Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cum se poate imbunatati semnalul WI-FI la laptopurile ASUS care nu au mufa pentru cablu de internet?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut. Am instalat windows 11 pe un laptop ASUS, dar nu are mufa pentru cablu de internet. Merge pe WI/FI. Dar nu are semnal asa bun, face greu download.

Stie cineva cum se poate imbunatati semnalul WI-FI la laptopurile ASUS care nu au mufa pentru cablu de internet?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 27.10.2007
pui/tii laptopul in aceeasi camera cu routerul.

#3
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 27.06.2009
Cumperi o placa de retea gigabit pe USB, tip A sau tip C in functie de ce porturi ai libere

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ce inseamna asa bun ? 100Mbps sau 900Mbps ?  Solutii nu sunt pentru laptopurle Asus solutii sunt asa cum ti s-a recomandat mai sus cablu (placa de retea USB) sau un router/AP in camera unde folosesti laptopul mai ales daca mai ai nevoie de Wifi si pe alte device-uri in camera respectiva si nu esti multumit de viteze.

#5
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Vad ca exista adaptoare LAN la USB : asta nu e bun ?
https://www.aliexpre...2400737540.html

#6
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postdjbiti1, on 22 martie 2022 - 19:37, said:

Cumperi o placa de retea gigabit pe USB, tip A sau tip C in functie de ce porturi ai libere

salut, imi poti recomanda niste modele de pe internet, de pe emag, te rog ?

#7
valito62

valito62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 20.01.2007
Uite :    https://www.emag.ro/...or ethernet usb

#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,111
  • Înscris: 04.09.2013
Am laptop Asus care a venit cu un adaptor la rj45 ca cele recomandate anterior pe eMag. Curios daca al tau nu a venit cu un astfel de adaptor. Nu am probleme cu vitezele totusi. Imi descarca cu 10 MB/s (bytes, nu biti) conectat prin wi-fi in aceeasi camera cu router-ul, iar pentru mine este de ajuns. Poate router-ul este prea slab.

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Pe langa verificarea unor tutoriale despre cum sa remediezi problemele de net pe laptopuri, poti sa te joci putin cu pozitia routerului.

De exemplu, undele routerului vin de sus in jos.
De multe ori, simpla pozitionare a routerului spre tavan remediaza viteza si puterea semnalului.

Incearca sa schimbi si canalele folosite. Poate multi vecini folosesc acelasi canal. Era un program sa vezi ce canale sunt folosite in imprejurimi parca.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
cumperi:
„universal travel docking station, USB Type-C”

https://www.emag.ro/...1/pd/DQDTB0BBM/

#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Unde e amplasat router-ul și ce interferente ar fi în locuință, ce pereți ai, ce lățime de bandă ai de la operator, ai Wi-Fi AC sau AX, e configurat router-ul ăla cum trebuie etc.? Încearcă să-i dai un restart, router-ului ori poate îi găsești vreun update de soft etc.
Pe alte device-uri, telefon fă speedtest, poate o fi problemă de la router, ori a laptop-ului.

View Postgushpi, on 23 martie 2022 - 11:16, said:

cumperi:
„universal travel docking station, USB Type-C”

https://www.emag.ro/...1/pd/DQDTB0BBM/
Scump... Rezolvă mult mai ieftin, până în 100 Ron.

Dacă nici după pașii ăștia, nu observi vreo îmbunătățire, soluția ar fi adaptor Ethernet USB tip C recomand eu, cum spun și colegii. Am vreo 2 din astea, acasă. Cele pe usb-C sunt ceva mai scumpe decât cele cu mufa clasică usb-A, însă dacă laptop-ul vine cu port usb-C, e foarte util. Posibil și ca viteză să fie ceva mai mica decât direct prin port Ethernet dedicat.

Edited by Vlad_22, 24 March 2022 - 20:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate