Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Telecomandă mașinuță RC adaptată ptr. Arduino-mașină autonomă

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Salut, Am o problemă de rezolvat (de fapt fiu-miu). Un proiect ptr o mașinuță autonomă cu Raspberry PI,cameră video și Arduino Uno + o mașinuță RC.  Pe o mașinuță RC se pune Raspberry Pi cu cameră + un acumulator (baterie externă) ptr Raspberry. Raspberry transmite la un laptop  care dă prin Arduino semnal la telecomandă de low și high ptr inchidere/deschidere circuit. Nu e problemă la programare, ci la legarea Arduino la telecomandă. Ceva similar e aici. Pe modele vechi de mașinuță, cu telecomanda ca in ultima poză din material, nu e problemă.
Am testat pe o mașină cu astfel de telecomandă,pe 27 MHz, funcționează, dar mașina e veche, nu face stânga /dreapta bine,problemă cu motorașul, nu revine la mers drept și e dificil de făcut să păstreze incadrarea pe bandă. Am luat vreo 3 mașinuțe noi, dar au alt sistem la telecomandă, cu microintrerupătoare și integrat cu 4+ 4 piciorușe, la care nu pot să fac să funcționeze decât 2 direcții din 4 ( Înainte+Stânga  sau Înapoi+ dreapta) , altfel se blochează telecomanda. Am măsurat cu un voltmetru intre pinii microintrerupătoarelor, și numai pe 2 era tensiune de la baterii, respectiv Înainte+Stânga .  Cum nu mă pricep la electronică,imi e greu să imi dau seama cum aș putea modifica telecomanda. Mă întreb dacă găsesc altă mașină pe frecvența de 27 MHz, pot folosi telecomanda veche la mașina nouă? Telecomanda nouă arată ca in poza atașată. Comenzile sunt date de combinații intre pinii A,B,1 si 4.La un moment mi-a trecut prin cap să folosesc 2 telecomenzi pe aceeasi frecvență, de la una să folosesc ptr Înainte+Stânga , iar de la cealaltă ptr Înapoi+ dreapta , dar am tot schimbat mașinile până mi-a venit ideea .

Attached Files


Edited by sanderoalex, 23 March 2022 - 19:26.


#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Mai bine iei una moderna SH pentru treaba asta.

Motorul servo il comanzi printr-un semnal la 6V, iar ESC-ul pentru motor la fel si atunci nu faci decat sa emulezi din Arduino comenzile pe care le-ar primi de la un receptor dedicat.
Servo-ul are avantajul unor trepte infinite de reglaj, fata de o jucarie ieftina care stie decat o si capete de cursa, la fel si variatorul de turatie.

Astfel te ocupi mai mult de partea de AI si recunoastere obiecte, eventual un senzor cu ultrasunete in fata masinutei care sa actioneze precum AEB-ul de la masinile moderne.

Cineva a facut asta deja, proiectul este pe instructibles, cum am intuit, a folosit un automodel hobby si nu o simpla jucarie, pentru a beneficia de un control mai precis.
In cazul unui automodel cu acumulator LiPo 2s/3s, poti alimenta acel Pi cu ajutorul unui UBEC.

Edited by connectorxp, 23 March 2022 - 20:26.


#3
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Mulțumesc ptr răspuns, o să studiez soluția. Cred că o să incerc și  cu un kit robot 4wd.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate