Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum era să lucrezi în Occident în 2004-2009

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Prin 2004 cred au început să plece mai mulți Români la muncă în Occident, deși încă nu eram în U.E. O dată cu intrarea în U.E., au plecat mai mulți, că nu mai trebuia să ai nevoie de viză dacă te duceai la muncă în U.E. (deși parcă unele țări au avut restricții pentru Români pe piața muncii). Primii plecați au fost "căpșunarii". Dar de la plecarea masivă și până să vină valul crizei în Europa, cum era pentru un Român plecat la muncă în afară.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
primii primii au plecat șmenarii

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postdjl, on 27 martie 2022 - 16:05, said:

Primii plecaţi au fost "căpşunarii".
Stiu o studenta eminenta care s-a dus atunci ca 'capsunara' in Scotia in timpul vacantei de vara, pe atunci nu primeau pe oricine la capsuni, era un program special pentru studenti si numai cei de nota 10 aveau 'privilegiul' sa se duca acolo, s-a intors cam cum 1000 de lire, si cu o parte din bani si-a luat o camera foto digitala, era ceva rar pe vremea aia.

#4
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Primii plecați au fost olimpicii :D

În perioada aia diferențele de salarii între România și vest erau mult mai mari decât acum, cine putea pleca.

Edited by KiloW, 27 March 2022 - 18:24.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Era munca. La fel ca acum, nimic nu s-a schimbat.
Majoritatea au plecat inainte de 2007, 1990 -2005 maxim.
Restrictiile s-au fentat intr-un fel sau altul.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
in 2002-2004, un salariu bunicel in vest era echivalentul unui credit pe 4 ani in Romania!
asta daca avea salariu bun, aici! :(
cine a fost atunci istet, a cumparat case in Romania, cine nu, acum munceste pe bani mai putini decat se castiga in Romania! ;)

#7
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View PostFriskey, on 27 martie 2022 - 18:35, said:

Era munca. La fel ca acum, nimic nu s-a schimbat.
Majoritatea au plecat inainte de 2007, 1990 -2005 maxim.
Restrictiile s-au fentat intr-un fel sau altul.
Majoritatea a plecat dupa 2007, in 95 stateam in Italia, avionul Buc-Verona  era plin 90% cu italieni....

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdjl, on 27 martie 2022 - 16:05, said:

. Primii plecaţi au fost "căpşunarii".

Poate am plecat printre primii din Ro. (Februarie 90) dar n-am fost niciodata capsunar.A fost mai usor pe vremuri ca se gaseau locuri de munca mai abundente si colegii si sefii erau mai intelegatori pentru Greenhorn-uri ca noi.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrichi_e, on 27 martie 2022 - 18:42, said:

a cumparat case
când un apartament era 5000 de dolari tot 15-20 de ani lucrai ca să faci acei bani și închiriat tot în acest timp recuperai investiția,restul sunt povești

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Au fost multe drame atunci, au fost multi care au plecat ilegal si nu se mai puteau intoarce ca a doua oara nu mai calcau in tara aia. Internetul si roamingu nu era ca acum sa mentii legatura ca si cum esti in alt oras la 2 ore distanta. Eu stiu de persoane care au plecat cu copii mici si nu s-au mai putut intoarce 4 ani pana s-au aranjat lucrurile cu UE, sa iti vezi copiii doar in poze 4 ani e greu.

#11
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

View PostEMPP, on 27 martie 2022 - 20:03, said:

când un apartament era 5000 de dolari tot 15-20 de ani lucrai ca să faci acei bani și închiriat tot în acest timp recuperai investiția,restul sunt povești


Printre prieteni am o familie care-a plecat in IL 6-12 luni (ambii). Cu banii de diurna si-au luat apartament de 4 camere. Pe la inceputul anilor 2000.

#12
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Eu am plecat legal, dar am fost acasa o data cu autocarul, la italieni la iesire nu controlau, dar la romani di ungurii a trebuit sa dea spaga tot autocarul. In afara de minePosted Image

#13
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Bani
In Romania , inca, 200 $ erau ub venit bun ....

Dae de plecat la munca au inceput de dinainte ....

View PostEMPP, on 27 martie 2022 - 16:15, said:

primii primii au plecat șmenarii
Nu.

Promii care au pel;cat aiu fost  cu studii superipoare, in gnl ingineri.
Apoi au plecat muncitorii califcati in meserii tehnice.
Apoi curvele (de ambe sexe)

Smenarii mai pe urma .cam odata cu necalificatii (capsunari)

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postvillacrown, on 27 martie 2022 - 19:00, said:

Majoritatea a plecat dupa 2007, in 95 stateam in Italia, avionul Buc-Verona  era plin 90% cu italieni....
Romanii au plecat cu autocarele, nu aveau bani de avion. Nici macar nu aparusera cursele charter.
La inceputul anilor 2000 era vreo 100 de euro un bilet de autocar catre Italia. Toti imprumutau banii aia. Erau autocarele pline.
Mai tineti minte fenomenul "Romanians are coming" din Anglia cand am aderat? La 1 ianuarie 2007 ziarele de scandal din Anglia asteptau hoardele de romani pe aeroport, sa ii vada cum vin turme plini de bube, tuberculoza si nu mai stiu ce ziceau, disperati dupa o cana de apa si o coaja de paine si hotarati sa le ia locurile de munca si muierile frumoase.
Canci. Au venit cativa care erau oricum demult in Anglia si plecasera in Ro la rude de sarbatori si acum se reintorceau la lucru. Peste cateva zile a venit un singur ametit care era pentru prima data. Au facut o intreaga telenovela cu noua lui viata in Anglia. A reusit cu greu sa se angajeze pe la vreo spalatorie. Pana la urma a plecat acasa ca n-a facut nicio branza pe acolo. Era prea prost, abia balmajea doua cuvinte in engleza.

View PostEMPP, on 27 martie 2022 - 20:03, said:

când un apartament era 5000 de dolari tot 15-20 de ani lucrai ca să faci acei bani și închiriat tot în acest timp recuperai investiția,restul sunt povești
5000 de dolari erau banii pe care ii strangeai la nunta. Cu ajutor de la parinti il renovai si mobilai.
In 2002 taica-meu a facut imprumut la CAR pentru 4000 de dolari pe care l-a achitat in 3 ani. A cumparat o garsoniera in Pitesti.

View Postrichi_e, on 27 martie 2022 - 18:42, said:

cine a fost atunci istet, a cumparat case in Romania, cine nu, acum munceste pe bani mai putini decat se castiga in Romania! Posted Image
Pe ce planeta zici ca stai?

Edited by Friskey, 27 March 2022 - 21:30.


#15
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Imi aduc aminte de vizele de Schengen de tranzit si ce cozi infernale erau la ambasada Germaniei…

#16
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Am plecat in '98 primul salariu a fost de 2200 USD. Se uitau scotienii la mine (cu ei lucram) ziceam ca sunt din firmele cu extraterestrii. Veneau si se plimbau in biroul in care eram (common space) doar ca sa se uite la mine. Nu prea pricepeam eu limba lor, vorbeam doar cu un american ca era singurul care  vorbea normal. Dupa prima iesire la pub ne-am imprietenit. Si dupa foarte multe beri intelegeam si ''engleza'' lor. Dupa 6 luni am devent seful lor ... Karma is a bitch, americanii care erau sefi au vrut altceva decat figuri buhaite de alcool la 9 dimineata.

#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007

View PostEMPP, on 27 martie 2022 - 20:03, said:

când un apartament era 5000 de dolari tot 15-20 de ani lucrai ca să faci acei bani și închiriat tot în acest timp recuperai investiția,restul sunt povești
exemplu de ,,poveste" :
eu castigam cam 200 euro ( 5-6 ani vechime) si prietenii mei din spania cam 3000. era un adevarat boom la ei, au amic avea o ehipa de 4 oameni (rigips) si profitul lui intr-o luna medie era de minim 3000. cam pe acolo lua si un sofer de camion( inca se mai mergea fara limite).
da, un apartament la noi era cam 5000. eu faceam la cea vreme credit de 4-5000 ca sa imi fac cate ceva pe la casa...
unii au luat atunci 2-3 apartamente, altii castiga mai putin decat mine acum/aici!

#18
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
Pima data afara am iesit in oct 1990   ...si pe urma mereu, dar nu la capsuni, da am auzit povesti triste  despre capsunarii din sudul spaniei, munca grea,  soare, norme.Acei oameni au muncit greu si inca mai muncesc, nu-i vorbiti de rau.Erau vize, erau tepe, erau vamesi, erau garduri si frontiere, erau si calauze, si treceri frauduloase,se spune corect? , adica nu aveai voie sa iesi din tarc daca nu indeplineai anumite(acelesi) reguli impuse....dornici sa muncim, visatori, ambitiosi si tineri.Veneam dintr-o tara plecam in alta....planuri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate