Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Antena CB PNI ML50, lungime 48cm, 26-28MHz, 600W - Suport, Testare, Pareri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului: Antena CB PNI ML50, lungime 48cm, 26-28MHz, 600W cu cablu de legatura RG58 3,5 metri, fara mufa PL259
suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.

[ https://www.pni.ro/media/catalog/product/cache/949d51c48d65f2e67a8d66492b5143dc/P/N/PNIML50_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Alegerea ideala a unei antena CB


Pentru alegerea potrivita a unei antene CB trebuie avute in vedere urmatoarele aspecte: modalitatea de prindere, lungimea antenei in functia de distanta de comunicare dorita si de pozitionarea antenei pe autoturismul sau autocamionul dvs. Antena CB este foarte importanta in ansamblul statie - antena pentru ca reda calitatea semnalului emis si receptionat. Calitatea antenelor CB PNI este cunoascuta deja prin valorile foarte mici ale SWR-ului.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7906/antena-cb-pni-ml50-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PERFORMANTA: Putere maxima aplicata 600 W


Antena CB PNI ML50 este cunoascuta datorita performantei si caracteristicilor tehnice pe care le detine, putand fi calibrata la un SWR mai mic de 1.2:1. Lungimea antenei de doar 48 cm, polarizarea verticala si impendanta de 50 Ohmi ofera o experienta placuta pentru orice utilizator de statie radio CB.

Poate fi utilizata pe o plaja de frecventa intre 26 - 28 MHz, in conditiile meteo extreme, rezistand la temperaturi intre -26° si +60° acest lucru datorandu-se materialelor de inalta calitate folosite pentru fabricarea ei.

Distanta de comunicare reprezinta un alt factor decisiv in achizitia si utilizarea unei antene CB. PNI ML50 ofera posibilitatea unei comunicarii de pana la 10 km in conditii ideale de lucru: antena calibrata, camp deschis fara obstacole, statia cu puterea maxima admisa prin lege si cu o receptie standard. Orice obstacol cum ar fi: dealuri, munti, cladiri, pereti pot duce la micsorarea acestei distante.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7907/antena-cb-pni-ml50-01-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O SINGURA ANTENA CB: Multiple posibilitati de utilizare


Antena CB PNI ML50 poate fi utilizata atat pe o baza magnetica (recomandam PNI 145/PL) sau pe suport fix. Antena CB vine echipata complet pentru montaj pe orice fel de suport fix (recomandam PNI L1, PNI T941, PNI SPA100, SPA110, SPA120 sau SPA130) pe autoturism sau autocamion.

Pachetul contine: cablu RG58 cu lungimea de 3.5 metri, conector prindere SO239 PL 16mm si garnitura cauciuc.

Atentie, nu contine mufa PL259 de conexiune in statie.
Identificare produs
Cod produs PNI-ML50
Banda de lucru CB
Culoare produs (spic) Negru
Culoare bobina Negru
Caracteristici generale
Frecventa de lucru 26 - 28 Mhz
Putere maxima aplicata 600W
S.W.R. minim in centrul benzii 1,0
Lungime 480 mm
Impedanta 50 Ohm
Material Otel inoxidabil
Tip conector SO239
Diametru gaura (mm) 16 mm
Lungime cablu 3.5m
Greutate 375 gr
Dimensiuni 45 X 45 X 480 mm
Polarizare Verticala
Distanta de lucru 10 km
Temperatura de functionare -26°C ~ +80°C
Pachetul contine
Antena statie radio Da
Cablu RG58 3,5 m
Mufa PL259 Nu
Conector SO239 Da
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului. https://s9.ro/1l3q
Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs
Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files


Edited by argonaut, 24 March 2022 - 09:12.


#2
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
PNI, cand mai bagati statii la testare? Tot bagati antena dar statii pe cand? Noi vrem statii!Posted Image

Edited by Maskatu, 24 March 2022 - 10:15.


#3
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View PostMaskatu, on 24 martie 2022 - 10:13, said:

PNI, cand mai bagati statii la testare? Tot bagati antena dar statii pe cand? Noi vrem statii!Posted Image
Nu le mai convine sa bage statii cu reducere de 50%, s-au scumpit toate si nu le mai iese pasenta.

#4
d0ct0ru

d0ct0ru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.01.2012
600W? Poate pentru cateva secunde si dupa se topeste plasticul de la bobina. In ultima vreme toate antenele suporta sute de wati dar cand pui un amplificator serios se topesc. Mai taiati din specurile astea umflate.

#5
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Asta de aici cica are.... 900W !
https://forum.softpe...testare-pareri/

#6
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View PostMaskatu, on 28 martie 2022 - 09:03, said:

Asta de aici cica are.... 900W !
https://forum.softpe...testare-pareri/

Iar asta 1500...
https://forum.softpe.../#entry28765462

Iar asta...5000 w

https://forum.softpe.../#entry28112615

Edited by mishu_bz, 28 March 2022 - 19:37.


#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu-i iau apararea,dar la cate ''rahaturi" au bagat cu 50% reducere,chiar nu merita sa tipam dupa ei (PNI ma refer).
Si eu vreau sa vad cat mai multe,dar sa zicem intai sarumana si pentru astea.

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Am cumparat antena....Aveam nevoie de o antena scurta ca sa nu o tot dau jos cand intru in garaj.Mai aveam una tot de la PNI de 45 cm luata mai demult,dar aia e cu magnet si nu ma coafeaza,mai ales ca am mai ramas acum cativa ani fara un MW 4000....
Legat de antena:
PRO:
-constructie solida
-materiale de calitate (spic gros,bobina cu sarma mai groasa ca la ML145)
-lucrata frumos,fata bavuri sau altele
CONTRA:
-foarte slaba ca performante.Cealalta mini-antena pe care o am (PNI 45 parca ii spune) are receptie de la 3-5km (in functie de relief) si fara sa o fi acordat vreodata.Asta acordata, la 1.2 ca mai putin nu am putut, mai mult de 1-2 km nu receptioneaza.In oras (Bucuresti) e si mai rau, maxim 1km.
Aia de 45 era pe magnet, iar asta cu prindere fixa pe barele masini (bare care la randul lor se prind cu suruburi de caroseria masinii).Statia cu care am facut comparatia pentru ambele e un Alan 52 DS, iar drumul a fost acelasi in ambele cazuri (drum facut de multe ori).
Acum stiu ca nici statia nu ma ajuta si nici lungimea antenei, dar comparatia am facut-o intre doua antene similare ca si performante.
Ca o concluzie, e o antena pe care as recomanda-o doar pentru un mers in coloana (gen 2-3 masini in concediu sau o iesire pe off-road).In rest dupa parerea mea personala MW 4000 e regele/regina (spuneti-i cum vreti).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate