Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sistem de alarma wireless PNI SafeHouse HS600 Wifi GSM 4G - Suport, Testare, Pareri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului: Sistem de alarma wireless PNI SafeHouse HS600 Wifi GSM 4G, suporta 90 zone wireless si 3 zone cu fir, compatibil cu aplicatia Tuya Smart, alerta prin SMS, apel vocal, notificare pe telefon
suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.

[ https://www.pni.ro/media/catalog/product/cache/949d51c48d65f2e67a8d66492b5143dc/P/N/PNIHS600_1_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]







[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7730/sistem-alarma-wireless-tuya-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Control de la distanta prin aplicatia Tuya Smart


Sistemul de alarma PNI SafeHouse HS600 trimite notificari si alerte direct pe telefonul mobil. Instalati aplicatia Tuya Smart (Android si iOS) si veti sti de fiecare data cand sistemul dvs. de alarma a fost armat sau dezarmat, s-a declansat o alarma sau au fost aduse modificari de configurare. Tot prin intermediyul aplicatiei Tuya Smart, puteti crea scenarii inteligente, asociind sistemul de alarma cu alte accesorii compatibile Tuya.

Sistem de alarma complet, gata de utilizare


Sistemul de alarma PNI SafeHouse HS600 contine toate accesoriile de baza necesare utilizarii imediate. Include un detector de miscare, un contact magnetic pentru ferestre sau usi, doua telecomenzi (cu taste pentru armare, dezarmare, armare partiala si alarma de panica), doua TAG-uri si o sirena de interior cu fir cu o intensitate sonora maxima de 100dB.
Sistemul de alarma PNI SafeHouse HS600 suporta maxim 90 de zone wireless si 3 zone cu fir.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7737/sistem-alarma-wireless-hs600-03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/7735/sistem-alarma-wireless-hs600-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comunicator GSM 4G


Introduceti in unitatea de control a sistemului de alarma un SIM 4G si salvati in sistem maxim 5 numere de telefon. Puteti seta, pentru fiecare numar de telefon, sa primiti SMS sau apel vocal (cu mesaj personalizat) in caz de alarma. De asemenea, puteti primi SMS ori de cate ori se armeaza sau se dezarmeaza sistemul sau se aduc diferite modificari de configuratie.
Tot prin modulul GSM 4G incorporat puteti configura sistemul de alarma de la distanta, prin SMS. Printr-o sintaxa precis definita pentru fiecare comanda in parte, puteti adauga si configura numere de telefon in sistem, puteti seta parola de adminsitrator si parola de utilizator, puteti arma si dezarma sau puteti interoga sistemul.

Armare, dezarmare, armare perimetrala si armare automata


Sistemul de alarma PNI SafeHouse HS600 ofera solutii multiple de protejare a casei dvs.:
Armare totala: asigura protectia totala a casei, activand toti senzorii, interni si externi. Setarea unui timp de iesire (delay) va da timpul necesar pentru a iesi din casa pana la armarea sistemului.
Armare pertiala sau perimetrala: asigura protectia perimetrala a casei, activand doar senzorii externi (senzorul de la usa de intrare in casa, de la ferestrele externe), permitandu-va deplasarea in siguranta prin casa fara sa declansati o alarma.
Alarma de panica: apasand butonul SOS de pe panoul de control, declansati instantaneu o alarma pentru a anunta o situatie de pericol.
Daca aveti o rutina in activitatea dumneavoastra si parasiti casa sau reintrati in casa tot timpul la acelesi ore, puteti seta in sistem armarea automata programata pe zile si pe ore.

[ https://cdn.mypni.com/leaflets/8269/sistem-alarma-pni.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Caracteristici generale
Zone wireless 90 zone
Zone cablate 3 zone
Comunicator GSM 4G
Numere de telefon comune 5 numere
Ecran Color 2,4 inch
Acumulator intern unitate centrala Li-Ion 3.7V 1000mAh
Ceas de timp real Da
Instructiuni vocale Da
Control de la distanta Da
Monitorizare alimentare Da
Aplicatie dedicata TuyaSmart
Alimentare unitate centrala 5V / 1A
Dimensiuni Unitate de control: 180x115x22 mm Senzor de miscare: 40 x 25 x 105 mm Contact magnetic: 30 x 12 x 67 mm Telecomanda: 33 x 8 x 57 mm Sirena: 53 x 53 x 48 mm
Frecventa comunicare 433 MHz
Cititor RFID Da
Wifi Da, IEEE802.11b/g/n
Conexiune priza inteligenta Da, max. 8
Volum sirena externa max. 100dB
Temperatura utilizare -26°C ~ +80°C
Alimentare accesorii Senzor de miscare: 2 baterii AAA 1.5V (inclusa) Contact magnetic: Baterie Litiu CR2450 3V (inclusa) Telecomanda: Baterie Litiu CR2025 3V (inclusa)
Frecventa GSM 850/900/1800/1900MHz
Configurare prin SMS Da
Alarma de panica Da
Armare/Dezarmare programata Da
Notificari prin SMS, apel vocal, prin aplicatie
Inregistrare mesaje Da, max. 20 sec.
Alarma tamper Da
Volum sirena incorporata max. 80dB
Pachetul contine
Unitate centrala Da
Detector de miscare wireless 1 buc.
Contact magnetic wireless 1 buc.
Telecomanda 2 buc
Sirena Da
Alimentator Da, 230V - 5V
Suport montaj Da
Tag RFID 2 buc, 125 kHz

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia mai are de 1 an, activitate pe topicurile dedicate acestei game de produse si nu numai, si cu experienta in domeniu continuam oferta de achizitie cu 50% reducere pentru testare si postare review pe acest forum/topic, si cu posibilitatea returnarii produsului, si a contravalorii, daca nu sunt multumiti de produs.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il testeze, si de ce nu daca le place sa il pastreze cu un real avantaj/discount de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului. https://s9.ro/1l29
Oferim pentru testare 10 produse cu discount de 50% pentru membrii forumului interesati de produs
Orice membru vechi sau nou de pe acest forum poate folosi codul de reducere PNI10 pe site-ul www.pni.ro si primeste automat 10% discount la orice comanda la orice produs.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori.

Attached Files


Edited by argonaut, 22 March 2022 - 09:45.


#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
la fel ca si PT700, pretul care merita platit pe acest sistem e 50%
2 telecomenzi, 2 taguri, un senzor + un senzor, mai mult nu se justifica

#3
ROMYBACIU

ROMYBACIU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.03.2021
Salut! E cumva hs 600 varianta hs 550 cu soft tuya smart ? Inseamna ca se potrivesc toți senzorii de la hs 550 la hs 600 ?

#4
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Da, senzorii de la PNI HS550 sunt compatilibi cu Sistemele de alarma PNI  cu Tuya : HS600 https://s9.ro/1fzb , HS650  https://s9.ro/1kor si PT700 https://s9.ro/1dsx .

#5
ROMYBACIU

ROMYBACIU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.03.2021
Nu se poate schimba softul / aplicația la HS 550 cu Tuya ? E suficient un singur defect astfel încât sa renunti la HS 550 .

#6
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Ca sa fiu sincer, eu as cam vrea sa o testez. Le-am scris celor de pe PNI...sa vedem ce zic. Eu...sunt interesat de o integrare cu HomeAssistant.

Da, da, stiu ca pot crea de la zero un sistem de alarma fain in HA...dar...ca idee.

#7
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Cred ca merge bine integrarea in home assistant.

#8
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
@pni

V-am trimis pm :)

#9
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Bun, haideti ca am primit sistemul de la PNI. Comanda a venit repede desi au fost ceva probleme cu codul de reducere care efectiv nu a functionat. Cei de la PNI spun ca e ciudat pentru ca la ei merge. In fine, s-a rezolvat si...a ajuns comanda in 24 de ore. O imbunatatire fata de alte dati cand curierul livra in 48 de ore (PNi expedia la timp dar curierul...se misca am greu).

Aum , revenind la sistem. Trebuie sa mentionez ca am cunostinte slabe in domeniu: am cablat o alarma DSC 585 acum 10 ani (nu am reusit sa o programez) iar asta e prima alarma wifi pe care o testez. Ca sa fiu sincer nu prea am avut incredere in astfel de sisteme. Trebuie sa mentionez ca nu am achizitionat-o ca sa fac ceva anume. Doar curiozitate in principiu. Totusi, dupa ce o sa o tin montata pe amsa cateva zile sa ma asigur ca nu da alarme false sau mai stiu eu ce, o voi monta poate la mama.

1. Ambalare si continut

Nu e nimic deosebit fata de ce scrie PNI pe site, asa ca nu o sa repet lista de componente. O sa adaug in schimb cateva poze.
O sa fac doar cateva observatii legate de subiect:
- slotul ptr sim e normal (nu mini, nu micro, deci va trebuie adaptor daca aveti un microsim).
- alarma de interior se conecteaza cu fir
- cablul de alimentare este scrut (cred ca 1-1.5 m). Nu l-am desfacut. Este un cablu micro USB.
- Alimentatorul este de 5V - 1000 mAh (puteti folosi orece alimentator de telefon mai mare de 1000 mAh. Atentie, nu stiu ce sa zic de cablu....nu stiu cat de lung poate fii ca sa nu avem cadere de tensiune.

2. Componente


a) Unitatea centrala:
Este construita dintr-un plastic de calitate buna, arata bine. Display-ul nu are o super rezolutie dar...nu cred ca se uita nimeni la filme pe el :). Se prinde pe perete un suport din plastic si apoi ea se gliseaza.
b) senzorul PIR:
este simpatic, insa destul de greu de desfacut ca sa ajungeti la baterii. Grija mare. Nu are contact de tip tamper insa sepoate monta unde trebuie ca sa nu il desfaca nimeni ;). Pentru schimbare baterie, se da jos de pe suport.
c) senzorul magnetic:
arata bine, e destul de micut. Are un contact ce pare a fii tamper isna observ ca e oarecum inseriat cu cel magnetic (sper sa nu gresesc). Adica si daca deschizi usa, si daca dezlipesti senzorul...o sa sune alarma doar cand e armata. Pentru schimbare baterie...se declipseaza cu o surubelnita din partea de jos.
d)telecomenzi:
simpatice, albe...insa se va vedea murdaria pe ele :(. Pentru schimbare baterie, se declipseaza.
e) sirena cu fir:
nu am testat-o. Nu vreau sa imi sune tare in fata.
f)taguri
sunt micute, bune de atasat la chei.

3. Instalare

Asa cum ziceam, nu am nevoie sa o instalez anume undeva, asa ca am testat-o pe birou. Am instalat aplicatia de la tuya (smart life), Daca urmezi instuctiunile din manual...e simplu.
Apropo de manual, este detaliat bine, asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Recomandarea mea e ca inainte de achizitie, sa il descarcati de pe site si sa il cititi.

Bun, nu mi-am batut tare capul cu setarea, dar as remarca:
- toti senzorii/ambele telecomande vin cu bateriile instalate
- toti senzorii/ambele telecomande vin gata imperecheati cu sistemul de alarma
- aplicatia de la tuya e simpatica. Seamana cu cea de la xiaomi
- configurarea pe partea de retea 4G se face trimitand SMS-uri. Nu stiu daca merge si altfel, eu nu amd escoeprit
- Alarma initial, daca o scoti din priza se opreste. Are un switch in interior care comuta pe bateria de backup...astfel incat sa nu se opreasca in cazul in care pierde alimentarea. Nu stiu de ce nu e default ON. Poate ne spun cei de la PNI care e motivul.

Am armat-o, am dezarmat-o (cu telecomanda, cu tagurile), totul merge ok. Am testat toti senzorii.
Notificarile din aplicatie sunt in timp real.

4. Integrare home assistant:

Integrarea nu este dificila.

Aveti aici cam tot ce va trebuie:
https://www.home-ass...egrations/tuya/

Se preia statusul in HA, se poate arma si dezarma. De aici se pot face usor diferite automatizari. NU cred ca se paote citi statusul pe fiecare senzor.


PRO:
- arata bine
- usor de isntalat
- compatibila tuya/home assistant
- notificarile tuya functioneaza excelent
- senzori/telecomenzi presetati
- posibilitate de adaugare senzori cablati pe 3 zone
- alti senzori compatibili

Contra:
- nu stiu cat va tine bateria de backup (dar cred ca se poate inlocui)
- cablul de alimentare cam scurt dar e bine ca e micro USB

Mie imi palce jucaria. Sunt inca adeptul unei alarme pe fir, insa e mai dificil de instalat, mult mai scumpa daca vreti si facilitatil smart, mult mai greu de programat.

Attached Files



#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Update:
- se pot seta numerele de telefon din unitatea centrala :)

Ce nu reusesc: sa fac UC sa imi ceara codul de utilizator cand o dezarmez din tastatura...inca mai sap.

#11
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,907
  • Înscris: 10.06.2008
Bun, scuze pentru posturile multiple insa nu ami pot sa editez. Logica e alta: activezi blocarea tastaturii...si ea se blocheaza dupa un timp X. Practic nu iti cere codul ca sa dezarmezi, iti cere codul ca sa deblochezi tastatura si apoi sa poti apasa butonul de dezarmare (asta daca vrei sa o faci din tastatura).

#12
ROMYBACIU

ROMYBACIU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.03.2021
Salut !
Mai pot beneficia de oferta HS600?

#13
ROMYBACIU

ROMYBACIU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.03.2021
Salut !
Precizez de la început ca am ales modelul HS600, pentru ca am crezut ca este identic la partea hard cu modelul HS550. Pare ca nu, dar nu e grav.

H5550 este un device aproape perfect, are o singura deficienta, aplicația soft, primești notificările de alarma teribil de târziu.
Am testat Hs600 pentru ca are alt soft, problema rezolvata cu notificările.
Am pus cele 2 centrale una lângă cealaltă și am adăugat toți senzorii de la HS550 la HS600.
Un singur senzor, situat la cca. 50 m nu îl vede nicicum HS600.
În rest se comporta identic cele 2 centrale.
Apoi, cum se vede și din poza atasata, nivelul semnalului wi-fi difera, e mai slab recepționat pe HS600, nu stiu de ce ?
Poate ca ar fi fost util sa aibă și conectivitate LAN? alte costuri.
Poate ca ar fi util de asemenea ca pe mod armare HOME, să se trimită notificare de de usa/geam deschis asa cum face foarte bine pe mod armare Away.
Nu știu cum se poate schimba notificarea sonora de la alarma, pe mobil, poate e implicita, este o secventa de fix 16 semnale sonore identice.
Una peste alta, cu noul soft Tuya, și la acest preț, este un produs perfect.
Nota 9,5  4,5 stele.

#14
ROMYBACIU

ROMYBACIU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.03.2021
Detector de inundație HS520 merge și la Hs 600 sau numai la HS550 ?

#15
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Detector inundatie PNI SafeHouse HS520 wireless este compatibil cu sistemele de alarma PNI HS550, PNI HS600, PNI HS650, PNI PT700.

#16
viorel1628

viorel1628

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 14.01.2006
Am un sistem de alarmă PNI SafeHouse HS600, sunt încântat de felul cum funcționează, însă am  mică nemulțumire fiindcă mi se pare un pic prea tare volumul sunetelor, inclusiv al comenzilor vocale. Am căutat să văd de unde aș putea da sonorul mai încet, inclusiv din aplicația Tuya, însă n-am reușit. V-ați confruntat cumva și voi cu această problemă ? Vă mulțumesc anticipat !

#17
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Pentru acest sistem conform documentatiei tehnice din manual aveti doar optiunea de dezactivare notificari vocale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate