Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Plata taxa habitaclu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Salut, urmeaza sa punem casa la vanzare ( eu si ceilalti ) mostenitori si avem nevoie de fiscal de la taxe ca sa fac cadastru ,etc.
Pe locatie sunt 3 propietari: 1 are 50% iar 2 inca 50 % impartit in (37+13).
Pe locatie exista doar 1 co-propietar trecut la taxa de gunoi iar 2 nu, pentru ca 1 nu locuieste aici iar celalalt vine mai rar.

Cei de la taxi imi zic sa trimit declaratie pentru cele 2 persoane cu taxa habitat,dar daca eu de exemplu nu stau permanent sunt obligat sa ma trec la taxa?

De ce nu se accepta fiscalul ca are 0 datorii si tot cere sa pun si pe ceilalti co-propietari la taxa de gunoi daca nu locuiesc permanent la locatie ?

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Întreabă dacă cei 2 coproprietari pot depune o declarație pe proprie răspundere ca nu locuiesc la acea adresa, prin urmare nu au de ce sa plătească taxa de habitat.
Despre ce sector e vorba? Știam ca la sect 2 primarul a obținut în instanta anularea acestei taxe, încă din 2020.

#3
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postcorinadaniela, on 25 martie 2022 - 15:29, said:

Știam ca la sect 2 primarul a obținut în instanta anularea acestei taxe, încă din 2020.
Eu am platit de doi ani, in S2, trei taxe de habitat - si n-am locuit niciodata in S2...

#4
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
mișto aia cu habitaclu
taxa o platesc toti proprietarii din acte, chiar daca nu locuiesc acolo
cred ca din toata Romania, doar in sectorul 2 se plateste
verificati fiecare ce debite aveti la sectorul 2 si platiti
nu ai nevoie de niciun fiscal pentru cadastru
platiti impozitele fiecare pe rolul cu taxa de habitat incorporata

Edited by apocalipsul, 25 March 2022 - 16:00.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Poate ceea ce vor este sa existe o declaratie, dar in ea treci doar persoanele care locuiesc acolo. La sectorul 4 stiu ca se poate depune declaratia si ca nu locuieste nimeni acolo si atunci nu se plateste nimic. Oricum nu are treaba lista de proprietari cu lista de ocupanti, ca nu toti coproprietarii locuiesc neaparat acolo, poate fi inchiriat deci acolo locuiesc cu totul alte persoane, etc. Nu vad insa de ce ar vrea cate una de la fiecare coproprietar pentru unul si acelasi imobil, dar cine stie, poate asa vor: sa fie per rol.

La sectorul 2 stiu pe cineva care tocma’ ce s-a trezit cu taxa de plata, desi blocul are contract si am inteles ca daca exista contract facut prin asociatie nu mai trebuie sa plateasca locatarii fiecare separat. Nu a platit-o, pare o incurcatura (si suma nu aparea mai pe la inceputul anului), dar acum trebuie sa umble sa rezolve.

Si à propos: ma indoiesc ca e taxa de habitaclu; poate de habitat.

Edited by sags, 25 March 2022 - 15:50.


#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,883
  • Înscris: 22.12.2005

View PostFREESH, on 25 martie 2022 - 15:22, said:

Salut, urmeaza sa punem casa la vanzare
parca era vorba de habitaclu. iti vinzi masina ?

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si mai era si ceva cu TAXI...

CLAR!

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Ca s-a vorbit de sectorul 2: dispozitia legala este HCL Sector 2 nr 74/2021. textul ei si modelul de declaratie aici <https://www.impozite...HCL-74-2021.pdf> cu o modificare prin HCL 219/2021 aici <https://www.impozite...CL-219-2021.pdf>. Mie nu mi se pare ca proprietarii trebuie numarati, indiferent daca locuiesc sau nu acolo, pentur a calcula taxa ci ca ei trebuie sa depuna declaratia. Probabil fiindca s-a modificat relativ recent acel HCL acum vor din nou declaratii de la toata lumea. In cazul initiatorului in lista ar fi trecuta o singura persoana, cea care locuieste acolo.

#9
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Nu e sector 2 , e Constanta Posted Image
Taxa de HABITAT(scuze)

Pai mi-a zis femeia de la taxe daca nu locuiesc acolo sa trec ca nu platesc , iar eu am locuit acolo ceva ani si nu am fost trecut la habitat, si nu o sa ma pun acum sa platesc pe anii din urma.
Faza e ca 1 co-propietar locuieste in straintate iar eu in oras si va trebui o declaratie pentru amandoi
Dar de ce ar impiedica la fiscal nu stiu ,taxa asta.

Toate celelalte taxe sunt platite.

Edited by FREESH, 25 March 2022 - 16:39.


#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View PostFREESH, on 25 martie 2022 - 16:34, said:

… Dar de ce ar impiedica la fiscal nu stiu ,taxa asta.…
Pentru ca e o taxa datorata bugetului local (alaturi de toate celelalte taxe si impozite de care zici ca sunt platite).

Edited by sags, 25 March 2022 - 16:37.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: nu mai pociţi aiurea, că poate le daţi idei politicienilor!    Posted Image
On-topic: disperaţi. P.S.D. şi votanţii lor au făcut Mun. Constanţa un oraş praf. Am fost acolo în 201x (de vreo 3 ori) şi oraşul e şi mai şi decât în anii '90 şi la început de '000. Arată ca un oraş de judeţ sărac. Aşa că au nevoie de bani să mai acopere din găurile de la buget.
În mod normal informaţiile despre taxe şi cine le plăteşte ar trebui puse pe internet, dar la noi birocraţia te face să alegi aiurea.

Edited by djl, 25 March 2022 - 16:50.


#12
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Asta nu contest, Constanta e un oras varza .. doar vara ce mai atrage lumea.

#13
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Intrebarea este daca nu esti declarat la taxa habitat ca co propietar si dai declaratie ca nu locuiesti la adresa aceea ca sa nu ti se adauge taxa aceea (motiv = eliberare fiscal pe pamant/cladire)
Au dreptu sa ti ceara dovada ca locuiesti in alta parte? din moment ce nu e lege  sa ceara sa fie toti propietarii la acea taxa adaugati.

Edited by FREESH, 25 March 2022 - 20:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate