Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aplicare ingrasamant pomi fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Salutare,
In curte am ceva pomi fructiferi, unii plantati recent, altii mai batrani.
Vreau sa le aplic acum primavara ceva ingrasamant la radacina.
Cine ce am citit, o varianta este ureea, fiind pe baza de azot, se gaseste usor, in cantitati mici si este ieftina.

Am luat cateva pungi de la dedeman https://www.dedeman....-1-kg/p/7050046 dar nu prea sunt sigur cat sa aplic.

A incercat cineva?
Sau vreo alternativa la fel de "accesibila"? N-as vrea totusi sa iau saci de 50kg de la Azomures pt 30 de pomi... :)

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Parca avea si tabel de aplicare,de obicei se aplica in functie de varsta pomului.
La ce preturi sunt nu stiu daca se mai merita un sac de 50kg,mie imi pare rau ca nu mi-am luat anii trecuti la preturi ok
La pomii batrani sa dai cam la 1.5m de radacina roata

#3
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Eu prefer resturile organice de orice tip , pe care le inglobez la pomi, si in gradina...

#4
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

 ceanu1980, on 21 martie 2022 - 10:17, said:

Parca avea si tabel de aplicare,de obicei se aplica in functie de varsta pomului.

La asta nu scrie clar. Nici pe site.
Din ce am mai auzit cica 200gr per pom, cu repetare de 2 ori la 3 saptamani. Sau mai e varianta in care cresti doza cu varsta pomului dar nu depasesti 600-700gr.

 marco68, on 21 martie 2022 - 13:04, said:

Eu prefer resturile organice de orice tip , pe care le inglobez la pomi, si in gradina...
As prefera si eu dar nu prea am. :) N-am pasari sau animale.

#5
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Bagă foliare, la pomii bătrâni rădăcinile active sunt la 50 - 100 cm de tulpină. Dacă pui lângă tulpină se vor ”bucura doar buruienile”.
Eu dau cu foliar de 3 - 4 ori pe an odată cu tratamentele  la o livadă de 7 ani.
Spor.

#6
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

 JAWS, on 21 martie 2022 - 09:42, said:

Salutare,
In curte am ceva pomi fructiferi, unii plantati recent, altii mai batrani.
Vreau sa le aplic acum primavara ceva ingrasamant la radacina.
Cine ce am citit, o varianta este ureea, fiind pe baza de azot, se gaseste usor, in cantitati mici si este ieftina.

Am luat cateva pungi de la dedeman https://www.dedeman....-1-kg/p/7050046 dar nu prea sunt sigur cat sa aplic.

A incercat cineva?
Sau vreo alternativa la fel de "accesibila"? N-as vrea totusi sa iau saci de 50kg de la Azomures pt 30 de pomi... :)

Azotul ajuta la cresteri vegetative si indirect la inradacinare.
Sulful are rol de fungicid si mai putin de fertilizant.

Maxim 100 grame/ pe aplicare la pomii maturi pe toata proiectia coroanei la sol. Incorporat la circa 15 cm adancime.

Pt pomii tineri ti.as recomanda ferticare starter 15/30/15 pt radacini ai nevoie de fosfor iar pt cresteri de azot. Potasiul ajuta la fructificare si gust al fructelor.

In alternativa cauta npk 16/16/16 costa circa 45 ron / 10kg.

Sau ceva mai natural  mranita, compost vegetal sau de ciupercarii, gainat, dar toate sa fie bine macerate altfel ai alte probleme

Edited by Black66, 21 March 2022 - 20:42.


#7
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Uite un exemplu. Astazi am efectuat fertilizare de baza cu npk 16 si terracalco pt pomii de e panta, plus ,,varuiti,, cu acelasi terracalco.

#8
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Da, se zice ca terracalco e potrivit pentru dat pe tulpina copacilor. Eu am dat cu var .Am discutat aici :.
https://forum.softpe...varuim-copacii/

#9
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Am aplicat pana la urma ureea la radacina. Am pregatit si Cropmax pt mai tarziu.

Am gasit insa de cumparat si NPK 16-16-16 la 65 lei / 10kg. Mai are rost sa-l dau acum dupa uree? Sa-l tin pt mai tarziu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate