Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Preturi renovare apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Exagerat, la 100 mp instalatia electrica,tv,net, vreo 60 de prize si intrerupatoare a fost 4000 lei manopera. Scos parchet, tocarie, spart coloane, scos instalatii vechi, gresie, faianta bai, balcoane,bucatarie, parchet, lavabila,tinci partial, tavane false ici colo, izolatii, sapa, instalatie gaze, instalatie incalzire, sanitare , montaj ceva geamuri,usi termopan , toate undeva la 3200.
Asta cu firma, factura, fara "meseriasi" !

#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011

View Posticssizero, on 28 martie 2022 - 20:04, said:

Exagerat...

Atunci, îi dai colegului numãrul de contact de la firma aia, sã îl scoți pe om din necaz  :D

Dar, mã îndoiesc sincer cã acel tarif mai este valabil azi  😉

#39
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011

View Posticssizero, on 28 martie 2022 - 20:04, said:

Exagerat, la 100 mp instalatia electrica,tv,net, vreo 60 de prize si intrerupatoare a fost 4000 lei manopera. Scos parchet, tocarie, spart coloane, scos instalatii vechi, gresie, faianta bai, balcoane,bucatarie, parchet, lavabila,tinci partial, tavane false ici colo, izolatii, sapa, instalatie gaze, instalatie incalzire, sanitare , montaj ceva geamuri,usi termopan , toate undeva la 3200.
Asta cu firma, factura, fara "meseriasi" !

In ce an? In ce localitate?

#40
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Vara trecuta, intr-un oras din Romania !
Asta e , taxa pe buletin difera !
Chiar si asa insa, este exagerat rau !
Daca aveam timp timp imi faceam singur instalatia electrica, e banal. Oricum componenta tabloului am facut-o singur, ca meseriasu de electrician nu putea compila logica elementara, el cu trasu sarmelor si pusul prizelor. Si aia face pentru paine, e electrician cu carte de munca...
Cand a auzit de sigurante curba B si A s-a uitat la mine ca la aeronave, nu mai vorbesc de aia de la magazinul de electrice care nu stiu decat curba C si alea de 25A, universale...a trebuit sa mi le comande.
Manopera exagerata pentru electric a fost 4000 de lei iar pt ce a facut nu merita mai mult de 2500.

Altfel spor....

Edited by icssizero, 29 March 2022 - 08:06.


#41
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Eu zic preț de București. Dacã și tu esti și ai gãsit oameni tot din București, as aprecia dacã mi-ai lasa nr de contact in PM

#42
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Si eu am un apartament in Bucuresti de 65mp pe care as dori anul asta sa il renovez insa preturile la manopera ma sperie rau. Din ce am citit, pare similar cu al tau, Sonic3R.

- scos linoleu-ul si pus parchet, plus refacut sapa
- daramat peretii de la debara si camara pentru a mari bucataria
- dat jos faianta din bai si pus alta
- dat jos gresia din bucatarie si pus alta
- dat jos huma si pus glet
- schimbat geamuri, usi
- schimbat instalatie electrica si sanitara

@icssizero
M-ar interesa si pe mine daca oamenii au fost din Bucuresti.

#43
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View PostIncredibleWiring, on 29 martie 2022 - 19:36, said:

Si eu am un apartament in Bucuresti de 65mp pe care as dori anul asta sa il renovez insa preturile la manopera ma sperie rau. Din ce am citit, pare similar cu al tau, Sonic3R.

- scos linoleu-ul si pus parchet, plus refacut sapa
- daramat peretii de la debara si camara pentru a mari bucataria
- dat jos faianta din bai si pus alta
- dat jos gresia din bucatarie si pus alta
- dat jos huma si pus glet
- schimbat geamuri, usi
- schimbat instalatie electrica si sanitara

@icssizero
M-ar interesa si pe mine daca oamenii au fost din Bucuresti.

mare mare atentie cei care aveti ganduri de demolare. mai nou trebuie musai sa asigurati debarasarea molozului printr-o firma de profil. nu mai merge cu lasa sefu ca il duc eu pe camp. sunt costuri suplimentare deloc de neglijat.

#44
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Apartamentul nu este in Bucuresti, cum spuneam este intr-un oras unde pretul per mp este 1000 euro, nerenovat, ca sa va faceti o idee .
Acum cunostinte care au gasit local echipe si le-au luat la renovari in orase precum Timisoara, Bucuresti, ceea ce voi face si eu in viitotul apropiat.
Asa ca , daca aveti prieteni buni in orase mici nu ezitati sa va gaseasca echipe.
Stiu ca in Bucuresti sunt alte preturi la servicii.
O intamplare haioasa a fost cand s-au intalnit oamenii cu perdelele cu cei cu mobila si cu cei cu usile si discutau pe unde se intalnisera prin Bucuresti cu 2 saptamani in urma.
Si sa ne intelegem, aia cu mobila sunt dintr-o retea nationala si cu toate astea astia montau in Bucuresti, unde sunt mai multe showroom-uri ale producatorului de mobila si implicit mai multe echipe de montaj, diferenta e ca astia il aveau gratis montajul si mai si carau mobila la sute de km, tot gratis !
Spor !


#45
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdewalto, on 29 martie 2022 - 19:41, said:

mare mare atentie cei care aveti ganduri de demolare. mai nou trebuie musai sa asigurati debarasarea molozului printr-o firma de profil. nu mai merge cu lasa sefu ca il duc eu pe camp. sunt costuri suplimentare deloc de neglijat.

Dar poti sa vii la 2-3 noaptea si sa incarci molozul, daca nu te sifoneaza vreun vecin si nu trece politia pe acolo, nu prea ai ce pierde.

#46
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View PostSephh, on 29 martie 2022 - 22:05, said:

Dar poti sa vii la 2-3 noaptea si sa incarci molozul, daca nu te sifoneaza vreun vecin si nu trece politia pe acolo, nu prea ai ce pierde.

nu stiu in alte zone dar prin berceni nu prea mai merge. ca este camere de supraveghere. multe. si ca tot am mai facut un post aduc vorba si de autorizatii. una pentru demolare pereti si alta pentru constructie. ca acolo e jale daca te sifoneaza vecinii si vine vre-un control...

#47
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostIncredibleWiring, on 29 martie 2022 - 19:36, said:

Si eu am un apartament in Bucuresti de 65mp pe care as dori anul asta sa il renovez insa preturile la manopera ma sperie rau. Din ce am citit, pare similar cu al tau, Sonic3R.

- scos linoleu-ul si pus parchet, plus refacut sapa
- daramat peretii de la debara si camara pentru a mari bucataria
- dat jos faianta din bai si pus alta
- dat jos gresia din bucatarie si pus alta
- dat jos huma si pus glet
- schimbat geamuri, usi
- schimbat instalatie electrica si sanitara

@icssizero
M-ar interesa si pe mine daca oamenii au fost din Bucuresti.

Tu practic refaci apartamentul de la 0 (zero) și sunt multe chestii pe care nu le-ai pus cum ar fi :
-după ce spargi pereti, dai jos gresie, humă, uși etc. alea trebuie cărate la gunoi - ori probabil o să ai peste 100 de saci de gunoaie pentru care trebuie să plătești să ți-i ia cineva și oricum trebuie cărați  în afara blocului;
-nimeni nu îți dă jos huma și îți pune glet fără să dea cu var pentru că datul humei jos și datul cu glet sunt operațiuni mai grele decât datul cu var deci oricum îți vor include în preț și datul cu var, chiar dacă vrei să dai tu cu var;
-tu trebuie să pui glet pe pereti, adeziv pentru gresie, eventual sapă, ori toate astea trebuie cărate în apartament, la fel gresia, faianța etc
-la montat obiecte sanitare și termice (cadă/dus, WC, chiuvetă, calorifer etc.) pretul este la obiect montat și rareori este global;

Adică ce vrei tu este o treabă de 3 oameni pentru circa o lună de muncit serios și nu cred că poți ieși mai ieftin de 20 - 25.000 lei adică un 7 - 8.000 lei de om.
Evident, pot munci și doi oameni, dar timpul de lucru va crește și ca pret tot pe acolo ieși.

Ce spune colegul @iscsizero mai sus că a plătit 4000 de lei cu factură sunt niste vorbe aruncate asa aiurea, indiferent în ce oraș ar fi -  dacă au muncit doi oameni înseamnă că oamenii ăia au încasat net (adică bani în mână) circa 1000 - 1500 de lei pe lună  ori asta este pur și simplu o poveste - niciun meseriaș care știe meserie nu va munci pe atât de puțin ca să nu mai vorbim că la firmă tebuie să plătesti măcar salariul minim pe economie, ori în constructii salariul minim este 3000 lei brut și 2362 lei net - adică cei 4000 lei nici măcar nu ajung pentru plata salariului brut pe o lună pentru doi oameni.

Sunt convins că nu mă crezi și consideri că sumele pe care le spun eu adică 20-25000 lei pentru renovarea apartamentului sunt prea mari însă trebuie să înțelegi că ce vrei tu să faci implică multă muncă, ori oamenii buni nu muncesc pe degeaba

Edited by spider8, 31 March 2022 - 19:33.


#48
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Am platit 4000 lei manopera NUMAI pentru inatalatia electrica, pentru restul operatiilor, scos parchet, usi, demolat masti caramida bai, renovat cu sapa, ceva tinci, ceva glet, un pic rigips, montaj 2 usi si 4 geamuri termopan, zugravela, gresie,faianta,parchet manopera a fost 25 mii lei, cu factura.
De caratul molozului si materialelor evident s-a ocupat firma.
Repet, NU in Bucuresti.

.

#49
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdewalto, on 31 martie 2022 - 18:04, said:

nu stiu in alte zone dar prin berceni nu prea mai merge. ca este camere de supraveghere. multe. si ca tot am mai facut un post aduc vorba si de autorizatii. una pentru demolare pereti si alta pentru constructie. ca acolo e jale daca te sifoneaza vecinii si vine vre-un control...

Daca spargi din peretii care nu sunt de rezistenta iti trebuie aprobare?

Ma refer la bucatarie de exemplu, se poate sparge o parte din peretele care separa holul de bucatarie (nu sunt de rezistenta), insa nici rigips.

Blocul este din anii 60. Am vazut in destule anunturi pe olx ca acel perete este spart.

Edited by Sephh, 31 March 2022 - 21:39.


#50
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View PostYo-carman, on 22 martie 2022 - 15:37, said:

Noi suntem in curs de renovare apartament 3 camere, 70 MP, Dristor.
Greu, tataie, greu...

ca idee. de la 0 ( adica de la minus ca prima oara a fost de "ranit " pana la beton ) pana la "gata de mutat", ~28.000 eur.
asta inseamnant TOT, de la inlocuirea instalatiei electrice in pereti pana la salteaua din dormitor:)

#51
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View PostSephh, on 31 martie 2022 - 21:33, said:

Daca spargi din peretii care nu sunt de rezistenta iti trebuie aprobare?


in ce calitate sau pe ce competente va bazati cand afirmati ca anumiti pereti nu sunt de rezistenta? e peretele marcat cumva in vre-un fel sau aveti proiectul blocului cu structura de rezistenta?

#52
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Peretii de umplutura sunt facuti de obicei din BCA de 10cm  la blocurile din placi. La cele pe cadre e mai simplu, toti peretii sunt de umplutura.

#53
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Posticssizero, on 28 martie 2022 - 20:04, said:

Exagerat, la 100 mp instalatia electrica,tv,net, vreo 60 de prize si intrerupatoare a fost 4000 lei manopera. Scos parchet, tocarie, spart coloane, scos instalatii vechi, gresie, faianta bai, balcoane,bucatarie, parchet, lavabila,tinci partial, tavane false ici colo, izolatii, sapa, instalatie gaze, instalatie incalzire, sanitare , montaj ceva geamuri,usi termopan , toate undeva la 3200.
Asta cu firma, factura, fara "meseriasi" !
Si firma ce crezi ca e?Alt Dorel ce nu mai vrea sa fie exploatat si a facut un srl ca sa exploateze el pe alti Dorel.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfoxbat, on 31 martie 2022 - 21:50, said:

ca idee. de la 0 ( adica de la minus ca prima oara a fost de "ranit " pana la beton ) pana la "gata de mutat", ~28.000 eur.
asta inseamnant TOT, de la inlocuirea instalatiei electrice in pereti pana la salteaua din dormitor:)
Este extrem de mult.
In luna Februarie,un coleg cu vila p+1 tip duplex 160mp in IF ,a platit 100 mil lei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate