Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cumparare retroactiva contributie CAS

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020
In 2019 am cumparat 5 ani de contributie retroactiva CAS. La data respectiva aveam doar aproximativ un an de contributie in total. Recent am aflat ca in cazul meu nu ar fi fost legal sa pot cumpara 5 ani de contributie retroactiva (desi la Casa de pensii mi-au primit banii fara problema). Ma gandesc ca a mai fost cineva intr-o situatie similara si are vreo sugestie?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Sa inteleg ca acum tu ai 5 + 1 + 3 ani de cotizatie?Cinci cumparati + unul cotizat + trei care au trecut de atunci?
Cand ai platit trebuia sa te incadrezi in anumite reguli.Ai fost in regula atunci?


ps.
Apropo,dupa stiinta mea (poate gresesc) plata a fost sistata la data de 01.01.2019

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Esti sigur ca in 2019? Care a fost baza legala pentru incheierea acelui contract? Si de unde ‘ai aflat’ ca nu ar fi fost legal?

Eu din ce stiu in 2019 nu se putea cumpara vechime retroactiva. A fost posibil pana la sfarsitul lui 2017 (nu stiu numarul OUG aplicabila) LE: sfarsitul lui 2018 in baza Legii 186/20.X.2016, si apoi din nou dupa septembrie 2020 in baza OUG 163/24.IX.2020. Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor (daca va mai apuca sa intre in vigoare…) va fi posibil in baza acesteia si acolo intr-adevar cere sa ai deja stagiu de minim 10 ani; in OUG din 2020 nu vad vreo conditie de stagiu preexistent (asta pentru cazul ca nu tii bine minte si de fapt au incheiat contractul in ultima parte a lui 2020).

Edited by sags, 26 March 2022 - 20:28.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
Nu mai pot edita mesajul anterior. Link-urile trebuie sa fie cu h t t p s : / /, ca altfel da eroare ca nu poatre accesa pagina. Asa erau, dar cand am editat postul forumul le-a stricat punand h t t p : / / (fara s). (Rog daca se poate un moderator sa corecteze link-urile.)

Edited by sags, 26 March 2022 - 20:43.


#5
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

View Postadisz, on 26 martie 2022 - 20:07, said:

Sa inteleg ca acum tu ai 5 + 1 + 3 ani de cotizatie?Cinci cumparati + unul cotizat + trei care au trecut de atunci?
Cand ai platit trebuia sa te incadrezi in anumite reguli.Ai fost in regula atunci?


ps.
Apropo,dupa stiinta mea (poate gresesc) plata a fost sistata la data de 01.01.2019

Da, cred ca de fapt a fost la sfarsitul lui 2018. Nu am citit rand cu rand legea la momentul respectiv, m-am bazat si pe faptul ca cineva la Casa de pensii va verifica ca totul e in regula si nu imi va lua banii fara ca eu sa am vreun beneficiu.

#6
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

View Postsags, on 26 martie 2022 - 20:14, said:

Esti sigur ca in 2019? Care a fost baza legala pentru incheierea acelui contract? Si de unde ‘ai aflat’ ca nu ar fi fost legal?

Eu din ce stiu in 2019 nu se putea cumpara vechime retroactiva. A fost posibil pana la sfarsitul lui 2017 (nu stiu numarul OUG aplicabila) LE: sfarsitul lui 2018 in baza Legii 186/20.X.2016, si apoi din nou dupa septembrie 2020 in baza OUG 163/24.IX.2020. Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor (daca va mai apuca sa intre in vigoare…) va fi posibil in baza acesteia si acolo intr-adevar cere sa ai deja stagiu de minim 10 ani; in OUG din 2020 nu vad vreo conditie de stagiu preexistent (asta pentru cazul ca nu tii bine minte si de fapt au incheiat contractul in ultima parte a lui 2020).
Cred ca a fost de fapt la sfarsitul lui 2018, nu am hartiile prin preajma. Am citit doar in ziare anuntul respectiv, kefea nu am citit-o, iar la Casa de pensii nu a comentat nimeni nimic. Mai recent am citit tot in presa ca sunt si alte conditii (numar minim de ani de contributii), dar e posibil sa se refere la o varianta ulterioara a legii.

#7
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

View Postsags, on 26 martie 2022 - 20:14, said:

Esti sigur ca in 2019? Care a fost baza legala pentru incheierea acelui contract? Si de unde ‘ai aflat’ ca nu ar fi fost legal?

Eu din ce stiu in 2019 nu se putea cumpara vechime retroactiva. A fost posibil pana la sfarsitul lui 2017 (nu stiu numarul OUG aplicabila) LE: sfarsitul lui 2018 in baza Legii 186/20.X.2016, si apoi din nou dupa septembrie 2020 in baza OUG 163/24.IX.2020. Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor (daca va mai apuca sa intre in vigoare…) va fi posibil in baza acesteia si acolo intr-adevar cere sa ai deja stagiu de minim 10 ani; in OUG din 2020 nu vad vreo conditie de stagiu preexistent (asta pentru cazul ca nu tii bine minte si de fapt au incheiat contractul in ultima parte a lui 2020).
Cred ca a fost de fapt la sfarsitul lui 2018, nu am hartiile prin preajma. Am citit doar in ziare anuntul respectiv, kefea nu am citit-o, iar la Casa de pensii nu a comentat nimeni nimic. Mai recent am citit tot in presa ca sunt si alte conditii (numar minim de ani de contributii), dar e posibil sa se refere la o varianta ulterioara a legii.

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Ai cerut la casa de pensii situația la zi a contribuțiilor plătite de tine? Câți ani apar?

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013

View Postwertyck, on 27 martie 2022 - 08:03, said:

… Câți ani apar?
Din pacate, stagiul retroactiv nu apare deloc in lista cu stagiile eliberata automat ce CNPP iar daca ceri direct de la ei nu fac decat sa imprime acea lista, nimic in plus. Cel putin asa este la o cunostinta care a cumparat retroactiv in 2017. De ce nu apare nu stiu si dupa atat amar de vreme persoana respectiva nu a lamurit situatia. Chiar m-ar interesa cum se poate obtine un calcul de stagiu care a fie absolut complet, ca si cum ai vrea sa iesi la pensie, facut ‘oficial’ de CNPP - ca sunt subtilitati cum ar fi transformarea zilelor lipsa in luni lipsa, concediile fara salariu sunt zile lucratoare sau calendaristice si cum exact se contorizeaza ca zile si apoi transforma in luni lipsa, etc.

View Postnistorc, on 26 martie 2022 - 20:43, said:

Cred ca a fost de fapt la sfarsitul lui 2018, … Mai recent am citit tot in presa ca sunt si alte conditii (numar minim de ani de contributii), dar e posibil sa se refere la o varianta ulterioara a legii.
Daca e facut in 2018 si ai si platit pana cel tarziu pe 31.XII.2018 atunci e valabil iar la vremea respectiva nu exista criteriu de stagiu preexistent. Doar pentru contractele ce vor fi incheiate in baza viitoarei legi a pensiilor, ce ar urma sa intre in vigoare la 1.IX.2023 (daca nu o amana iar sau o abroga cu totul), exista cerinta sa ai deja minim 10 ani de stagiu.

Edited by sags, 27 March 2022 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate