Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Rugaminte ajutor tabel Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Dragi prieteni,

Am tabelul Excel din atasament, numit Exemplificare. Este vorba despre membrii unui ONG. Unii vin personal la sedinta, altii prin reprezentant (exemplu: Ionescu nu vine dar il trimite pe Manole) . Sunt multi membrii, tabelul e doar exemplificativ. As avea nevoie ca sa construiesc un nou tabel cu urmatoarele cerinte:
- acolo unde votantul vine personal la sedinte (nu prin reprezentant)  nu este nici o schimbare;
- acolo unde votantul voteaza prin reprezentant, deci este scis ceva in coloanele ”nume si prenume reprezentant” respectiv CNP-ul acestuia, numele acestuia si cnp-ul sau sa treaca in coloana ”Nume si prenume votant” respectiv ”CNP votant”. Tabelul final ar trebui sa arate ca in atasamentul Exemplificare final.


Multumesc Mult!

Attached Files



#2
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Sunt mai multe solutii, eu iti dau una care e usor de inteles.
P.S. Data viitoare pune si tu un tabel cu tot cu referintele celulelor, daca vrei ca oamenii sa te ajute mai usor.

Attached Files


Edited by kruger, 21 March 2022 - 13:54.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
If >0 la nivel de CNP reprezentant?
Dacă este adevărat atunci preia câmpurile reprezentant. Dacă este fals preia câmpurile membrilor.

#4
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
vezi aici

Attached Files


Edited by arkhangel, 21 March 2022 - 13:56.


#5
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostRavy, on 21 martie 2022 - 13:54, said:

If >0 la nivel de CNP reprezentant?
Dacă este adevărat atunci preia câmpurile reprezentant. Dacă este fals preia câmpurile membrilor.
Asa e, mi-am dat seama apoi ca vlookup-urile alea pe care le-am sugerat eu nu erau neaparat necesare formula tinand cont numai de ce e pe randul respectiv... Da' stii cum e, if it works, it's not stupid Posted Image

Edited by kruger, 21 March 2022 - 14:00.


#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRavy, on 21 martie 2022 - 13:54, said:

If >0 la nivel de CNP reprezentant?
Dacă este adevărat atunci preia câmpurile reprezentant. Dacă este fals preia câmpurile membrilor.

Exact asa as fi facut si eu

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru ambele campuri, trebuie sa fie aceiasi conditie (care valideaza existenta reprezentantului).
Altfel, te potri trezi cu numele votantului si cenepeul reprezentantului sau invers.

Conditia care valideaza existenta reprezentantului poate fi un simplu ISBLANK(), sau CNP>0, dar si ceva mai complicat gen LENGHT()>3 AND CNP_VALID. Zic asta deoarece, functie de unde provin datele, e posibil ca in coloanele respective sa mai fie diverse adnotari, chestii. Si e important sa nu te trezesti cu erori fara macar sa-ti dai seama ca exista acele erori.

#8
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Va multumesc tuturor pentru ajutor (care mi-a fost de folos) si deasemenea pentru observatiile, la fel de constructive. O seara frumoasa si numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate