Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Clematis in copac

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
A reusit cineva sa creasca o planta de clematis catarata intr-un copac? Pe internet am vazut poze foarte frumoase, dar nu stiu daca voi fi in stare de asa ceva. Are cineva de pe forum experienta cu clematis? Orice ajutor/sfat e binevenit.

#2
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
eu am doua soiuri ce se urca vara pe un gard de vreo 3 metri. s-ar urca si in pom. problema e ca ingheata partea aeriana iarna.

#3
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Sunt 3 tipuri de clematis, fiecare trebuie tuns/taiat diferit. Cele de care ai scris in ce perioada a anului infloresc? Ma gandesc ca sunt de tip 3, adica iarna mor pana aproape de pamant.

#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postbilti, on 28 martie 2022 - 06:22, said:

eu am doua soiuri ce se urca vara pe un gard de vreo 3 metri. s-ar urca si in pom. problema e ca ingheata partea aeriana iarna.

la mai toate clematiile ingheata virfurile, este normal, sint f subtiri. se tund  si lastaresc din nou primavara. la cele din grupa 3 inflorescentele apar pe lastarii noi. Pentru urcat in copac ar fi indicate cele din grupa 2, care infloresc pe lastarii din anul precedent, ca sa aiba timp sa se urce. clematiile nu stranguleaza, ca iedera sau lonicera, asa ca se impaca bine cu copacii.
eu am pus anul trecut o jackmanii, cea albastra, probabil cea mai comuna, linga o magnolie care nu prea mai infloreste si sper sa urce. n-am tunso, desi e grupa 3, vedem cum se comporta.
pe linga grupele de taiere, trebuie sa fii atent la inaltimea la care cresc. exista multe care nu depasesc 1,5m. cauti pe internet dupa soi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate