Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

lipici bun pentru plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,

Am un mop tip paleta si trebuie sa lipesc paleta crapata (si vreau sa umplu 2mm pe o suprafata mai mare, ca sa reziste). Am incercat cu un lipici BISON epoxy bicomponent si se dezlipeste de pe plastic la prima folosire.

Ce lipici ar fi bun ca sa adere la plasticul lucios si sa fie dur ca sa pot sa ingros suprafata mopului cu 2 mm?

Edited by mihaitzar, 23 March 2022 - 13:04.


#2
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Pune o fotografie.

Poate merge altfel: o placa metalica prinsa in suruburi cu piulita.

#3
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Pe seara o sa pot face o poza.

Nu merge in suruburi sau holsuruburi pentru ca pe partea opusa trebuie sa fie drept (unde vine carpa)

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista un lipici bun ptr plastic. Asat pt rca nu exista un lipici universal ptr plastic.

Exista adezivi specifici in functie de tipul de plastic folosit.

Deci vezi intai ce tip de plastic este si abia pe urma cauti un adeziv specific ptr el, daca exista.
Vezi ca undeva trebuie sa fie un marcaj. De obicei sunt niste litere intr-un triunghi, patrat... Poate fi PE, PET, etc.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Cred ca cel mai ok ar fi sa-l repari cu asa ceva ->https://mestesugaret...nat-plastic-50w

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Il am si l-am folosit pe cel cu pretul de 29,94 lei. Impecabil. Poate acoperi mici zone incat materialul sa devina continuu.
Acum depinde si de forta care se aplica pe zona reparata.
Variante sunt aici.

Edited by addumi, 23 March 2022 - 13:40.


#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
"Nu merge in suruburi sau holsuruburi pentru ca pe partea opusa trebuie sa fie drept (unde vine carpa)''


Pe partea opusa va fi capul ingropat al surubului (trunchi de con).

Solicitarea mecanica este mare, lipiciul va ceda.

Daca, totusi, pui lipici, suprafetele trebuie prelucrate cu smirgel aspru, sa intre lipiciul in asperitati. In plus, trebuie puse niste agrafe din fier (tot asa, ingropate) si apoi lipiciul. Dar nu va rezista. Trebuie placa metalica si suruburi, ca la oase rupte.

Edited by Anca12, 23 March 2022 - 13:44.


#8
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. M-am decis sa iau altul, acum trebuie doar sa caut unul potrivit care sa intre in galeata.

Se poate inchide acest topic

Edited by mihaitzar, 23 March 2022 - 13:48.


#9
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Pe la chestiile de plastic de prin casa am folosit poxipol. Daca suprafata este curatata ar trebui sa adere inclusiv pe plastic lucios. Am tras de un aspirator vertical vreun an de zile, lipind o data la 2-3 luni capul care intra jos in partea cu peria (din pacate nu rezista lipitura din cauza socurilor mecanice) dar imi faceam treaba cu el.

Asta ar fi o solutie mai ieftina. Se gasesc si variante mai scumpe pentru "sudura plastica" de la MOMENT sau BISON... in carrefour/cora/auchan le gasesti pe toate pe la raionul cu becuri/bormasini/ electrice.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
PE ( polietilena) si PP ( polipropilena) nu prea se lipesc cu adeziv, pe majoritatea adezivilor chiar scrie ca nu lipesc asa ceva, iar putinii care lipesc in general lipesc foarte slab majoritatea, chiar si cu epoxi bicomponent majoritatea lipesc foarte foarte slab. Exista si mai buni, sunt diferente mari intre adezivi, insa nu te baza pe ei nici cu cei mai buni plus tratarea suprafetei pt. rugozitate, te chinui degeaba.
Astea se lipesc OK doar prin topire si fuzionare la cald.
Oricum sunt slabe materialele, deci te chinui degeaba.
PE si PP normale nu sunt rezistente.
Pt. calitate se foloseste HDPE si HDPP, ( de mare densitate) si ambele GF 30 sau macar GF15 ( glass fibre reinforced 30%)
In general astea se folosesc.
Mai se foloseste si PVC care se lipeste cu codez, dar lipitura e mai mult o usoara etansare pt scurgeri fara presiune, nu e de forta.
Se mai foloseste si polistiren ( nu expandat si nu extrudat) ci turnat si tras - sunt si la el diferente foarte mari de rezistenta in f de tehnologie, unele sunt f rezistente altele sunt casante, e sticlos, exista si opac si colorat, exista si transparent, unele se spag si rup stupid de usor de ex la carcase de CD, altele rezista la uz industrial dar arata tot sticlos si opace si trebuie totusi grija mai mare fata de PP si PE.
Se foloseste si PC policarbonat, iar cu diferente catastrofale de rezistenta in f de tehnologie si model exact, unele sunt casante si fragile, altele suporta abuz industrial zilnic zeci de ani chiar si fara armare, chiar caderi, loviri, trecut cu masina peste, etc., se gaseste si transparent si opac/ colorat si toate pot fi si fragile si foarte rezistente.
PET e mai rar folosit cu exceptia sticlelor de apa/ suc. E rezistent.
ABS iar se foloseste f mult, dar iar rezistenta difera catastrofal de mult in f de modelul exact si in f de tehnologie. ABSul ordinar se rupe si sparge foarte usor, dar ABSul din piesele LEGO rezista la abuz barbar...

Edited by loock, 23 March 2022 - 14:14.


#11
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Am senzatia ca e PE sau PP. Pt astea exista un adeziv care costa cat 3 mopuri cu galeti cu tot. Cauta EASY-Mix PE-PP Weicon si te vei convinge. Am lipit o coloana de canalizare cu asa ceva si tine foarte bine. Acolo a meritat pretul.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmihaitzar, on 23 martie 2022 - 13:48, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. M-am decis sa iau altul, acum trebuie doar sa caut unul potrivit care sa intre in galeata.

Se poate inchide acest topic

Era singura solutie rezonabila.

ps.
Daca nu se potriveste,iei unul nou cu galeata cu tot Posted Image

#13
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004

View Postadisz, on 23 martie 2022 - 16:22, said:

Era singura solutie rezonabila.

ps.
Daca nu se potriveste,iei unul nou cu galeata cu tot Posted Image

Era nou, si am si galeata la el, doar ca nu am pastrat bonul fiscal de la magazin (si oricum au trecut 30 zile de la achizitie).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate