Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Transferuri bancare instant

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Instant (si gratuit) nu e nici in crypto tranferurile.
Revolut sau monese daca ar fi banci am puteam primi salariul in ele.

Dar oricum de ce asa mare graba de a misca banutii asa rapid?
Instaneitatea asta e si un generator de criminalitate informatica si economica, deci noi fiind cam in zona cu nisipuri miscatoare la periferia UE nu prea va fi implementat chiar daca tehnic se poate.

Edited by pisoiu_22, 27 March 2022 - 13:05.


#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 13.03.2005
Se primesc salariile și în Revolut și în Monese,  și sunt transferuri gratuite. Cunosc personal oameni care își au salariul, unii în Monese și în Revolut alții.
Monese nu e bancă, dar Revolut este bancă.
Chiar și Libra Bank oferă transferuri gratuite și instant în lei, iar in euro gratuit, dar nu instant, dacă îți faci cont la ei.

Practic conturile de lei de la Revolut sau Monese, sunt conturi închiriate de la Libra Bank de către aceste entități financiare.

Diferența între a-ți face tu cont direct la Libra Bank și conturile de lei de la Monese sau Revolut, e că nu sunt pe numele tău cele deschise de Revolut / Monese,sunt conturi pe persoană juridică. Și de aici portița cu evitarea popririi contului de lei Monese sau revolut. Noi suntem doar utilizatorii acelui cont, titularul este persoana juridică, instituția financiară care l-a deschis pentru noi.

Edited by wertyck, 27 March 2022 - 13:10.


#21
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Pai se pot primi salarii, dar e de incredere sa primesti intr-un finteck salariul?
Totusi ati avut angajatori care sa refuze plata salariilor in asemenea conturi?

Daca da, atunci nici nu stiu de ce mai lucram cu bancile clasice. Ar trebui renuntam cu totii la ele, n-au nici transferuri instant tot mereu, mai si costa uneori diversele servicii.

bancile astea clasice probabil se ocupa mai mult de creditare si imprumuturi, poate si imprumuturi la stat, de ce le-am mai stresa si cu firimituri de salar in conturi la ei si sa le cerem comision 0 si transferuri instant. Au poate alte lucruri mai mari de facut.

Edited by pisoiu_22, 27 March 2022 - 13:27.


#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,376
  • Înscris: 08.02.2011
Revolut inseamna Libra Bank din cate stiu. Angajatorul nu stie decat contul IBAN unde sa livreze salariul, atat.

#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 13.03.2005
La angajator ai nevoie de un extras de cont. Extrasul de cont dacă îl generezi din Revolut, apare contul Revolut, deși contul fizic, e de fapt luat de la libra Bank.
Și orice verificare a contului de lei Revolut, te duce de fapt la Libra Bank.
Acel RO..BTEL.... te duce la BIC băncii, BRELRORU , adică Libra Bank.

De problema extrasului te poți lovi inclusiv dacă vrei să îți incasezi pensia sau vreo alocație de la stat, pe un cont Revolut sau Monese de lei. Angajatul se cramponează de faptul că scrie Revolut sau Monese și îți spune că nu are convenție cu acea bancă. În schimb dacă verifică în sistem contul din extras, apare ca fiind de Libra Bank, bancă cu care are convenție casa de pensii sau altă instituție de stat.

Edited by wertyck, 27 March 2022 - 14:25.


#24
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010

 wertyck, on 27 martie 2022 - 12:59, said:

Merge instant pentru că PayPal folosește conturi locale de lei, la fel cum folosesc și celelalte fintech-uri Wise, Paysera.

asa o fi.. eu de cand folosesc raiff, niciodata nu s-a facut transferul mai repede de 3 zile. de vreo 1-2 luni incoace se face instant.

#25
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Dar aia la revolut daca blocheaza un cont cu bani in el iti poti recupera banii de la libra?
La revolut nu e si porblema aia ca nu e gratis cand ai pe acolo sume mari peste 10k euro de exemplu?

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 13.03.2005
Banii blocați în Revolut, îi recuperezi  de la Revolut, nu de la Libra. Dacă mergi la o agenție Libra Bank, îți va spune că acel cont Libra Bank este deschis de Revolut, nu de tine, tu ești doar utilizator.

#27
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 wertyck, on 27 martie 2022 - 14:24, said:



De problema extrasului te poți lovi inclusiv dacă vrei să îți incasezi pensia sau vreo alocație de la stat, pe un cont Revolut sau Monese de lei. Angajatul se cramponează de faptul că scrie Revolut sau Monese și îți spune că nu are convenție cu acea bancă. În schimb dacă verifică în sistem contul din extras, apare ca fiind de Libra Bank, bancă cu care are convenție casa de pensii sau altă instituție de stat.

Angajatorul este obligat sa-ti vireze banii in orice banca din Romania, fiind IBAN de Romania nu cred ca pot sa refuze. Nu este legal sa-ti impuna sa lucrezi cu o anumita banca cu care ei au conventie, aia e cel mult o recomandare.

#28
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Dar la orange monei s-ar putea primi salariul? cred ca ar fi mai de incredere decat revolut, macar au sedii fizice.
Revolut cred ca au prea multi clienti si isi permit aleator sau nealeator sa inchida conturi cu bani profitand ca aceste victime nu au nici o cale de a face ceva.
La ce finteck-uri ar mai fi iban ca sa poti primi salar?
Toate aceste finteck-uri trebuie sa aibe iban-uri de la banci fizice?

#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Adm, on 27 martie 2022 - 11:44, said:

Sistemul interbancar NU are cum sa fie instant!

Intrabancar, transferul este instant!

De ce nu poate fi instant intrabancar?

Pai procesul e cam asa:
In fiecare zil BNR la ora 13 regleaza conturile intre banci, de aceea platile facute pana in ora 13 ajung in naceeasi zi in celalata banca, dar dupa ora 13 ajung a doua zi.
cine te-a pacalit ca BNR-ul regleaza platile intre banci? de transfond n-ai auzit?
si plaitile interbancare se fac la mai multe intervale orare in functie de suma de transmis: la plati pana in 50K lei limita e 15:00 iar la plati peste 50% lei limita e 15:30

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 13.03.2005

 pisoiu_22, on 27 martie 2022 - 17:09, said:

Dar la orange monei s-ar putea primi salariul? cred ca ar fi mai de incredere decat revolut, macar au sedii fizice.
Revolut cred ca au prea multi clienti si isi permit aleator sau nealeator sa inchida conturi cu bani profitand ca aceste victime nu au nici o cale de a face ceva.
La ce finteck-uri ar mai fi iban ca sa poti primi salar?
Toate aceste finteck-uri trebuie sa aibe iban-uri de la banci fizice?
Poți primi salariu și la Orange pionier că au conturi IBAN de lei locale, de tipul RO..ORMF...



Doar că nu ai transferuri bancare instante din Orange Money.

#31
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 pisoiu_22, on 27 martie 2022 - 17:09, said:

Dar la orange monei s-ar putea primi salariul? cred ca ar fi mai de incredere decat revolut, macar au sedii fizice.
Revolut cred ca au prea multi clienti si isi permit aleator sau nealeator sa inchida conturi cu bani profitand ca aceste victime nu au nici o cale de a face ceva.
La ce finteck-uri ar mai fi iban ca sa poti primi salar?
Toate aceste finteck-uri trebuie sa aibe iban-uri de la banci fizice?
Off topic
Fa ceva te rog cu scrisul ca imi lacrimeaza ochii cand citesc ce scrii tu pe aici

#32
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
'' Transfond: 10 banci – cu o cota de piata de 80% – vor adopta serviciul de plati instant, pana la sfarsitul anului. Institutia va pune la dispozitia bancilor un nou serviciu: „confirmation of payee”. ''

SURSA :  https://nocash.ro/tr...ation-of-payee/

#33
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 13.03.2005
În sfârșit o știre bună. Abia aștept să văd care sunt cele 4 noi intrate in horă, că 6 sunt deja: CEC, BCR, BT, Libra Bank, Vista Bank și Patria Bank.

#34
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Unicredit,BRD,Raiffeisen,ING.

#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 13.03.2005
Așa reiese si de aici

https://www.bankingn...entru-2022.html

Referitor la pondere, nu adopție....

#36
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 29.03.2017
1 BANCA TRANSILVANIA
2 CEC BANK
3 LIBRA INTERNET BANK S.A.
4 BANCA COMERCIALA ROMANA S.A.
5 VISTA BANK (Romania) S.A.
6 PATRIA BANK S.A.

astea sunt bancile care au in mometul de plata implementate plati instant. (mai urmeaza si altele)?
personal mi-ar placea sa vad ing-ul acolo!
vreo informatie vizavi de treaba asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate