Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Frecvente permise pentru device IoT

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Am o intrebare, in viitorul apropiat am in plan achizitionarea unui modem satelitar (Swarm) care opereaza pe anumite frecvente. Puteti sa imi spuneti daca aceste frecvente sunt permise si gratuite in Ro?

137-138 si 148-150 MHz

In Italia de exemplu am inteles ca acestea sunt rezervate pt armata, sunt curios cum e la noi.

Asta e modemul:

https://swarm.space/swarm-m138-modem/

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003
Interzise in conditii normale. Nu ai voie decat in benzile libere si alea sunt ISM-urile precum wifi-ul.
Totusi ala pare a fi un serviciu satelitar, ar putea avea alt regim. 137-138 nu cred ca ar fi o problema, e meteologie si spatial (sateliti), aia cu 148-150 e cu smen, sunt servicii terestre la noi. Dar daca e numai downlink adica tu nu emiti acolo, cred ca merge.
Documentatia din pacate arata invers, ca e uplink in portiunea superioara si downlink jos...
Dar cum ziceam, daca e un serviciu agreat la nivel de UE ar putea fi in regula... puterile sunt mici din cate imi dau seama.

Ai putea sa scrii la ancom si te pot edifica ce regim are.

Edited by andreic, 21 March 2022 - 11:18.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
Coloana 7: statutul benzii din punct de vedere al utilizãrii:

7]  i. NG: neguvernamentalã (civilã);

7]  ii. G: guvernamentalã (instituþii abilitate cu siguranþa);

7]  iii. G(A): guvernamentalã (instituþii abilitate cu apãrarea naþionalã);

7]  iv. G/NG: partaj guvernamental (siguranþã naþionalã) / neguvernamental;

7]   v. G(A)/ NG: partaj guvernamental (apãrare naþionalã)/ neguvernamental;

7]   vi. G(A)/G/NG: partaj guvernamental (apãrare naþionalã)/ guvernamental (siguranþã naþionalã) / neguvernamental;

  • În cazul partajului G/NG, sau G(A)/NG, pentru a putea fi utilizatã o staþie în banda respectivã este necesarã obþinerea de cãtre partea civilã a acordului de punere în funcþiune din partea instituþiilor guvernamentale abilitate;
aici ai lista de frecvente https://www.ancom.ro...les/TNABF_2.pdf

#4
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Multumesc, pare ca nu e asa usor de aflat cum credeam. Am citit si documentatia aia si mai rau m-a bagat in ceata.
Aplicatia este pentru meteorologie, transmis date de la statia de baza la satelit.

O sa scriu la Ancom, sper sa dau de vreun functionar capabil sa ma lamureasca. Posted image

Edited by andrei100, 21 March 2022 - 14:52.


#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,202
  • Înscris: 06.01.2007
Chiar ma intrebam ce poti face cu vitezele alea colosale. Dar pentru statie meteo cred ca e ok, daca nu ai GSM in zona.
:)

Totusi, poate exista o solutie cu o antena GSM directiva. Totusi in Romania e semnal aproape peste tot.

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 24.11.2002
Daca nu are si memorie statia meteo sa faci upload la mai multe ore de inregistrari atunci nu e o solutie ok. Nu ai acoperire 24h din 24 cel putin din ce am vazut in estimarea trecerilor satelitor. Vezi screenshootul atasat cu perioada de vizibilitate.

Attached File  treceri.PNG   47.54K   7 downloads

In TNABF apar sa fie permise acel mobil prin satelit, dar vezi ECA6 ce presupune exact. Dar fiind banda partajata cu armata, e musai de intrebat la ANCOM.
Attached File  137MHz.PNG   59.15K   6 downloadsAttached File  138.PNG   60.76K   3 downloads

Attached File  148.PNG   53.3K   2 downloadsAttached File  150.PNG   16.96K   2 downloads

In functie de zona si particularitatile ei se poate merge pe inchiriat frecventa radio si transmit datele prin radio si folosit legatura punct la punct sau folosind infrastructura existenta. Una e sa emiti cu 0,5W in 2100MHz, chiar si cu Yagi, iar legatura trebuie sa fie biderectionala (sa te primeasca in reteaua GSM), alta e daca ai 5W sau 25W si in VHF sau UHF.

@maccip Aproape ala conteaza foarte mult daca e fix unde ai nevoie. Iar "totul" daca se refera localitati locuite poate desi nu sunt toate, dar ca suprafata sunt multe zone in care semnalul GSM este la ore de mers sau urcat pe jos.

Edited by vestale, 21 March 2022 - 16:55.


#7
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Am testat acea zona cu o statie prin GSM, zero semnal, nu a transmis date. De altfel si pe telefon imi arata zero semnal. La o alta solutie mai complicata nici nu vreau sa ma gandesc, nu am de gand sa pun echipament scump mai ales ca am mai avut experiente negative cu hoti si vandali.
Modulul ala Swarm ar avea memorie 2000 de valori, cu upload o data la 6 ore ar trebui sa fie ok. Ei zic ca va fi acoperire 100% si 24 din 24 odata ce isi completeaza constelatia de 150 de sateliti. Sky view nu e grozav in zona, dar ar trebui sa prinda semnal de la orice satelit ce trece de 40°.

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 24.11.2002
Eu am transmis si receptionat si voce, dar si date folosind Statia Internationala Spatiala, tot in VHF si folosind 5W putere de pe o statie portabila si o antena mai rasarita, dar nu Yagi. Si pot zice/scrie ca nu e lucru chiar usor, dar lucrurile cu siguranta sunt mai optimizate, in functie de protocol.
Daca erai radioamator puteai incerca sa folosesti infrastructura noastra. Exista digipeatere si I-Gate-uri pe cateva varfuri de munte si asigura ceva acoperire, in multe zone in care GSM-ul e doar visat. Dar se pot folosi si reflexiile de ionosfera, se pot transmie folosind unde scurte datele meteo folosind divese tipuri de modulatii.

#9
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Din pacate nu sunt radioamator, am ratat startul. :)

Doar de curiozitate, estimezi ca as fi avut sanse de aici cu infrastructura voastra?

https://maps.app.goo...u5MLsfhib2apiFA

A se comuta pe modul terrain ca sa vezi de ce niciodata nu va fi GSM acolo... :(
E cu atat mai frustrant cu cat 500 m de acolo in orice punct cardinal e semnal suficient, si download chiar de ordinul mb/s.

Edited by andrei100, 22 March 2022 - 17:46.


#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 24.11.2002
Ai timp sa devii radioamator, sesiunele de examinare pentru primavara au fost anuntate(vezi in partea stanga datele pentru diverse orase)si nu foarte complicat.
Exista in zona, undeva pe la 25km distanta de punctul tau un astfel de echipament, pe vf Bihorul la 1850m, el receptioneaza pachete si le transmite mai departe si ajung pe internet. Din pacate nu stiu exact ce antena e folosita, sensibilitatea echipamentului insa pare sa fie buna, receptioneaza pachete din 4 tari: Romania, Serbia, Ungaria si Ucraina. Se poate vedea aici pentru luna decembrie 2021, exact zonele de unde a receptionat(rosu mai inchis mai multe pachete, rosu mai deschis mai putine).
Am facut o estimare cu 5W putere, o antena amplasata la 4m inaltime, omnidirectionala si cu pierderi mici pe cablu. Adica totul: statia meteo, statia radio si antena puse la inaltime. Cu un 5W putere si 3 pachete transmise prin radio la fiecare ora, ar putea functiona si pe un panou solar si un acumulator. Teoretic ar linkul ar functiona, chiar daca nu exista vizibilitate directa, practic e de de mers cu o statie portabila in zona si testat.
Atasez un pdf cu simularea. Attached File  SimulareApuseni.pdf   626.65K   7 downloads
Avantajul e ca in afara de echipamente, nu e de platit abonamente lunare si poti transmite si starea unor senzori de efractie, folosind un astfel de sistem, pe langa tensiunea acumulatorului si alti parametrii.

#11
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Wow, multumesc frumos. Nu ma asteptam sa dea rezultate bune acea simulare, statia fiind practic intr-o groapa adanca de 70 de metri.
Usor-usor ma apropii. :)

Cam cat costa o statie portabila de testat si echipamentul cu totul, cunosti pe cineva care ar putea sa il construiasca? Daca vrei si nu iti iau din timp putem sa continuam pe privat.

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 24.11.2002
Statia portabila trebuie sa fie si in mana unei persoane autorizate sa foloseasca asa ceva, adica sa emita pe aceea frecventa. Daca eu iti imprumut o statie de-a mea si nu sunt si eu langa ea cand emite, incalc regulamentul, in concluzie ar trebui sa ajunga un radioamator autorizat in zona cu echipamentul. Daca tu esti/devii radioamator, lucrurile devin mult mai simple, mai ales daca testul pe teren e unul cu succes Posted image
Cred ca putem sa lasam lucrurile aici publice, sa vedem si opinia celorlalti legate de simularea facuta de mine.

Statii portabile ce vin din fabrica capabile de asa ceva(APRS) nu sunt foarte multe si nu au pret prea mic(de la 2-3sute euro noi). Dar statii "normale"(20-50 euro) pentru radioamatori se pot adapta, adauga modemuri, ce sa le faca compatibile. Dar mai sunt si alte variante mai dedicate. Daca nu ai statia meteo deja cumparata, poti merge pe una compatibila din lista produsului de aici , plus acel echipament din link si o antena cu ceva castig(Diamon X50 a folosit in simulare).
Daca e pentru date simple/putine (temperatura, umiditate) am mai vazut folosite "loggere" cu memorie mare si acumulator suficient prin pesteri.

Edited by vestale, 23 March 2022 - 14:34.


#13
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Incerc sa pastrez dimensiunea echipamentului cat mai mica posibil, pentru ca am mai avut acolo adapost de radiatie cu data logger in el, si l-am gasit facut tandari si loggerul furat. E drept, iarna probabil nu calca picior de om acolo, dar vara e plin de ciupercari. Se mai perinda si speologi fiind zona carstica dar ei am incredere ca sunt civilizati. Daca va fi sa instalez asa ceva, doar iarna va sta acolo, vara la mine pe balcon.
Nu se compara accesul la date live zilnic cu mersul de 2 ori pe an si descarcat datele.

Mai degraba m-ar interesa o statie facuta de un electronist, doar cu ce imi trebuie, logare date la minut si transmisii orare cu datele inregistrate in ora precedenta.

O sa mai studiez problema. Pe mine ma intereseaza masuratorile pe timp de iarna mai mult, temperatura si umiditate sau doar temperatura. Conduc niste experimente in astfel de locuri, iar acela este cel mai rece loc din Romania (iarna asta am avut -43 de grade, si a fost o iarna calda). Prin alte tari se mai fac astfel de cercetari, la noi nu...


O sa vad si cu acea certificare, ma gandeam eu ca trebuie aprobare de la Ancom. Ai idee cam care sunt intrebarile si o documentatie de unde sa ma inspir? Ca sa fiu clar, eu sunt complet profan in domeniu, dar pentru ce ma intereseaza sunt dispus sa invat pe branci.

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 24.11.2002
Iarna e greu cu acumulatori si panourile solare, zapada/chiciura mai trebuie date jos de pe panouri. Iar la -43 e posibil sa mai cedeze din echipamente, in industria automotive, -40 e pragul de jos pana unde lucrurile sunt garantate si testate.
5W/7W putere de emisie inseamna si ceva Ah consumati din acumulator, dar la temperaturi sub -10 nu stiu tehnologie/chimie/tipuri de acumulatori care sa permita si incarcarea lor.

O statie meteo portabila cu tot ce trebuie este in acest video explicata , iar datele trimise arata cam asa. Pentru frecventa este folosita de toata lumea si echipamentele lor, trimiterea datelor la fiecare minut este "sanctionata", recomandarile sunt la minim 15-20minute si nici nu se transmite arhive cu date(cel putin nu prin acest protocol).

Informatii legate de examenul de radioamator sunt pe site la ANCOM, in regulament, unde sunt explicate si problele, iar materiale ajutatoare sunt aici , inclusiv un simulator pentru examen.
Cei de la IMNH au pe mai multe varfuri "pilonase" cu senzori, panouri, acumulatori si transmit datele prin radio. Poate ii convingeti sa monteze si acolo sau aflati ce echipamente folosesc ei. Dar sigur au frecventa dedicata si inchiriata de la ANCOM.

#15
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Desigur, scopul meu final este sa existe o statie oficiala acolo, mai ales ca prin PNRR este in plan instalarea de 400 (!) de statii noi automate, au un buget 40 milioane euroi. Doar sa ma ia cineva in seama, ceea ce e mai greu cu "climate change" cand eu propun cel mai rece loc.

Acumulatorii cu litiu ar trebui sa mearga la temperaturi scazute, in cel mai rau caz acumulatorul ingropat in pamant (unde temperatura e constant pe la 0 grade), iar echipamentul si senzorul la inaltimea standard de 2 metri. Nu mi-as face probleme cu panoul solar, la un unghi decent cade zapada de pe el iar cand da un pic de soare se topeste destul de repede, fiind negru. Pe varf de munte problemele sunt mai mari, dar aici e depresiune.

Pentru transmisii in alte zone reci am folosit un logger GSM low power, cu baterii simple Energizer, si la -34 a transmis fara probleme, chiar daca voltajul a scazut  usor intr-adevar. Loggerul e asemanator cu acea cutie din video-ul pus de tine la 1:30, dar doamne, cate mai trebuie pe langa pentru o conexiune radio. :))

ANM in zone izolate foloseste GSM, dar pe varfuri de munte gen Omu sau Tarcu intr-adevar se bazeaza pe radio, asa stiu si eu. Totusi ANM fiind institutie de siguranta nationala le e mult mai usor sa faca share pe frecvente cu armata. :)

Multumesc pentru linkurile legate de examenul de radioamator.

#16
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 24.11.2002
Presupun ca te referi la acumulatori LiFePO4, din acestia poti scoate energie cand au temperatura sub 0, dar de incarcat e nevoie de grade peste 0. Daca crezi ii poti ingropa si izola sa nu ajunga sub 0 grade ar fi o sansa. Dar panoul solar e obligatoriu daca faci cu emisie radio fie ca e spre satelit fie ca e spre digipeater; chiar si daca il pui vertical direct spre sud. E important sa calculezi cat mai bine "bilantul" energetic.
In echipamentul de aici ai si partea de emisie radio si partea de modem, la el trebuie conectata o statie meteo precum WS2300, le alimentezi: acumulator, charger si panou. Si mai conectezi antena radio la primul echipament. Varianta mai ieftina, dar doar 1W putere ar fi aceasta . Daca vrei doar temperatura si un consideri ca senzor DS18B20 este suficient poti renunta la statia meteo si pui doar acel senzor. Dar acesti pasi sunt urmatori celui in care se verifica pe teren ca este acoperire APRS si la ce putere, inaltime esti receptionat.

Nu stiu in Tarcu, dar de statia meteo de pe vf Omu, Lacauti, Toaca, Retitis, Iezer, datele le trimit prin SMS in reteaua GSM, dar trec si in pc in programe specializate. Eu ma refeream la statii automate instalate in Cindrel, vf Alunul din Giumalau, vf Budacu din Bitritei sau pe langa vf Faraoane din Suhard. "Pilonase" de 30-40m, cu mai multi senzori inclusiv pentru vant, instalati la diverse etaje ale pilonului, cu panou solar si antena cred in UHF. Uite o poza aici. Nu fac share de frecventa cu armata, au alocata special doar a lor. In principiu nici nu e foarte scumpa pentru o astfel de institutie,

Edited by vestale, 23 March 2022 - 22:08.


#17
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
In statia din link operating range nu e sub -30. Senzorul DS18B20 e ok, atat doar ca are toleranta 2 grade la sub -30, dar putem trece peste, nu vreau sa fac farmacie. Oricum va fi backed-up de un logger mult mai precis, fara transmisie.
Banuiesc ca singura sansa si primul pas in orice caz e sa iau examenul de radioamator, macar ca sa testez acolo in zona. Dar daca nu il iau, vii cu mine sa facem un test? :D

 vestale, pe 23 martie 2022 - 22:07, a scris:

Eu ma refeream la statii automate instalate in Cindrel, vf Alunul din Giumalau, vf Budacu din Bitritei sau pe langa vf Faraoane din Suhard.
Ah, acolo sigur nu apartin de ANM. Poate de Apele Romane (mai greu de crezut), cel mai probabil ale unor companii private care fac survey-uri si aduna date in ideea instalarii de eoliene.

#18
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 24.11.2002
Mergem daca promovezi examenul;) Imi plac Apusenii, din pacate sunt departe de mine si ajung rar tare prin ei, aproape o noapte intreaga imi ia drumul dus spre ei.
Daca consideri ca DS18B20 este suficient de precis, atunci sunt variante mai simple fara statie meteo: citirea senzorului, compunerea pachetului si modularea semnalului sa fie facute de acelasi circuit, iar pentru emisie sa fie o statia simpla. Am gasit ceva exemple cu BME280, dar e pana la -40 grade Celsius, chiar daca vine si umiditate, vezi aici scheme.
Pilonasii aia au peste 10 ani de cand sunt acolo, cand nu se intreba de eoliene.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate