Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Cat de important/sigur/serios este VPN-ul?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Mi-a scapat toata "moda" asta cu VPN-ul, si-mi pun niste intrebari:
- cat de grav e daca n-avem VPN, mai ales daca nu faci cine stie ce lucruri dubioase pe net?
- chiar asa te ascunde de agentiile guvernamentale? (mi se par povesti astea, caci toate companiile in final se supun dorintelor statelor / mai precis statelor unite (ale Americii) Posted Image )
- probabil te ascunde de hackeri de 2 lei ?. (si hackeri care nu-s afiliati/imputerniciti cu/de state), dar ce pot ei sa-ti faca?
- pana acum cativa ani nu avea lumea VPN, si ce patea? ca n-am auzit multe cazuri (sau niciun caz grav sa-i fure cuiva parolele si sa-i goleasca contul de exemplu)
- fara VPN hackerii pot vedea activitatea online dar nu pe cea offline (fara transfer de date pe net)? (adica n-are cum sa vada parole). De altfel n-am citit pe nicio pagina de plata cu cardul (fie ca-ti platesti utilitatile, fie ca-i home banking, sau alte cumparaturi) vreun mesaj "trebuie musai sa aveti VPN caci altfel ti se vor fura parolele" (sau ceva la fel de serios), si asta genereaza si intrebarea:
- cat e vrajeala / advertisement din treaba asta cu VPN-ul? Mai ales cand citesc "ascunde-ti identitatea ca sa nu te supravegheze statul". Pare sa gadile un instinct al omului, in aceeasi gama cu "ia-ti arma sa te protejezi de stat" ( gen Rambo, insa in realitate mai mult functioneaza ca un pretext ca statul sa te neutralizeze considerand ca-i probabil sa ai arma), sau alte narative crypto

- in caz ca e important, e bun si-un free VPN sau puteti sa-mi recomandati vreunul? (inteleg ca acestea tot iti vand identiatea, dar macar poate o vand doar statelor sau companiilor, deci ar feri de hackeri independenti)

si ultima intrebare:
- de unde stiu ca un VPN nu face si mai rau..adica chiar sa-ti inregistreze activitatea si offline si tot?

Edited by bursucelu_viesel, 23 March 2022 - 11:27.


#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
conceptul de VPN exista de zeci de ani, nu e nimic ce a aparut zilele trecute.
ca si siguranta, daca nu controlezi ambele capete ale tunelului => nimic nu e 100% safe.
in rest, depinde cat de 'interesati' sunt de tine blue eyes....

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
in ordinea intrebarilor:

- zero barat
- irelevant, nu le pasa agentiilor de tine
- nimic
- nimic
- nu
- depinde de nevoile tale. daca ai avea nevoie de un vpn ai sti, nu ai intreba pe forum.

p.s. eu unul folosesc un vpn ocazional cand sunt pe retele necunoscute. dar duce doar la mine acasa, nu cine stie unde.

Edited by born2lose, 23 March 2022 - 11:44.


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
daca lumea ar folosi Virtual Private Network pentru accesul datelor din reteaua de acasa, care de altfel este "ermetica" (privata) nu s-ar mai creea confuzii.

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

Mi-a scapat toata "moda" asta cu VPN-ul, si-mi pun niste intrebari:
- cat de grav e daca n-avem VPN, mai ales daca nu faci cine stie ce lucruri dubioase pe net?
nu pica cerul

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

chiar asa te ascunde de agentiile guvernamentale? (mi se par povesti astea, caci toate companiile in final se supun dorintelor statelor / mai precis statelor unite (ale Americii) Posted Image )
ca orice alteceva in viata, depinde, te poti trezi ca te feresti de o agentie si in fapt sa oferi datele catre o alta (din alt stat)

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

probabil te ascunde de hackeri de 2 lei ?. (si hackeri care nu-s afiliati/imputerniciti cu/de state), dar ce pot ei sa-ti faca?
astia de  2 lei fac zgomot

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

pana acum cativa ani nu avea lumea VPN, si ce patea? ca n-am auzit multe cazuri (sau niciun caz grav sa-i fure cuiva parolele si sa-i goleasca contul de exemplu)
exista, dar nu la modul comercial si promovat masiv cum este acum

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

fara VPN hackerii pot vedea activitatea online dar nu pe cea offline (fara transfer de date pe net)? (adica n-are cum sa vada parole). De altfel n-am citit pe nicio pagina de plata cu cardul (fie ca-ti platesti utilitatile, fie ca-i home banking, sau alte cumparaturi) vreun mesaj "trebuie musai sa aveti VPN caci altfel ti se vor fura parolele" (sau ceva la fel de serios), si asta genereaza si intrebarea:
vezi ce este un OMG Cable, apoi mai discutam despre ce si cum ramane online / offline sau "in siguranta"
Cat priveste pagina de plati importanta este conexiunea prin SSL, desi si aici poate aparea o problema cu certificatele (nu putem dezvolta)

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

cat e vrajeala / advertisement din treaba asta cu VPN-ul? Mai ales cand citesc "ascunde-ti identitatea ca sa nu te supravegheze statul". Pare sa gadile un instinct al omului, in aceeasi gama cu "ia-ti arma sa te protejezi de stat" ( gen Rambo, insa in realitate mai mult functioneaza ca un pretext ca statul sa te neutralizeze considerand ca-i probabil sa ai arma), sau alte narative crypto
MARKETING! Cat incape

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

in caz ca e important, e bun si-un free VPN sau puteti sa-mi recomandati vreunul? (inteleg ca acestea tot iti vand identiatea, dar macar poate o vand doar statelor sau companiilor, deci ar feri de hackeri independenti)
tot ce reusesti este sa muti increderea dintr-o parte in alta

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

de unde stiu ca un VPN nu face si mai rau..adica chiar sa-ti inregistreze activitatea si offline si tot?
cica trebuie sa te in crezi intr-un sistem de audit, in rest nu ai de unde sa stii

Edited by MarianG, 23 March 2022 - 11:44.


#5
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
eu cu vpn mi-am luat yt premium la 1.1$, in rest nu am nevoie.

#6
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019

 horhescu, on 23 martie 2022 - 11:56, said:

eu cu vpn mi-am luat yt premium la 1.1$, in rest nu am nevoie.
poti consuma continut si fara vpn ?

#7
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 27.06.2009
Treaba cu VPN-ul a plecat din America. Acolo la ei ISP-ul are dreptul sa iti analizeze traficul si sa iti limiteze viteza in functie de ce site-uri accesezi. La noi nu prea e cazul.

In prezent majoritatea internetului foloseste criptare pentru orice fel de autentificare, poti verifica si singur asta in browser(lacatul de langa URL in bara de adresa).

Sa zicem ca iti aduce un grad de anonimitate in sensul ca serverele de pe internet nu iti mai vad IP-ul real, il vad pe cel al VPN-ului, dar de cele mai multe ori providerii de VPN oricum pastreaza log-uri si daca faci chestii ilegale te vor prinde oricum.

Singurul motiv pentru care ai vrea sa folosesti un serviciu de VPN platit(gen express vpn, nord vpn, PIA si astea la care mai vezi reclame) e pentru a accesa servicii care sunt blocate in regiunea noastra.

Parerea mea: Nu aruna banii pe asa ceva.

#8
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Exceptand situatiile evidente ( turist in tara straina mai dubioasa conecta la un Public/Free Wifi si folosind aplicatii mai sensibile gen banking sau oriunde introduci datele cardului ) un VPN nu e necesar pt. populatia generala in scopul de a-si proteja prezenta online .
Moda vine din SUA unde asa cum au mentionat unii colegi companiile au mai multe libertati in a face traffic analysis si a vinde aceste profile individuale de marketing companiilor interesate de trageted advertising ( unii ISP avand subsidiare de online ad placement chiar ) .
De asemenea odata cu lansarea diferitelor platforme de video streaming (Netflix/Hulu/Disney +/ etc.) un VPN e o metoda de a trece de geofencing-ul acestor furnizori care au oferte diferite in functie de regiunea geografica din care sunt accesate (sau nu sunt disponibile deloc oficial in anumite areale ).

In principiu daca ai optiunea de a activa un VPN server pe router-ul local e suficient (doar sa nu fie PPTP ci IPSec/L2TP, IPSec/Ike v2, OpenVPN, Wireguard , )

In reteaua proprie ( via config router ) sau pe terminalele Android mobile  (la IOS din cate stiu nu poti configura DNS server manual) poti beneficia de o buna parte din "protectiie" oferite de serviciile comerciale de VPN folosind un DNS resolver care blocheaza IP-uri mai putin oneste (AdGuard DNS , OpenDNS , Quad9, etc)

#9
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Webbbob, on 23 martie 2022 - 12:06, said:

poti consuma continut si fara vpn ?

da

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 bursucelu_viesel, on 23 martie 2022 - 11:14, said:

Mi-a scapat (...) "moda" (...)
Am sumarizat un pic. Deci trebuie luat rapid pentru ca cine stie, poate se inventeaza o alta moda si ramai de tot in urma. In rest nu te ajuta dar nici nu te incurca daca-ti place sa dai click pe toate tampeniile. In cel mai rau caz vei vedea reclame in engleza/germana/franceza, iar la inceput vei primi recomandari cu cocalarii lor in loc de cocalarii nostri.

#11
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 05.02.2007
VPN este de folos pentru companii, care pot aduce intr-o retea privata toti angajatii. sa aibe acces la chestii interne din retea.
Mai este folosit de cei care se afla in tari cu cenzura a internetului care blocheaza anumite siteuri.
Daca esti un Basic user de acasa iti bati mintea degeaba, nu te ajuta cu nimic, nu te hackuie nimic, nici cu, nici fara.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Statul nu te urmareste, dar ISP-ul logheaza tot ce faci, daca bate statul la usa si cere logurile, mai bine sa nu le aibe. Daca iti pasa ca gugal sau feisbuci face bani de pe tine, VPN. Asta e cu doua taisuri ca primesti reclame complet tembele, daca ii lasi sa te spioneze iti dau chestii relevante. Si evident fentarea blocarii regiunii, nu se aplica doar la Netflix, am intilnit multe site-uri de prin SUA care ziceau "Sorry, EU sux, we don't care, bye".

Acuma sa vorbim o tira despre comportamentul pe internet. 99.998% din romani umbla cu torente, e o idee foarte buna sa ai VPN daca faci asta, este cit se poate de ilegal si faptul ca nu ti-a batut nimeni inca la usa nu inseamna ca n-o sa se intimple niciodata. Exista o gramada de dezaxati care comenteaza pe internet una alta si mai nou se trezesc cu politia la usa in aceeasi zi. Un VPN iti permite sa fii dezaxat in liniste. :first:

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cine garanteaza ca furnizorul acelui vpn nu te spioneaza? :)))
Atunci cand iti faci cont, le dai absolut toate informatiile despre tine, iar trimitand traficul prin ei pot face absolut ce doresc. La cum se vand datele in ziua de azi, crezi ca ei nu realizeaza faptul ca stau pe o mina de aur?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate