Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfaturi achizitionare piese laptop Hp

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marius_f

marius_f

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.03.2022
Salutare colegi
Sunt Marius si sunt din Craiova
Sunt nou pe acest forum
Imi cer scuze daca nu am postat acolo unde trebuie

As avea nevoie de sfatul si de ajutorul vostru

Am un laptop Hp Pavilion x360 Convertible 15-br032ng, cu touch-screen

L-am cumparat in urma cu aprox 3 ani, din DE, de nou, cu windows cu licenta, cu tot ce trebuie ... ce sa mai ... un laptop super, pt ceea ce imi trebuie mie

DOAR CA ... a cam suferit un ''accident'' si au rezultat urmatoarele avarii :

- touch-screen spart, crapat, fisurat ... cioburi sarite din el
(display-ul este ok, functioneaza perfect, nu a suferit nicio avarie)

- carcasa display avariata la prinderile balamalelor
(dar am rezolvat-o cu putin super-glue)


Problema mea cea mare este ca nu gasesc piese de schimb pt el

1. In primul rand m-ar interesa sa gasesc touch-screen-ul (daca s-o gasi separat) sau display-ul cu totul

2. In al doilea rand, capacul display-ului, carcasa superioara, dar nu este o prioritate


As fi dispus sa cumpar si un alt laptop donator, care sa fie ars (placa de baza arsa, fara hdd ...) dar care sa aiba neaparat display-ul bun si eventual si carcasele superioara si inferioara

Dar nu gasesc nicaieri piese pt asa ceva sau un laptop sh, dar acelasi model, in care sa pot ''transplanta'' componentele din laptop-ul meu
(am cautat pe okazii,molx, publi24, pe la centrele de reparatii calculatoare din Craiova ... nu gasesc nimic)

Aveti vreun sfat, vreun ajutor in acest sens ?
Vreo idee pe unde as mai putea cauta asa ceva ?

Multumesc mult

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ete taciu

https://www.ebay.de/itm/401919357572

pare că e complet cu carcasă cu tot.

Edited by waterman, 24 March 2022 - 14:02.


#3
marius_f

marius_f

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.03.2022
Asta l-am vazut si eu
Doar ca ma gandeam ca poate il gasesc ''pe plan local'' , in tara

E fara capac, carcasa ...
Vad ca nu are logo-ul HP ... adica sa nu fie ceva ''ordinar'' sau sa comand ceva si sa primesc altceva ...
(o fi doar cu titlu de prezentare ... nu stiu ...)

Mai caut
Multumesc


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite altul, asta e in state
Si e folosit, dar e grad A

Nu ma lasa sa pun linkul, pui si tu un www in fata si evident un punct

laptopscreen.com/English/model/HP/PAVILION~X360~15-BR032NG/?msc#b2f3f9d9ab9211ecb368b1529ea82c25


Acum si tu, e un laptop mai rar, in loc sa te bucuri ca gasesti, tu cauti nod in papura...

Sa nu zic prostii vis-a-vis de sigla aia HP, dar astia nu fac displayuri, nu e problema daca n-are sigla pe el

Zici ca esti craiovean, du-te la Magic Computers pe Garii sau Pacii cum naiba ii zice, e un pic mai sus de Spitalul Ianosi, chiar in dreptul statiei de autobuz, prima statie de la gara spre Universitate.

Daca e rar modelul nici n-o sa iti caute nimeni.

De asemenea poti intreba la cei de la Euro-Computers, pe calea Severinului, vis-a-vis de scoala 12

Ca sa nu te plimbi pe la ei, le cauti datele de contact pe google, suni, le spui modelul si ce ai nevoie, ei zic ca n-au si tu zici mersi...

Ia uite ce e pe olx


www.olx.ro/oferte/q-hp-x360/?page=3&msc#979dbd16ab9311ecbb42303f3c2a756f


ai cautat macar ?

uite unu de 13 inchi in Slatina daca esti asa atasat de model

www.olx.ro/d/oferta/laptop-hp-2in1-elitebook-x360-fhd-touch-i5-7300u-8gb-ram-ssd-IDfHOM6.html#4f02f42159;promoted

Ia uite display care pare aproape de al tau

Vezi daca e cumva modelul din poza

www.olx.ro/d/oferta/laptop-hp-x360-convertible-defect-alimentator-display-ram-baterie-IDfUbq1.html#4f02f42159

cere mai multe detalii

Ia uite altul aici care se pare ca e ok pentru tine. 400 de lei, dar are un pixel mort...

www.olx.ro/d/oferta/display-laptop-hp-envy-x360-15-6-cu-touch-250nits-IDfCcFS.html#4f02f42159


Prinderile la carcasa se pot reface, daca chiar nu ai rabdare sa gasesti una

Bafta

Edited by waterman, 24 March 2022 - 18:57.


#5
marius_f

marius_f

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.03.2022
Merci de link-uri ... dar pana la urma tot ''din partea ailalta'' cred ca va trebui sa iau (e-bay ...) ...
Doar ca nu prea mai am incredere (sunt cam patit ... cu aliexpress)

Nu, nu ma deranjeaza ca are sau ca nu are sigla de Hp, doar ca deh ... sa fiu si eu cat mai sigur pe ceea ce comand si platesc ... sa nu stau, ulterior, sa returnez produse ... viramente ... taxe ...

La Euro-Computers, pare-mi-se ca am sunat si nu au asa ceva

Olx-ul l-am verificat in toate felurile, am dat ''search'' in toate felurile (hp x360, hp pavilion, hp convertible, hp pavilion x360, dezmembrez hp, piese hp ... chiar am cautat in toate felurile)
Acelasi lucru si pe Okazii


Cel din Slatina, nu am de ce sa il cumpar, pt ca in primul rand este de 13 inch si in al doilea rand, eu caut un laptop defect, care sa devina donator, nu unul intact, fara probleme
Dealtfel, daca as vrea lucrul asta, m-as orienta spre unul nou, asa cum l-am luat si p'asta, acum trei ani, cu windows original, cu programe originale ...
Doar ca am dat o gramada de bani pe el, acum vreo trei ani ... vreo 800 de euro, cu tot cu windows, office, antivirus ...
Si chiar merge foarte bine si astazi, fara erori, fara a se incalzi excesiv, bateria tine 5-6 ore ...


Din celalat link, este de 14 inchi ... al meu este de 15 inchi, asa ca degeaba

Cel cu pixel-ul defect, nu cred ca se potriveste, are alta serie si pare sa aiba si alta forma, un pic mai ''colturoasa'' , mai in unghi drept la colturi ... al meu este rotunjit la colturile superioare ... probabil ca daca difera modelul, difera si prinderile ... si multe altele
Si mai are si pixel-ul defect

Crede-ma, chiar am cautat pe site-urile astea comune (olx, okazii, publi24)

Ma gandeam ca intreband aici, in comunitatea softpedia, poate am vreun ''noroc chior'' si dau peste vreun coleg care are el ''o cunostinta care are un prieten care are o ruda care are asa ceva'' ... situatii exceptionale ... dar se poate intampla


Mai astept, rabdare am
Vreau sa gasesc si eu, unul ok, fara probleme

Merci

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Poți vedea inscripționarea de pe spatele panelului? În baza codului cauți modelul ecranului, înțelegi specificațiile și cauți unul similar. Cheile de căutare sunt : dimensiuni, grosime, conectare panglica (Nr. pini), tehnologie ecran


#7
marius_f

marius_f

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.03.2022
L-am demontat deja ... de cand s-a spart
Am vazut si etichetele, le-am facut si poze

L-am cautat pe cod, dar pe piata din Ro, nu il gasesc
Ceea ce gasesc, nu are touch

L-am cautat si prin service-uri si prin ''dezmembrari'' ... nu are nimeni asa ceva


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Nu trebuie sa gasesti un display identic, ci unul similar/cu specificatii similare. Vezi link-ul de mai jos, poti cauta dupa cod sau dupa specificatii
https://www.laptopscreen.com/English/

Daca vrei sa repari laptopul, ma gandesc ca poti renunta la partea de touch.
Daca tii neaparat si la touch: ori display identic, ori unul similar, cumparat din afara tarii

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
vinde-l pentru piese si ia-ti altul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate