Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa
 Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!
 La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Deviatie de sept - metode noi de corectie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Lovebird

Lovebird

Junior Member

• Grup: Members
Dagobar salut, îmi poți spune te rog ai făcut cumva la Ponderas sau unde? Și eu am exact același diagnostic deviație și hipertrofie cornete. Eu o fac ca ma sikmt ff obosit, nu ma odihneasc noaptea bine din cauza ca nu respir corect și ma trezesc deja obosit, ff nasoala senzația

dagobar

dagobar

Active Member

@Lovebird
Operatia de septopastie si reducerea cornetelor nazale am facut-o la Euroclinic (langa spitalul Floreasca de Urgenta) care face parte din reteaua Regina Maria.
La spitalul Ponderas tot din reteaua Regina Maria am facut o colecistomie laparoscopica. Nu as putea sa-ti dau date despre Ponderas si operatia de ORL...
Ce pot sa spun ca singura diferenta vis-a-vis de spitale este ca Ponderas are camerele (rezervele) cam de 2 ori mai spatioase si cladirea spitalului este mult mai mare... in rest nu am vazut diferente.

Chiar daca nu este dureroasa recuperarea... este cam incomoda cu spalaturile nazale de minim 6 ori pe zi... chiar daca dupa o saptamana  esti apt de munca de birou d.p.d.v. fizic nu poti decat lucra remote 5-6 sapatamani.
La toaleta de la birou nu prea ai cum sa faci operatiunea... recipientul cu solutie salina trebuie incalzit la temperatura corpului (ex.microunde) trebuie sa-ti pui un scaun in fata ghiuvetei pe care sa stai jos si cu narile deasupra ghiuvetei cand te speli, sa ai o masuta langa pe care sa pui recipientul, seringa si servetele...

Lovebird

Lovebird

Junior Member

Mulțumesc pentru detalii, anestezia generală îmi provoacă oarece anxietate, am auzit ca e aiurea

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

• Grup: Senior Members
Ai mai făcut?
Eu am făcut recent pentru prima dată.
Am "adormit" în 10 secunde și m-am trezit înapoi în salon.
Nu prea ai de ce să îți faci griji

Alexdd26

Alexdd26

New Member

• Grup: Candidate Members

dagobar, on 29 mai 2022 - 08:47, said:

@Lovebird
Operatia de septopastie si reducerea cornetelor nazale am facut-o la Euroclinic (langa spitalul Floreasca de Urgenta) care face parte din reteaua Regina Maria.
La spitalul Ponderas tot din reteaua Regina Maria am facut o colecistomie laparoscopica. Nu as putea sa-ti dau date despre Ponderas si operatia de ORL...
Ce pot sa spun ca singura diferenta vis-a-vis de spitale este ca Ponderas are camerele (rezervele) cam de 2 ori mai spatioase si cladirea spitalului este mult mai mare... in rest nu am vazut diferente.

Chiar daca nu este dureroasa recuperarea... este cam incomoda cu spalaturile nazale de minim 6 ori pe zi... chiar daca dupa o saptamana  esti apt de munca de birou d.p.d.v. fizic nu poti decat lucra remote 5-6 sapatamani.
La toaleta de la birou nu prea ai cum sa faci operatiunea... recipientul cu solutie salina trebuie incalzit la temperatura corpului (ex.microunde) trebuie sa-ti pui un scaun in fata ghiuvetei pe care sa stai jos si cu narile deasupra ghiuvetei cand te speli, sa ai o masuta langa pe care sa pui recipientul, seringa si servetele...

dagobar, on 29 mai 2022 - 08:47, said:

@Lovebird

Salut.
Si eu vreau sa fac aceiasi operatie. Imi poti spune la ce doctor ai fost?
multumesc

Militaru2016

Militaru2016

Junior Member

• Grup: Junior Members
Știți cumva daca operația de deviație de sept mai are rost la 44 de ani?
Pot apărea complicații mai mari după o vârstă?

Am o rinită care n-ar fi alergică ci din cauza deviației,foarte supărătoare cu secreții care se duc in gat și mă innec.

habanero

habanero

Member

Stie cineva daca se poate efectua doar operatia de reducere a cornetelor nazale?  Eu am deviatie de sept, dar nu stiu de ce cand imi pun picaturi Bixtonim in nas, respir mai usor chiar daca am si deviatie de sept.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate