Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Filtre apa din foraj pentru udare gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Incerc sa ma informez din timp pentru o lucrare care probabil va veni ceva mai incolo. Udatul gazonului/gradinii cu apa de la retea se va dovedi nerentabil pe termen lung si din cate am inteles sunt doua posibilitati in zona: foraj la 4-12m sau foraj la 80-110m. Evident prima panza freatica nu e potabila si nici nu intentionez sa o beau. Vreau doar pentru udatul gradinii.

Problema ce am vazut-o la multi vecini e ca e ruginie apa, pateaza tot ce atinge. Cel putin cea din prima panza. La a doua panza trebuie probabil pompa submersibila si nu stiu ce alte probleme/cheltuieli implica, nu ma pricep chiar deloc, nu stiu pe nimeni din zona sa aiba.

In cazul in care merg pe foraj la adancime mica, exista ceva filtre care se pot pune sa filtreze "rugina" din apa dar sa mentina un debit acceptabil? Ce analize as putea cere pentru a afla ce substanta e si ce marime a particulelor? Ma pot adresa inclusiv unei firme sau unor persoane calificate care se ocupa cu asa ceva, doar ca nici nu stiu de unde sa incep.

Foarte multe pareri am primit pana acum si nimic calificat, doar 'la mine asa e', 'alege varianta mai scumpa', 'evita sa uzi altceva cu apa aia'.

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 brainwashed, on 22 martie 2022 - 00:12, said:


In cazul in care merg pe foraj la adancime mica, exista ceva filtre care se pot pune sa filtreze "rugina" din apa dar sa mentina un debit acceptabil?


Exista o gramada dar pentru udatul gradinii este nerentabil.
Solutia ar fi un bazin decantor montat la inaltimea la care sa-ti permita sa uzi gradina.

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Aceeasi problema o am si eu in zona mea, oriunde as fora dau de asa zisa apa "ruginita" nu am cum sa scap decat printr-un sistem special care costa de la 2500 de lei in sus, dar nu prea are  rost pentru gradinarit sa fac asa ceva, si din cate stiu oricat ai sapa de adanc , la fel o sa fie apa aia, eu am facut 3 puturil, primu avea alge, 2-lea avea mangan, adica tevile erau efectiv negre, si al 3-lea m-am oprit la apa "ruginita" mi-a patat pavaj, gard, pietrele deocrative din alb s-au facut maronii, nu am avut ce sa fac decat sa ma adaptez..

Nu stiu daca exista "leac" ieftin, sunt curios daca ar fii..

Edited by Calypsso, 22 March 2022 - 01:26.


#4
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Cea mai rentabila/simpla solutie de a avea o apa relativ curata pare a fi colectarea apei de ploaie intr-un rezervor decantor situat la ceva inaltime si eventual suplimentarea cu apa de la retea. Sincer, decat sa-mi fac gardurile, peretii de la casa, masina, piscina toate rosii, prefer sa dau un ban pentru apa curata de la retea. Eu tot de preturi de 2000+ am auzit, de aia intreb si aici, plus foraj ~600, plus hidrofor ~500 plus alte maruntisuri. De banii astia cred ca ud gradina si umplu o piscina mica de plastic (o data pe saptamana, vara) cativa ani. Daca e o investitie care se amortizeaza in 5-8 ani as fi dispus sa o fac.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

 argonaut, on 22 martie 2022 - 00:23, said:

Exista o gramada dar pentru udatul gradinii este nerentabil.
Solutia ar fi un bazin decantor montat la inaltimea la care sa-ti permita sa uzi gradina.

Pot confirma asta. Eu am nisip in puț. Ani de zile am tot schimbat și spălat pe filtre de mi-a venit rău. Anul trecut am pus un IBC de 1000 de litri tampon - decantor și am rezolvat problema.

#6
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019

 iladi, on 22 martie 2022 - 07:31, said:


Pot confirma asta. Eu am nisip in puț. Ani de zile am tot schimbat și spălat pe filtre de mi-a venit rău. Anul trecut am pus un IBC de 1000 de litri tampon - decantor și am rezolvat problema.

Ce inseamna tampon-decantor? pe google daca caut decantor imi arata vas de vin si nu ma prea pricepPosted Image  si voi avea nevoie si eu de sursa de apa pt gradina in vara

#7
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  0b4336a8f3d0086704df99fbccc1fca3 (1).jpg   96.29K   19 downloads

Asa ceva, sigur ai mai vazut.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Este identic cu acesta , sunt mai multe modele : turnat monolit, din polipropilena s.a.
https://dfr.ro/produ...atoare-grasimi/
Trebuie separat levigabilul, cu filtre adaugate efectiv bagi bani in ele de-ti vine sa vorbesti singur .

Edited by ldpe, 22 March 2022 - 12:38.


#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
1.prima pânză freatică e destul de posibil să nu-ți asigure necesarul de irigat; deci, ce suprafață ai de irigat și la ce altitudine te afli față de cel mai apropiat pârâu?
(la mine prima pânză - la 14 metri - asigură doar 500 litri/oră..., apoi tre să aștepți 3...5 ore până se reface stocul)
(la a doua - la 40 metri - am 500 litri/oră încontinuu)
2.elementele filtrului se determină DUPĂ ce obții apa; deci, după ce te hotărăști de unde scoți apa, vezi ce conține și cumperi elementele filtrabile necesare
2.1.dacă-ți pierzi 30 de minute într-un magazin de bricolaje, vei descoperi o panoplie întreagă de filtre, cu tot cu explicațiile de rigoare

#10
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006

 gushpi, on 22 martie 2022 - 13:44, said:

1.prima pânză freatică e destul de posibil să nu-ți asigure necesarul de irigat; deci, ce suprafață ai de irigat și la ce altitudine te afli față de cel mai apropiat pârâu?
(la mine prima pânză - la 14 metri - asigură doar 500 litri/oră..., apoi tre să aștepți 3...5 ore până se reface stocul)
(la a doua - la 40 metri - am 500 litri/oră încontinuu)
2.elementele filtrului se determină DUPĂ ce obții apa; deci, după ce te hotărăști de unde scoți apa, vezi ce conține și cumperi elementele filtrabile necesare
2.1.dacă-ți pierzi 30 de minute într-un magazin de bricolaje, vei descoperi o panoplie întreagă de filtre, cu tot cu explicațiile de rigoare

1. e suficienta, e un parau la cativa metri de mine si oricum toata zona e o fosta mlastina. E apa din belsug.
2-3. Nu pot lua filtre fara sa stiu ce filtrez. Adica ce particule si ce dimensiune, doar in urma unei analize, si nici nu stiu ce sa cer acolo. Dar deja colegii de sus au mentionat ca nu are sens varianta.

 ldpe, on 22 martie 2022 - 12:37, said:

Este identic cu acesta , sunt mai multe modele : turnat monolit, din polipropilena s.a.
https://dfr.ro/produ...atoare-grasimi/
Trebuie separat levigabilul, cu filtre adaugate efectiv bagi bani in ele de-ti vine sa vorbesti singur .

Acele containere vin cu filtrele de decantare in ele sau de unde se achizitioneaza? Montajul ma gandesc ca se face simplu. Se pot si ingropa?

#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Se poate probabil, dar in acest caz iti trebuie inca o pompa. In caz ca-l pui la inaltime asiguri presiunea prin efect gravitational.

#12
brainwashed

brainwashed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.02.2006
Pai ar trebui sa scrie in fisa tehnica daca se poate ingropa, nu toate containerele rezista la presiunea din lateral. Sunt unele special pt ingropare, dar tipul de mai sus e cel mai ieftin si mai intalnit.

Pompa oricum ar trebui, la aspersoare trebuie minim 1 bar, din ce citesc eu, aia ar fi o cadere de cca 10m.

#13
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Eu am montat pompa oricum. Mi s-a interzis sa fac turn de apa in curte Posted Image . Practic am doua pompe:

- o pompa submersibila bagata in put care alimenteaza IBC-ul
- o pompa cu invertor care trage apa din IBC pentru aspersoare si picuratoare.

M-am gandit, la un moment dat sa ingrop IBC-ul dar nu merita efortul, plus ca nu stii cand crapa si trebuie inlocuit, mai greu si cu purjarea si curatarea lui. Il bagi intr-un colt, ceva plantute pe langa si aia e.

poti urmari aventura aici:

https://forum.softpe...8#entry28117830

Edited by iladi, 22 March 2022 - 15:58.


#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cu bani multi poti face aproape orice ! Eu nu as uda gradina de legume cu apa din prima panza freatica , minim a doua .
Deci put in panza freatica nr. 2 cu o pompa mica care sa umple un decantor de 1000 de litri minim . Inainte de decantor un filtru de impuritati :
https://www.dedeman....i-3/4/p/7022916
Si un filtru ieftin din tesatura , la pretul asta il poti schimba lunar :
https://www.dedeman....atura/p/2001765

Daca poti pune decantorul la inaltime , nu mai e nevoie de a doua pompa ! Nu va rezolva total problema ruginei dar o mare parte din ea !

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 Alltrack, on 22 martie 2022 - 16:15, said:

Eu nu as uda gradina de legume cu apa din prima panza freatica , minim a doua .


confirm: la mine prima pânză freatică NU este potabilă; are nitriți, amoniac și încărcare bacteriologică mare... :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate