Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cat de mare este diferenta intre Germania de Vest fata de Est?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Este o diferenta semnificativa intre fosta RDG si restul tarii?
Sau in ultimii 32 de ani lucrurile s-au uniformizat?
Cei care ati fost prin zona de est, cum vi se pare comparata cu restul tarii?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi, e mai la Vest


*insert facepalm here

#3
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Nu am fost asa ca vorbesc din auzite, mai exact din discutiile pe care le-am purtat si eu din curiozitate cu un prieten stabilit de multi ani (inainte de 1980) in Germania, in partea de vest.
Eram si eu curios de anumite aspecte, diferente economice, eventual culturale, de accent etc.
Din ce mi-a povestit el, multi oameni din fostul RFG nu au o parere buna despre fostul RDG. Aparent dupa reunificare s-au bagat multi bani pentru alinierea zonei de est (autostrazi, infrastructura). De asemenea, tot din spusele lui, salariile sunt mai mari in fostul RDG. Progresul a fost mare dar inca sunt decalaje.

Eu locuiesc in Iasi si s-a codit cumva sa explice, dar multi din vest ii vad pe cei din est cam cum ii vad ardelenii si muntenii pe moldoveni.

#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Exista diferenta la nivel salarial intre statele (Bundeslanduri) din est si cele din vest, in vest salariile sunt mai mari. Dpdv al infrastructurii nu as spune ca e diferenta sesizabila, adica daca mergi in Leipzig si Frankfurt nu prea vezi diferenta nici in STB, nici in S-Bahn si nici in BUS. ICE-ul circula la fel si in est si in vest iar la mancare eu am observat o diferenta, dar mica. Berea mi se pare putin mai ieftina in est, dar berea oricum e ieftina in DE.

Ca aspect, se vad unele chestii comuniste, gen blocuri inalte de tip Manastur sau Bucuresti, genul asta de blocuri inalte nu prea le gasesti in vestul Germaniei.
Eu compar in general Leipzig unde am mers si merg mai des cu alte orase din vest gen Stuttgart sau Frankfurt.

#5
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt curios dacă în '97-'98 mai erau diferenţe mari în ceea ce priveşte infrastructura.
R.D.G. totuşi avea o infrastructură feroviară destul de bună. La partea de autostrăzi cred că stăteau mai slab.
Dar blocuri nu prea sunt în Vest de ce? Că s-au construit în general locuinţe cu regim de înălţime mai mic, pentru că existau mai multe maşini şi statul avea mai mulţi bani pentru extinderea utilităţilor? Nişte blocuri urâte din Vest am văzut şi într-o revistă din 1972. Revista fiind Elveţiană. Mă întreb, cum era diferenţa la clădirile de birouri.   :)

Edited by djl, 23 March 2022 - 17:18.


#6
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

 ambr0zie, on 23 martie 2022 - 17:01, said:

Eu locuiesc in Iasi si s-a codit cumva sa explice, dar multi din vest ii vad pe cei din est cam cum ii vad ardelenii si muntenii pe moldoveni.

Mie personal nu mi se pare asa diferita Romania, fie ca e Transilvania, Mooldova, sau sudul.
Acuma ca exista niste exceptii (alea putinele orase si sate ce le vedem la stiri puse la punct cat de cat "Pestera" "Oradea") dar in rest mi se pare cam la fel peste tot.

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ai fi surprins sa aflii cat de vechi sunt majoritatea autostrazilor din Germania. In 1939 existau 3300km,  in 1955 erau 11.000km, acum sunt vreo 13.000km in total.

https://de.wikipedia...n_(Deutschland)

Edited by giuliani, 23 March 2022 - 17:36.


#8
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Romania nici in 2139 nu va avea 3300 km

#9
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Autostrăzile din Germania sunt făcute de Hitler. Pentru blitzkrieg.

#10
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
Primele pentru asta au fost. Transport rapid de trupe. Ca aspect secundar, probabil să arate că Germania e tare, deci trebuie să ţii cont de ea. După rezbel au fost făcute şi pentru armată, şi pentru civilil. Eisenhower a făcut proiectul de autostrăzi din S.U.A. după ce a fost impresionat de eficienţa celor din Germania. Din păcate autostrăzile din S.U.A. au conamdamnat la decădere transportul feroviar din S.U.A.   Posted Image

 giuliani, on 23 martie 2022 - 17:31, said:

Ai fi surprins sa aflii cat de vechi sunt majoritatea autostrazilor din Germania. In 1939 existau 3300km,  in 1955 erau 11.000km, acum sunt vreo 13.000km in total.

https://de.wikipedia...n_(Deutschland)

Ştiu că o parte din sunt de dinainte de război (nu ştiam însă că aşa de mulţi kilometri) şi că restul au fost făcute după. Oare în R.D.G. au făcut şi după rezbel sau au rămas doar cele de pe vremea mustăciosului.
La feroviare, într-un fel era mişto să ai material rulant ex-D.R., că puteai deschide geamul la vagon şi aveai mai multe vagoane compartimentate.

Dar mare diferenţă de mentalităţi e?

Edited by djl, 23 March 2022 - 18:10.


#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Lucrurile nu mai sunt de mult asa de fragmentate, dar sunt diferente. Cei din Vest au platit cu varf si indesat multe multe miliarde ca sa ii aduca "pe linia de plutire" pe cei din Est.

De exemplu in Berlinul de Est inca mai poti vedea blocuri comuniste si reminiscente din URSS. La fel si in unele orase din fostul Est unde ai impresia uneori ca te-ai teleportat in Cehoslovacia sau RSR anilor 80'

Dar per ansamblu lucrurile au evoluat enorm in 30 de ani, s-au investit banii cu cap (in general) si nu prea se mai simt diferentele anterioare.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

 SfaturiFaraTroleala, on 23 martie 2022 - 17:49, said:

Romania nici in 2139 nu va avea 3300 km
Nici nu stiu daca are nevoie Romania de mai mult de 2.500 de km ... cam pe-acolo cred ca e "sweet spot".

#13
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Nu am auzit niciodata sa mearga in germania, fie emigrant, fie sezonier, in est

#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
iti face șparanghelu cu ochiu, este??

#15
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Dupa galeata de bani investita, nu sunt mari diferente.

#16
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,564
  • Înscris: 10.01.2019

 djl, on 23 martie 2022 - 18:01, said:

Ştiu că o parte din sunt de dinainte de război (nu ştiam însă că aşa de mulţi kilometri) şi că restul au fost făcute după. Oare în R.D.G. au făcut şi după rezbel sau au rămas doar cele de pe vremea mustăciosului.
Au facut sigur ca prin 86, cred, am fost in RDG cu trenul si la un moment dat pe multi km am vazut, paralel cu calea ferata, un aliniament facut numai din bucati de stanca (bolovani) cu marimede peste 1m, lat de vreo 20 m, de care am fost foarte sursprins ca nu stiam ce este constructia respectiva. Pana la urma cineva m-a lamurit ca acolo se construieste o autostrada. Am fost foarte surprin de ce material era folosit acolo. Mult mai tarziu mi-am dat seama de ce autostrazile din Germania rezista, unele facute din timpul razboiului.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ambr0zie, on 23 martie 2022 - 17:01, said:

De asemenea, tot din spusele lui, salariile sunt mai mari decât in fostul RDG. Progresul a fost mare dar inca sunt decalaje.
Am corectat eu.
Sper să nu fie cu supărare. Posted Image

 Yo-carman, on 23 martie 2022 - 17:53, said:

Autostrăzile din Germania sunt făcute de Hitler. Pentru blitzkrieg.
Blitzkrieg doar până la granițele Germaniei? Posted Image

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 djl, on 23 martie 2022 - 18:01, said:

La feroviare, într-un fel era mişto să ai material rulant ex-D.R., că puteai deschide geamul la vagon şi aveai mai multe vagoane compartimentate.

Dar mare diferenţă de mentalităţi e?
La feroviare e mișto să mergi cu ICE-ul și să vezi pe display viteza de deplasare 315 km/h.

Clar că sunt și diferențe de mentalități, au și nemții aroganții lor, ca și noi.
Aroganți cu ceilalți nemți vreau să spun.
De exemplu Mia San Mia, din Bayern.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate