Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Locuință veche versus locuință nouă: ce preferați?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Poll: Ce fel de locuință preferați? (34 member(s) have cast votes)

Veche sau nouă?

  1. Veche (6 votes [17.65%])

    Percentage of vote: 17.65%

  2. Nouă (15 votes [44.12%])

    Percentage of vote: 44.12%

  3. depinde de situație (12 votes [35.29%])

    Percentage of vote: 35.29%

  4. nu știu (1 votes [2.94%])

    Percentage of vote: 2.94%

Vote Guests cannot vote

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
În cazul meu, veche. Probabil ați fi intuit acest răspuns. Dar motivele probabil doar parțial. Se știe că îmi plac lucrurile vechi, dar nu e singurul motiv. Multe apartamente noi sunt construite aiurea, de și ăsta comunist unde stau e de lux la compartimentare comparativ cu cele de lux, iar în cazul unei locuințe individuale făcute la comandă, cum meșterii buni au cam plecat, eh, nu prea am încredere în rezultat.

#2
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Dezbaterea are multe unghiuri de discutie:
- daca doar vechimea e ideea, normal ca prefer noua;
- daca e vorba de apartament (ceausit vs nou, de carton/BCA) atunci evident ca vechi;
- daca vechi inseamna un bloc de 10 etaje, din 1915, atunci nou;
- daca vechi inseamna cu fundatia in sol umed si subsol inundat de 25 de ani, atunci prefer coliba unchiului Tom.

Si tot asa...cred ca trebuie sa stabilesti din ce puncte de vedere vrei sa privim problema.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
mai djl nu ca as vrea sa te jignesc. dar nu stiu cat de multe intelegi tu despre constructii. tu doar ai auzit zvonuri, gen ala ca toti mesterii buni au plecat, s.a.m.d.. blocurile vechi sunt facute din majoritatea din placi, eu am peretii extrem de strambi, erau cu huma si mult beton care nu face nimic special, doar ca dardai iarna daca nu izolezi. eu am gasit o chestie din fier printr-un perete, probabil aruncata aiurea de un muncitor beat.
am instalatia electrica efectiv arunca prin pereti, cu cateva doze si e din aluminiu.

cele noi, executate cat de cat sunt mult mai ok, ai beton mai bun, ai procedee mai bune, seismic net superioare, ai caramida, care e mai ok ca izolator. pereti despartitori tot din caramida, instalatii electrice trase cat de cat cu cap din cupru si dimensionate ok. instalatiile sunt noi si poate mai ok. sunt si ansambluri care au spatiu verde ok, locuri de joaca.

desigur sunt si constructii naspa, sau unii o sa zica de pereti de rigips care-s foarte rari din experienta mea, sau ii deranjeaza open space-ul, la care eu sunt fan. sau o sa zica ca-s la porumb. s.a.m.d.

Edited by bobitad, 25 March 2022 - 18:26.


#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017

View PostOlteanul_sfios, on 25 martie 2022 - 16:42, said:

prefer coliba unchiului Tom.

Care e faza cu coliba unchiului Tom? Am mai auzit referinta asta si nu o leg inca. Sunt de generatie mai noua, spre sfarsit de 80...

Ontopic: Daca e casa pe pamant prefer noua, sa o gandesc dupa nevoile mele. Apartament am ales vechi, pentru ca cele noi daca sunt in oras sunt mult prea scumpe, si imparteala buna gasesti rar la astea noi.

#5
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Niciodata veche pt locuit., doar pt investitie, dupa 3 imobiliare luate de noi la "gri", le-am amenajat cum am vrut, si le vand dupa 5 ani la altii si iau alte noi.

Am un apartament vechi si daca as vrea sa il renovez as cheltui o gramada de bani daca as vrea sa il fac ca si in cel in care stau, toate sunt degradare pe scara, si in exteriorul cladirii, plus ca nu e izolat la fel ca unul nou nici in planseu, nici peretii exteriori, dar pentru dat in chirie merita pt. rentabilitate. Trebuie sa te interesezi inainte sa iei apartament nou de constructor daca are datorii si de materialele folosite, si sa iti hidroizolezi tie si la vecini terasa si balconul

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
@ bobiţăd : când am zis de meşteri m-am referit la dacă e să-mi fac o casă de la 0.
În rest, nu afirmat că nu ar exista clădiri noi bine construite. Problema lor e compartimentarea. Open space fiind numai una dintre problemele compartimentării.

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,988
  • Înscris: 14.03.2013
Pentru locuit, eu am cateva puncte de care tin cont si prefer nou fata de vechi deoarece:
- cele vechi, majoritatea au peste 50 de ani si au suferit majoritatea modificari interioare care nu mai ofera siguranta structurii in caz de ceva
- cele vechi, majoritar sunt pline de pensionari. O gramada de probleme cu astia in bloc. Nu merita bataia de cap. Oricine sta/a stat in bloc cu pensionari stie prea bine la ce ma refer. Si majoritatea blocurilor vechi sunt pline de pensionari
- cele vechi sunt in general prost impartite si mult prea scumpe fata de ce poti gasi nou facut
- la cele noi, la multe din ele poti lua si loc de parcare si scapi de o bataie de cap

Ca o paranteza, la ce preturi sunt la blocurile noi, mai pui ceva si iti iei un teren pe care iti faci o casa. Si nu se compara.
Desigur, daca discutam de locuinta luata ca investitie (pentru inchiriere) e alta discutie.

Edited by jm2010, 25 March 2022 - 18:59.


#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View Postdjl, on 25 martie 2022 - 18:49, said:

@ bobiţăd : când am zis de meşteri m-am referit la dacă e să-mi fac o casă de la 0.
În rest, nu afirmat că nu ar exista clădiri noi bine construite. Problema lor e compartimentarea. Open space fiind numai una dintre problemele compartimentării.
eu credeam ca vorbesti de blocuri. unde nu prea ai ce sa faci gresit, adica ai 1/2 dormitoare de 12, o baie, o bucatarie si o sufragerie. deci nu vad unde ar fi dezastrul compartimentarii la cele noi. stiu ca au aparut prin presa tot felul de oameni care vorbesc despre asta, dar nu mi s-au parut destul de relevanti, ei ziceau ca ar fi suprafetele mici, dar asta e alta discutie.

cat despre open space, chiar n-am de gand sa deschid cutia pandorei, sunt mai multi anti pe forum decat pro. eu sunt dintre cei din urma si vad numai beneficii:)

#9
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 15.04.2007
Sincer ma bucur ca ti-ai gasit de munca si cauti chirie.Sau nu ?

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Compartimentarea e mai buna la blocurile noi. Open space se poate inchide daca nu iti place, dar creaza spatiu si senzatia de spatiu, se mai elimina debaraua si camara si asa se face ca un ap de 60 mp nou e mai spatios ca unul de 60 mp vechi.
La un ap vechi te mai costa inca 40-60% din pretul de achizitie pentru renovare. Asta la preturile materialelor de constructie de acum 2-3 ani. Acum e jale.

Edited by Friskey, 25 March 2022 - 19:33.


#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 09.08.2006
Prefer o locuinta noua, construita de mine dupa cerintele mele (evident). Ceea ce am facut. Nu se aplica la blocuri.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă vorbim de blocuri, e mai complicat raspunsul. La blocurile vechi calitatea o cam știi, exista un standard și a trecut suficient timp cât să știm cum sunt blocurile alea.
La cele noi e loterie. Unele sunt bine construite, altele probabil vor deveni morman de moloz la primul cutremur mai serios. Mai greu de intuit care sunt unele și care sunt celelalte.

La casă, ideal e nouă, că o faci după nevoile tale.

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View PostFriskey, on 25 martie 2022 - 19:32, said:

Compartimentarea e mai buna la blocurile noi[...]

La unele blocuri noi.Am văzut apartament nou în care nu puteai pune un pat matrimonial în dormitor decât sub geam; dacă-l puneai invers nu mai puteai trece de el.
Noi am ales în final unul vechi, micuț deja pt. 4 persoane da' locație bună - 5 minute până în stația de autobuz, bănci, 3 școli în zonă, parcuri, mai multe rute auto.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,236
  • Înscris: 27.10.2007
intrebarea este prea generala.
iar ideea ca nu mai e cine sa contruiasca in tara asta e complet gresita. la pretul corect, gasesti constructori extrem de buni. atat firme cat si mesteri locali. trebuie doar sa ai bani, si uneori sa ai timp, sa astepti dupa ei.
nu as respinge o casa veche, as studia atent un bloc vechi, la fel as face si intr-un bloc nou.

#15
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 19.03.2022
Depinde de situatie. Sunt locuinte  vechi foarte bune sau foarte proaste, la fel si cele noi.
Important e sa alegi ce iti convine. Deseori ai sansa sa gasesti locuinta buna intr-o zona proasta, si invers.
Preferabil e sa gasesti teren intr-o zona buna si sa-ti construiesti casa de vis.

#16
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Eu sunt de parere ca zona conteaza cel mai mult, casele se pot demola/remodela etc, depinde de cat poti sa te califici la un imprumut. Prima oara cand am cumparat o casa am luat-o cu 10% din pret down payment ( bani lichizi din partea mea ) restul a fost imprumutat. Tin minte si astazi ca mi s-a parut un pas atat de mare ca dupa 3 ani de vechime la serviciu sa pot merge la o banca sa cer imprumut pe baza salariului pe care il aveam atunci. Era o casa veche, un duplex constuit in anii '50, avea anumite probleme evident, ca orice lucru vechi, dar am avut incredere si am remediat buna parte din ele. Atunci m-am grabit sa o platesc, simteam asa o presiune asupra mea sa am imprumut atat de mare, in sapte ani am platit-o integral.

O sa ma intrebati cum  a fost ziua in care am platit-o ? Cum m-am simtit ? Am fost mandru in sinea mea ca am reusit, dar sincer sa fiu am avut cumva o dezamagire, a fost un drum lung ce l-am parcurs si nu fara eforturi / economii / am sacrificat multe ca sa pot ajunge acolo, si cand am ajuns ca un alpinist pe culme, am ramas practic fara obiectiv.
Extrem de deconcertant, am platit chiar si o amenda - parca / nu foarte mare ca am platit-o inainte de termen, si inca 300 de dolari ca sa o scoata din registrul de ipoteci, toate ipotecile aici unde locuiesc au registru central unde sunt inregistrate, si orice avocat le poate verifica daca are adresa locuintei.

De ce nu am luat casa noua ? Pentru ca erau doar in suburbii casele noi la care ma calificam eu cu salariul de atunci, in oras erau cele noi erau in general cam cu 50% ori chiar mai mult 100% mai scumpe decat cele din suurbii, si trebuia sa faci o naveta considerabila, vorbesc de 30-40 de km, care la orele de varf se transforma usor in 1 ora si mai bine de condus in trafic.

Desigur poti lua trenul suburban, dar pentru cine nu cunoaste legaturile intre trenurile suburbane si autobusele/metrourile din oras se platesc separat pentru ca fac parte din municipalitati diferite, deci nu era chiar de colo sa platesti de 2 ori tarifele de calatorie, plus legaturile erau anevoioase adeseori, aici ninge pana in Aprilie, si deseori trenurile suburbane se opresc din functionare ( macazuri inghetate etc ).

Am avut intotdeauna fobie de apartamentele din blocuri, stiu ca poate suna exagerat, dar de copil fiind am crescut la Buchini, in casa pe pamant cum se spune in Regat, nu a trebuit sa locuiesc niciodata in bloc, si cand am locuit la Timisoara am stat la casa, si cand am venit la Canada, am inchiriat primul apartament la parter .. daca puteti crede, usa din camera de zi dadea pe o pajiste din spatele blocului, intram in garajul subteran si urcam scarile - doua nivele de scari - si intram in apartament din holul comun, practic nu ma vedeam cu nimeni din bloc.

Si cum am avut posibilitatea sa plec din chirie am facut-o. Stiu pe altii de-o seama cu mine au mai stat acolo mult si bine in chirie, cred ca e o chestie mentala la mine. Nu am stat sa analizez prea mult, e doar ceva ce nu mi-a placut niciodata sa astept la lift cate 15 minute dimineata pana cand reusesti sa cobori de la etajul 17 cum imi spunea un vecin roman de bloc ( Florin din Craiova )

Edited by EASTERN_TIME, 28 March 2022 - 04:16.


#17
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012

View Postrobert23mg, on 25 martie 2022 - 18:29, said:

Care e faza cu coliba unchiului Tom? Am mai auzit referinta asta si nu o leg inca. Sunt de generatie mai noua, spre sfarsit de 80...

Ontopic: Daca e casa pe pamant prefer noua, sa o gandesc dupa nevoile mele. Apartament am ales vechi, pentru ca cele noi daca sunt in oras sunt mult prea scumpe, si imparteala buna gasesti rar la astea noi.

1. In sens propriu, "Coliba unchiului Tom" e o carte clasica, cred ca e in lectura obligatorie la clasa a VII-a (despre sclavie, rasism, saracie, etc).  Posted Image
2. In sens figurat, prefer o casa jalnica, pe pamant, la tara sau intr-o zona zona chiar "intunecoasa", decat in bloc inundat. In tinerete, am stat in chirie intr-unul in care tevile e canalizare erau retezate la subsol, toata scurgerea se ducea in sol. O facusera niste tipi de la parter, exasperati de refularile nesfarsite. Posted Image
3. Trebuie discutat punctual, imobil X vs imobil Y, nu asa, in general, fiindca vei primi opinii nereale.

#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Am ales "depinde de situatie":
Pai, daca este noua, clar este scumpa si posibil in vecinatatea lanului de porumb/grau....
Daca aia veche este aproape de scoala copiilor si/sau loc de munca prefer sa fac altceva cu timpul ala decat sa il petrec in masina pe post de "ride sharing".

Daca nu am o viata legata de oras, o aleg pe aia cu mai multa liniste!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate