Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Caut explicatii pentru o "minune".. si eventual solutii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007
Salut,
Problema: am conexiune DIGI de 500 Mbps. Deci, pana sa fiu trecut de pe cablu ethernet pe fibra optica de cei de la Digi, aveam un router Airlive AC-1200UR (vechitura, dar mergea). Doua computere erau conectate wireless cu adaptor de tipul Mercusys High-Gain de 300 Mbps MW300UH. Conectat cu cablu la router aveam la testele de viteza rezultate de 200-4xx Mbps atat download cat si upload. Pe wifi aveam viteze de 80-120 Mbps.
Trecut pe fibra. La download viteza (pe cablu conecat direct in computer, fara router) de 70-120 Mbps si upload 220-270 Mbps.
Acum sa descriu reteaua actuala ca sa intelegeti minunea: Router Tp-link Archer A9 conectat la Digi. Range extender tot un router Archer C20. Doua computere conectate cu adaptoare wireless Mercusys High-Gain de 300 Mbps. Range extenderul C20 e conectat la routerul A9 doar pe 5GHz. Ambele routere au vizibile doar frecventele de 2,4 GHz. Altel spus, C20 primeste semnal de la A9 pe 5GHz si il redistribuie pe 2,4GHz. A9 are si el activa frecventa de 2,4GHz si SSID vizibil. Acum: cu oricare din computere ma conectez la A9 am download de 70-120, upload de 120-160 Mbps. Cand ma conectez la C20, am viteze de download si upload similare, cu ambele computere, de 130-180Mbps! Distantele si numarul de ziduri (adica 1 zid) care despart computerele de ambele routere sunt similare. CUM POTI SA AI VITEZA MAI MARE DIN AL DOILEA ROUTER, ADICA DIN RANGE EXTENDER, DECAT DIN PRIMUL, SI MAI MARE DECAT VITEZA CU CABLUL CONECTAT DIRECT INTR-UNUL DIN COMPUTERE????? LA DOWNLOAD MAI ALES!
M-AM JUCAT LA TOATE SETARILE MAI PUTIN INTELESE SI CUNOSCUTE, QOS, AIRTIME FAIRNESS, NAT BOOST.. NIMIC!!!
Are cineva vreo idee?
Cine nu ma crede e invitat la mine acasa...
Mentionez ca ma ocup de computere, stiu sa configurez routere, retele locale, etc...
Alta mentiune, computerele se conecteaza la ambele routere pe 300Mbps. La ambele routere e activ doar 802.11n si latimea de banda de 40MHz. Securitate WPA2 AES.
Intensitatea semnalului masurata cu WiFi analizer (smartphone android) corespunde cu distantele fata de routere atunci cand ma invart pe langa ele, deci nici puterea de emisie a lor nu e problema..
E ca si cum ai o sursa de apa, si dupa ea doi robineti inseriati, si daca iei apa de dupa prrimul robinet ai debit mic, daca iei dupa al doilea robinet ai debit mai mare decat dupa primul!

Edited by eddiezack, 23 March 2022 - 00:39.


#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Din cate stiu eu, ar trebui ca echipamentul de fibra sa fie trecut in mod bridge de catre DIGI, sa faci logarea in sistem cu unul din cele 2 routere ale tale.
Poate fi de aici o problema.

O alta problema poate fi alegerea canalului wifi, unul mai putin aglomerat.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Ai interferente pe 5G si posibil laptopul mai slab la receptia 5G. C20 are receptia mai buna decat a unui laptop. C20 ofera un 5G putin mai rapid decat pe 2G dar cu pierderi mai mari.

Edited by Leo2006, 23 March 2022 - 07:59.


#4
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 19.03.2022

 Leo2006, on 23 martie 2022 - 07:51, said:

Ai interferente pe 5G si posibil laptopul mai slab la receptia 5G. C20 are receptia mai buna decat a unui laptop. C20 ofera un 5G putin mai rapid decat pe 2G dar cu pierderi mai mari.
Confunzi 5G cu 5 Ghz.
Nu e acelasi lucru.

In legatura cu problema initiatorului, posibil sa fie limitari de viteza si partajare de canale in router.

#5
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016
Daca esti conectat prin Wifi cu terminalele e cam greu de verificat care este cauza. Un test corect era sa te conectezi prin cablu la ambele Routere(principal si Repeater) si sa vezi daca este vreo diferenta. La Wifi poate face interferente chiar si o musca (figurativ vorbind), plus ca e vorba si de canal, cum zicea colegul mai sus, si nulte altele.
Dar de ce retele pe 2,4 GHz cand adaptoarele de care spui ar putea functiona si pe 5Ghz?

Edited by drive-x, 23 March 2022 - 09:33.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006

 Paco_ste1, on 23 martie 2022 - 08:56, said:

Confunzi 5G cu 5 Ghz.
Nu confund. Se subintelege din context.

Pentru o distanta atat de mica nici nu era nevoie de repetor.  Repetorul suplimentar si adaptoarele pot creea tot felul de situatii ciudate. Am peste 200Mb/s prin 2 pereti cu un router AC. In aceiasi camera cu routerul obtin 700Mb/s

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
păi din prima citire văz că tu nu primești ce ai plătit:

„am conexiune DIGI de 500 Mbps”
„Trecut pe fibra. La download viteza (pe cablu conecat direct in computer, fara router) de 70-120 Mbps si upload 220-270 Mbps”

ăăă, io-te că mai văzui ceva:

„Range extenderul C20 e conectat la routerul A9 doar pe 5GHz”
„Ambele routere au vizibile doar frecventele de 2,4 GHz”
„A9 are si el activa frecventa de 2,4GHz”

dacă routerul are activă DOAR 2,4 atunci CUM preia extenderul semnalul pe 5? :o



 florinel, on 23 martie 2022 - 07:37, said:

Din cate stiu eu, ar trebui ca echipamentul de fibra sa fie trecut in mod bridge de catre DIGI,

nu e nevoie de bridge, pt că el utilizează un extender, nu un alt router
deci preia semnalul routerului de la digi și-l azvârle mai departe...

Edited by gushpi, 23 March 2022 - 11:40.


#8
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007

 florinel, on 23 martie 2022 - 07:37, said:

Din cate stiu eu, ar trebui ca echipamentul de fibra sa fie trecut in mod bridge de catre DIGI, sa faci logarea in sistem cu unul din cele 2 routere ale tale.
Poate fi de aici o problema.

O alta problema poate fi alegerea canalului wifi, unul mai putin aglomerat.
Echipamentul lor e in bridge.

 drive-x, on 23 martie 2022 - 09:30, said:

Daca esti conectat prin Wifi cu terminalele e cam greu de verificat care este cauza. Un test corect era sa te conectezi prin cablu la ambele Routere(principal si Repeater) si sa vezi daca este vreo diferenta. La Wifi poate face interferente chiar si o musca (figurativ vorbind), plus ca e vorba si de canal, cum zicea colegul mai sus, si nulte altele.
Dar de ce retele pe 2,4 GHz cand adaptoarele de care spui ar putea functiona si pe 5Ghz?
Pai.. asta nu excplica nicicum cum de dupa repeater am viteza pe wifi mai mare decat cu cablul digi introdus direct in laptop.... ASTA e minunea cea mai mare!

 drive-x, on 23 martie 2022 - 09:30, said:

Daca esti conectat prin Wifi cu terminalele e cam greu de verificat care este cauza. Un test corect era sa te conectezi prin cablu la ambele Routere(principal si Repeater) si sa vezi daca este vreo diferenta. La Wifi poate face interferente chiar si o musca (figurativ vorbind), plus ca e vorba si de canal, cum zicea colegul mai sus, si nulte altele.
Dar de ce retele pe 2,4 GHz cand adaptoarele de care spui ar putea functiona si pe 5Ghz?

 Leo2006, on 23 martie 2022 - 10:00, said:

Nu confund. Se subintelege din context.

Pentru o distanta atat de mica nici nu era nevoie de repetor.  Repetorul suplimentar si adaptoarele pot creea tot felul de situatii ciudate. Am peste 200Mb/s prin 2 pereti cu un router AC. In aceiasi camera cu routerul obtin 700Mb/s

Dispozitivele mele merg doar pe 2,4. Impart conexiunea cu fiul meu, care are nevoie pt gaming. Asa, el are intreaga viteza de la routerul de baza, iar eu, ce preiea repetorul pe 5GHz mi-l da apoi pe 2,4. Daca te gandesti ce am obtinut facand asta, intelegi si ce destept sunt.. Posted Image

 gushpi, on 23 martie 2022 - 11:37, said:

păi din prima citire văz că tu nu primești ce ai plătit:

„am conexiune DIGI de 500 Mbps”
„Trecut pe fibra. La download viteza (pe cablu conecat direct in computer, fara router) de 70-120 Mbps si upload 220-270 Mbps”

ăăă, io-te că mai văzui ceva:


dacă routerul are activă DOAR 2,4 atunci CUM preia extenderul semnalul pe 5? Posted Image

Routerul are activa si 5GHz, dar ssid ascuns.
PS: testele le-am facut cu ambele computere, al meu si al fiului, conectate pe rand la router apoi la repeater. rezultate similare. Cele din postarea initiala.
PS2: anticipand intrebarea, spun de acum ca, conectat la digi prin cablu, conexiunea s-a facut pe 1Gbps, nu pe 100Mbps.

Deci cand am facut postarea, am facut-o pentru ca ce am patit m-a lasat ca pestele: deschid gura periodic si nu iese nici un sunet. Sunt o persoana tehnica, si n-am fost in stare sa gasesc absolut nici o explicatie. Ma gandesc sa repet testele si sa fac un filmulet.

Edited by eddiezack, 23 March 2022 - 18:11.


#9
eddiezack

eddiezack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 27.08.2007
Minunea cea mai mare - viteza pe cablu mai mica decat viteza dupa al doilea router, rezolvata: laptopul. Am schimbat laptopul si a mers cu 300 Mbps pe cablu. Corect, avand in vedere ca 500 nu e garantata... rasuflu usurat..
N-am avut cablu destul de lung sa verific pe cablu cu desktop-urile...
Cu wifi-ul e discutabil, sunt multi factori. Pot considera ca am gasit cauza.

Edited by eddiezack, 23 March 2022 - 20:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate