Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Imunizarea alergie polen

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Anul trecut am aflat ca sunt alergic la toate tipurile de polen. Posted Image

Alergologul mi-a prescris Xyzal + Nasonex si am trecut cu bine de vara si toamna trecuta.

Din pacate medicul pe care l-am consultat nu mi-a putut oferi un tratament de lunga durata...

Cautand pe google am gasit ca, cel putin acum cativa ani, exista un tratament injectabil pentru imunizare (sau mai corect spus desensibilizare) la polen.
Doar ca nu am gasit cum se numeste si daca se mai comercializarea in Romania.
Stiu doar ca schema de tratament se intinde pe cativa ani si este destul de scump.
Petrec foarte mult timp in natura si nu am cum sa scap de polen; purtatul mastii nu este o solutie deoarece fac efort fizic intens!

As dori sa intreb daca mai sunt persoane in situatia mea si daca au urmat un astfel tratament de lunga durata?
Cum se numeste? Care sunt costurile? Daca efectele au fost unele benefice?
Orice sfat este bine venit!

Momentan am cautat alt medic alergolog dar acesta este disponibil cam peste 2 luni si vreau sa ma documentez cat astept!

Multumesc frumos!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://360medical.r...zia/2020/05/08/

https://www.facebook...tafaraambrozie/

Eu am alergie la ambrozie, ma chinui si eu cu pastile cand incepe distractia, e capatata relativ recent, inainte n-aveam nici pe dracu.

Cand eram mic am citit o carte din asta cu medicina naturista, zicea acolo de Otetul de mere si miere de albine, ca e bun etc

Doua chestii probate de mine, consumat repetat, in combinatie cu ceva miere si apa, ma scăpa extrem de repede de orice inflamație de la nivelul gâtului, etc

Și scria acolo că are ceva efect și contra febrei fânului, care e tot o alergie ... etc

Dacă nu ți se pare fantezist, caută acest oțet, cel produs de Apicola... și consumă zilnic o citronadă făcută cu el, cu miere și apă, după gust.


Poate te ajută..

Uite așa arată, linkul e pus doar pentru poza produsului, cauți la tine în oraș

https://www.ebio.ro/...rRoCM6EQAvD_BwE

Edited by waterman, 24 March 2022 - 12:40.


#3
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Si eu sunt intr-o situatie similara. Mi s-a "activat" la un moment dat alergia asta la cateva tipuri de polen (am facut un scratch test), cu simptome mai enervante la inceput dar care dupa vreo 5 ani s-au atenuat mult, in asa fel incat acum doar ambrozia ma mai deranjeaza un pic. Am inteles ca e normal ca organismul sa se desensibilizeze si in felul asta, din faptul ca se lupta cu alergenii in fiecare sezon.

Alergologul mi-a zis sa ma programez pentru un tratament de desensibilizare, dar neaparat in afara sezonului...dar na, cum in afara sezonului nu ma mai deranja alergia, nu am prioritizat tratamentul asta care consta in injectii zilnice cu alergenul, in doza din ce in ce mai mare, timp de cateva saptamani.
Am un var care a scapat de alergie in felul asta, deci ai sanse si tu. Consulta un alt alergolog si intreaba-l daca face tratament de desensibilizare.

Edited by kruger, 24 March 2022 - 13:45.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Iti irita nasul? Eu am avut o alergie la polenul de tei. Cand infloreau teii stranutam ca mitraliera, aveam nasul foarte iritat, mancarimi.
De 3 ani am scapat de ea cu spalaturi intranazale cu sare dizolvata in apa. Sa vedem primavara asta daca se mai manifesta.

In realitate nu polenul e de vina ci chimicalele cu care luam contact (hrana, haine, parfumuri, etc.).

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Friskey, on 24 martie 2022 - 13:46, said:

In realitate nu polenul e de vina ci chimicalele cu care luam contact (hrana, haine, parfumuri, etc.).

Attached File  DpQ9YJl.png   20.78K   0 downloads

Alergia la ambrozie de exemplu se declanșează datorită excedentului de polen din atmosferă, excedent generat de înmulțirea excesivă a acestei buruieni.
N-are nici o treabă hrana haina sau parfumul cu sensibilitatea la acești alergeni


La mine de exemplu a apărut alergia la ambrozie datorită expunerii la doze masive, lucram undeva în afara orașului, pe lângă clădirea respectivă erau efectiv lanuri de ambrozie.
Ani la rând n-am avut problemă, până când m-a luat într-o după amiază dar grav de tot.

O persoană apropiată zice că nu e bun vaccinu ăla anti-ambrozie sau alergii că are efecte adverse și că are și alte neajunsuri care apar mai târziu.
Și e din domeniu... să zic așa

Edited by waterman, 24 March 2022 - 14:10.


#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
Mie mi-a aparut alergia la ambrozie prin 2016. Primii 2-3 ani au fost destul de grei. Am inceput sa iau Flonase inainte sa apara ambrozia in fiecare an, iar in ultimii ani abia daca am mai avut vreun simptom. Am renuntat sa-l mai iau, insa daca simt ceva, acum iau doar la nevoie. Flonase se poate lua fara reteta de la medic.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi la centru de excelenta Medlife.

#8
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

 waterman, on 24 martie 2022 - 13:58, said:

O persoană apropiată zice că nu e bun vaccinu ăla anti-ambrozie sau alergii că are efecte adverse și că are și alte neajunsuri care apar mai târziu.
Și e din domeniu... să zic așa

M-ar ajuta denumirea exacta a vaccinului pentru a studia prospectul!

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Care vaccin ca sunt mai multe ?

https://www.vaccinantialergic.ro/

Centrul Național de Alergie și Astm Theramed Brașov
Str. Spătarul Luca Arbore nr 16
Telefon: 0268 471 814
RDS: 0368 442 266
Mobil: 0723 265 023
Fax: +0268 471 814
Email: [email protected]
www.theramed.ro
www.astmalergic.ro

Cel mai corect e sa intrebi un alergolog nu pe forumuri

#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006
I-am facut fie-mii cand era mica tratamentul de desensibilizare la polen. S-au diminuat simptomele, dar nu s-au dus de tot. Dar nu a facut astm, pentru ca de asta imi era frica.
A durat vreo 2-3 ani. La inceput se face parca o injectie pe saptamana si treptat se mareste intervalul.
Luam un ser olandez, scump. Am inteles ca tot ala este.

Edited by cumparator, 24 March 2022 - 18:53.


#11
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
faci ceva reactii si daca mananci polen?
stiu pe cineva care a inceput sa manance polen si alergiile s-au diminuat, nu au disparut!

#12
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
asta se poate corela si cu alergie aditional la histaminice... gen rosii

#13
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Suflu praful de pe acest subiect si revin cu un feed-back dupa un an timp in care am schimbat medicul alergolog (imi place sa cred ca l-am gasit pe cel mai profesionit din orasul meu).
Deoarece sunt mai multe persoane pe forum cu aceasta problema, as vrea sa descriu pe larg experienta mea.

In prima faza am facut testul ALEX - IgE specific, iar din cei circa 300 de alergeni a rezultat ca sunt alergic la toate tipurile de polen, cel mai mult la ambrozie.
Acest aspect mi-a fost confirmat si acum 2 ani, prin testarea cutanata.
Ca o nota: rezultatele acestui test cunosc doua praguri de sensibilitate; din acest motiv este foarte important sa discutati cu medicul pentru a va recomanda o clinica care utilizeaza metoda de testare cea mai sensibila dintre cele doua. Mna... poate m-am pierdut printre cuvinte dar cred ca ati prins ideea!

Testul ALEX, chiar daca este relativ scump (circa 800 de lei), ofera rezultate rapide pentru un numar foarte mare de alergeni si foarte important, "cuantifica" rezultatele obtinut: nu doar daca esti alergic sau nu, ci si cat de alergic esti.

Medicul mi-a prescris un tratament pentru desensibilitare la polen, folosind comprimatele Oralair.
Tratamentul este si el relativ scump, circa 400 de lei o cutie de pastile/ luna; tratamentul, cel putin in cazul meu, se intinde din februarie pana in septembrie. Inca nu am aflat daca il voi urma doar anul acesta sau mai multi ani. Posted Image

Dupa doua luni de tratament as putea sa spune ca ma simt normal si pana acum nu am folosit histamina desi polen deja exista in natura. Astept vara sa vad cum o fi.

Va mai dau un feed-back dupa ce termin tot tratamentul. Posted Image

Edited by buha, 02 April 2023 - 10:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate