Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cazurile de COVID din Europa cresc din nou. UK recomanda deja doza a 4-a de vaccin unor anumite persoane

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
In Europa sa vad deja cresteri ale cazurilor de COVID. Austria impune din nou FFP2 la interior, iar UK recomanda doza a 4-a de vaccin, pentru persoane care au probleme cu imunitatea sau varsta inaintata. Noi suntem, deocamdata, bina. Cu toate astea, Beatrice Mahler, managerul de la Marius Nasta spune ca: "Vom avea cazuri destul de multe! Pandemia nu s-a încheiat!" De notat, e ca nu e vorba de vreo varianta noua de COVID, ci de o sub-varianta a Omicron, care este mai transmisibila ca Omicronul original. Sper din toata inima sa ramanem la Omicron, iar presiunea pe spitale si ATI sa fie din ce in ce mai mica.

https://www.bbc.com/...health-55045639 - Extra Booster in UK.

Edited by miki07, 21 March 2022 - 13:19.


#2
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016
In jurul meu si prin alte tari cam toata lumea racita este testata pozitiv cu covid. Forme foarte usoare. Asa cum au prezis expertii, varianta Omicron va fi asimilata de gripa obisnuita si vom trai cu ea multi ani de acum incolo. Eu recomand sa incepem sa recuperam cei doi ani pierduti pana acum.
Aaaa, astia cu vaccinul mai au multe doze nefolosite, doar n-o sa le arunce...

Edited by 2Unlimited, 21 March 2022 - 13:38.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
S-au relaxat restrictiile, oamenii nu au mai purtat masti si probabil nici nu au mai tinut cont de vreo distantare. Nu e nimic surprinzator.

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
E doar o chestiune de timp pana ajungem iar la 10 mii de cazuri pe zi. Eu asa cred.
Cu privire la doza a patra, eu zic sa faca bine sa realizeze un vaccin ca lumea, nu tot sa carpim imunitatea cu un vaccin care a fost facut pentru varianta Alfa. Am luat 3 doze, am trecut si prin boala dupa aia, dar astept un vaccin anual, sa fie injectat cui vrea.

Edited by bai3tzash, 21 March 2022 - 13:38.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 30.08.2006
Actualul Omicron a functionat foarte eficient ca si un vaccin pentru urmatorul val benign.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007
Problema cu virusul asta, ca si cu cel al gripei, este ca muteaza foarte repede. In plus, gripa este sezoniera, asta nu, cel putin acum.
Sper sa ajunga sa fie o gripa banala. Pana atunci cred ca o sa mai avem de tras.

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
V-am zis eu ....   Ati pus graul la fiert ??

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 30.08.2006
Pfizer cred ca a depasit Amazon si Tesla ca profit in 2 ani de pandemie. Ce sa zica !  -Da Doamne sa mai fie....!
De pastila minune s-a asternut praful.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Idea este ca acum intalnim o alta faza a pandemiei. Daca pana in prezent problema era cu spitalizariile, cu pacientii de pe intensiv si asa mai departe, acum avem probleme cu angajatii. COVID-ul a devenit practic o raceala, dar datorita carantinei ne lipsesc angajati.

In Austria doctorii si asistentele au voie sa vina la munca chiar daca au COVID.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 2Unlimited, on 21 martie 2022 - 13:35, said:

In jurul meu si prin alte tari cam toata lumea racita este testata pozitiv cu covid. Forme foarte usoare. Asa cum au prezis expertii, varianta Omicron va fi asimilata de gripa obisnuita si vom trai cu ea multi ani de acum incolo.
Nu asimilata de gripa ci asimilata cu gripa :) Treaba merge pana apar forme mai severe... unde populatia e vaccinata si / sau a mai facut boala nu va fi o problema.

 overseas, on 21 martie 2022 - 13:44, said:

Pfizer ce spune oficial despre doza 4, 5, 6 ? Dar despre vaccinul eficace la Omicron ?
Au zis ca update-ul de omicron va fi disponibil pana in martie... eu cred ca vor avea o varianta majora in fiecare an.

 business11, on 21 martie 2022 - 13:58, said:

In Austria doctorii si asistentele au voie sa vina la munca chiar daca au COVID.
Fara simptome insa.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Din punctul meu de vedere n-ar trebui sa mai contorizeze decat internarile.

In rest trebuie sa ne obisnuim cu gandul ca ne vom infecta toti, poate si de 2-3 ori pe an. Ca si la racelile de pana acum.

#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Acu stau si ma intreb:Ce e mai periculos OMICRON sau PUTIN?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Clar Putin - se vede si la TV, de cand cu Ucraina nu prea mai auzi de Covid.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
Glontu ucide mai rapid decat Covidu... Acolo se concentreaza si media. Cine vrea sa vada cazurile de covid la noi are multiple canale de informare. Momentan stagnam undeva la 3-4000 cazuri media zilnica saptamanala

Quote

Autoritățile au raportat luni, 21 martie, 2.236 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus, depistate în ultimele 24 de ore după efectuarea a 18.032 de teste rapide și PCR. Au fost raportate 12 decese, dintre care două anterioare intervalului de referință. La Terapie Intensivă sunt internate 455 de persoane.
Citeşte întreaga ştire: Bilanţ COVID: Peste 2.200 de cazuri noi și 12 decese, anunțate azi
La ATI nu scade deloc sub 400

Edited by GlCA_Contras, 21 March 2022 - 14:23.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
COVIDU' A INVIAT!
ADEVARAT A INVIAT!!!

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 eiffel, on 21 martie 2022 - 14:14, said:

Clar Putin - se vede si la TV, de cand cu Ucraina nu prea mai auzi de Covid.
A iesit si starea de alerta si nu mai e interes de tip breaking news :)

 r_murphy, on 21 martie 2022 - 14:33, said:

COVIDU' A INVIAT!
ADEVARAT A INVIAT!!!
Cobesti :P

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 GlCA_Contras, on 21 martie 2022 - 14:24, said:

La ATI nu scade deloc sub 400
Acolo scade ultima data.

https://www.hotnews....ternati-ati.htm

E o scadere de la 465 la 455 de ieri pana azi.

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

 andreic, on 21 martie 2022 - 14:38, said:

Cobesti Posted Image

sa ma arza tescovina pe git daca mint, chinezii deja au anuntat valul 6 ...
daca nici de data asta nu se leaga de mine, ii fac plingere penala. unii au facut si de 2 ori, iar pe mine ma ignora .. huoooooo.... rasistul..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate