Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cazurile de COVID din Europa cresc din nou. UK recomanda deja doza a 4-a de vaccin unor anumite persoane

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
La chinezi asta e primu val, sau al doilea cel mult.

Ei sunt cel mai afectati acum, ca nu au imunitate decat cea data de vaccinul lor. Strategia "Zero Covid" nu e chiar ok pe termen lung ca te prinde Covidul din urma.

#20
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postbai3tzash, on 21 martie 2022 - 13:38, said:

E doar o chestiune de timp pana ajungem iar la 10 mii de cazuri pe zi. Eu asa cred.
Cu privire la doza a patra, eu zic sa faca bine sa realizeze un vaccin ca lumea, nu tot sa carpim imunitatea cu un vaccin care a fost facut pentru varianta Alfa. Am luat 3 doze, am trecut si prin boala dupa aia, dar astept un vaccin anual, sa fie injectat cui vrea.

Acu o saptamana am fost la raze la plamani, m-a programat maica-mea asa ca surpriza. Eu vroiam sa ma duc la privat. Dar nu am mai avut ce face, eram deja programata si m-am dus in spitalul de boli de plamani.

2 ore de asteptat pe coridor inconjurata de cele mai aprige tuse.  
Fara masti lumea in general, Eu cu masca - desi nu mai cred in ea deloc, ca am facut covid cand a fost sa fac, indiferent ca am purtat.

Nu am luat nici un covid de la spital cu tot corul madrigal de tuse. Posted Image
Nici cand am fost la urgenta in iarna, am stat 5 ore, erau si covidati pe acolo, si masca nu mi-a stat ok ca imi curgea sange din nas.

Nu am luat nici in vara trecuta cand am fost in tren, unde lumea nu prea purta masca si unde tuseau batrani, copiii etc

Cum am luat covid de 2 ori? - de la sora mea care e profa care a luat de la scoala, desi a purtat cu sfintenie masca si s-a dezinfectat.

E RIDICOL nu? Posted Image

Parerea mea e ca masca e un  fleoșc cu rol de paliativ psihologic.

Vaccinul ajuta imunitatea, intr-adevar a doua forma de covid a fost mult mai usoara.
Dar nu sunt adepta boosterelor in lant, ce e prea mult strica. Un vaccin anual updatat la noile tulpini, asta ar fi logic.


Oricum acu cu razboiul la usa si atatia refugiati, sa mai pastram reguli rigide anticovid, mi s-ar parea de noaptea mintii.

Ar trebui sa dea covidu + cufureala in soldatii rusi, sa ii bubuie bine sa nu le mai arda de razboi. Ar fi chiar foarte util.

Edited by tipareth, 21 March 2022 - 15:15.


#21
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View Postr_murphy, on 21 martie 2022 - 14:44, said:



sa ma arza tescovina pe git daca mint, chinezii deja au anuntat valul 6 ...
daca nici de data asta nu se leaga de mine, ii fac plingere penala. unii au facut si de 2 ori, iar pe mine ma ignora .. huoooooo.... rasistul..
Sa ma anunti sa ne asociem ca nici eu n am facut.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Acolo unde e rata mare a vaccinarii chiar nu mai contează. Sincer, nici la noi nu au sens restricțiile dacă numărul de cazuri grave nu e ridicat.

#23
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

View Postmiki07, on 21 martie 2022 - 13:18, said:

In Europa sa vad deja cresteri ale cazurilor de COVID..

     Pai, cazurile tot cresc si cresc de mai multe zile, dar inutilii si nedoritii nostri conducatori au luat decizia fara "botnita" atat in interior, cat si in exterior, pe barosaneala. Azi, Rafila a spus ca el a sugerat o ridicare treptata a restrictiilor, dar pana la urma s-a luat o decizie politica, asa ca fiecare intelege ce vrea din bazaconiile Rafilei. Oricum, eu nu dau nici doi bani pe asa-zisii politicieni de la noi si pe deciziile lor prostesti. Cine are cap si gandeste poarta masca macar in spatiile inchise si aglomerate, iar cine nu are ceva minte, Domnul fie cu el. In Bucuresti sunt inca destui oameni care poarta masti pe strada si mai ales, in mijloacele de transport in comun si supermarketuri. Nu pleaca ei urechea la alde Arafat si Rafila.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttipareth, on 21 martie 2022 - 15:10, said:

Cum am luat covid de 2 ori? - de la sora mea care e profa care a luat de la scoala, desi a purtat cu sfintenie masca si s-a dezinfectat.
In scoli e dezastru de cand au scos obligativitatea mastii ... sunt clase unde doar jumate de clasa mai vine la scoala, restul sunt bolnavi (si la fiica-mea in clasa, si nevasta-mea are colege la birou care au aceeasi situatie, clasele copiilor lor mai merg doar aproximativ jumate la scoala) ... iar cum nu se mai fac nici ore online, practic jumate de clasa sta acasa fara sa faca ore. In plus profesori care au renuntat la masca acum au venit si le-au spus copiilor sa poarte din nou masca ca e jale (si au reinceput si ei sa poarte).

Culmea, mai multi dintre cei care sunt bolnavi acum au mai fost recent bolnavi (acum o luna) ... ori e alta tulpina, ori e alta boala cu simptome foarte asemanatoare cu ale Covidului (desi la unii e confirmat ca e Covid, altii nu s-au testat sau nu le-au iesit testele rapide).

Edited by utopium, 21 March 2022 - 15:49.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai care a avut Delta sau Omicron BA1 acum pot sa faca fara probleme Omicron BA2.
Poti sa faci BA2 si cat timp esti deja infectat cu BA1 ca sunt diferente mari intre ele.

#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
tot mai multă lume strănută și tușește, colegi, prieteni. este clar că suntem în creștere și sunt necesare noi restricții
RAFILA trezște-te !

#27
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Io ma ph00t in el de vaccin, am bagat 3 doze (deh, cetatean responsabil, sa ma protejez pe mine sa imi protejez familia,etc) si astia peste noapte scot toate restrictiile ! Cum frate? Zici ca au dat DELETE peste noapte. Pai sa nu ne rada in nas anti-vaccinistii si covidistii?

Ma uit in magazine, nici vanzatorii nu mai poarta masca, cred ca undeva la maxim 20-30% mai poarta masca. Restul... cei care abia asteptau sa se scoata restrictiile dar s-au scos prea brusc si prea multe de-odata. Nu e normal.

Si eu m-am saturat de masca dar o port in continuare, pentru mine si pentru familia mea ca pentru restul pe care ii doare in b00la... n-am de ce sa o port.

Sa mai bag inca o doza? Sa bage aia care nu au bagat nici una. Pai in ritmul asta noi ne intzepam venele ani de zile si ei umbla fara masca si fara vaccin pe strada si ii doare la castravete. Halal democratie.

Edited by Maskatu, 21 March 2022 - 16:02.


#28
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,265
  • Înscris: 06.09.2017
Au ramas multe doze de vaccin si masti pe stoc.

#29
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostFlat, on 21 martie 2022 - 15:58, said:

tot mai multă lume strănută și tușește, colegi, prieteni. este clar că suntem în creștere și sunt necesare noi restricții
RAFILA trezște-te !

Shhh, taci acolo-n spate!

Cîţu: Ar fi bizar pentru toată lumea să se revină la măsurile anti-COVID după o lună

#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Unii dintre colegi au uitat cum este să fie liberi și sunt nostalgici după restricții. Dimineața metroul este full, vine la 4-5 minute, ca în perioada de dinaintea stării de urgență. Sa fim mulțumiți cu ce este în prezent, și dacă curge un pic nasul, sau tușește un om, să nu mai etichetăm oamenii și să-i consideram purtători de covrig.

Edited by aris86, 21 March 2022 - 17:35.


#31
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Post2Unlimited, on 21 martie 2022 - 13:35, said:

In jurul meu si prin alte tari cam toata lumea racita este testata pozitiv cu covid. Forme foarte usoare. Asa cum au prezis expertii, varianta Omicron va fi asimilata de gripa obisnuita si vom trai cu ea multi ani de acum incolo. Eu recomand sa incepem sa recuperam cei doi ani pierduti pana acum.
Aaaa, astia cu vaccinul mai au multe doze nefolosite, doar n-o sa le arunce...

Asta e o remarca destul de stupida. Pentru ei, ca le arunca sau le fac unora moka, e acelasi lucru, nu? Ca doar nu le vand.
Dar normal ca aia care s-au uitat prea mult la telenovele vor sa creada ca e un fel de conspiratie.
Nu mai exista nici o restrictie, nu te opreste nimeni sa recuperezi anii aia. Daca nu dormi, ii recuperezi in fix 2 ani.

#32
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postaris86, on 21 martie 2022 - 17:35, said:

și dacă curge un pic nasul, sau tușește un om, să nu mai etichetăm oamenii și să-i consideram purtători de covrig.

Desigur. E injust sa-i numesti "purtatori de covrig". Eu ii etichetez ca rapanosi daca ei tusesc in locuri aglomerate si nu poarta masca. De obicei jegosii astia nici batista/servetel nu au.

#33
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View PostFlat, on 21 martie 2022 - 15:58, said:

tot mai multă lume strănută și tușește, colegi, prieteni. este clar că suntem în creștere și sunt necesare noi restricții
RAFILA trezște-te !
Eu zic sa te trezesti tu si fuguta in Asia, fricosule. Tu esti ala de la fabrica de inghetata ?
Jale cu romanii...

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Valul asta ar veni la momentul potrivit sa ii linisteasca pe dobitocii care afirma peste tot ca nu mai avem pandemie pentru ca suntem manipulati cu razboiul.

#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

View Posteiffel, on 21 martie 2022 - 14:40, said:

Acolo scade ultima data.

https://www.hotnews....ternati-ati.htm

E o scadere de la 465 la 455 de ieri pana azi.
Acolo vezi scaderea reala a cazurilor... ca in rest se mai testeaza ciuciu

#36
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View Posttipareth, on 21 martie 2022 - 15:10, said:

Acu o saptamana am fost la raze la plamani, m-a programat maica-mea asa ca surpriza. Eu vroiam sa ma duc la privat. Dar nu am mai avut ce face, eram deja programata si m-am dus in spitalul de boli de plamani.

2 ore de asteptat pe coridor inconjurata de cele mai aprige tuse.  
Fara masti lumea in general, Eu cu masca - desi nu mai cred in ea deloc, ca am facut covid cand a fost sa fac, indiferent ca am purtat.
............
baga un concediu fara plata mai bine pt protectie pana trece valul asta. Sora ta e risc maxim putand avea incontinuu covid din colectivitati.
Mai face omul covid dar deja de atatea ori e pericol, ai ajuns pe probleme mari deja cu radiografii sangerari aiurea,. ca nu cred ca esti nici la varsta a treia.

Se pare ca pandemia asta va fi de durata mai lunga.

Eu am stat 7 luni in fara plata anul trecut de la covid ca a fost long si cu sechele urate.
Acuma am in program sa-mi iau iar concediu fara plata ca sa nu ma ma mai imbolnavesc, nu merita imbolnavirea in cazul meu. Vand ce nu-mi mai trebuie fac economie, dar macar nu zac iar 7 luni.

Mersul la munca in situatia asta e un risc major pt sanatatea multora dintre noi.
Sunt intradevar si care nu au simptome sau forme foarte usoare, acestia neaga existenta covidului, refuza testarea, ascund simptomele nu respecta reguli si imprastie peste tot si boala. Feriti-va de persoane de genul.

Edited by pisoiu_22, 21 March 2022 - 18:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate