Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tip de sport

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Foarte pe scurt, sunt femeie, 42 de ani, 60 kg/1.75. Mananc sanatos de mult timp, iar de vreo jumatate de an, merg pe banda aproape zilnic, la inceput cateva minute, acum rezist fara probleme mai mult de o ora la o viteza medie de 6km pe ora (maxim am mers cu 6.5, dar nu fortez, am o glezna cu multe probleme, folosesc permanent orteze/glezniere). Uneori ma duc la cycling la sala. As vrea sa mai adaug si ceva care nu e cardio, dar am mai multe probleme: o hernie ombilicala, diastaza abdominala si probleme cu spatele care imi limiteaza optiunile. Am fost de vreo 2 ori la Pilates, ma gandeam sa ma duc o data pe saptamana. Nu vreau sa slabesc, deja sunt foarte slim la inaltimea pe care o am, dar urasc aspectul de femeie musculoasa si nici nu vreau sa-mi agravez problemele de sanatate. Intrebarea e ce parere aveti de aceasta combinatie de sporturi sau ce ar trebui sa adaug/scot din rutina?

#2
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
As adauga un bazin in lista. Si nu  curse de anduranta in bazin,ci pur si simplu miscare. Asa cel putin nu mai soliciti glezna/incheieturile.

#3
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

 nuskunk, on 26 martie 2022 - 23:27, said:

si probleme cu spatele care imi limiteaza optiunile.
Câteva minute/mișcări de poziția cobrei de yoga pe zi cu mișcări circulare de cap/gât stând în acea poziție; îți ajută și umerii și brațele ajustând cât de întinse ții brațele întinse. Un minut, două pe zi, fără forțat.

#4
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
adaug și cursuri de dans, latino
salsa, bachata, kizomba, parcă nu solicita asa mult corpul și este o activitate plăcută după ce reușești să stapineste pașii, figurile, succesiunea lor într-o coregrafie 😁
problema e ca se fac răsuciri pe un picior, dreptul/stingul, mai ales la salsa
succes!

#5
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.10.2017
Daca stii sa inoti, ai putea adauga o zi de inot pe saptamana. Si bicicleta, dar nu aia statica de la sala, prin parc:)

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 nuskunk, on 26 martie 2022 - 23:27, said:


Hernia și diastaza ar trebui corectate chirurgical.
În timp au tendință de mărire/ agravare…

#7
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005

 Kosstel, on 27 martie 2022 - 06:16, said:

adaug și cursuri de dans, latino
salsa, bachata, kizomba, parcă nu solicita asa mult corpul și este o activitate plăcută după ce reușești să stapineste pașii, figurile, succesiunea lor într-o coregrafie 😁
problema e ca se fac răsuciri pe un picior, dreptul/stingul, mai ales la salsa
succes!

Eu zic că nu, exclus. Am colege care au fost la așa ceva, zumba și alte nebuneli și s-au zgâlțânat prea mult, nu face bine la articulații. Cum doamna a spus deja că are probleme cu glezna,mai rău face. Bazinul este perfect în acest caz, dacă îți place și știi să înoți.

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Iar la bazin nu orice si nu oricum. Liber, bras, spate si pluta. Pluta cat se poate de mult (gasesti acolo, nu trebuie sa vii cu pluta ta), intareste teribil musculatura picioarelor. Neaparat cu ochelari (apa din piscina are clor); daca inoti fara ochelari (ca sa nu te uzi pe par sau din alte motive - 99% din femei asa inoata) o sa fortezi in timp muschii gatului/spatelui. Daca nu vrei sa te uzi pe par foloseste casca.

Sfatul meu e sa uiti de bicicleta si banda - fortezi glezna, apoi genunchiul. Daca insisti, atunci macar bicicleta orizontala.

Attached Files


Edited by lucianburjuiul, 27 March 2022 - 11:14.


#9
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Multumesc pentru raspunsuri. Da, stiu sa inot, singura problema e distanta cam mare pana la bazin, fata de banda pe care o am acasa si chiar e folosita si de ceilalti membri ai familiei. Daca tot vine vara, ma pot duce 1 data pe saptamana la inot. Cu bicicleta outdoor nu am mai mers de 4 ani, de cand sotul a avut un groaznic accident de bicicleta, cu multiple fracturi. La sala era ora de spinning. E buna si ideea cu bicicleta orizontala.

In legatura cu diastaza, o am de 11 ani deja, voi merge sa o repar.

#10
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.11.2021

 lucianburjuiul, on 27 martie 2022 - 11:12, said:

Iar la bazin nu orice si nu oricum. Liber, bras, spate si pluta. Pluta cat se poate de mult (gasesti acolo, nu trebuie sa vii cu pluta ta), intareste teribil musculatura picioarelor. Neaparat cu ochelari (apa din piscina are clor); daca inoti fara ochelari (ca sa nu te uzi pe par sau din alte motive - 99% din femei asa inoata) o sa fortezi in timp muschii gatului/spatelui. Daca nu vrei sa te uzi pe par foloseste casca.

Sfatul meu e sa uiti de bicicleta si banda - fortezi glezna, apoi genunchiul. Daca insisti, atunci macar bicicleta orizontala.
mersul si alergatul intaresc genunchiul, nu il slabesc. cati sportivi vezi tu sa aiba probleme cu genunchiul ? alta gogomanie e sa zici ca bicicleta iti slabeste genucnchiul. Posted Image

 craciuncostel, on 27 martie 2022 - 10:02, said:

Eu zic că nu, exclus. Am colege care au fost la așa ceva, zumba și alte nebuneli și s-au zgâlțânat prea mult, nu face bine la articulații. Cum doamna a spus deja că are probleme cu glezna,mai rău face. Bazinul este perfect în acest caz, dacă îți place și știi să înoți.
eu propun sa nu mai faceti sport deloc. mai bine stati pe scaun toata ziua. Posted Image

#11
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 10.01.2009
Eu nu am auzit de sport mai sanatos decat inotul, poate gasiti un bazin mai aproape de casa si mergeti cat mai des.

#12
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.11.2021
te dezamagesc, dar toate sporturile sunt sanatoase, cu exceptia celor de impact (box, rugby, etc)

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Afectiunie iti limiteaza optiunile.Remediezi ce se poate sau faci miscare doar cit iti permit suferintele.

#14
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.11.2021
@nuskunk , la problemele de sanatate pe care le ai, forumul nu e indicat ca sursa de informatii. vorbeste cu doctorii. cel mai bun sfat pe care poti sa-l primesti

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postjumperishere, on 30 martie 2022 - 20:33, said:

te dezamagesc, dar toate sporturile sunt sanatoase, cu exceptia celor de impact (box, rugby, etc)
Inotul e cel mai sigur pentru ca riscul de a te accidenta e foarte mic. Poate asta a vrut sa zica colegul.

#16
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Inotul e cel mai sigur pentru ca riscul de a te accidenta e foarte mic
Nici inotul nu e asa sigur ; imi povestea un coleg de munca ca a facut inot de semi-performanta cand era copil si a ramas cu sechele; nu l-am crezut; acum, umerii mei ii dau dreptate. Daca te balacesti un pic, fara sa tragi tare, probabil ca e sanatos.

#17
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

View Postromanasu, on 04 mai 2022 - 10:56, said:

umerii mei ii dau dreptate.
În ce privință? Chiar nu întreb ironic/retoric. La ce te referi?

#18
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Ideal pentru tine: tir cu arcul (recurve sau olimpic).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate