Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum pot efectua plata in siguranta pentru materiale constructii?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Doresc sa cumpar materiale contructii (lemn,fier, ciment) . Am gasit la anumite firme preturi ok si as dori sas cumpar in cantitate mare dar as dori toate achizitiile sa le platesc intr-un mod sigur . Cum as putea proceda avand in vedere firmele de la care vreau sa achizitionez sunt la cateva sute de km de mine.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
ieftin, sigur si simplu in acelasi timp, trebuie sa alegi maxim 2 dintre ele. intoarce-te aici dupa ce ai ales doua si mai discutam. i

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Ai mari sanse sa iti iei teapa...

Nu uita si de transport!

#4
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
1. Afla mai multe informatii despre distribuitorul ( firma ) de la care doresti sa cumperi produsele. Vezi de cand sunt in piata, daca au ceva procese pe rol, daca au recenzii negative, incidente de plata, etc.

2. Cere livrare cu plata ramburs. In cazul in care nu ajunge exact produsul comandat, sau ajunge deteriorat, nu il primesti. Atat timp cat banii sunt in buzunarul tau, nu prea ai cum sa iti iei teapa.

De curiozitate insa, ti-ai facut bine calculele, astfel incat sa merite sa cumperi produsele astea de la sute de km distanta ? Transportul are un cost semnificativ in cazul unor materiale ( ex. fierul )..

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
epic :)

 Florin94321, on 22 martie 2022 - 22:13, said:

Doresc sa cumpar materiale contructii .....as dori sas cumpar in cantitate mare....firmele ...sunt la cateva sute de km de mine....

 razvan-softpedia, on 23 martie 2022 - 04:31, said:

....Cere livrare cu plata ramburs......

chiar iti inchipui ca trimite cineva un camion cu marfa "la cateva sute de km" cu plata ramburs? :)

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cauta furnizor in apropiere.
Plata sigura e mai greu. In general se plateste cu OP: avans si apoi factura finala. Sa fie avansul mai mic si furnizorul sa aiba istoric in piata, asa cum s-a spus.
Nu trimite nimeni camionul cu ciment cu plata ramburs. Despre cherestea....nu mai zic.

#7
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 _Smiley_, on 23 martie 2022 - 07:04, said:

chiar iti inchipui ca trimite cineva un camion cu marfa "la cateva sute de km" cu plata ramburs? Posted Image

Nu imi inchipui, sunt sigur ! Posted Image (cu asta ma ocup).
O parte a activitatii mele presupune trimiterea de produse in tara, iar in 80% din cazuri plata se face ramburs. Valoarea medie a unei comenzi este in jur de 6000 - 7000 ron. Au fost cazuri cand valoarea comenzii a depasit 25.000 ron .

Edited by razvan-softpedia, 23 March 2022 - 10:38.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,313
  • Înscris: 08.02.2011

 _Smiley_, on 23 martie 2022 - 07:04, said:

epic Posted Image



chiar iti inchipui ca trimite cineva un camion cu marfa "la cateva sute de km" cu plata ramburs? Posted Image


Eu am cumparat 50 metri liniari de gard beton cu plata ramburs din marginea cealalta a tarii ( transport "gratis" chiar - banuiesc inclus in pret ). Firma respectiva cred ca nici nu avea alta modalitate de plata decat ramburs.  Soferul TIR-ului e angajatul firmei respective.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 razvan-softpedia, on 23 martie 2022 - 10:38, said:

Nu imi inchipui, sunt sigur ! Posted Image (cu asta ma ocup).
O parte a activitatii mele presupune trimiterea de produse in tara, iar in 80% din cazuri plata se face ramburs. Valoarea medie a unei comenzi este in jur de 6000 - 7000 ron. Au fost cazuri cand valoarea comenzii a depasit 25.000 ron .
chiar si pentru clienti noi, cu care n-ai mai lucrat?
nu cunosc domeniul asta prea bine, dar pare foarte riscanta treaba asta. 3-4 comenzi fictive (sau cu clienti care se razgandesc) ar trebui sa usture un pic la buget; sau poate marja de profit e suficient de mare incat sa acopere si asa ceva...

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Sau poate rambursul e fara TVA :)

#11
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Multumesc tuturor pentru clarificare. Voi incerca tot prin ramburs sau in cel mai rau caz un avans mic in cazul in care firma e mai veche si nu are antecedente.

Ce doream sa mai intreb in cazul in care cumpar cateva tone de fier cum i-mi dau seama ca exista aceasta cantitate fizic pe tir?

#12
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
Fa calculul si vezi daca nu merita sa mergi cu masina mica pana acolo sa vezi exact ce cumperi. Ar trebui sa nu cheltui mai mult de 500-600 ron pe combustibil. Cel putin eu asa ma facut cand am cumparat 2 camioane de boltari.La mine am avut noroc ca distanta pana la firma producatoare era de 110 km.
Daca e fier de constructie poti numara barele, daca e altceva nu cred ca iti poti da seama decat daca e diferenta mare.

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 _Smiley_, on 23 martie 2022 - 12:52, said:

chiar si pentru clienti noi, cu care n-ai mai lucrat?
nu cunosc domeniul asta prea bine, dar pare foarte riscanta treaba asta. 3-4 comenzi fictive (sau cu clienti care se razgandesc) ar trebui sa usture un pic la buget; sau poate marja de profit e suficient de mare incat sa acopere si asa ceva...

In proportie de 95% sunt clienti noi, cu care nu am mai lucrat.

Am plecat de la ideea ca romanii nu sunt nici rai, si nici tampiti ( referitor la comenzile fictive ). Numai o persoana pe care nu o duce capul s-ar apuca sa faca niste comenzi fictive.

Vindem o singura marca de produse, le cunoastem foarte bine ( lucram cu ele de vreo 20 de ani ), si inainte ca cineva sa cumpere un produs ii facem si o consultanta, astfel incat sa ne asiguram ca ceea ce comanda este si ceea ce i se potriveste. Ca si idee, cred ca am avut vreo 3 retururi in ultimii 4-5 ani.

Marja de profit este mica, ceea ce inseamna ca avem un pret foarte bune, deci inca un motiv in plus pentru clienti sa nu faca retururi. Posted Image

 crocko.dilul, on 23 martie 2022 - 14:43, said:

Sau poate rambursul e fara TVA Posted Image

Pe asta nu am inteles-o !

Rambursul este incasat de catre soferul firmei de curierat, ulterior banii ajungand in contul nostru. Daca ai vrut sa faci vreo aluzie aiurea, te rog sa te abti. Toti banii care ajung in contul unei firme trebuiesc justificati printr-o factura.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
cam ce greutate are o comanda?

nu vad o problema in a lucra asa daca vorbim de produse relativ mici, la care costul transportului nu e mare.
dar imi vine destul de greu sa cred ca e cineva dispus sa trambaleze 3-4 tone de materiale de constructii prin tara in speranta ca ii vor fi si platite.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 Florin94321, on 22 martie 2022 - 22:13, said:

Doresc sa cumpar materiale contructii (lemn,fier, ciment)

 Florin94321, on 23 martie 2022 - 16:53, said:

Voi incerca tot prin ramburs sau in cel mai rau caz un avans mic in cazul in care firma e mai veche si nu are antecedente.

 razvan-softpedia, on 24 martie 2022 - 05:50, said:

Rambursul este incasat de catre soferul firmei de curierat,

Il rog pe Florin sa ne spuna daca a reusit sa primeasca materialele cu plata ramburs
Il rog, de asemenea, pe Razvan sa ne spuna pe care dintre materialele enumerate mai sus le trimite prin curier.
Daca a deranjat gluma cu privire la TVA imi cer scuze.

#16
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 _Smiley_, on 24 martie 2022 - 13:50, said:

cam ce greutate are o comanda?

In medie, o comanda are in jur de 120 kg.

 crocko.dilul, on 24 martie 2022 - 14:13, said:

Il rog, de asemenea, pe Razvan sa ne spuna pe care dintre materialele enumerate mai sus le trimite prin curier.

Nu comercializez nici unul din produsele enumerate mai sus.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
atunci nu-l mai sfatui sa ceara plata ramburs cand vrea sa cumpere acele produse :). cel mai probabil or sa rada de el furnizorii respectivi.

da, poate ca la tine e ok asa. dar nu si cand vorbim de cateva tone transportate "cateva sute de km"

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 _Smiley_, on 24 martie 2022 - 21:35, said:

atunci nu-l mai sfatui sa ceara plata ramburs cand vrea sa cumpere acele produse Posted Image. cel mai probabil or sa rada de el furnizorii respectivi.

sau poate ca nu o sa rada ! poate ca furnizorul contactat ii va propune sa plateasca un avans relativ mic ( avans care sa-i permita acestuia sa isi acopere costurile de transport ), iar restul de bani la livrare ( ramburs ). ce zici de ideea asta ? Posted Image  pana nu incerci, nu o sa reusesti ! eu, in continuare il sfatuiesc sa incerce ! nu are nimic de pierdut ( sau aproape nimic ).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate