doar coca-cola foarte rar. Asta cica ajuta la digestie, desfunda canalizarea,

Cand am citit ca ajuta la digestie, am crezut ca toata insiruirea se refera la corpul omenesc. La "desfunda canalizarea" m-a umflat rasul, ma intrebam cum iti desfunda colonul Posted Image)

Edited by MembruAnonim, 30 June 2022 - 17:51.


#57
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
:D :D :D

#58
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMizu, on 29 iunie 2022 - 19:06, said:

Asta cu spalatul dupa fiecare masa e depasita.
Nu și dacă ții post intermitent. Și nu și dacă mănânci carne/dulciuri.

#59
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Iti dau de la Colgate, dar asta e oricum recomandarea generala, tu ai informatii expirate nefondate.
https://www.colgate....ng-good-for-you

#60
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Consumati fructele si legumele in starea lor naturala.

Daca tot vreti sa le stoarceti faceti va Melteanu si transformati-le in alcool:)

#61
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMizu, on 01 iulie 2022 - 09:59, said:

Iti dau de la Colgate, dar asta e oricum recomandarea generala, tu ai informatii expirate nefondate.
https://www.colgate....ng-good-for-you
Tu ești expirat pentru că folosești Colgate. Nici nu dau click pe link.

View PostMizu, on 29 iunie 2022 - 19:06, said:

Folosita ata dentara si eventual irigator bucal, treceti pe periuta electrica si veti vedea diferenta.
Fără periere e degeaba flossingul. Faci pastă o materie în descompunere, dar nu o îndepărtezi total. Scoate ceva, dar nu total.  Ai periuță electrică tot timpul după tine?

#62
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMelteanu, on 30 iunie 2022 - 17:18, said:

Sa vedem daca rodesc pomii fructiferi,am mari dubii....Ciresul de mai a facut cit bobul de porumb ciresele,nuci sunt citeva in pomi,sa vedem merii si prunii ce fac....

Am mincat cireșe din copac de m-am spart, in Moldova.

#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Periuta electrica e ultima fita pentru prosti. Cica cu “inteligenta artificiala”, incarcare wireless si “app”. Doar 1000 de lei. Sigur ca daca chiar esti diliu iti iei una cu 2000 de lei, care are aceleasi chestii, doar ca mai misto.

Periuta manuala, spalat regulat si mers o data la citeva luni la dentist pentru o curatare sanatoasa, asta e tot ce ai nevoie pentru a nu avea dinti de englez.

#64
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Folosesc periuța electrică Sonicare de vreo 15 ani, in afara de vacante. Nu m-aș mai întoarce la cele manuale nici mort.
Appul nu contează, e adevarat, dar partea mecanica in sine trebuie sa fii bătut in cap sa spui ca e o fiță. E o diferența gigantica la cum curată și se simte imediat. Ma refer la Sonicare.
Un Sonicare de baza e citeva sute de lei, nici vorba de 1000. La sfirsit e foarte ieftină tinind cont de beneficii.
Mai e și chestie cu apasatul: majoritatea oamenilor apasă prea tare și se spală prea mult in locurile greșite ceea ce in sine e dăunător. La o periuța electrică buna ai control mult mai bun.

#65
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Eu folosesc Oral-B cu vreo 250 de lei, exista si mai ieftina. Diferenta e mare fata de periuta normala, am prieteni si familie care au facut schimbarea si toti sunt incantati. Dar daca nu ai incercat n-ai de unde sa stii.

#66
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
M-ati facut curios.  Intrebare: se gasesc capete de schimb ? Si la ce interval le schimbati ?

#67
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
La oral-b capetele sunt interschimbabile intre modele pana la alea sonice, vad ca cea mai ieftina e chiar ieftina www.emag.ro/...4/pd/D1M3D3BBM/
Si asta foloseste aceleasi capete ca a mea, eu am Oral-B PRO 2500 care costa 250 de lei.
Rezervele sunt mai ieftine pe volum www.emag.ro/accesorii-periute-dinti-electrice-irigatoare/brand/oral-b/c###lst_leftbar_6415_3933
Se schimba din cate stiu la 3 luni dar au un fel de indicator, se decoloreaza perii cand sunt uzate.
https://kamou.ro/dif...ectrice-oral-b/

Edited by Mizu, 04 July 2022 - 15:05.


#68
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cool story, dar feeling-ul nu e o chestie stiintifica. E ca la reclamele alea de creme pentru femei unde scrie "reduce ridurile in 98% din cazuri" si dupa-aia ii un asterisc si jos mic scrie "rezultat bazat pe chestionarea a 100 de femei" :first:

Am folosit periuta electrica acum vreo 15 ani. N-am simtit nici o imbunatatire. 25 de ani luna asta de cind mi-am pus ultima data o plomba. Daca nu mergi periodic la dentist ca sa te curete unde nici mama periutelor nu ajunge, e tot degeaba. Daca cineva va spune ca-ti trebuie periuta electricaca sa treci prin viata fara carii puneti-l pe block. :w00t:

#69
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Eu nu-s vanzator de periute de dinti sa va conving de ceva, cine e curios poate lua acel oral-b cu 40 de lei si nu e mare pierdere daca ramane nesatisfacut. Daca am insa dreptate va fi un mare castig Posted Image

Tehnica de periaj e diferita https://stirileprotv...-electrica.html

Edited by Mizu, 04 July 2022 - 20:10.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMosotti, on 04 iulie 2022 - 15:05, said:

Cool story, dar feeling-ul nu e o chestie stiintifica. E ca la reclamele alea de creme pentru femei unde scrie "reduce ridurile in 98% din cazuri" si dupa-aia ii un asterisc si jos mic scrie "rezultat bazat pe chestionarea a 100 de femei" :first:

Am folosit periuta electrica acum vreo 15 ani. N-am simtit nici o imbunatatire. 25 de ani luna asta de cind mi-am pus ultima data o plomba. Daca nu mergi periodic la dentist ca sa te curete unde nici mama periutelor nu ajunge, e tot degeaba. Daca cineva va spune ca-ti trebuie periuta electricaca sa treci prin viata fara carii puneti-l pe block. :w00t:

Feelingul e o chestie foarte științifică pentru ca ce simți e de fapt placa rămasă. Dinții se simt curați pentru ca e muktnmai putina placa rămasă.
De altfel sint sigur ca potinsa cauți și tu studii. La ora asta beneficiul periuțelor de genul sonicare e bine documentat.

#71
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am observat si la dentist, pe vremuri facea detartrajul intr-o jumatate de ora si ma durea ca naiba la unii dinti, acum l-a facut in 10 minute si a fost mult mai placut.

#72
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Hai nu exagera si e tu "mult mai placut" :D Mai bine spuneai ca mai putin dezagreabil.

Tot sonicare folosesc si eu. Nu ma mai intorc la periuta simpla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate