Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
846 replies to this topic

#397
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011

View Postgiusepe2002, on 25 august 2022 - 20:29, said:

Stati ca nu m-am exprimat corect, ma dau mai pe romaneste, vreau fibra in bloc, nu sârma comunistă, că doar din asta am în bloc de la ei ....  :(

Că oferta fac rost, dar tehnologia.... în momentul de față am de la RDS Fibră și nu prea îmi place cum merge... și mai e Vodafone, am de la ei TV merge bine ăsta, dar cu internetul nu prea mă încumet pentru că am auzit numai lucruri "bune" despre el după ce a fost preluat de la Vodafone ...
ce are fibra de la digi de nu-ti place?

#398
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022

View Postgiusepe2002, on 25 august 2022 - 20:33, said:

Și nu știu unde ar trebui sa vorbesc sau sa fac sesizare... la CC? Lângă blocul meu, în zonă, am două DSLAM-uri din alea mari pe care scrie ROMTELECOM, mă gândesc că de aici poate fi trasă fibra..?
Pe scurt, n-ai unde sa faci sesizare! Trebuie sa ai noroc sa fii prins in vreun plan de upgrade sau sa ai pile.

#399
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 12.07.2017

View Postnicupitea, on 25 august 2022 - 22:04, said:

ce are fibra de la digi de nu-ti place?

merge foarte dubios, de exemplu dacă părinții mei se uită pe Netflix în același timp și mă bag și eu la un film, ni se întrerupe pe rând, pe FaceTime are momente de întrerupere (nu mereu), pe IMessage sau Facebook Messenger mesajele/pozele/clipurile au momente când se trimit greeeeu....și surpriză pe date mobile 3G/4G totul merge parfum, dar și pe alte rețele WiFi... de Google Meet nu are rost să menționez că de ăsta momentan am scăpat, facultatea mea nu prea le avea așa cu Covidul și eram mai mereu hibrid...
Am echipamentul meu, Router Wireless Gigabit TENDA AC10, am făcute pe el setările pentru canalele de wifi atât pe 2.4 Ghz, cât și pe 5 Ghz, selectate canalele libere, nu am VPN-uri, iar pe cablu, teoretic trebuie să am viteză de 500... in realitate....170...200....(dar mai rar) - seara de tot am prins 483...
mă gândesc că poate ar fi problema cu pe peering urile pe extern, au mai fost pe aria Digi care spuneau că au probleme cu Facebook, Instagram, WhatsApp, iar pe date totul le funcționa corespunzător...
nu mă deranjează atât de tare viteza, cât este vorba despre stabilitatea serviciului...


View PostNikoroB, on 25 august 2022 - 22:10, said:

Pe scurt, n-ai unde sa faci sesizare! Trebuie sa ai noroc sa fii prins in vreun plan de upgrade sau sa ai pile.

Mă apuc de rugăciuni și mătănii....poate poate... :)))

#400
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Schimba petarda de Tenda. Pare un plan mult mai realist decat fibra de la orange...

#401
giusepe2002

giusepe2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 12.07.2017

View PostNikoroB, on 25 august 2022 - 23:01, said:

Schimba petarda de Tenda. Pare un plan mult mai realist decat fibra de la orange...

Am schimbat routere , un ASUS și acum sunt la acest Tenda....

O să mai schimb cu un alt router, dacă fac rost....

#402
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 14.11.2009

View Postshady_boy, on 15 aprilie 2022 - 12:54, said:

Dupa vreo 15 conversatii telefonice la 300 cu oameni prea slabi tehnic/comercial, a ajuns la mine tehnicianul care mi-a instalat ONT-ul WiFi6.
Concluzia: am infrastructura Telekom si de aceea pe fibra optica nu ajunge mai mult de 1 Gbps. La infrastructura Orange cica s-ar putea mai mult.
Dar eu am abonament de 1.8 Gbps... total degeaba. Posted Image
Aceeasi situatie pare a fi si la mine.

Edited by ioanradu, 26 August 2022 - 16:26.


#403
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Lasam discutiile despre fibra Digi pe topicul dedicat va rog.

#404
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postioanradu, on 26 august 2022 - 16:23, said:


Aceeasi situatie pare a fi si la mine.

Ne-am obisnuit cu practicile astea la oro 🙃 eu cand aveam 1,8gbps pe down cumulat aveam 1,7-1,8gbps dar pe up doar 475mbps, iar asta m-a facut sa renunt la ei, nu suport astfel de practici nesimtite; a 2-a practica nesimtita a fost ca pe abonamentul gigabit mi-a mers bine 1-2luni, dupa nu mai treceam de 800-850mbps down/550mbps pe up, desi imediat dupa upgrade la abn de 1,8gbps mergea blana partea de down :)), mentionez ca am fost pe infra tlk

#405
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Dacă situația de mai sus se confirma, adică în cazul în care nu pot oferi 1,8Gbps pe infra Telekom, atunci cam vorbim de oferta mincinoasa. Ceea ce e grav.

#406
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Dacă eu am 1gb internet pe infrastructura Telekom pot merge pe un upgrade la 1.8 gb fără sa ma stresez? Menționez ca ma interesează pe wifi sa depășesc 1,1 gb, laptopul având placa de rețea wireless cu protocol ax.  Mulțumesc anticipat.

#407
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008

View Postilbiscione, on 28 august 2022 - 19:36, said:

Dacă eu am 1gb internet pe infrastructura Telekom pot merge pe un upgrade la 1.8 gb fără sa ma stresez?

Daca esti din Bucuresti, Cluj sau alt oras mare da. In orasele mici au nevoie de resetare sau chiar upgrade de echipament, lucru care nu il au in plan prea curand. De preferat reteaua proprie, dupa postarile de aici se pare ca au probleme pe reteaua telekomului. Eu sunt dintr-un oras din Botosani, sunt pe reteaua lor proprie, iar aprilie si mai mi le-am petrecut prin telefon cu ei si nu au fost in stare sa imi ofere mai mult de 1,2gb/down si 550mb/up.

#408
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022

View PostInfamou5, on 29 august 2022 - 08:47, said:



Daca esti din Bucuresti, Cluj sau alt oras mare da. In orasele mici au nevoie de resetare sau chiar upgrade de echipament, lucru care nu il au in plan prea curand. De preferat reteaua proprie, dupa postarile de aici se pare ca au probleme pe reteaua telekomului. Eu sunt dintr-un oras din Botosani, sunt pe reteaua lor proprie, iar aprilie si mai mi le-am petrecut prin telefon cu ei si nu au fost in stare sa imi ofere mai mult de 1,2gb/down si 550mb/up.
Sunt dintr-o localitate aflata la 4 km de Iași.

#409
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2008

View Postilbiscione, on 29 august 2022 - 08:57, said:

Sunt dintr-o localitate aflata la 4 km de Iași.

Poti incerca. Treci la abonamentul de 1,8gb si daca nu sunt in stare sa iti ofere viteza promisa reziliezi contractul, ai timp14 zile.

#410
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Mersi de răspunsuri.

#411
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
2Gb/s pe un singur terminal nu o sa vezi niciodata.
Nu mai stiu exact unde, dar specifica sigur ca viteza aia poate fi "prinsa" cumulativ pe 2 terminale in acelasi timp.
Adica cel de-al 2lea terminal nu iti mai taie din macaroana primului, ambele "bucurandu-se" de minunatul gigabit ...

#412
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,549
  • Înscris: 26.05.2022
Pe wifi sare de 1gbps, dar pe fir n-are cum fiindcă porturile sunt doar de 1gbps.

#413
ilbiscione

ilbiscione

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.03.2022
Pai pe wi fi m-ar interesa sa fie maca 1,3 gb/s pe un singur device.

#414
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Mai sus voiai 1,1Gbps pe wifi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate