Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Inca un avion Boeing s-a prabusit

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
In aviatie tot ce inseamna controlul aeronavei are cel putin o redundanta. Inclusiv computerele care controleaza diverse chestii. E aproape imposibil sa ai o cedare catasrofica a unui sistem esential la care sa nu se activeze imediat un backup.

Eu zic ca e sinucidere.


Si m-as mira tare sa gaseasca cutiile negre intr-o stare care sa permita recoltarea de date:

Quote

The black box must be able to withstand an acceleration of 3,400 Gs (3,400 times the force of gravity), which equals an impact velocity of about 310 mph. It must also survive flames up to 2,000 degrees F for one hour, and the beacon should be able to emit a signal once per second while submersed in 20,000 feet of saltwater for 30 days.


#38
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
Din filmarea prinsa pare foarte violenta prabusirea. Sunt curios in ce stare gasesc cutiile alea negre..
Dumnezeu sa ii ierte!

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005

View Postabac, on 22 martie 2022 - 15:00, said:

In aviatie tot ce inseamna controlul aeronavei are cel putin o redundanta. Inclusiv computerele care controleaza diverse chestii. E aproape imposibil sa ai o cedare catasrofica a unui sistem esential la care sa nu se activeze imediat un backup.

Mai putin suprafetele de comanda in sine. Pentru ca, stii tu, nu i-a mai crescut inca o deriva sau un ampenaj orizontal.

View Postvestale, on 22 martie 2022 - 16:49, said:

Sunt curios in ce stare gasesc cutiile alea negre..

Memoriile in sine sunt solid state mai mult ca sigur, iar asta inseamna ca rezista fara probleme la socuri imense. Nu poti sa deplasezi electronii din ele oricat de tare le-ai lovi.Incinta in sine rezista la incendii majore de Jet A1, nu ca ar fi vorba de unul prea pronuntat aici.

#40
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
As fi zis ca ai dreptate daca ampenajele alea impreuna cu toate subansamblele de control se faceau pe strung la Covasna.

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Uite, eu te ajut cu o poza. Singurul skill cu care trebuie sa mai contribui tu in rezolvarea dilemei e sa numeri pana la unu.

https://thumbs.dream...737-5953704.jpg

[ https://thumbs.dreamstime.com/z/tailplane-lufthansa-boeing-737-5953704.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sebulbus, 24 March 2022 - 22:27.


#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmirel3003, on 21 martie 2022 - 15:54, said:

Azi s-a prabusit un avion Boeing 737 cu 132 persoane la bord in China

https://www.biziday....uza-prabusirii/

https://www.cnbc.com...-on-board.html.

Ultimul incident in care au fost pierderi de vieti omenesti a fost in data de 9.01.2021, deci la putin peste un an un nou evenimen...

Se pare ca aeronavele Boeing incep sa fie din ce in ce mai nesigure.
mirel.. nu pui si tu o informatie relevanta? Gen- nr zbor, companie aeriana, ca sa stim si noi ce sa cautam, ca linkurile alea mie nu-mi merg.

#43
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016
Am vazut un documentar in care explica ca un avion miltar s-a prabusit din cauza ca a fost supraincarcat s-au urcat soldatii cu tot cu armament, in balamucul care a fost nu au mai stat sa calculeze cat pot sa incarce

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAndreY2u, on 01 iunie 2022 - 11:38, said:

Am vazut un documentar in care explica ca un avion miltar s-a prabusit din cauza ca a fost supraincarcat s-au urcat soldatii cu tot cu armament, in balamucul care a fost nu au mai stat sa calculeze cat pot sa incarce
in Afganistan s-a prabusit un avion din cauza ca cei care au asigurat incarcatura, niste blindate, nu au facut "nodurile" exact cum era prescris. Pareau foarte bine fixate, dar fiind zina de conflict, se recomanda decolare in forta, cu unghi mare. A cedat o legatura si marfa a luat-o la vale provocand stricaciuni interne care au facut awronava incontrolabila. S-a prabusit la cateva secunde dupa decolare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l6tEfbzVhjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View Postadanulea, on 21 martie 2022 - 22:16, said:

Asta e un avion care opera de pe 25 iunie 2015. Are sute, poate mii de cicluri de zbor la activ. Din seria NG, nu seria MAX. Caderile de MAX`uri se datorau unei incercari de rezolvare cu software ceea nu au vrut sa rezolve cu redesign pentru a nu pierde lupta cu Airbus A320 cand au adaugat generatie noua de motoare (mai mari) cand au trecut de la NG la MAX. Si din cauza faptului ca nu au trainuit niciun pilot despre ele si foarte putini stiau de MCAS.
.......................
Stiu ca e veche postarea, dar ma intreb cum de nu ti-au cazut degetele care au tastat asemenea barbarism!?

#46
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021

View Posttytysor, on 02 iunie 2022 - 10:58, said:


Stiu ca e veche postarea, dar ma intreb cum de nu ti-au cazut degetele care au tastat asemenea barbarism!?

Nu îmi dau seama dacă te referi la uzul de romgleza acolo sau conținutul în sine.

#47
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006
Da, am scris in limba romana si probabil ca e mai greu de inteles. Ma refeream la acel ''trainuit''! aberatie cocalareasca, nu exista asemenea cuvint in nici o limba! De multe ori, utilizarea aiurea a unor cuvinte in alte limbi, nu arata cit de cult in cap este cel care o face ci doar saracia vocabularului acestuia!

Edited by tytysor, 02 June 2022 - 12:28.


#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Pana la urma si "antrenat" vine din franceza. Lasati oamenii in pace daca mai calca pe bec, ca n-am inventat noi, romanii, decat "barza, viezure, manz" :P (defapt de manz nu sunt sigur, pentru ca italienii zic manzo la vitel...)

On: toate avioanele sunt sigure. Cel mai intalnit factor cauzator de accidente e factorul uman (piloti, mecanici, controlori de zbor etc).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate