Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Preturi renovare apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 icssizero, on 31 martie 2022 - 20:56, said:

Am platit 4000 lei manopera NUMAI pentru inatalatia electrica, pentru restul operatiilor, scos parchet, usi, demolat masti caramida bai, renovat cu sapa, ceva tinci, ceva glet, un pic rigips, montaj 2 usi si 4 geamuri termopan, zugravela, gresie,faianta,parchet manopera a fost 25 mii lei, cu factura.
De caratul molozului si materialelor evident s-a ocupat firma.
Repet, NU in Bucuresti.

.

Din mesajul tau anterior se înțelege că 4000 lei a fost toată lucrarea însă la 29.000 lei cât spui acum cam pe aici sunt preturile la firme, pot fi găsiți meseriași individuali cu preturi ceva mai mici, dar nu semnificativ mai mici

#56
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 Melteanu, on 01 aprilie 2022 - 08:06, said:


Si firma ce crezi ca e?Alt Dorel ce nu mai vrea sa fie exploatat si a facut un srl ca sa exploateze el pe alti Dorel.
De la firma am contract si garantie la lucrare !
Am si apelat la ea fiindca a fost o problema minora pe care au remediat-o la cateva luni de la  lucrari.
Gigelu tau mai venea sa faca lucrarea gratis ?

#57
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

 icssizero, on 01 aprilie 2022 - 07:01, said:

Peretii de umplutura sunt facuti de obicei din BCA de 10cm  la blocurile din placi. La cele pe cadre e mai simplu, toti peretii sunt de umplutura.

repet intrebarea...in ce calitate sau pe ce va bazati cand aratati un perete si spuneti ca nu e de rezistenta?

#58
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,889
  • Înscris: 22.12.2005

 MembruAnonim, on 01 aprilie 2022 - 09:55, said:


Este extrem de mult.
In luna Februarie,un coleg cu vila p+1 tip duplex 160mp in IF ,a platit 100 mil lei

Si asta acum 10 ani:)
Fa nitel de mate.numai gresia si faianta sunt minim 4000 eur(fara restul de materiale).
Mobila.electrocasnice,termopane etc
Ca idee a fosf sub pretul pietei

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 icssizero, on 01 aprilie 2022 - 11:06, said:

Gigelu tau mai venea sa faca lucrarea gratis ?
nici nu il mai gaseai pe gigel,nu mai raspundea la telefon.
D'apai sa vina el sa munceasca ceva gratis? No way !!!

#60
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

 dewalto, on 01 aprilie 2022 - 14:50, said:

repet intrebarea...in ce calitate sau pe ce va bazati cand aratati un perete si spuneti ca nu e de rezistenta?

La mine in oras sunt cam 3-4 tipuri de blocuri ca arhitectura apartamentelor.

Daca ma uit pe olx, cam din 10, vreo 5 au sparta partea dinspre hol spre bucatarie, deci sansele sunt clare ca acel perete sa nu fie de rezistenta.

#61
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 dewalto, on 01 aprilie 2022 - 14:50, said:

repet intrebarea...in ce calitate sau pe ce va bazati cand aratati un perete si spuneti ca nu e de rezistenta?

Dar cum se poate afla daca un perete e de rezistenta? In cazul meu, eu am aparat care detecteaza cabluri electrice si metal. Eu am verificat peretii aceia despartitori dintre bucdatarie si debara/camara si nu au fier in ei.

#62
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
In weekend spunea o cunostinta ca tocmai i-a cerut un meserias 500 lei sa ii monteze bateriile la cada si chiuveta (adica doar montaj, doua baterii)! Era inca socat, salariul lui i-ar ajunge sa monteze maxim 8 baterii.
In functie de situatie, asta ar putea fi treaba de 5, maxim 20 minute. Bateria de la cada o schimbi si in 30 de secunde daca esti expert.

Edited by aeon, 04 April 2022 - 10:23.


#63
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

 aeon, on 04 aprilie 2022 - 10:22, said:

In weekend spunea o cunostinta ca tocmai i-a cerut un meserias 500 lei sa ii monteze bateriile la cada si chiuveta (adica doar montaj, doua baterii)! Era inca socat, salariul lui i-ar ajunge sa monteze maxim 8 baterii.
In functie de situatie, asta ar putea fi treaba de 5, maxim 20 minute. Bateria de la cada o schimbi si in 30 de secunde daca esti expert.

Mie mi-a montat un instalator o baterie la cada pentru 50 de lei.

#64
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 aeon, on 04 aprilie 2022 - 10:22, said:

In weekend spunea o cunostinta ca tocmai i-a cerut un meserias 500 lei sa ii monteze bateriile la cada si chiuveta (adica doar montaj, doua baterii)!

 Sephh, on 04 aprilie 2022 - 14:08, said:

Mie mi-a montat un instalator o baterie la cada pentru 50 de lei.
V-am batut!Posted Image
Pt. bateria de la bucatarie a cerut 320 lei si nici nu a montat ventilul corect. A venit altul dupa el sa termine treaba.
Asa ca, daca aveti un instalator serios, cu preturi bune, tineti bine de el!!

#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Puse de mine, la mine, gratis, ăăă, de fapt, nu gratis.

M-am auto cinstit"   :first:

#66
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
Va salut!

Am si eu o intrebare: vreau sa renovez o bucatarie. Are 15 mp, inaltime 2,80 m. Scos faianta si gresie, pus gresie noua, reparatii zidarie, zugravit, vopsit doua usi, carat moloz. Mesterul a cerut 7500 lei manopera. Cum vi se pare?

#67
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

 Oribilul Mosh, on 16 februarie 2023 - 09:50, said:

Va salut!

Am si eu o intrebare: vreau sa renovez o bucatarie. Are 15 mp, inaltime 2,80 m. Scos faianta si gresie, pus gresie noua, reparatii zidarie, zugravit, vopsit doua usi, carat moloz. Mesterul a cerut 7500 lei manopera. Cum vi se pare?

Mult.

#68
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Carat moloz - 600 lei
Scos gresie / faianta = 1500 lei
Zugravit = 800 lei
Vopsit 2 usi = 300 lei
Reparatie zidarie = 1000 lei
Pus gresie = 2000 lei

Cam pe acolo iesi. Am facut un calcul estimativ comparativ cu cat mi-a luat mie anul trecut.

#69
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,919
  • Înscris: 09.12.2004
Preturi postate pe un grup, unde toti au cam lesinat de ris:
Attached File  Screenshot_20230216_170911_Facebook.jpg   148.1K   45 downloadsAttached File  Screenshot_20230216_170941_Facebook.jpg   134.57K   42 downloads

Si eu am trecut printr-o renovare de genul asta, cu suportul partial al unor prieteni, atit pe electric (ala chitibusar, facut mai rau ca la carte conexiunile) si unul pe constructii (n-am scapat de el si pace). Evident, au fost si niste plati partiale catre ei Posted Image
Am lucrat fara stress cind am avut chef, m-am intins cam un an jumate, nici cheltuielile nu s-au simtit prea tare la buzunar.

Moloz: facut saci si dusi de un prieten ca umplutura
usi/ tocuri: la altul pt foc
demontat balcon fier: sticla reciclata, profilele sint inca in posesie pt alte traznai
Facut bani de pizza si bere cu colegii de pe urma cazii, aragazului si altor citeva mizerii ramase.
Baie:
Curatat locul pina la beton in zona dusului, dat cu maglavais pt impermeabilizare, refacut instalatii AR AC scurgeri, montat rigola, sifon masina spalat, wc suspendat.
construit masca lavoar, masca tevi dus, gresie, faianta, pus cabina, etc...
Modificari la instalatia electrica, suplimentar circuite noi fata de cele existente, pt masina spalat, clima, frigider si ce mai poate fi consumator in bucataria meschina.
Aici am slituit cit mai putin si unde a fost cazul am mers aparent si apoi masca rigips peste.
Balcon inchis, izolat si marit camera desi nu ai ce face in el, am pus un blat in locul geamului si a iesit un bar mic acolo Posted Image
Camera... ca vai de ea, peretele central torsionat pe lungime de la turnare (prefabricat) m-a facut sa aleg ceva ce sa fure ochiul cui se uita (acum doar la coltul camerei se vede) asa ca am tras o decorativa de la un capat la altul: balcon si bucatarie tip bob orez, camera si intrare scoarta de copac. Baia era decent facuta la pereti asa ca nu a avut nevoie de asa ceva de la faianta in sus.
Si la electric si la clima, le-am facut eu taieturi, gauri si tot ce au solicitat, ca de stricat e simplu Posted Image. Am insirat copexuri, tuburi de protectie, fixat doze, chestii din astea de necalificat Posted Image
Am fost atent la bani, am facut chiar un jurnal in care am notat bonuri si facturi, asta asa ca sa am cu ce pocni pe unii care imi mai spun cit de putin ii costa niste chestii pe care ei nu le fac, de genul celor de mai sus. Cind am iesit pe usa, cred ca am stricat spre 4-5000 euro (nu mai stiu exact, dar cam asa mi se pare), aici cu tot cu mobila, partiala (am mai dus si din stoc, era si pacat sa pun acolo tot nou).
Nu am socotit carburantul, dar pina la final m-am compensat cu ceea ce am dat eu pe masina personala si apoi cu aia de serviciu, santierul si magazinele fiindu-mi in drum.

Garsoniera nu a stat prea mult la inchiriat, parca vreo 2 sau 3 au zis ca daca arata ca in poze acum vin sa dea banii Posted Image
La final ma uitam si eu si parca imi era frica de ce specimen o veni si sa isi bata joc de munca mea, dar totul este in regula, am avut noroc si ii doresc sa stea pina ii zic eu sa plece Posted Image

Edited by Evergreen, 16 February 2023 - 17:50.


#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Bucătărie renovată 2021, schimbat faianța doar la strop, restul a rămas la fel.
Mobila 7000 lei, renovarea 7000 lei.
Renovarea = materiale, scule și consumabile, brizbrizuri ornamentale sau practice, băutura, mîncarea cumpărată dea gata, că nu aveam unde să gătim. Bucătărie la bloc.

Terminat în 45 zile, móa și cu mine 💯%  😋
A, singurul ajutor, a venit fratemiu" să mă ajute să cărăm blatul nou, de la magazin acasă, urcat 8 etaje, pe scări  🥵

#71
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostOribilul Mosh, on 16 februarie 2023 - 09:50, said:

Va salut!

Am si eu o intrebare: vreau sa renovez o bucatarie. Are 15 mp, inaltime 2,80 m. Scos faianta si gresie, pus gresie noua, reparatii zidarie, zugravit, vopsit doua usi, carat moloz. Mesterul a cerut 7500 lei manopera. Cum vi se pare?

Nu are importanță cum ni se pare nouă, importante sunt următoarele chestiuni :
-ai pe cineva mai ieftin ? - dacă da, atunci fă cu acea persoană, iar dacă nu ai pe nimeni altcineva atunci ăsta este prețul
-dacă nu îți convine pretul și nici nu găsești pe cineva poți să faci tu ? - dacă răspunsul este da înseamnă că faci tu și nu ai treabă cu meșterii iar dacă nu poți să faci tu înseamnă că nu ai ce să faci și ăsta este prețul.

Cele de mai sus sunt singurele chestiuni care contează, pentru că altfel cu ce te încălzește pe tine dacă eu (de ex.) spun :
-fie că e prea scump și pe mine m-a costat X lei o bucătărie la fel ca ta - din moment ce eu am făcut bucătăria acum 4 ani și locuiesc în alt oraș;
-fie că eu mi-am făcut singur bucătăria și nu m-a costat manopera nimic -  din moment ce tu nu poți să îți faci lucrarea singur, deci ipoteza asta iese din discuție ?

Edited by spider8, 18 February 2023 - 19:10.


#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
@spider, foarte pertinentă părerea  🤣
Așa este, aici a ajuns societatea.

Ai trei variante, în societatea actuală: nu ști, dar ai bani, fac alții pentru tine, ști și ești și pasionat, faci singur, indiferent de starea materială, nu ști, nu faci  🙆

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate