Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Problema Ethernet

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AndreiXD120

AndreiXD120

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2021
Salut.
Am și eu o problema, poate ma ajuta cineva. 🙏
Am un laptop la care nu merge conexiunea pe cablu ethernet. Am încercat același cablu în alt laptop, a mers perfect.
Ping-ul îmi zbârnâie către orice adresa as vrea, cu tot cu tracert. Când încerc sa fac orice altceva, am probleme, nu se stabilește conexiunea de fel. Am încercat reinstalarea driverelor, troubleshooter-ul implicit al Windows-ului ( care a resetat setările NIC-ului ), comenzi în command prompt(admin rights) (enumar: "ipconfig /release" "ipconfig /renew" "ipconfig /flushdns" "netsh int ip reset" "netsh winsock reset"), folosirea altor servere DNS, utilizarea unui proxy, MAC spoofing, ping către NIC(rezultat pozitiv).
Nu a funcționat absolut nimic. Wi-Fi-ul merge, Ethernet-ul nu. Nu cred ca ar fi de la placa de rețea, având în vedere afirmația anterioara și mai ales probabilitatea ca cele doua sa se constituie într-un singur modul.
Mai are cineva vreo idee, va rog?
Mulțumesc frumos.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Zici că ai ping dar altceva nu? Pe Ethernet?
Iar pe wifi merge bine?

E aprins LED-ul in mufa Ethernet?

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,720
  • Înscris: 30.08.2006
Mai poti incerca si cu o distributie live de linux.

Edited by Leo2006, 27 March 2022 - 17:56.


#4
AndreiXD120

AndreiXD120

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2021
Am uitat sa precizez. Am încercat chiar și firewall-ul sa îl dau jos pentru câteva secunde. Pare a fi o problema cu rezolvarea DNS-urile, din moment ce pe Steam intru pe un joc și dau pe multiplayer fără probleme. Este vorba de internetul din căminul studențesc. Am încercat chiar și sa ma conectez în alte părți, alte socket-uri (power line-uri).
Dar da, Wi-Fi-ul zbârnâie, Ethernet-ul se cam plânge ca nu rezolva Ip-urile la DNS-urile la care fac request, ceea ce rezulta în multe probleme, astfel.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-o fi pus în blacklist MAC-ul tau pe Ethernet.
Daca pui același cablul într-un router, îți merge pe wifi?

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Echipamentul din care izvoraste netul e GPON RDS, routerul tau sau alta dracie?

#7
AndreiXD120

AndreiXD120

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2021

View Post__Dan__, on 27 martie 2022 - 18:41, said:

Echipamentul din care izvoraste netul e GPON RDS, routerul tau sau alta dracie?
Este vorba despre socket-ul din perete care duce în switch.
Am încercat sa fac spoofing la MAC, nu e vorba de vreun blacklist. Nu am un router sa pun între mine și priza de perete.

#8
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

View PostAndreiXD120, on 27 martie 2022 - 15:48, said:

Salut.
Am și eu o problema, poate ma ajuta cineva. 🙏
Am un laptop la care nu merge conexiunea pe cablu ethernet. Am încercat același cablu în alt laptop, a mers perfect.
....
Verifica daca laptop-ul merge pe alta retea ethernet (la un vecin, un prieten).
Daca nu, poti incerca un adaptor usb (ca asta)

#9
AndreiXD120

AndreiXD120

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2021
In cele din urma și-a revenit, din păcate când faptele au fost de mult consumate. Cauza? Nici acum nu știu.
Am încercat absolut orice, de la a conecta alta rețea de Ethernet pana la a da peste cap drivere, software, update Windows, dezactivare firewall, spoofing la MAC și orice altceva este enumerat mai sus.
Placa de rețea evident intacta, acum și fapt consolidat.
Tot ce puteam face era sa ping-ui, eventual sa accesez resurse pe baza IP-ului, nu a DNS-ului. Orice serviciu ce presupunea o translație de DNS, evident nu era valabil.
Mi-a plăcut ca jocul Left 4 Dead 2 rula serviciile de multiplayer fără nici măcar o problema, serverele raspundeau, independent care era status-ul rețelei.

#10
AndreiXD120

AndreiXD120

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2021
Update:
Aparent dupa ce am spus ca isi revenise a doua zi m-am trezit cu el din nou la pamant.
Problema era la DNS, puteam da ping catre orice IP, imi raspundea. Translatia, de altfel, deloc.
Am incercat de mai multe ori sa folosesc alte servere DNS decat gateway-ul retelei ( 8.8.8.8 cu alternate 8.8.4.4 ) insa nu functiona, chiar dupa /flushdns.
Azi, intr-o ultima urma de speranta, am revenit iar la setarea manuala a server-ului DNS ( 8.8.8.8 cu alternate 8.8.4.4 ) si am aplicat comenzile de rigoare pentru a pune lucrurile in functiune:
ipconfig /flushdns                                  
ipconfig /release                                    
ipconifg /renew                                      

Desi nu aveam nicio urma de speranta, in cele din urma setarea s-a pronuntat cu un puternic impact pozitiv, punand totul din nou in functiune.
Asadar, desi nu vad de ce lucrurile stau diferit cand vine vorba sa pun cablul dintr-un laptop in altul, acest caz este unul inchis, problema fiind rezolvata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate