Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

combinatie medicamente tensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
In urma controlului medical , dupa mult timp de tratament cu Tritace-5 mg dim si seara si Nebilet 5 mg la pranz, tensiunea nu mai scadea sub 15/10. Asadar, dna dr mi-a schimbat tratamentul cu Noliterax 10/2,5 mg si Nebilet 5 mg , ambele dimineata. In caz ca pulsul creste peste 70 mi-a recomandat sa iau inca o pastila de Nebilet de 5 mg.
Problema mea este urmatoarea. Dupa doua zile de tratament, tensiunea mi-a scazut la 10/7, am simtit ca nu am putere nici sa ridic o cana, asadar m-am intors la dna dr si mi-a spus sa elimin Noliteraxul ( eventual sa incerc cu jumatate de pastila ) si sa iau Nebilet de 5 mg, doua pastile. Am mai luat cateva zile Nebilet de 10 mg, tensiunea s-a stabilizat la 12/8, insa pulsul dimineata era 55.
Nu-mi place sa combin eu pastilele, ca nu sunt chimist, dar pe prospectul Nebiletului scrie ca nu se ia daca pulsul este sub 60 bpm, deci, chiar daca tensiunea mi se stabilizase, pulsul nu era ok.
Plus ca am probleme cu circulatia la picioare, iar la contrainccatiile de la Nebilet scrie "nu luati dca aveti prb circulatorii la nivelul picioarelor"

Oare de ce mi-a dat doua tipuri de medicamente la o tensiune de 15/10 ? Era atat de grav ?
Nu se putea rezolva doar cu un tip de medicament ?

Multumesc,

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
De obicei se iau doua. Unul dimineata, de obicei un diuretic gen Tertensiv iar seara se da altceva - betablocant sau similare.

Noliteraxul nu-l stiu. Nebilet am luat cam o luna jumate acum vreo 8 ani. Dupa care mi l-a scos doctorul instant - tensiunea era buna, pulsul relativ ok, dar nu mai puteam merge nici 100m fara sa obosesc si sa gafai. In conditiile in care inainte sa incep sa-l iau alergam cam 10km pe zi in weekend.

Plus ca nu stiu de ce cardiologii nostri dau doze mari din prima, chiar la tensiune mica - la mine era sub 15/10 cand mi-au dat.
Eu am luat jumatate din doza data ca daca luam doza data scadea sub 11/6. Si tot am avut probleme.

Ulterior am trecut pe Noliprel la care am renuntat acum 2 ani - tot de la efecte secundare, dar mai lent aparute - analize proaste de sange si tuse. Inlocuit cu Atacand.

Un sfat - cand iti faci analizele verifica si nivelul de vitamina D in sange.
Daca e mic ia vitamina D3 si ceva K2 cateva saptamani si vezi ce se intampla. Cu acceptul doctorului evident si continuand tratamentul prescris de el. Si ceva regim - gen fara lactate cand iei.

S-ar putea sa ai ceva surprize in timp. Eu acum nu mai iau decat Tertensiv si atat - mai iau ocazional D3 + K2 cateva zile pe luna.

Edited by eiffel, 23 March 2022 - 16:22.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Poate ca asa s-au invatat,cu doua sau mai multe.
Mi-aduc aminte ca si eu am fost trimis la cardiolog si dupa vreo 6 luni de testari am ramas la Noliterax dimineata (una) si Leridip 10 mg una dimineata si una seara.
Asta a fost acu vreo 15 ani.Cand am inceput testarile am avut 120-140/80-90.Dupa ce am terminat testarile am avut 120-140/80-90.Acum,dupa atatia ani am tot 120-140/80-90.
Sun momente cand am 120 cu 80 (sau mai putin),sau 130 cu 85 sau chiar 140 cu 85.Foarte foarte rar diastolica atinge 90.

#4
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Depinde mult de varsta si de suferintele medicale aflate in trup.

Actual, se merge pe protocoale si contractele casei de asigurari. Cat stai la rand la policlinica, foarte probabil sa prinzi unul sau doi reprezentanti medicali care intra cu repezeala in cabinet peste doctor sa-i dau ultimele noutati si directive.
Acum 25 de ani medicul avea multa libertate sa actioneze, medicamentele erau clar prezentate in Nomenclator, acesta relativa stabilitate si simplitate in tratament conta foarte mult., se baza pe rezultate verificate in timp.

La peste 60de ani este "normal" ca cifrele tensiunii sa fie mai mari, in principal din cauza problemelor circulatorii. La seniori, scaderea cu orice pret a valorilor poate induce o accelerare a deteriorarilor. Adica, tensiunea prea mica inseamna o circulatie condamnata la insuficienta.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Timp de vreo 20 de ani am luat Ramipril dar tensiunea nu scadea sub 140.Plus ca aveam tusa seaca de la el.Acum 2 ani am slabit 20 de kile si iau dimineata cam 3-4 ml de homviotensin un medicament homeopatic nu mai am tusa si tensiunea e stabila la 140-80 la 65 de ani.

#6
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 eiffel, on 23 martie 2022 - 16:14, said:

De obicei se iau doua. Unul dimineata, de obicei un diuretic gen Tertensiv iar seara se da altceva - betablocant sau similare.

Noliteraxul nu-l stiu. Nebilet am luat cam o luna jumate acum vreo 8 ani. Dupa care mi l-a scos doctorul instant - tensiunea era buna, pulsul relativ ok, dar nu mai puteam merge nici 100m fara sa obosesc si sa gafai. In conditiile in care inainte sa incep sa-l iau alergam cam 10km pe zi in weekend.

Plus ca nu stiu de ce cardiologii nostri dau doze mari din prima, chiar la tensiune mica - la mine era sub 15/10 cand mi-au dat.
Eu am luat jumatate din doza data ca daca luam doza data scadea sub 11/6. Si tot am avut probleme.

Ulterior am trecut pe Noliprel la care am renuntat acum 2 ani - tot de la efecte secundare, dar mai lent aparute - analize proaste de sange si tuse. Inlocuit cu Atacand.

Un sfat - cand iti faci analizele verifica si nivelul de vitamina D in sange.
Daca e mic ia vitamina D3 si ceva K2 cateva saptamani si vezi ce se intampla. Cu acceptul doctorului evident si continuand tratamentul prescris de el. Si ceva regim - gen fara lactate cand iei.

S-ar putea sa ai ceva surprize in timp. Eu acum nu mai iau decat Tertensiv si atat - mai iau ocazional D3 + K2 cateva zile pe luna.

Nu inteleg pe ce baza dau doctorii medicamentele. Am 50 ani, ceva kg in plus , ceva mai multe, In jurul meu, colegii care au probleme cu tensiunea iau cu totul altte medicamente, fiecare cu bocceluta lui. Vitamina D CU k2 iau de vreo doua luni, fiinca aveam 25 daca imi aduc aminte. Iti dai seama cu 2 pastile de Nebilet, ca abia ma mai tineam pe picioare. Am mai facut o incercare, jumatate din ambele pastile, vad ca momentan sunt vioaie. Imi scazuse pulsul la 55......

 adisz, on 23 martie 2022 - 16:14, said:

Poate ca asa s-au invatat,cu doua sau mai multe.
Mi-aduc aminte ca si eu am fost trimis la cardiolog si dupa vreo 6 luni de testari am ramas la Noliterax dimineata (una) si Leridip 10 mg una dimineata si una seara.
Asta a fost acu vreo 15 ani.Cand am inceput testarile am avut 120-140/80-90.Dupa ce am terminat testarile am avut 120-140/80-90.Acum,dupa atatia ani am tot 120-140/80-90.
Sun momente cand am 120 cu 80 (sau mai putin),sau 130 cu 85 sau chiar 140 cu 85.Foarte foarte rar diastolica atinge 90.

Cand am avut pneumonie, acum 3 ani, am facut tensiune mai mare, peste 18. Singura data cand am avut asa. Doctora de familie mi-a dat Leridip si nu l-am suportat, am facut puls 200, am stat asa 2 ore, inca putin si chemam salvarea. Medicamentele de inima  mi se par bombe ....

#7
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 Anca12, on 23 martie 2022 - 18:38, said:

Depinde mult de varsta si de suferintele medicale aflate in trup.

Actual, se merge pe protocoale si contractele casei de asigurari. Cat stai la rand la policlinica, foarte probabil sa prinzi unul sau doi reprezentanti medicali care intra cu repezeala in cabinet peste doctor sa-i dau ultimele noutati si directive.
Acum 25 de ani medicul avea multa libertate sa actioneze, medicamentele erau clar prezentate in Nomenclator, acesta relativa stabilitate si simplitate in tratament conta foarte mult., se baza pe rezultate verificate in timp.

La peste 60de ani este "normal" ca cifrele tensiunii sa fie mai mari, in principal din cauza problemelor circulatorii. La seniori, scaderea cu orice pret a valorilor poate induce o accelerare a deteriorarilor. Adica, tensiunea prea mica inseamna o circulatie condamnata la insuficienta.

Ideea este ca eu nu simt cand am trensiune mare, poate as fi putut sa am si 20 , ca eu ma simteam bine. Numai ca nu pot sta asa, din diverse cauze, unul fiind ca de la tensiune mare aorta se mareste. Am tinut tratament, dar probabil n-a fost eficient si am ajuns sa am aorta marita. Acum, trebuie sa am grija mare. Am facut sport de performanta, dar nu foarte mult timp, deci nu cred ca acesta ar fi motivul principal, ramane tot tensiunea. Am si varice si mi-e teama de accident vascular, pentru asta fac doppler anual si urmeaza sa ma operez. Pe langa toate aceste probleme, nu pot spune ca ma simt rau. Poate daca as slabi mi-ar fi si mai bine, dar nu reusesc....

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 eiffel, on 23 martie 2022 - 16:14, said:



S-ar putea sa ai ceva surprize in timp. Eu acum nu mai iau decat Tertensiv si atat - mai iau ocazional D3 + K2 cateva zile pe luna.
Te rog sa ne spui si varsta. Eu am 55 ani si dimineata am indapamid si seara canzeno sau karbis, uneori insa imi par insuficiente insa nu ma risc sa cer alt tratament. Poate cand se va mai agrava .

#9
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,455
  • Înscris: 19.03.2022

 Kean, on 23 martie 2022 - 18:55, said:

Timp de vreo 20 de ani am luat Ramipril dar tensiunea nu scadea sub 140.Plus ca aveam tusa seaca de la el.Acum 2 ani am slabit 20 de kile si iau dimineata cam 3-4 ml de homviotensin un medicament homeopatic nu mai am tusa si tensiunea e stabila la 140-80 la 65 de ani.
La 65 ani cu tratament homeopatic zic eu ca "stai" bine. Starea ta generala e buna ?

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 lili2007, on 23 martie 2022 - 15:25, said:

...
Combinatia optima de antihipertensive despinde de multe: de varsta, de bolile asociate, de analize, de efectele secundare (care difera de la o persoana la alta) etc
De regula se incepe cu inhibitori de enzima de conversie sau inhibitori ai receptorilor de angiotensina.

Edited by Karhu, 24 March 2022 - 16:09.


#11
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 Paco_ste1, on 24 martie 2022 - 11:16, said:

Te rog sa ne spui si varsta. Eu am 55 ani si dimineata am indapamid si seara canzeno sau karbis, uneori insa imi par insuficiente insa nu ma risc sa cer alt tratament. Poate cand se va mai agrava .

Am 50 ani, 1.66 si 90 kg. Ca boli, am tiroidita autoimuna Hashimoto, am varice pe care urmeaza sa le operez si hipertensiune. Starea generala pot spune ca este "aproape" foarte buna, obosesc putin, dar pun pe seama celor 30 kg in plus si cele 12 ore la care sunt conectata zilnic cu serviciul si naveta care dureaza 3 ore.

Pana acum o luna, ani de zile am avut tensiunea 14/9, dupa ce a decedat tatal meu am slabit 15 kg si tensiunea a scazut la 13/8, insa, nu stiu ce s-a intamplat cu acest episod cu tensiune 16/9, 17/9.
Dna dr vazand asa tensiune, cred ca s-a grabit si mi-a dat un tatament detul e puternic , pe care abia l-am suportat.
Am neglijat multe aspecte ale sanatatii si am ajuns la aorta marita, lucru ireversibil, dar acum, m-am linistit si incerc sa ma mentin, sa nu avanseze raul mai mutl.

 Karhu, on 24 martie 2022 - 16:09, said:

Combinatia optima de antihipertensive despinde de multe: de varsta, de bolile asociate, de analize, de efectele secundare (care difera de la o persoana la alta) etc
De regula se incepe cu inhibitori de enzima de conversie sau inhibitori ai receptorilor de angiotensina.

Am incercat toate combinatiile. Nu stiu care din medicamente este "inhibitori de enzima de conversie sau inhibitori ai receptorilor de angiotensina", o sa citesc, dar daca iar ma duc la doctor, o sa-mi spuna asa cum mi-a zis data trecuta"daca scade prea mult tensiunea sa nu mai iau" Noliterax, ci doar Nebilet.
Nu stiu care este rolul unuia sau celuilalt, chiar as vrea sa stiu, la ce foloseste Noliteraxul si la ce foloseste Nebiletul ?
Ce mai bine din toata combinatia mi-a fost cu Nebilet 10 mg dimineata. Tensiunea a fost 12/8, insa pulsul 55-60.

 Kean, on 23 martie 2022 - 18:55, said:

Timp de vreo 20 de ani am luat Ramipril dar tensiunea nu scadea sub 140.Plus ca aveam tusa seaca de la el.Acum 2 ani am slabit 20 de kile si iau dimineata cam 3-4 ml de homviotensin un medicament homeopatic nu mai am tusa si tensiunea e stabila la 140-80 la 65 de ani.

Se gaseste la noi acest remediu homeopat ? Am cautat pe net si n-am gasit.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004

 Paco_ste1, on 24 martie 2022 - 11:16, said:

Te rog sa ne spui si varsta. Eu am 55 ani si dimineata am indapamid si seara canzeno sau karbis, uneori insa imi par insuficiente insa nu ma risc sa cer alt tratament. Poate cand se va mai agrava .
56 de ani. Am sesizat dupa ce am avut covid la sfarsitul lui 2020 ca atunci cand luam D3 si K2 tensiunea imi scadea.
Asa ca am mai luat din cand in cand. Dupa e am fost la mare anul trecut tensiunea a scazut si mai mult iar pe la sf lui octombrie am mai luat iar D3 + K2 ( am avut ceva simptome de Covid intr-o zi ) cam o saptamana urmata de o saptamana de pauza. Din noiembrie pana in februarie am avut 120/80/70 in fiecare zi constant, fara sa mai iau Atacand. In Februarie mi-a mai crescut - ceva oscilatii - banuiesc iar un Covid... De cateva saptamani insa iarasi a inceput sa se normalizeze. Azi dimineata aveam 125/77/75.

De-asat zic  ca nu strica o analiza ptr D3 cand va faceti analizele curente. Si eventual incercat, cu acordul doctorului, pe langa tratamentul obisnuit. Sunt vitamine si in doze mici nu strica.

#13
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

 eiffel, on 25 martie 2022 - 09:29, said:

56 de ani. Am sesizat dupa ce am avut covid la sfarsitul lui 2020 ca atunci cand luam D3 si K2 tensiunea imi scadea.
Asa ca am mai luat din cand in cand. Dupa e am fost la mare anul trecut tensiunea a scazut si mai mult iar pe la sf lui octombrie am mai luat iar D3 + K2 ( am avut ceva simptome de Covid intr-o zi ) cam o saptamana urmata de o saptamana de pauza. Din noiembrie pana in februarie am avut 120/80/70 in fiecare zi constant, fara sa mai iau Atacand. In Februarie mi-a mai crescut - ceva oscilatii - banuiesc iar un Covid... De cateva saptamani insa iarasi a inceput sa se normalizeze. Azi dimineata aveam 125/77/75.

De-asat zic  ca nu strica o analiza ptr D3 cand va faceti analizele curente. Si eventual incercat, cu acordul doctorului, pe langa tratamentul obisnuit. Sunt vitamine si in doze mici nu strica.

Saptamana viitoare sunt programata la analize si voi repeta D. Am luat vit  D (5000) cu K2 doua luni , dar am intrerupt administrarea cand mi s-a prescris anticoagulant pentru ceva trombi la picioare. La mine, chiar daca valoarea tensiunii sistolice este 12, cea diastolica nu scade sub 80-85.
Eu credeam ca tratament inseamna sa iau medicamentele regulat, la ore fixe, iar daca intrerup, trebuie s-o fac gradual. Sunt bulversata cand un doctor imi da un tratament, apoi imi spune nu mai luati daca v-a scazut asa mult tensiunea.
Ideea e ca nu vreau sa agravez situatia cu un tratament prost, pe care-l ajustez eu dupa cum ma simt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate