Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Backup update

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Buna seara, inca folosesc Windows 7 ca anumite programe nu merg pe 10 etc. Cum nu se mai gasesc update, adica nu se mai face update la Windows 7, voiam sa stiu daca gasesc undeva un pack cu toate update-urile sau pot cumva sa le salvez pe cele instalate pe un hdd extern sa le am pe viitor cand doresc sa mai instalez Windows 7, sa le instalez manual, ca nu mai va fi posibil automat sa il las sa isi faca update singur, multumesc mult.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Faci o imagine a partiției și când o refaci, ai totul ca nou.

#3
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salut, nu vreau toata partitia ca sunt si multe lucruri ce nu le doresc pe viitor si ar fi prea mare fisierul daca ii fac imagine la toata partitia.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Poate exista ca la Win XP Service Pack2..3


Vezi aici
https://geekermag.co...service-pack-2/

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ia update-urile de prin decembrie 2019 si ianuarie 2020 conform cu KB-urile de mai jos si le cauti manual in MS Catalog, le descarci si pastrezi/instalezi.

https://support.micr...cc-6d8f3b547599
https://www.catalog....t.com/home.aspx

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLife2Live, on 24 martie 2022 - 20:58, said:

Cum nu se mai gasesc update, adica nu se mai face update la Windows 7

Unde ai citit asta? De cand?

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Când faci imagine la partiție se ia doar spațiul folosit de fișiere, nu toată mărimea partiției. Nu sunt incluse nici fișierele de swap și hibernate, plus că se aplică compresie foarte bună. Rezultatul final e destul de mic de pus pe un HDD extern și e de departe cea mai bună soluție de backup!

#8
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postneagu_laurentiu, on 24 martie 2022 - 22:21, said:

Ia update-urile de prin decembrie 2019 si ianuarie 2020 conform cu KB-urile de mai jos si le cauti manual in MS Catalog, le descarci si pastrezi/instalezi.

https://support.micr...cc-6d8f3b547599
https://www.catalog....t.com/home.aspx
Salutare, nu mai merge sa dau jos de pe catalog, poate gasesc pe undeva, De ce doar cele din decembrie si ianuarie 2020? Mersi

View Postdani.user, on 25 martie 2022 - 00:01, said:

Unde ai citit asta? De cand?
Salut, pai nu mai pot sa fac update, nu ma mai lasa si pe site-ul oficial nu mai merge sa downloadezi

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ba acum am dat jos de acolo un KB.
La inceput de ianuarie 2020 s-a intrerupt suportul pentru Win7. Ce vezi acolo peste data respectiva sunt actualizari pentru cei care au platit extra (le poti descarca dar nu se instaleaza in final).

Edited by neagu_laurentiu, 25 March 2022 - 08:37.


#10
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Ar mai fi opțiunea să-ți faci singur un Windows 7 cu toate update-urile la zi, folosind NTLite, varianta free, non-commercial. Așa am procedat eu. NTLite îți descarcă toate update-urile și ți le integrează, iar la final ai un sistem de operare ceva mai măricel decât varianta inițială, dar e complet și gata de utilizare, fără să te mai stresezi.

Edited by Ravy, 25 March 2022 - 10:47.


#11
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postneagu_laurentiu, on 25 martie 2022 - 08:36, said:

Ba acum am dat jos de acolo un KB.
La inceput de ianuarie 2020 s-a intrerupt suportul pentru Win7. Ce vezi acolo peste data respectiva sunt actualizari pentru cei care au platit extra (le poti descarca dar nu se instaleaza in final).
Salutare, "The website has encountered a problem and cannot display the page you are trying to view. The options provided below might help you solve the problem." aceasta eroare imi da mie cand incerc sa accesez catalogul, adica cand caut ceva din el sa downloadez. Deci daca instalez cele din anul 2020, nu mai trebuie sa le instalez si pe cele dinainte?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
La mine merge fara probleme (pe un Edge). Actualizarile sunt cumulative, de asta nu e nevoie de toate.

Edited by neagu_laurentiu, 25 March 2022 - 08:53.


#13
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postglassofwine, on 25 martie 2022 - 08:44, said:

Inițiator, de ce nu-ți descarci un Windows 7 cu toate update-urile gata integrate?
Buna dimineata, pai am mai facut asa si am gasit doar windows cu virusi. Eu am windows original, de asta il folosesc, dar nu are niciun update, asta voiam sa fac cu windows-ul acesta, dar nu ma pricep la NTLite, oare ma poti ajuta tu cu un tutorial ceva? Multumesc mult. Am si facut format ISO la acest windows al meu, trebuie sa instalez NTLilte, si acolo cumva le contopeste?

View Postneagu_laurentiu, on 25 martie 2022 - 08:53, said:

La mine merge fara probleme (pe un Edge). Actualizarile sunt cumulative, de asta nu e nevoie de toate.
Eu tot pe Chrome, am sa incerc alt browser, poti sa imi spui te rog frumos numele unui update care este ultimul si pe care daca il instalez sa nu mai fie nevoie de alte updateuri instalate? De exemplu ieri cand am instalat un antivirus, nu m-a lasat sa instalez fara un update.

Edited by Ravy, 25 March 2022 - 10:48.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
N-am in secunda asta un 7 sa vad ultimul KB instalat. Poate gasesti la cineva sau vezi in history pana aflu eu.

Oricum, 14 ian 2020 era ultima data.

#15
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Multumesc frumos, oricum mai stau pe aici, poate aflii ceva :)

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ai putea afla de ex ca tot ce merge pe 7 merge si pe 10...

Zi mai bine ce programe nu iti merg. Ca sigur sunt solutii/setari.
Merg ele bine mersi programe DOS din 92...

#17
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
@eiffel, am de exemplu un program pe care il folosesc la telefoane vechi. Am incercat sa il folosesc pe Windows 10 si nu merge.

Edited by Life2Live, 25 March 2022 - 11:05.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai vezi ce erori iti da.
De multe ori iti trebuei doar niste librarii in plus care nu vin in 10. Gen ceva Visual C++ mai vechi.
Asa cum si la unele jocuri mai vechi trebuei sa le bagi, inclusiv fisiere DirectX mai vechi.

Legat de subiect, daca vrei neaparat iti poti fae singur o imagien de isnatlare cu upate-urile la zi.
Dar e un pic cam complicat.
Practic ar trebui sa combini tutorialul asta:
https://forum.softpe...n-one-tutorial/
Cu integrarea updateurilor de aici - https://docs.microso...view=windows-11

Sau cu ceva utilitare - https://www.raymond....7-install-disc/

P.S. WIndows 7 inca mai primeste ceva "update-uri" - acel Malicious file lunar.

Edited by eiffel, 25 March 2022 - 12:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate