Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Job in IT, incepator, un sfat sincer va rog pentru aceasta cariera

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Eu m-am angajat in iunie si deja prin august lucram de acasa. Nu avea rost sa merg la birou. Eram platit cu 1000 de lei, salariul minim pe economie era atunci 330 de lei. Nu stiu exact cat e salariul minim pe economie, cred ca 1200 de lei deci in vremurile astea ar inseamna 3600 de lei net pe luna.

#38
cristimatze

cristimatze

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2022

 bostanu_4u, on 21 martie 2022 - 14:40, said:

Apoi la programare treaba se complica si mai mult de cand cu nspii mii de platforme si frameworks. Multi le invata direct pe astea pentru ca asta se si cere la companiile mari, si sar peste programarea low-level. De asta se ajunge la ciudatenii cum ca stie ceva React... dar nu stie javascript

Ai experiente concrete de genul ?

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Motivul, oricum nu ar conta, este ca vreau sa ma reprofilez pentru ca nu vreau sa lucrez langa oameni, sub nicio forma, vreau de acasa. Nu voi motiva mai departe de ce, insa dupa multi ani de munca am ajuns la aceasta concluzie, asta imi doresc, 0 oameni la job. Oamenii cu care socializez, ii aleg eu, nu statul sau vreun patron, pentru mine.
IT-ul nu este pentru tine. N-o sa vezi nici un anunt in care sa caute erou singuratic care sta in hruba pentru ca n-are chef sa comunice cu oamenii din cauza ca de-aia si asa vrea el...

#40
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
IT, singur, de acasa => freelancer

#41
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Freelancingul e tot initiat de oameni, ba chiar taskurile in freelance sunt mai vagi decat intr-o corporatie bine pusa la punct. Punctul colegului @Mosotti e valabil, poate ca niste consiliere si pe alt plan decat IT ar fi de luat in considerare pentru @op.
Pozitiile de administrator de sistem, infrastructura, devops sunt defel mai concrete, deci mai greu supuse interpretarilor 'oamenilor de mai sus', dar, cel putin in primii ani, nu prea ai cum sa lucrezi 'departe de oameni'.

#42
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Să mulțumești celui care te-a otrăvit. Dacă nu te-a otrăvit, nu ai motive de mulțumire la adresa lui.
Ți-a schimbat viața, în primul rând cea profesională: din cauza otrăvii ți-a venit mintea la cap.

#43
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Motivul, oricum nu ar conta, este ca vreau sa ma reprofilez pentru ca nu vreau sa lucrez langa oameni, sub nicio forma, vreau de acasa. Nu voi motiva mai departe de ce, insa dupa multi ani de munca am ajuns la aceasta concluzie, asta imi doresc, 0 oameni la job. Oamenii cu care socializez, ii aleg eu, nu statul sau vreun patron, pentru mine.

Nu imi imaginez cum poti alege tu oamenii cand esti la inceput, trebuie sa inveti de la cei mai buni, managerul face o echipa si trebuie sa intrebi in stanga si in dreapta.
Nu imi imaginez cum o sa fie corectat codul tau la un review, cred ca se lasa cu scandal cand iti spune cineva, eventual o fata, ca ai gresit si trebuie sa corectezi.

Ce doresc sa spun e ca desi munca remote pare romantica si liberatina ca nu te vede nimeni, nu este deloca, necesita soft skills si mai multa comunicare pentru a te sincroniza cu ceilalti si a fi productiv.
Nu inseamna ca stai acasa si vin banii singuri fara sa faci nimic; mai ales cand nu ai rezultate.

Inseamna sedinte, sincronizari, raportari si prezentarea rezultatelor, care se fac tot cu oameni.

Trecem la spam topicul?
Ar trebui o regula, daca initiatorul nu interactioneaza cu intrebarile puse astfel incat sa duca la ceva constructiv sa fie trecut le spam subiectul, tot felu de traznai initiate de oricine.


In primu rand alege ce vrei sa faci, ce crezi ca iti place, cateva directii cu diagrame interesante.
Web
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57GuRoJ5Bfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Python- automatizare, testare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d5BzuLlII_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://coggle.it/di...d116d69447072fe

Edited by Zyx, 10 April 2022 - 19:34.


#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 Zyx, on 10 aprilie 2022 - 19:21, said:

Trecem la spam topicul?
Ar trebui o regula, daca initiatorul nu interactioneaza cu intrebarile puse astfel incat sa duca la ceva constructiv sa fie trecut le spam subiectul, tot felu de traznai initiate de oricine.
Ai o definitie pentru 'spam' sau 'trecut la spam' ?
Ca eu nu gasesc butoane pentru asa ceva.

Edited by MarianG, 10 April 2022 - 19:39.


#45
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Inițiatorul e un troll de elită.
Stă pitit o perioadă lungă de timp, iar când intră trântește un subiect care știe că stârnește contradicții, iar când secunda doi după ce l-a deschis, dispare în neant.
Până când se gândește să râdă iar de colegii care ii tratează subiectele cu interes și obiectivitate.

#46
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Cat timp exista obiectiviate nu-ti inteleg problema cu cine a initiat discutia.

#47
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Obiectivitate din partea celor care îi răspund, nu din partea inițiatorului.
Problema e, așa cum a scris colegul Zyx, că userul dispare imediat cum pune întrebarea și lasă subiectul în aer.
Și nu e prima oară când face asta.

#48
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Nu e primul si nici ultimul.
Disctutia este obiectiva, pentru mine asta este important.

#49
unudinmultime

unudinmultime

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2021

 MarianG, on 26 martie 2022 - 16:40, said:

Intrebati in orice domeniu, cand ai si mult si repede, scade calitatea.

Pai si cum sa ai oameni buni daca nu ii platesti bine ? Doar din pasiune ?

#50
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Salutare, fara mistouri va rog, voi ignora acele comentarii fara sens pe care le voi considera puerile / imature. Daca aveam chef de misto, postam la sectiunea glume.

Pe scurt si la obiect :

Doresc sa ma reprofilez, in domeniul IT, ce ma intereseaza :

Cat dureaza sa invat pentru a lucra minimul basic si care este acela ? java ?
...
Multumesc

as zice 2 ani lejer, 9 luni dacă ești geniu și în regim Boot Camp (aka 24x7), vezi https://forum.softpe.../#entry29271271

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate