Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Test de sarcina

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Adriana3334

Adriana3334

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2022
Buna ziua!
Daca am intretinut relatii sexuale neprotejat, dar daca incep sa iau anticonceptionale dupa 3 zile sau o spatamana, ma poate feri de sarcina sau trebuia sa iau imediat dupa actul sexual?
Adica, este obligatoriu sa iei anticonceptionale imediat pentru a evita o sarcina sau poti sa iei si dupa 3 zile, maxim o saptamana?
Daca pe testul de sarcina ai o linie rosie estompata inseamna ca esti gravida, in acest caz mai are rost sa iei anticonceptionale?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Anticoncepționalele se iau înainte, nu după.
Și clar nu după 3 zile.

Adică le poți lua, dar degeaba.

După, există pastila de a doua zi, te duci la orice farmacie la oraș și ceri și îți dau.

Iar la testul de sarcină, citește instrucțiunile.
Din ce rețin eu, o linie e bine.
Dar repetă testul, pentru liniștea ta.

Important e sa nu apară așa testul


Attached File  test.JPG   29.17K   112 downloads

Edited by waterman, 24 March 2022 - 09:00.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Uite de aceea era bună educația sexuala în scoli, sunt tineri care habar nu au cum le funcționează organismul sau ce trebuie sa facă pentru a preveni o sarcina nedorita.
Nu lua anticoncepționale, nu are rost, nu previn sarcina dacă sunt luate după actul sexual neprotejat.
Testul de sarcina cu o singura linie este negativ, dar depinde și când l-ai făcut și de care - clasic sau ultrasensibil.
Concret, când a avut loc actul sexual, când ai făcut testul de sarcina, care a fost prima zi a ultimului ciclu menstrual și care este data la care ar trebui să-ți vina următorul ciclu?

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006

View Postwaterman, on 24 martie 2022 - 08:55, said:

Din ce rețin eu, o linie e bine.
Depinde de la caz la caz :D

#5
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Ce cauti tu este "pastila de a doua zi", cred ca asa se numeste.
Aceasta se ia ulterior contactului sexual pentru a preveni sarcina, DAR, aceasta poate fi luata doar o data la 6 luni din cate stiu. Dupa nume, cred ca ai o portita mica in care poti sa iei acea pastila.
Anticonceptionalele se iau zilnic, cu o pauza o data la 3 luni daca bine stiu, si nu te ajuta daca incepi "tratamentul" ulterior.

Pe viitor, recomand un sterilet daca tot nu "citesti documentatiile"

#6
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Pe viitor pune-l să folosească prezervativul! Asta dacă este bărbat și nu idiot!

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostGaBogdan, on 24 martie 2022 - 09:33, said:

Ce cauti tu este "pastila de a doua zi", cred ca asa se numeste.
Aceasta se ia ulterior contactului sexual pentru a preveni sarcina, DAR, aceasta poate fi luata doar o data la 6 luni din cate stiu. Dupa nume, cred ca ai o portita mica in care poti sa iei acea pastila.
Anticonceptionalele se iau zilnic, cu o pauza o data la 3 luni daca bine stiu, si nu te ajuta daca incepi "tratamentul" ulterior.

Pe viitor, recomand un sterilet daca tot nu "citesti documentatiile"

Pastila de a doua zi nu degeaba se numește asa, ca să fie eficienta trebuie luata cât mai rapid după actul sexual neprotejat, dacă acesta a avut loc în perioada fertila.
Ori inițiatoarea întreabă dacă poate lua anticoncepționale după 3 zile sau o săptămână, ceea ce indica faptul ca au trecut cel puțin 3 zile de la contactul sexual neprotejat, așadar nici pastila de a doua zi nu mai are efect.
Și da, asa cum scrie și în prospect, pastila de a doua zi nu este nici metoda contraceptiva, nici nu poate fi folosita mereu, ci maxim de 2 ori pe an, deoarece poate induce dereglări hormonale, unii afirma ca afectează și ficatul, nu știu cât este de adevărat.

#8
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postcorinadaniela, on 24 martie 2022 - 09:05, said:

Uite de aceea era bună educația sexuala în scoli, sunt tineri care habar nu au cum le funcționează organismul sau ce trebuie sa facă pentru a preveni o sarcina nedorita.
Atunci cum se face ca daca le intrebi cat face 7x8 incep sa se auda greierii?
Eu inteleg disperarea cu propaganda sexuala.
Dar sa nu exageram.

View Postpopicoo, on 24 martie 2022 - 09:38, said:

Pe viitor pune-l să folosească prezervativul! Asta dacă este bărbat și nu idiot!
Poate ca e o fata serioasa cu un singur prieten. Anticonceptionalele sunt destul de ok daca nu vrea neaparat o sarcina.
De era posta satului, obligatoriu trebuia sa porti prezervativ.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGaBogdan, on 24 martie 2022 - 09:33, said:

Pe viitor, recomand un sterilet daca tot nu "citesti documentatiile"

Pe viitor, recomand un sterilet daca tot nu "citesti documentatiile" o minima educatie sezuala.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdriana3334, on 24 martie 2022 - 06:44, said:

...
Un implant subcutanat e cel mai indicat. nu mai ai treaba cu anticonceptionalele orale.
Aici multe tinere isi pun, dupa aia  nu mai conteaza ca s-au imbatat, ca au luat ecstasy in club etc, au scapat grija sarcinilor nedorite.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,838
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 24 martie 2022 - 10:35, said:

Un implant subcutanat e cel mai indicat. nu mai ai treaba cu anticonceptionalele orale.
Aici multe tinere isi pun, dupa aia  nu mai conteaza ca s-au imbatat, ca au luat ecstasy in club etc, au scapat grija sarcinilor nedorite.
Din ce am inteles acele implanturi creeaza disconfort in brat

Edited by tehnics, 24 March 2022 - 10:46.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKarhu, on 24 martie 2022 - 10:35, said:


Un implant subcutanat e cel mai indicat. nu mai ai treaba cu anticonceptionalele orale.
Aici multe tinere isi pun, dupa aia  nu mai conteaza ca s-au imbatat, ca au luat ecstasy in club etc, au scapat grija sarcinilor nedorite.

Dar tot nu scapă de grija bolilor cu transmitere sexuala...

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 24 martie 2022 - 10:45, said:

Din ce am inteles acele implanturi creeaza disconfort in brat
Nu am avut nicio plangere pana acum.

View Postcorinadaniela, on 24 martie 2022 - 10:46, said:

Dar tot nu scapă de grija bolilor cu transmitere sexuala...
Asa e, insa alea se trateaza.
Oricum, daca nu umbli prin medii dubioase BTS-urile sunt destul de rare.

View PostGaBogdan, on 24 martie 2022 - 09:33, said:

Pe viitor, recomand un sterilet daca tot nu "citesti documentatiile"
Nu prea se mai pune sterilet la femei care nu au nascut: uterul e mai mic, montarea e destul de dificila din cauza colului stramt etc

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Poti incerca sa bagi testul intr-un cuptor cu microunde pentru 2 minute.

De obicei rezolva a doua linie, in sensul ca ori dispare de tot, ori devine mai clara. Trebuie incalzita un pic, atata tot.

Macar scapi de dubii.

Merg si anticonceptionale la o saptamana, si nu se cumpara din farmacii. Vin in ambalaje conventionale, cu nume precum Jack Daniels, Chivas, J&B, etc. Doza este minim o sticla, efectul 24 ore.


</sarcasm>

#15
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View Postcosmin_235423, on 24 martie 2022 - 10:07, said:

Poate ca e o fata serioasa cu un singur prieten. Anticonceptionalele sunt destul de ok daca nu vrea neaparat o sarcina.
De era posta satului, obligatoriu trebuia sa porti prezervativ.
Prezervativul era pentru protecția ei, nu neapărat a lui!!!!!!!!!!!!!!!!! Iar anticoncepționalele numai sănătoase nu sunt!!!!!!!!!!!!! Nu ar strica să renunțați și voi la ele și să îți tragi cauciucul peste trompă!

#16
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postcorinadaniela, on 24 martie 2022 - 09:05, said:

Uite de aceea era bună educația sexuala în scoli, sunt tineri care habar nu au cum le funcționează organismul sau ce trebuie sa facă pentru a preveni o sarcina nedorita.


Cu toate astea nimeresc sa bage magarul in beci...sau sa puna motanul pe pilaf...etc.

#17
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postpopicoo, on 24 martie 2022 - 12:11, said:

Prezervativul era pentru protecția ei, nu neapărat a lui!!!!!!!!!!!!!!!!! Iar anticoncepționalele numai sănătoase nu sunt!!!!!!!!!!!!! Nu ar strica să renunțați și voi la ele și să îți tragi cauciucul peste trompă!
Intr-o relatie prezervativul creeaza mai mult discomfort emotional.  Important e ca partenerii sa aiba intelegere atata timp cat sunt impreuna sa nu aiba alti parteneri sexuali. Evitarea unei sarcini  dupa actul sexual e foarte dificil de controlat.  Dupa o saptamana  faci mai multe teste, si cum ti-o fi norocul.

#18
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 10.01.2009
Anticonceptionalele se pot lua si daca nu ti-ai inceput activitatea sexuala pentru reglaj hormonal si acnee. Se fac analize si medicul de specialitate in baza analizelor iti recomanda ce anticonceptionale sa iei. Steriletul se utilizeaza doar dupa o anumita varsta cand intentionezi sa nu mai faci copii deloc si anticonceptionalele nu mai sunt bune.
    In situatia in care totusi s-a intamplat atunci felicitari, sper ca tatal donator arata corespunzator si copilul va avea trasaturi frumoase. Nu te panica, te adaptezi pe parcurs si totul o sa fie perfect.         In viata e indicat sa faci doar lucruri care nu-ti vor produce suferinta cand te gandesti la ele. Multa sanatate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate