Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Crizã de... hârtie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdjl, on 27 martie 2022 - 18:49, said:

Dacă s-ar scoate o serie de discuri de vinil L.P. cu "măreţele realizări" de după 1989, una dintre cele mai jenibile ar fi una dintre crizele actuale, cea de ... hârtie. Da, în România avem criză de hârtie de tipar. Hârtie de tipar care nici doză de pick-up e şi cu atât mai puţin vreo diodă semiconductoare, deci nu ai nevoie de cine ştie ce tehnologie ca să performezi la aşa ceva. De tehnologie care să-ţi asigure o eficienţă a costurilor, da, dar totuşi nu e tehnologie de top. Iar hârtia de ambalaj, de tipar e ceva care se consumă în România, deci de ce nu investiţii? Aveam pe vremuri cel puţin 3 fabrici de hârtie (Buşteni, Cluj, Bacău) şi "Letea" Bacău, care cred că era cea mai bună din România a fost închisă... vor face "Dedeman" acolo. Nu-i aşa că-i grozav? De ce să retehnologizăm fabricile, când putem. Avem şi tipografii destul de moderne, dar hai numai cu hârtie de import sau de ce să nu se oprească rotativele? De citit nu prea mai citim, manuale şcolare la ce nevoie?
Jenibilă ţară am ajuns.

Nu-i nevoie de discuri de vinil, laser discuri, nici macar CD-uri sau DVD-uri. In momentul de fata avem HDD-uri mai mult decat incapatoare, stick-uri de memorie, carduri. Sunt super mega suficiente! Poti sa pui ce vrei pe ele, inclusiv maretele realizari. Vis-a-vis de doza de pick-up: cine le mai foloseste? Zilele trecute am facut vant, adica le-am aruncat, unor PC-uri vechi pe vreo 10 ani, nu stiu cate componente de PC, cabluri, aparat de radio pe lampi. Pe asta din urma il luasem de la cineva gratis sa-l restaurez, cred ca mai are inca unul mult mai mare. Pentru ce as pastra asa ceva? Doar de muzeu mai sunt bune, dar n-am spatiu de muzeu, locuiesc la bloc.
Lumea evolueaza djl, wake-up! Pentru ce ti-ai mai lua in momentul de fata nu stiu ce carte pe care o gasesti in format electronic tiparita pe hartie? Sunt de acord cu tine, cartile tiparite in format fizic au farmecul lor si mie imi place sa citesc o carte in format fizic, tiparita. Idem si pentru alte chestii, dar trebuie ca tu sa intelegi odata pentru totdeauna ca lumea evolueaza, tu nu vrei sa pricepi deloc lucrul asta, traiesti in trecut. Ca-ti convine sau nu asta este situatia, n-ai incotro.
Topicul asta pe care l-ai deschis in stilul caracteristic trebuia mutat in sectiunea viata de dinainte de 1989, lumini si umbre, sper sa-mi fi adus bine aminte titlul.
Romania a avut cam de toate, inclusiv fabrici de hartie, nu-i ceva nou, ca trebuiau modernizate, ca nu s-au bagat bani in cercetare, ca taranii au vrut pamantul inapoi si apoi l-au vandut pe nimic altora, ca au furat tot ce se putea fura din sistemul de irigatii iar acum umbla cu icoana in varf de bat sa dea Doamne-Doamne ploaie, sunt cu totul alte discutii. Lucrurile pe care le-am scris mai sus imi demonstreaza inteligenta de care a fost si este capabil poporul asta, n-o sa mai continui discutia.
Eu zic sa-ti revizuiesti gandirea asta, personal nu m-as intoarce la discuri de vinil, benzi magnetice sau aparate de radio pe lampi. Nu pot compara Denon Heos 7 pe care il am in momentul de fata (ca vreau sa-l vand la un pret simbolic si sa-mi iau altceva e o alta discutie) cu nu stiu ce chestii care ocupa loc, aduna praf, trebuie unse, mecanica reparata, daca ai cu ce, capete de redare care se tocesc in timp, capete de stergere electromagnetice care se duc si ele naibii, tranzistori cu germaniu care nu se mai fabrica de cand haul si cracaul, exemplele pot continua... Am intr-adevar si un amplificator pentru casti hibrid, etajul final e pe lampi, triode 6j5 ca sa nu-mi pui intrebari, dar cam atat. Sunetul lampilor are "savoarea" lui, nimic de zis, pentru auditii ocazionale e ok. Dar, si exista un mare dar, de la a avea o jucarica de genul celei descrise de mine, pana la a-mi lua nu stiu ce harabaie care consuma curent electric a la Greuceanu iar lampile costa cat un rinichi + jumatate de ficat e cale lunga. Daca as fi pus in situatia sa aleg intre cele doua mi-as lua un amplificator cu etaj final in clasa AB pe tranzistori. Boxe stand floor, grofajele difuzoarelor din cauciuc, twetere-le din matase, magnetii difuzoarelor din pamanturi rare samd.
Asadar si prin urmare djl - trezeste-te, traiesti in prezent, vremurile de mult apuse nu se mai intorc!

#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
"Viaţa în Epoca Ceauşescu: lumini şi umbre".
Aia cu discurile de vinil a fost mai mult o glumă, dar cam greu să se prindă lumea. Oricum, ca off-topic, vânzările de discuri de vinil au crescut faţă de acum 10 ani. Nu mai sunt ca în vremurile bune, dar e o uşoară creştere. Deci s-ar putea să vedem pe vinil unele chestii interesante. Iar cineva din Olanda (care lucrează în audio-video profesional) mi-a spus că cică mai sunt unii care înregistrează analogic. Dacă mă ştiai nostalgic, de ce ai aruncat radioul pe lămpi. Heh-heh, unele au sunet frumos.
Discul de vinil şi hârtia, în majoritatea condiţiilor sunt mult mai rezistente în timp decât digitalul. De aia prefer să am unele chestii ... fizic.
Şi eu ascult în mare parte muzică de pe internet, trebuie să repar un deck casetofon ca să pot asculta casete, dar tipăriturile sunt o chesti care nu trebuie să dispară! Se pot modifica procedeele poligrafice, dar tipăriturile să rămână.
Criza de hârtie nu e de anul ăsta, am auzit de ea de anul trecut. Deci nu are de-aface cu războiul.

#39
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMarianG, on 27 martie 2022 - 20:07, said:

Poate dispare, daca tot e criza.
Trebuie să dispară și purtătorii  de dosare ceea ce-i mai greu.ăia-s votanții plimbători de  dosare și băutori de cafea

#40
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdjl, on 28 martie 2022 - 11:40, said:

"Viaţa în Epoca Ceauşescu: lumini şi umbre".
Aia cu discurile de vinil a fost mai mult o glumă, dar cam greu să se prindă lumea. Oricum, ca off-topic, vânzările de discuri de vinil au crescut faţă de acum 10 ani. Nu mai sunt ca în vremurile bune, dar e o uşoară creştere. Deci s-ar putea să vedem pe vinil unele chestii interesante. Iar cineva din Olanda (care lucrează în audio-video profesional) mi-a spus că cică mai sunt unii care înregistrează analogic. Dacă mă ştiai nostalgic, de ce ai aruncat radioul pe lămpi. Heh-heh, unele au sunet frumos.
Discul de vinil şi hârtia, în majoritatea condiţiilor sunt mult mai rezistente în timp decât digitalul. De aia prefer să am unele chestii ... fizic.
Şi eu ascult în mare parte muzică de pe internet, trebuie să repar un deck casetofon ca să pot asculta casete, dar tipăriturile sunt o chesti care nu trebuie să dispară! Se pot modifica procedeele poligrafice, dar tipăriturile să rămână.
Criza de hârtie nu e de anul ăsta, am auzit de ea de anul trecut. Deci nu are de-aface cu războiul.

Chestia cu gluma, am prins-o stai linistit, in stilul tau caracteristic. Nu e o replica acida sau facuta in bataie de joc, poti fi sigur de asta. Ti-am raspuns clar: ce a fost s-a distrus, daramat, furat, dat la fier vechi. Asta-i realitatea, in loc sa se modernizeze s-a dus naibii totul, de aceea in Romania nu se mai produce nimic iar fabricile si combinatele care inca mai exista fie au tehnologie veche fie stau sa se darame sau ambele la un loc, 2 in 1 daca vrei.
Referitor la aparatul caruia i-am vacut vant: n-am stiut ca te intereseaza chestiile de genul asta, daca era asa ti-l trimiteam prin curier, era functional, poate cu ceva condesatori schimbati prin el si "ochiul magic" inlocuit, avea sa functioneze inca o buna perioada de timp. Daca il mai are prietenul pe celalalt, dar din cate am inteles e ditamai dulapul, ti-l doneaza cu draga inima. Idem si pentru cateva sute de casete audio pe care le am, sper sa mai fie bune, nu le-am mai folosit de nu stiu cati ani, asta dupa ce iti repari deckul.
On-topic: hartia va disparea intr-un final, chit ca-ti place chit ca nu-ti place, mai devreme sau mai tarziu se va intampla si lucrul asta. Eu nu inteleg un lucru: de ce nu se face un sistem centralizat informatic in care sa ai o baza de date comuna la care sa aiba acces toate autoritatile? De ce tot trebuie zeci de mii de hartii si stampile? Sa nu uit de celebrul dosar cu sina dupa cum spunea cineva in alt comentariu. Fara hartii, fara durere de cap, hartiile sa ramana doar in cazul in care sunt imperios necesare, atat!

#41
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,273
  • Înscris: 27.10.2007
ROMHART Bacau inca mai face hartie de tipar, problema e la ce pret.
De peste 25 de ani cloaboram cu marile tipografii din Romania, fiind unul din cei mai mari furnizori de hartie pentru tipar
HARTIE PENTRU TIPAR Hartie de ziar si offset in bobina pentru tiparit Hartie editii plana, diferite formate, pentru tiparit Hartie offset plana, diferite formate, pentru tiparit
Cartoane pentru tiparit Cartoane duplex Carton legatorie, taiat la diverse formate, inclusiv pentru arhivare Alte sortimente de hartii si cartoane sau alte produse papetare.

criza hartiei era veche, razboiul doar a adus-o in prim plan.

Edited by strongsss, 28 March 2022 - 16:50.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPaco_ste1, on 27 martie 2022 - 22:15, said:

Fabrica de celuloza si hartie din Constanta a fost demolata complet.  
Cand CDR a facut marea privatizare, PDSR a bagat la conducerea tuturor societatilor de stat numai puslamale ce trebuiau sa distruga ce s-a privatizat. Cica erau energofage si nerentabile.
Dar nu va faceti griji, occidentul va asigura locuri de munca pentru toti romanii, de la culegatori de capsuni si pana la ingrijitori de batrani.
S-a distrus multe ramuri din industrie din pacate. Au fost interese din afara.

#43
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 31.12.2008

View PostKiloW, on 27 martie 2022 - 19:02, said:

Eu sunt pentru interzicea hârtiei Posted Image
Nimic din ce se poate face cu hârtia nu de poate face mai bine mai repede și mai ieftin  digital. În afara de cornetele pentru semințe și stresul la c.r Posted Image

Eu am întrat în viata profesionala la sf anilor '90 într-o tara destul de amărâtă, unde un pc costa cât salariul pe 1 ani și cu toate astea pana acum am reușit sa fentez utilizarea hârtiei. Ăștia mai tineri nici n-or sa mai știe ce-i aia.
Corect,  toata facultatea,  5 ani de politehnica am scris o agenda.  In locul cornetului de seminte se poate folosi ambalajul in care au venit semintele

#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016
Romania exportã lemn si cumpara pe urma hârtie.  E foarte inteligenta treaba.

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Criza de hartie exista, si asta din cauza kkcratilor de la UE care au interzis o gramada de produse din plastic, de la paie pana la ambalaje pentru mancarea "to go", fara sa se asigure ca au o alternativa viabila pentru a le inlocui. No, ati vrut eco, acu' suportati? :P


PS luati de aIci! :P
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jAgf-f8aZyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004

View PostAdm, on 27 martie 2022 - 21:17, said:

Editurile sunt prinse de mult timp intr-o spirala autodistructiva, refuzand sa evolueze, intr-un model de afacere invechit.
Pe scurt, criza de hartie poate va accentua in sfarsit SI in Romania trecerea la digital, dar ma indoiesc.
Totusi, editurile sunt paralizate de ideea pirateriei, asa cum erau candva de paralizate de ideea copiatoarelor.
Exista o mare problema tehnica, adica Amazon are platforma sa de distributie, pt restul lumii este Adobe Digital Edition, care e o ideea buna, implementata catastrofal de prost si DRM care se scoate ff usor.

Mi-a trimis cineva cadou o carte reprint a uneia din anii '10 sau '20. Calitatea... 'ai de mine. Am una orginală, tipăirită în 1921 şi având acelaşi autor (cea originală este despre automobile, cea retipărită despre motociclete) şi aia originală are o super calitate a tipăriturii pentru vremea ei. Deci nu mă încântă aşa de mult reprintul.

Dacă tot am văzut postul lui pufonel, mai bine ar face hârtie igienică în loc să tipărească unele prostii de cărţi.

Edited by djl, 01 April 2022 - 09:40.


#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,273
  • Înscris: 27.10.2007

View Postpufonel, on 28 martie 2022 - 22:35, said:

Criza de hartie exista, si asta din cauza kkcratilor de la UE care au interzis o gramada de produse din plastic, de la paie pana la ambalaje pentru mancarea "to go", fara sa se asigure ca au o alternativa viabila pentru a le inlocui. No, ati vrut eco, acu' suportati? Posted Image

vorbesti prostii. crize de hartie (mai ales de hartie de tipar) au fost inca din anii 95-96. intreaba orice tipograf mai batran si iti va confirma asta.
cumva, e o piata atipica, tipografiile fiind la mana producatorilor, mai mult ca in alte domenii.

#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că pe atunci era foame de tipărituri, dar de ce a fost criză de hârtie?    :huh:

#49
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,273
  • Înscris: 27.10.2007
la noi n-a existat niciodata foame de tiparituri. daca ar fi existat, ar fi fost bibliotecile pline, ceea ce nu s-a intamplat niciodata.
in ce priveste hartia de tipar, aceasta are nevoie de tratament special (trebuie albita mai bine, eventual tratata pentru a deveni lucioasa) ceea ce o face mai scumpa decat hartia clasica.

#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Tipărituri nu înseamnă numai literatură sau cărţi tehnice, de geografie. Înseamnă şi ziare, reviste. În anii '90, în afară de radio şi televiziune, unde de exemplu spaţiul alocat tinerilor nu era foarte mare (la radio cred că era mai mult), ce alternative de divertisment sau informare mai aveai? Sau de exprimare? În 1997 nu se mai tipărea la fel de mult ca în 1991, dar tot se tipărea.
Bibliotecile nu sunt pline pentru că primele aruncate sunt tipăriturile. Ce mai am nevoie de aia? Iar unele sunt rare, interesante. Dar ăsta e omul.
Azi e alftel, nu se prea mai tipăreşte aşa de mult, că avem internetul. Dar cu toate astea avem criză de hârtie.

Edited by djl, 08 May 2022 - 12:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate