Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Clapeta antiretur / antirefulare D=40mm lavoar baie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008
Salutare,
Caut o clapeta antiretur / antirefulare D=40mm evacuare apa lavoar baie.
La magazinele de bricolaj am gasit doar de D=50mm. Pentru bucatarie am luat niste reductori de la 50 la 40 pentru ca am loc pe orizontala dar la baie nu am loc pentru reductii.
Ati sti va rog unde pot gasi clapeta antiretur / antirefulare D=40mm? Chiar si online din alte tari din EU. Pot astepta.
Multumesc.

Arata asa:

Attached Files


Edited by ienicer, 26 March 2022 - 16:51.


#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Iti poti face niste bucse.
Din fitinguri de PPR sau altceva.

#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
De obicei se pune inaite de canalul colector. Pentru tot imobilul. Previne refularea apelor de canalizare in casa ta sau plimbarea sobolanilor spre baia ta. Vrei sa o pui la apartament?

#4
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
On topic:

https://www.plasticp...lve_p_6416.html

https://www.hillsirr...ng-check-valve/

https://www.epools.c...vc-check-valve/

Sau montezi o reductie la asta:

https://www.totalpoo...JIaAn2HEALw_wcB

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Si alea de 40 din PVC la ce le conectezi ? Ca nu se potrivesc la canalizarile obisnuite ce se imbina una in alta

#6
ienicer

ienicer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008
Da, este vorba de baie in apartament, bloc contructie 1990.
Multumesc pentru link-uri. Unul din ele este de la un magazin din Australia Posted Image . Dar cel din UK pare rezonabil. Doar sa livreze si in Romania. Dar acum stiu dupa ce cuvinte cheie sa caut.

Edited by ienicer, 28 March 2022 - 08:56.


#7
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

 ienicer, on 28 martie 2022 - 08:55, said:

Da, este vorba de baie in apartament, bloc contructie 1990.
Multumesc pentru link-uri. Unul din ele este de la un magazin din Australia Posted Image . Dar cel din UK pare rezonabil. Doar sa livreze si in Romania. Dar acum stiu dupa ce cuvinte cheie sa caut.

You are welcome. Mai merge sa cauti si dupa "storm valve" (se folosesc mai mult la vapoare, iahturi). Sau "scupper valve". Se pot monta si vertical, pot fi blocate pe pozitia inchis ca un robinet, daca ai vreo urgenta. Dezavantajul e ca majoritatea se monteaza cu flanse, dar pot exista si lipite pe teava de PVC.
Banuiam ca e pentru apartament si ca nu e pentru sobolani ci pentru carcalaci...Posted Image
Daca e pentru mirosuri, nu etanseaza perfect, trebuie montata aerisire in punctul cel mai inalt al coloanei. Exista supape de aersire coloana, dar nu recomand montajul lor, se pot bloca pe pozitie deschis.

Spor!

#8
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Cate magazine de bricolaj si siteuri de specialitate sunt in Romania, nici eu nu am gasit clapeta antiretur de 40. Cum de nu a ajuns la noi asa ceva?

Din cauza lipsei spatiului, nu pot pune de 50, cu reductii. Foarte ciudat.

Asta face parte din seria lucrurilor banale care nu se gasesc la noi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate