Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Program de pe DVD nu funcționează complet pe stick USB

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Aveți idee cum pot păcăli un program să creadă că e rulat de pe DVD-ul original atunci când e copiat și lansat de pe stick USB?

E vorba de un disc optic cu rezultatul de la o investigație RMN, cu program dedicat care deschide automat baza de date cu imaginile RMN când e rulat de pe DVD. Dacă îl lansez de pe stick (sau hdd), nu deschide automat baza de date. Daca aleg să o deschid manual, mă avertizează că nu poate deschide decât dacă e stocată pe discul original.

Am încercat prin crearea unei imagini ISO a discului optic dar, nefiind bootabilă, nu am putut să o "ard" pe stick cu Rufus.

Doresc acest lucru deoarece voi merge cu rezultatul la un medic care nu are calculator, arătându-i rezultatul de pe laptopul meu (care nu are unitate optică).

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Incearca sa montezi imaginea .iso cu Daemon Tools.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Windows 10 (banuiesc ca asta ai pe laptop) e capabil sa monteze nativ imagini ISO: clic dreapta pe fisierul *.iso ce contine imaginea DVD-lui/ ‘Mount’ si apare o unitate CD/DVD virtuala cu acel ISO ‘introdus’ in ea. (O faci sa dispara cu clic dreapta pe acea unitate/ ‘Eject’.)

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Sincer imi pare ciudata treaba.
N-am auzit ca DVD-uriel de imagistica medicala sa aiba protectie la copiere sau ceva de genul.

Eu am salvat RMN-uri pe calculator si nu am avut probleme.

Ma gandesc la altceva - tu copiezi intr-un folder ceva fisierele de pe DVD sau direct in radacina ?
Ca programelel alea de vizualizare de multe ori nu stiu sa citeasca din foldere, ele se asteapta ca totul sa fie in radacina.

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Legat de protecție la copiere, chiar nu știu, dar mă aștept să funcționeze de pe un disc optic clonat.

Am copiat atât într-un folder pe desktop cât și în radacina stickului, în ambele situații nu a vrut să deschidă baza de date.

Cum spunea un coleg mai sus: probabil voi ajunge la emulare a unei unități optice, cu toate că nu aș fi vrut. Dacă aș fi găsit o metodă de a rezolva problema, stickul acela putea fi folosit pe orice laptop/PC fără probleme.

Edited by Ravy, 23 March 2022 - 14:45.


#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Vezi ca are un fisier ini de configurare.

Alternativ, eu le fac upload aici:

https://www.dicomlibrary.com/

Select all, add to zip

Acelzip ii faci upload pe site.

Formatul e standard, DICOM.

#7
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Exista fisier Users.ini dar atat scrie in el: Numele userului logat in Windows si LastVersion=1.0.0.98. Apoi, dupa prima rulare, isi mai creaza niste fisiere: certificate.pem, key.pem. Atat.
Bineinteles, am reusit rularea cu succes din disc emulat cu Virtual CloneDrive.

Edited by Ravy, 24 March 2022 - 09:32.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postcris2d2, on 23 martie 2022 - 13:31, said:



Am încercat prin crearea unei imagini ISO a discului optic dar, nefiind bootabilă, nu am putut să o "ard" pe stick cu Rufus.



Nu trebuie arsă ci doar copiată pe stick.
O deschizi apoi cu orice program care știe de iso, sau îi faci mount.

#9
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postwaterman, on 24 martie 2022 - 09:40, said:

Nu trebuie arsă ci doar copiată pe stick.
O deschizi apoi cu orice program care știe de iso, sau îi faci mount.
Am crezut ca, daca creez o imagine iso, aceasta imagine poate contine anumite fisiere ascunse, specifice, pe care sa o ard pe stick. Dar acestea exista doar daca discul initial e bootabil. Daca nu e bootabil, o imagine iso e ca si o copiere directa a fisierelor. In cazul meu, imaginea iso a ajutat la montarea acesteia intr-un cd virtual.

Repet, problema nu e ca programul de pe dvd NU ar rula din alta locatie, cum ar fi un stick usb ci ca, odata copiat si rulat de pe un stick, nu deschide baza de date cu imaginile RMN, afisand eroarea de mai jos.

LE: am trimis un email catre firma care dezvolta aplicatia, in care i-am intrebat cum pot deschide baza de date daca rulez aplicatia din alta locatie, dar inca nu am primit raspuns.

Attached Files


Edited by cris2d2, 24 March 2022 - 09:53.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am aici softul copiat de pe un cd de la un RMN, CT, de-al tatălui meu.

Softul merge independent, numai că la acest CD furnizat de clinica unde am făcut analiza, a dat eroare cd-ul la scriere și nu s-au pus imaginile.
Am făcut rost de al doilea, n-am mai apucat să îi fac backup, dar softul e ok.

Deschide imagini Dicom.
Spune te rog dacă merge cu el...

Attached File  soft dicom.zip   26.38MB   4 downloads

#11
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Functioneaza, multumesc, dar trebuie de fiecare data cand il lansez sa indic calea spre folderul cu imagini DICOM. La tine ce structura si denumire au imaginile?

In cazul meu, sunt precum in imaginea atasata, fisierele tip imagine sunt de forma IM0, IM1 ... IMxx asezate in subfolderele SERIES1....

Attached Files


Edited by Ravy, 24 March 2022 - 17:29.


#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Dupa parerea mea nu e cazul sa te complici si sa risti cu versiuni alternative de programe de afisat DICOM-uri. Foloseste-l exact pe cel care a venit cu imaginile. Riscul este ca formatul sa nu fie exact unul singur si/sau sa aiba extensii optionale, pe care un software sa stie sa le afiseze altul nu, si in felul asta ajungi sa fie omise unele detalii chiar daca altfel pare a functiona. Cand e vorba de sanatatea cuiva, nu poti risca sa omiti nici un detaliu.

Pune imaginea ISO, intreaga, pe stick daca vrei neaparat sa fie pe stick. Windows 10 stie sa monteze imaginea si sa creeze un drive virtual in mod nativ. Pentru 8.1 nu sunt sigur. Exista insa destule programe care pot crea un cd/dvd virtual. S-ar putea chiar sa ai si tu unul; de exemplu cam toate PC-urile de la HP vin standard cu o suita de la CyberLink (Power2Go si altele) intre care si un asemenea software. Daca nu ai si nu ai altceva, exista WinCDEmu care e gratuit si functioneaza chiar si pe Windows XP.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da medicu ala n-are un cd rom extern ?

Cumperi unu de pe emag si te duci cu laptopul, apoi dai retur la cd rom si gata

https://www.emag.ro/...n/sort-priceasc

View Postcris2d2, on 24 martie 2022 - 17:09, said:

La tine ce structura si denumire au imaginile?



Am zis clar sus ca nu s-au pus imaginile, le-a dat alora de la clinica eroare la scriere.


Se mirau ca ursii cand m-am dus cu cd-ul inapoi sa imi dea unul bun, i-am si aratat aluia cat procent era "ars" pe cel bun versus cel dat initia si se uita ca prostu la mine.

Are mare dreptate colegul cu ce spune mai sus, nu te juca tu cu programe ca scapi ceva din RMN ala, aici nu e un joc de pe abandonware, e ceva foarte precis, nu se vede naiba ceva pe analiza aia.

Deci ia un cd rom extern si te duci cu el, desi medicii astia au naiba si ei calculatoare...

View Postcris2d2, on 23 martie 2022 - 13:31, said:

voi merge cu rezultatul la un medic care nu are calculator


Ce incredere ai intr-un medic din asta venit din 1800. Cum n-are calculator ?

Edited by waterman, 24 March 2022 - 18:49.


#14
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
E o poveste mai complexa, nu o mai expun ca e offtopic.

Am facut o copie la dvd-ul original, in caz ca va ceda (are niste zgarieturi), am facut imagine iso pe care am reusit sa o montez cu virtual clone drive si renunt la ideea cu stick usb.

Edited by Ravy, 25 March 2022 - 10:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate