Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Carte sau tutorial despre javascript

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut. Dupa ce am schimbat cateva joburi cand pe programare cand pe altele, se pare ca totusi programarea va ramane, chiar daca sunt mediocru.

Problema e ca am ramas restant rau la partea de javascript. Chiar daca ma intalnesc destul de rar cu limbajul atunci cand se intampla e naspa, merg pe intuitie si logica de moment fara sa stiu prea clar daca fac bine. As vrea sa reiau cumva de la zero partea asta. Si de aceea nu as vrea sa pierd timpul cu incercari esuate de carti sau tutoriale.

Si atunci intrebarea ar fi daca stiti carti sau tutoriale destul de complexe care sa acopere toate lipsurile si sa fie cat de cat la zi. Pot sa fie si doua carti complementare. Multumesc.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
https://developer.mo...avascript/Guide

#3
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
You dont know Javascript yet
https://github.com/g...ou-Dont-Know-JS

#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Dacă vrei să treci prin tot ce ține Javascript de bază cred că cea mai bună resursă este FreeCodeCamp.org
Când angajam juniori îi puneam să treacă prin tot cursul ăsta, iar evoluția pot spune că era vizibilă.
Cursul în sine este destul de practic și ușor de parcurs, pentru fiecare lecție ai și un mic exercițiu care aplică teoria (prezentată simplist și la obiect) .

Totuși, dacă vrei să programezi în JS, nu te va ajuta doar bazele și va trebui să înveți și diverse framework-uri pentru frontend. Cele mai populare ar fi React, Angular și Vue, dar mai sunt și altele. Îți recomand să te uiți peste ele când termini cu Javascriptul. Iar dacă vrei să treci la nivelul următor poți să începi să înveți Typescript.

Nu vă fie frică să folosiți site-uri de cursuri, cum ar fi Udem, Sitepoint sau oricare site de genul. Pentru 50-60 lei poți cumpăra un curs super bine pus la punct care te va trece prin tot ce ai nevoie. Evident, trebuie să știi să îl alegi, dar aici te ajută popularitatea și ratingurile cursurilor.

#5
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Vezi ca este o diferenta mare intre React - varianta cu functii (hooks) + redux si restul faunei din javascript.
Prima combinatie e masochism - la propriu. Cineva de la fb s-a gandit cum sa imbine chinul cu programarea si asta e rezultatul.
Daca asta vrei, mai bine te bagi direct in React ca o sa iti fie mai usor sa te obisnuiesti cu chinul

#6
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 bostanu_4u, on 23 martie 2022 - 10:30, said:

Vezi ca este o diferenta mare intre React - varianta cu functii (hooks) + redux si restul faunei din javascript.
Prima combinatie e masochism - la propriu. Cineva de la fb s-a gandit cum sa imbine chinul cu programarea si asta e rezultatul.
Daca asta vrei, mai bine te bagi direct in React ca o sa iti fie mai usor sa te obisnuiesti cu chinul

LOL. Ma doare gura de la atâta ras. Dar și alte frameworkuri sau librarii sunt ca React.

Vezi și React Native, poate îți e mai ușor.

#7
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Eu mi-am făcut subscripție pe codecademy. Dar mi se pare ca merge greu, unele sun vechi, dacă n-ai pus un semnul exclamării undeva nu poți sa mergi mai departe. Zic ca sunt vechi ca de ex la cursul despre React e varianta cu clase. La React pe site is cu funcții.

De pe Udemy mi-am luat de la traversy media și MAX sch…..nu mai țin minte, dar și alea is outdated pe aici pe acolo.

Am văzut pe Reddit ca unii ziceau de un site justjavascript si info Javascript.

Pe YouTube e un canal code addict se numește, e my fave.

#8
cristicoss

cristicoss

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2023
Dupa ce am incercat sa invat javascript mai multe ori la rand fara succes, am gasit un curs excelent pe Udemy. Conceptele de baza sunt puse in practica prin challenge-uri foarte misto iar profesorul explica si cum functioneaza totul "under the hood", in ce situatii se folosesc anumite metode si cum sa gandesti ca un programator, adica cum sa abordezi problemele.

https://www.udemy.co...ipt course 2023

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate