Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nemultumit de cresterea salariala anuala

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Sunt de  multi ani la firma asta, cum am mai scris pe alte topice de discutie am vechima mare in firma, in pozitia ce o am in organigrama am cam 5 ani doar, sunt sef de echipa, am 5 oameni care imi raporteaza.
Ei bine am avut revizuirea anuala a performantelor mele, si Directoarea din Washington D.C. mi-a spus nimic despre cat imi va acorda cresterea anuala, am crezut ca imi va da  de un 3 la suta, eu fiind sef de echipa am primit liniile de ghid si bugetul pentru echipa
si am acordat cresteri salariale de la 3 la suta pana la 4.5 la suta la o persoana nou angajata in iunie care are performante bune si a invatat extrem de repede liniile de business.
Am cerut sa mai imi dea ( in timpul interviului de revizuire anuala ) inca un om in echipa, si mi-a spus ca nu poate, ca nu are buget si ca daca simt ca nu pot face fata la volumul de munca o sa imi dea pe cineva din Republica Serbia.

Mie nu imi convine sa imi dea din offshore pentru simplul motiv ca nu ma pot baza pe ei, lucrez cu oameni offshore din Filipine ( Davao ) din India ( Bangalore ) si din Mexic ( Guadalajara ) si cam stiu la ce sa ma astept, e drept ca este europenii au alte caracteristici si nu neaparat mai bune,
am lucrat cu cativa sarbi si sunt foarte caposi de genul - "my way or the highway",
si in general cand lucrezi cu cei offshore nu e la fel, e relatie intre companii, nu imi raporteaza personal nu am o parghie in mod direct asupra angajatului,
au un sef de echipa local si ii raporteaza lui, si orice nemultumire legata de munca trebuie sa treaca prin relatia contractuala dintre firme
si nu in mod direct, iar orarul de munca este extrem de bine definit ( asa cum ar trebui sa fie si aici unde lucrez eu, dar din pacate este o zona gri ).

In fine, cu astea fiind spuse, am primit vineri emailul cu cresterea anuala, si mi-a dat 2 la suta. Am ramas surprins putin, mai ales ca stie ca lucrez continuu dupa program, si mai ales noaptea, firma e de comisionari vamali, si sunt probleme intruna noaptea cu transporturi comerciale care nu pot trece frontiera din diverse motive, documentatie lipsa, ori partial iligibila, sisteme informatice care functioneaza defectuos etc.

In urma cu 5 ani de zile inainte sa ma puna sef de echipa, am avut o tentativa sa plec, la o corporatie mare de asigurari, le-am cerut alora sa imi faca oferta, ei mi-au cerut dosarul / cazier etc, pentru ca era necesar sa lucrezi cu anumite documente cu informatie confidentiala/medicale/legislative
am trecut cu brio, si cand trebuia sa semnez, am mers la fostul meu sef si i-am aratat oferta, era cu 10.000 mai mult decat faceam eu atunci, am vazut ca nu le-a convenit, au strambat ei din nas, dar au venit cu o contraoferta de 8K, asa ca nu am mai plecat de la ei.

Am ramas in aceeasi firma. Dupa putin timp seful meu a fost pus pe liber, si echipele au fost reorganizate si am fost promovat sef de echipa primind in subordine 5 dintre colegii din fosta echipa. Atunci am primit o marire salariala de 10.000. Dar cam asta a fost tot, de atunci tot asa primesc cate 2% pe an ori maxim 2.5% pe an.

Chestia e ca indiferent ca lucrez cat doi oameni, imi da si sarcini manageriale, si de antrenare de noi angajati, si de dezvoltare de noi proceduri, timpul meu pe care il pot aloca pentru viata personala a suferit extrem de mult mai ales de cand lucram de acasa.

Efectiv nu mai exista un program de lucru fix, compania are asteptari sa sari sa ajuti indiferent de ora din zi si din noapte.
As putea sa incep sa caut din nou de munca, dar imi e ca dau de altii care par OK la inceput, si pe urma strang suruburile pana iese apa.

Nevasta-mea spune ca sunt luat de fraier ca muncesc atat de mult pentru ca nu sunt apreciat de Directori, si nu de putine ori imi reproseaza ca ridic telefonul, ori intru in meetinguri la 2-3 dimineata si stau cate 2-3 ore cu offshoreul in meetinguri, si imi spune sa ii las sa se descurce cum pot.

Am facut un experiment, am plecat in vacanta si nu am raspuns la emailuri, nu crezi ca m-au sunat la telefon de 5 ori in astea doua zile cat mi-am luat liber ? Si mi-a luat de doua ori pe atat ca sa pot sa revin la nivelul "normal" dinainte de a pleca in vacanta ? Exista deja asteptarea ca lucrurile sa mearga bine si cand nu sunt la birou, si sunt extrem de surprinsi de cate probleme de fapt apar la suprafata cand nu sunt on line.

Acuma ca am iesit din Covid m-am uitat pe mai multe websiteuri de slujbe, si piata pare sa se fi dezghetat, sunt cumva in dubiu : sa incep din nou sa caut ? Ori sa continnui pe aceeasi linie, si sa imi inghit frustrarile, proverbul ala romanesc se potriveste de minune : "Calul care trage tot in ala dai"

Edited by EASTERN_TIME, 27 March 2022 - 12:17.


#2
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Pe de o parte a aparut o legislatie relativ recent : Dec 2 2021 referitor la munca peste program.

Ontario a adoptat Bill 27, Working for Workers Act, 2021, acordându-i acceptul regal pe 2 decembrie.
Legea definește deconectarea de la serviciu ca „neangajarea în comunicări legate de muncă, inclusiv e-mailuri, apeluri telefonice, apeluri video sau trimiterea sau revizuirea alte mesaje.”

As putea sa invoc acest bill, dar imi e destul de clar ce repercusiuni va avea, odata ce intri in colimatorul managementului, nu exista decat o singura modalitate de mitigare, pleci ori esti dat afara.
Ca sa mergi la HR sa faci o plangere este pierdere de vreme, am vorbit cu o directoare ce a fost data afara in Octombrie dupa 32 de ani de serviciu la firma, acuma e in litigiu cu compania. Ea mi-a zis ca a mers la HR si HRul s-a dus direct la Vice Presedinte care a luat o decizie rapida: Intreruperea contractului de munca efectiv imediat.

Edited by EASTERN_TIME, 27 March 2022 - 12:29.


#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Este normal sa se poarte asa cu tine pentru ca din ce descrii inghiti orice Posted Image
Atata timp cat te comporti ca un sclav pe plantatie este normal sa fi si tratat ca atare !

Solicitia:
1. Plata la ora pentru timpul de asteptare on-call suport in afara orelor de program cu un tarif de x/ora de asteptare. Pana si la taximetristi se plateste timpul de asteptare Posted Image
2. Plata la ora pentru timpul de interventie remote in afara orelor de program cu un tarif de x/ora de munca. Daca muncesti de acasa sa-ti puna la dispozitie laptop, mobil, conexiune de internet, plata curent electric platite integral de firma.
3. Daca trebuie sa fi on-site tarifele trebuie sa fie mult mai mari... insa ceva mai mici decat daca ar angaja o tura de noapte.
Toata treaba cu act aditional la contractul actual.

Nu vor ? Tergiverseaza ? Nu mai raspunde deloc la telefon in afara orelor de program. Ai un CIM pentru un anumit numar de ore de munca, respecta contractul si atat !

Edited by dagobar, 27 March 2022 - 12:29.


#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Nu ca spun dar vreau sa zic
La ce fel de răspunsuri te aștepți de pe un forum romanesc cu privire la cum merg lucrurile într-o firma canadiana sau anericana?
Poate ca aia 2 la suta vin și la pachet și cu o felatie din partea directoarei americane și asta e ceva nemaipomenit de ok pe acolo
Sau poate nu știi, poți, vrei sa iti negociezi mai bine poziția în cadrul firmei.
E cu totul alt model de lucru și legislativ acolo fără de Europa și România.

#5
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 04.12.2003
- ai o oferta de la alta companie macar la acelasi salariu ?
- te simti pregatit sa o iei de la inceput in alta companie ?
Daca raspunsul este DA ,atunci poti risca sa ceri mai mult.

#6
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 geos, on 27 martie 2022 - 12:49, said:

- ai o oferta de la alta companie macar la acelasi salariu ?
- te simti pregatit sa o iei de la inceput in alta companie ?
Daca raspunsul este DA ,atunci poti risca sa ceri mai mult.

Nu, nu am inca, am fost la un video-interviu doar cu niste agenti de la ISG Search o firma de head-hunters,
care au zis ca au ceva care se potriveste ca o manusa, si ca imi vor trimite profilul meu la acea firma...
Astept sa vad ce spun...

Corporatia noastra este foarte abila, pune cumva raspunderea pe umerii angajatului, si mai mult pe midlle managementului,  cand lucrurile nu merg bine se asteapta ca tu sa iei locul celui care e bolnav ori s-a dat lovit si nu raspunde la telefoane, sa ii acoperi slujba lui.

Expeditors International - un competitor mare al nostru a avut un incident informatic ( au fost compromise mai multe sisteme de-ale lor ) si in luna martie o multime de clienti de la Expeditors au venit la firma noastra, asta a cauzat un influx enorm de munca pe martie, cam cel putin 20-25 % in plus ca volum, unde noi abia pridideam sa facem fata la volumul pe care il aveam, in timpul covidului,

Numarul de pachete / parcele a crescut extrem de mult datorita ordinelor on-line, si se pare ca a ramas destul de sus chiar si dupa ce au ridicat restrictiile, lumea s-a obisnuit cu Amazonul si cu livrarile la domiciliu, pus si simplu au schimbat modul de viata, pentru noi a fost cel mai bun an pe care l-am avut, in nici un an nu am facut atat de multe transporturi / acte vamale cate am facut in 2020 si mai recent in 2021.

Fondul de investitii care sunt proprietarii nostri cred ca isi freaca mainile de cat de bine ne merge, si cu toate astea am primit un amarat de 2%, imi e clar ca indiferent de cat de mult de munca ai, si poti sa o tii la linia de plutire, profiturile NU se reflecta in retributia primita ca salariat.

Edited by EASTERN_TIME, 27 March 2022 - 13:04.


#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
lasa-ma sa inteleg, tu muncesti zi-noapte, faci sedinte la 2 noaptea, iar problema ta e ca nu ti-au dat astia un amarat de 1% in plus?

man la 60 de ani, daca ii prindem, crezi ca o sa conteze ca am deblocat nu stiu ce colet din vama?

ca sa fiu si ontopic, cu firmele fie pleci, fie ramai, nu prea exista alta posibilitate, gen, tu te duci si rezolvi totul cu nu stiu ce sef care te intelege. ca daca te intelegea, facea ceva pana acum.

Edited by bobitad, 27 March 2022 - 13:04.


#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Ai rate, credite, minuni, nebunii? Cat poti s-o duci fara venit stabil?

Daca iti permiti 6luni de pauza fa-le cum ti-a zis @dagobar.

Daca nu iti permiti, poti sa te-apuci sa cauti. Cand ai o oferta clara, te duci la contra-oferta. Le zici ca daca nu pun 5-10k peste (tu stii mai bine, aici) tu pleci.
Daca iti fac o oferta peste concurenta, dar mai slaba decat te asteptai tu, le bagi placa lui dagobar.


Pana la urma totul se rezuma la cat de usor poti fi inlocuit. Nu trebuie sa munceasca mai mult sau mai bine, trebuie doar sa mearga (chiar mai prost) lucrurile.
Sa te uiti in echipa cine te poate inlocui :D

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001

 EASTERN_TIME, on 27 martie 2022 - 12:09, said:

, mai ales ca stie ca lucrez continuu dupa program, si mai ales noaptea,.

Efectiv nu mai exista un program de lucru fix, compania are asteptari sa sari sa ajuti indiferent de ora din zi si din noapte.

Tu trăiești ca sa lucrezi? Sau lucrezi ca să trăiești?
Ia-ți un job cu program fix. Cum s-a incheiat: uiți de tot.

Are dreptate soția ta.


#10
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 lyanna, on 27 martie 2022 - 13:06, said:

Ai rate, credite, minuni, nebunii? Cat poti s-o duci fara venit stabil?

Daca iti permiti 6luni de pauza fa-le cum ti-a zis @dagobar.

Daca nu iti permiti, poti sa te-apuci sa cauti. Cand ai o oferta clara, te duci la contra-oferta. Le zici ca daca nu pun 5-10k peste (tu stii mai bine, aici) tu pleci.
Daca iti fac o oferta peste concurenta, dar mai slaba decat te asteptai tu, le bagi placa lui dagobar.


Pana la urma totul se rezuma la cat de usor poti fi inlocuit. Nu trebuie sa munceasca mai mult sau mai bine, trebuie doar sa mearga (chiar mai prost) lucrurile.
Sa te uiti in echipa cine te poate inlocui Posted Image

Nu cred ca cineva din echipa ma invidiaza, poate ma compatimesc ... nu ma astept sa sara vre-un voluntar sa ma inlocuiasca daca plec, probabil ca vor aduce pe unul nou care nu stie in ce situatie complicata se baga...
Oricine poate fi inlocuit, de asta nu am nici o indoiala am vazut ce a patit colega aia de care scriam mai sus pe topic, executia a fost sumara - contractul de munca a fost incheiat imediat, chestia e doar cat te costa ca sa faci acel pas.. sa pun familia prin traume noi, cu alta slujbe ?

Si raspunsul este da am credite - nu am sa le scriu aici dar am doua ipoteci, una mai mica si una considerabila, si nevasta-mea ma bate la cap sa mai facem renovari - aka mai inseamna alti bani adaugati pe liniile de credit ori bagati in ipoteca din nou. Nu as putea face fata la o pauza de 6 luni - fara nici o indoiala

Am sa va spun un "secret" pe care probabil ca deja il stiti, nu prea cati bani aduci acasa, totdeauna vei dori ceva mai mult si vei gasi loc pentru toata cresterea salariala ori a vreunui bonus daca il vei primi.

 dorin_2k, on 27 martie 2022 - 13:11, said:

Tu trăiești ca sa lucrezi? Sau lucrezi ca să trăiești?
Ia-ți un job cu program fix. Cum s-a incheiat: uiți de tot.
Are dreptate soția ta.

Da, ea zice ca sa nu raspund, dar pe de alta parte are si ea si copii necesitatile / asteptarile lor si cine crezi ca pune cardul la bataie ?

Edited by EASTERN_TIME, 27 March 2022 - 13:23.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 EASTERN_TIME, on 27 martie 2022 - 12:09, said:

sa incep din nou sa caut ? Ori sa continnui pe aceeasi linie, si sa imi inghit frustrarile, proverbul ala romanesc se potriveste de minune : "Calul care trage tot in ala dai"
Daca aici e dilema ta...pai aplaud firma. Si zici ca solutia o gasesti la noi Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2022 - 13:27.


#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017

 EASTERN_TIME, on 27 martie 2022 - 13:21, said:

Nu cred ca cineva din echipa ma invidiaza, poate ma compatimesc ... nu ma astept sa sara vre-un voluntar sa ma inlocuiasca daca plec, probabil ca vor aduce pe unul nou care nu stie in ce situatie complicata se baga...
Oricine poate fi inlocuit, de asta nu am nici o indoiala am vazut ce a patit colega aia de care scriam mai sus pe topic, executia a fost sumara - contractul de munca a fost incheiat imediat, chestia e doar cat te costa ca sa faci acel pas.. sa pun familia prin traume noi, cu alta slujbe ?

Si raspunsul este da am credite - nu am sa le scriu aici dar am doua ipoteci, una mai mica si una considerabila, si nevasta-mea ma bate la cap sa mai facem renovari - aka mai inseamna alti bani adaugati pe liniile de credit ori bagati in ipoteca din nou. Nu as putea face fata la o pauza de 6 luni - fara nici o indoiala

Am sa va spun un "secret" pe care probabil ca deja il stiti, nu prea cati bani aduci acasa, totdeauna vei dori ceva mai mult si vei gasi loc pentru toata cresterea salariala ori a vreunui bonus daca il vei primi.



Da, ea zice ca sa nu raspund, dar pe de alta parte are si ea si copii necesitatile / asteptarile lor si cine crezi ca pune cardul la bataie ?
imi pare rau de situatia ta, dar lasa-ma sa te contrazic. sunt si oameni ca mine, care nu-si doresc mai mult,  ”material” vorbind. Si cred ca sunt destui ca mine. Si mie mi-au propus sa preiau un nou post si i-am refuzat in secunda 2. nu am chef de extra bataie de cap si cu siguranta stiu ca nu m-as simti mai fericit daca as avea o noua masina sau ipad. Ma bucur si m-am casatorit cu o femeie care nu e materialista si ca nu avem rate.

Naspa mentalitatea asta, as zice ca parca la europeni nu e chiar asa pregnanta ca in state, dar poate n-am eu date suficiente, sau poate nu inteleg visul american.

Edited by bobitad, 27 March 2022 - 13:37.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
in ce traume sa bagi familia? crezi ca va fi traumatizata ca dupa 8 ore de lucru stai 16 cu ea? io am ajuns de mult la concluzia ca in pofida banilor e mai important sa inchid usa dupa 8 ore si sa uit de lucru pana a doua zi dimineata. o viata am, nu cred in reincarnare si in speranta ca viata viitoare voi nimeri sa fiu regina angliei.

Edited by slai, 27 March 2022 - 13:36.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Deci daca primeai 1% in plus erai mulțumit și făceai meeting-uri de acasă la ora 2 noaptea în continuare? Și ore in plus "fara număr".

Atunci îți meriti soarta.
Te puteai bucura de acel 1% in plus?

Acum ai 100.000$ anual?

Edited by dorin_2k, 27 March 2022 - 13:40.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 EASTERN_TIME, on 27 martie 2022 - 12:09, said:

Sunt de  multi ani la firma asta, cum am mai scris pe alte topice de discutie am vechima mare in firma,

Sunt 100% alaturi de tine si te sustin,asa cum o fac toti colegii de forum.
Da' ce folos,noi oricum nu putem sa-ti marim salariul.
Io zic ca poate e mai indicat ca sa le trimiti angajatorilor tai tot ce te-ai straduit sa detaliezi pe acest forum.Sansele sa ti se mareasa salariul sunt foarte mari,cel putin teoretic.

ps.
Apropo,cred ca ti se trage de la faptul ca ai recunoscut,in mod indirect,ca nu te descurci (atunci cand ai solicitat inca o persoana in echipa).Greseala fatala din partea ta.

Edited by adisz, 27 March 2022 - 14:01.


#16
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Cel mai important lucru este familia nu jobul, problema celor care prind functii de conducere si nu numai este ca se dedica 99% jobului si 1% familiei. Ti sa terminat programul si ai plecat acasa gata numai raspunzi la telefoane/email de la job. Cand esti acasa cu familia nu trebuie sa accepti sa fi deranjat de la munca.

#17
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 dorin_2k, on 27 martie 2022 - 13:36, said:

Deci daca primeai 1% in plus erai mulțumit și făceai meeting-uri de acasă la ora 2 noaptea în continuare? Și ore in plus "fara număr".
Atunci îți meriti soarta.
Te puteai bucura de acel 1% in plus?
Acum ai 100.000$ anual?

Da pot sa spun ca sunt pe "Sunshine List" a companiei ( asa se numeste in Ontario lista cu salariatii de guvern ce depasesc 100.000 )

ca sa fac o paranteza :

Din 1996 Mike Harris, un premier conservator al Ontarioului a infiintat "Sunshine List" si o face publica pe website cu toti angajatii la guvernul de Ontario
ce depasesc 100.000 pe an, a facut-o pesemne ca sa ii rusineze, ori sa ii faca pe altii sa ii traga la raspundere sa vedem unde se duc banii contribuabililor.

La firmele private evident salariile nu sunt facute publice, dar am facut analogie la lista lui Mike Harris...

Si hai sa iti spun de ce acel 1% e asa o chestie importanta pentru mine, nu atat neaparat monetar, cat era faptul ca sunt apreciat pentru ceea ce fac si mi se acorda bugetul si oamenii necesari ca sa continuui,

La noi 1% ori 2 % de obicei primesc cei care sunt in una din doua categorii :

"Meet expectations" ori sunt la capat de banda de salarizare ( si ar trebui sa schimbi titlul ca sa intri in alta banda de salarizare )

la corporatii poate stiti ori nu dar sunt niste criterii extrem de rigide in modul de atribuire de salarizare, odata ce ai  ajuns la capat de banda,

nu mai primesti bani in plus de fapt anual din cauza inflatiei, ti se micsoreaza salariul comparativ de la an la an, fiindca salariul nu tine pasul cu inflatia.

Deci cand primesti sub rata inflatiei de fapt esti "pedepsit", iti da ceva ca sa nu te demoralizezi pesemne si sa pleci, dar in mod evident nu sunt multumiti de perfomanta ta.

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 19.05.2005
Din ce ai povestit imi dovedeste ceea ce eu am considerat valabil, nu te duci la actuala firma pentur o contra oferta, daca ai cautat, sau ai ocazia sa pleci undeva pe mai multi bani si consideri ca firma este OK, mai bine pleci, daca angajatorul iti face o contra oferta, va fi fortata si va afecta urmatoarele mariri sau chiar viitorul in companie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate